pytania dzieci

filozofia, psychologia i nauka w kontekście buddyzmu
szina
Posty: 36
Rejestracja: pn sie 25, 2008 18:43
Płeć: kobieta
Tradycja: buddyzm

pytania dzieci

Nieprzeczytany post autor: szina »

Było nie było żyjemy w kulturze chrześcijańskiej, która zagęszcza sie w okolicach świąt. Chodzę z moją trzylatką na różne świeckie "eventy" gdzie dzieci lepią sobie z masy solnej gwiazdki i dzieciątka jezuski, wykonują roratnie lampiony a w przedszkolu uczą się śpiewać kolęd. Stąd moje pytanie jak wytłumaczyć dziecku kto to jest pan bóg, dlaczego cieszymy sie z narodzin dzidziusia jezus i co to jest modlenie (po co to, na co to...). Pytania padają, natchnijcie mnie proszę jak można trafnie o tym opowiedzieć :89:
Awatar użytkownika
Razen
Posty: 147
Rejestracja: wt cze 15, 2010 11:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Agnostycyzm
Lokalizacja: Kraków

Re: pytania dzieci

Nieprzeczytany post autor: Razen »

Stąd moje pytanie jak wytłumaczyć dziecku kto to jest pan bóg, dlaczego cieszymy sie z narodzin dzidziusia jezus i co to jest modlenie (po co to, na co to...). Pytania padają, natchnijcie mnie proszę jak można trafnie o tym opowiedzieć :89:
Może tak po prostu? Po Twoim profilu widzę, że jesteś Zenkiem – i chcesz mówić o Bogu, Jezusie itd., więc może tak po prostu? Może warto zacząć od "Jest wiele religii, każda religia wierzy w coś innego. Chrześcijaństwo/Buddyzm/Cośtamizm mówi, że..." <- myślę, że to najzdrowsze podejście.

Powodzenia!
"Lepsze jest działanie od bierności. W grze, jaką prowadzimy, nie możemy odnieść zwycięstwa. Ale niektóre przegrane są mimo wszystko lepsze od innych." – G. Orwell, "Rok 1984"
szina
Posty: 36
Rejestracja: pn sie 25, 2008 18:43
Płeć: kobieta
Tradycja: buddyzm

Re: pytania dzieci

Nieprzeczytany post autor: szina »

"Jest wiele religii, każda religia wierzy w coś innego. Chrześcijaństwo/Buddyzm/Cośtamizm mówi, że..."
Jasne, tak powiem za jakieś 10 lat. Z praktyki widze, że tłumaczenie czegoś ciekawej trzylatce musi sie opierac na znanym jej zasobie słów. Tu na sto procent wystawiam sie na pytanie- a co to jest religia...

Jedyne co mi przychodzi na myśl to bajka o starszym panu, który leży na chmurce i bardzo nas wszystkich lubi, czy coś w tym stylu, jednak potem trzeba będzie to wszystko odkręcać i gdzie tu rodzicielski autorytet!;)
Awatar użytkownika
Razen
Posty: 147
Rejestracja: wt cze 15, 2010 11:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Agnostycyzm
Lokalizacja: Kraków

Re: pytania dzieci

Nieprzeczytany post autor: Razen »

szina pisze: Jasne, tak powiem za jakieś 10 lat. Z praktyki widze, że tłumaczenie czegoś ciekawej trzylatce musi sie opierac na znanym jej zasobie słów. Tu na sto procent wystawiam sie na pytanie- a co to jest religia...
Jeśli chodzi o trzylatkę to chyba jeszcze nie ma sensu w ogóle czegokolwiek tłumaczyć w tej sferze... chociaż jeśli spróbujesz wytłumaczyć coś (prostymi słowami), a Mała tego nie zrozumie to nawet lepiej: możesz wtedy powiedzieć, że to bardzo skomplikowane i jak będzie trochę starsza to z pewnością wszystko zrozumie :D
"Lepsze jest działanie od bierności. W grze, jaką prowadzimy, nie możemy odnieść zwycięstwa. Ale niektóre przegrane są mimo wszystko lepsze od innych." – G. Orwell, "Rok 1984"
szina
Posty: 36
Rejestracja: pn sie 25, 2008 18:43
Płeć: kobieta
Tradycja: buddyzm

Re: pytania dzieci

Nieprzeczytany post autor: szina »

No, chyba że tak...

Bo to naprawdę jest chyba dosyć skomplikowane, patrząc na burzę mózgów w tym wątku...;)
Awatar użytkownika
Razen
Posty: 147
Rejestracja: wt cze 15, 2010 11:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Agnostycyzm
Lokalizacja: Kraków

Re: pytania dzieci

Nieprzeczytany post autor: Razen »

Wygląda na to, że na tyle skomplikowane, że musisz czytać odpowiedzi bezdzietnego faceta na tematy związane z dziećmi :D
A jeśli podoba Ci się wyjście "jeśli teraz nie rozumiesz, to jak podrośniesz na pewno zrozumiesz" to zawsze możesz powiedzieć, że to taki koan – upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu :fiery: :yahoo:
"Lepsze jest działanie od bierności. W grze, jaką prowadzimy, nie możemy odnieść zwycięstwa. Ale niektóre przegrane są mimo wszystko lepsze od innych." – G. Orwell, "Rok 1984"
szina
Posty: 36
Rejestracja: pn sie 25, 2008 18:43
Płeć: kobieta
Tradycja: buddyzm

Re: pytania dzieci

Nieprzeczytany post autor: szina »

bezdzietnego faceta
coś tak właśnie czułam..;)
zawsze możesz powiedzieć, że to taki koan
"czyli skarbie, że generalnie nikt nic nie wie.."

Jest taka fajna piosenka SDM "Nie wiem", tak apropos.
Awatar użytkownika
GatoNegro
Posty: 503
Rejestracja: śr lis 24, 2010 19:07
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Szkoła Zen Kwan Um
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: pytania dzieci

Nieprzeczytany post autor: GatoNegro »

szina pisze: Stąd moje pytanie jak wytłumaczyć dziecku kto to jest pan bóg, dlaczego cieszymy sie z narodzin dzidziusia jezus i co to jest modlenie (po co to, na co to...). Pytania padają, natchnijcie mnie proszę jak można trafnie o tym opowiedzieć :89:
Hej. :)
Myślę, że mogłabyś spróbować odpowiedzieć w prostych słowach:

Dawno temu urodził się człowiek o imieniu Jezus. Kiedy dorósł uczył ludzi miłości do siebie. Mówił że powinniśmy kochać wszystkich ludzi. - to tak pokrótce o nim, ;)
Nie wiem czy praktykujesz w domu i czy malutka jest świadkiem Twojej codziennej praktyki. Ale jeśli tak jest to możesz powiedzieć że owo "modlenie" to właśnie praktyka chrześcijańska.
Z panem Bogiem może być trudniej. Może ktoś pomoże i wspólnie coś wymyślimy dla zaspokojenia ciekawości małej. :)

Pozdrawiam.
GN
Kwan Seum Bosal
szina
Posty: 36
Rejestracja: pn sie 25, 2008 18:43
Płeć: kobieta
Tradycja: buddyzm

Re: pytania dzieci

Nieprzeczytany post autor: szina »

[quote][Jest taka fajna piosenka SDM "Nie wiem", tak apropos.
/quote]

o tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=eqCXeEalRvU
Awatar użytkownika
bhakta
Posty: 243
Rejestracja: wt mar 15, 2011 17:15
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Chán/Sŏn

Re: pytania dzieci

Nieprzeczytany post autor: bhakta »

Moim zdaniem postać Jezusa może być dla dzieci ogromnie inspirująca, jeżeli odróżni się ją od metafizyczno-doktrynalnego wymiaru Kościoła Katolickiego. Nie ma co wychodzić dziecku od abstraktu, że jest wiele religii (a co to religia), etc.

Jezus to był taki człowiek, który był bardzo dobry i miał moc, by mówić i czynić to dobro w czasach, gdy nie cieszyło się ono zbytkim poważaniem...tak bym zaczął. Sięganie do sfery nadprzyrodzonej zostawiłbym dziecku na później (jeżeli ma trzy lata).

:namaste:
"-Ale czy Gotama ma jakąś własną teorię?
-Tathagata, o Vaccho, jest wolny od wszelkich teorii. To jednak, Vaccho, Tathagata wie: jaka jest natura form, i jak forma powstaje, i jak ginie" [MN I, 72]

duchonautyka.blogspot.com
wskazujaceslowa.blogspot.com
lwo
Senior User
Posty: 3168
Rejestracja: pn paź 01, 2007 14:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soen
Lokalizacja: Warszawa

Re: pytania dzieci

Nieprzeczytany post autor: lwo »

szina pisze:Jest taka fajna piosenka SDM "Nie wiem", tak apropos.
o tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=eqCXeEalRvU
Ta również fajna:
http://www.youtube.com/watch?v=BA6dvV3_PvU
podoba się mojej córce z którą w wieku niewiele starszym od Twojej córki rozmawiałem otwarcie na tematy religijne. W tej chwili jest ateistką ale buddyzm uważa za najlepszą religię :) .
szina
Posty: 36
Rejestracja: pn sie 25, 2008 18:43
Płeć: kobieta
Tradycja: buddyzm

Re: pytania dzieci

Nieprzeczytany post autor: szina »

:) Dziekuję Ci. Ja słyszałam już tę piosenkę ale teraz dopiero ją usłyszałam..

Może rzeczywiście dziecko ma bardziej pojemny umysł rozumiejący rzeczy równocześnie, a nie wykluczający. Mówi się, że dzieci wogóle są bliżej oświecenia. Na przykład moja córka razu pewnego nie mogła zasnąć i zastawiłam ją w pokoju mówiąc: pomyśl sobie o czym przyjemnym to zaśniesz. A ona po 3 minutach przychodzi do mnie z płaczem: "a bo ja nie wiem co to myślenie!!!!" :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateneum - rozważania”