Być w "tu i teraz" - w krzywym zwierciadle

filozofia, psychologia i nauka w kontekście buddyzmu
Awatar użytkownika
Flandra
Posty: 676
Rejestracja: pt lip 01, 2011 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Theravada
Kontakt:

Być w "tu i teraz" - w krzywym zwierciadle

Nieprzeczytany post autor: Flandra »

Być w "tu i teraz", niekoncentrowanie się na przeszłości ani na przyszłości to jedna z podstaw buddyjskiej medytacji, a co za tym idzie filozofii.

Są ludzie, którzy w wyniku uszkodzenia mózgu mają kłopoty z zapamiętywaniem nowych rzeczy, pamiętają co wydarzyło się 20 lat temu, ale nie są w stanie przypomnieć sobie co robili wczoraj, czy nawet godzinę wcześniej.
Clive Wearing, uznany muzyk i dyrygent u szczytu swojej kariery zachorował na zapalenie mózgu, w wyniku którego stracił nie tylko zdolność zapamiętywania nowych informacji, ale od tamtego momentu nie był w stanie przypomnieć sobie swojej przeszłości, został niejako "zawieszony" w chwili obecnej, która trwała nie dłużej niż 30 sekund. Jedyne co był w stanie pamiętać, to to, że kocha swoją żonę, nie utracił też umiejętności grania na pianinie itp.

To film dokumentalny o tym człowieku: (niestety nie znalazłam nic po polsku)
Clive Wearing Living Without Memory

Niesamowite jest to, w jaki sposób Clive Wearing traktuje swoją żonę, zwłaszcza to kiedy ją wita (nawet jeśli wyszła tylko do kuchni przygotować kawę, wita ją tak, jakby się nie widzieli co najmniej 2 tygodnie), pomimo upływu lat wita ją zawsze z takim samym entuzjazmem.

Całkowite życie w "tu i teraz", bez pamięci o tym co było wczoraj czy rok temu może być dosyć przerażające. Trudno to sobie wyobrazić. To musi być straszne budzić się każdego dnia w zupełnie obcym miejscu, być otoczonym przez zupełnie obcych ludzi, w takiej sytuacji nie wiadomo czego się spodziewać, jest się więc pozbawionym nie tylko przeszłości, ale też przyszłości.
Wczoraj miałam przyjemność zobaczyć film "Memento" z 2000 roku - genialny moim zdaniem, polecam gorąco. To próba pokazania sytuacji człowieka, który utracił możliwość zapamiętywania nowych informacji.

Historie tych ludzi, mnie osobiście, każą docenić to, że jednak nie jestem zawieszona całkowicie w "tu i teraz" i że mam jakąś przeszłość (a co za tym idzie przyszłość).

pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Być w "tu i teraz" - w krzywym zwierciadle

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Flandra pisze:Historie tych ludzi, mnie osobiście, każą docenić to, że jednak nie jestem zawieszona całkowicie w "tu i teraz" i że mam jakąś przeszłość (a co za tym idzie przyszłość).
Buddyjskie tu i teraz oznacza, że Twoje myślenie o przeszłości i przyszłości też jest tu i teraz. To nie ma nic wspólnego z chorobą.
Awatar użytkownika
Flandra
Posty: 676
Rejestracja: pt lip 01, 2011 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Theravada
Kontakt:

Re: Być w "tu i teraz" - w krzywym zwierciadle

Nieprzeczytany post autor: Flandra »

iwanxxx pisze:
Flandra pisze:Historie tych ludzi, mnie osobiście, każą docenić to, że jednak nie jestem zawieszona całkowicie w "tu i teraz" i że mam jakąś przeszłość (a co za tym idzie przyszłość).
Buddyjskie tu i teraz oznacza, że Twoje myślenie o przeszłości i przyszłości też jest tu i teraz. To nie ma nic wspólnego z chorobą.
Nie chodziło mi o to, że buddyjskie "tu i teraz" jest w jakikolwiek sposób chore.
Chodzi mi raczej o to, że choroba tych ludzi pozwala spojrzeć na "tu i teraz" z innej, nieznanej dotąd strony. Dla mnie to fascynujące :)
Na razie, tzn po obejrzeniu filmu "Memento" jestem dosyć wstrząśnięta i dosyć emocjonalnie podchodzę do tej kwestii, więc być może coś źle ujęłam w słowa.
A być może niepotrzebnie poruszam tu tę kwestię... :)
Awatar użytkownika
bhakta
Posty: 243
Rejestracja: wt mar 15, 2011 17:15
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Chán/Sŏn

Re: Być w "tu i teraz" - w krzywym zwierciadle

Nieprzeczytany post autor: bhakta »

Takie historie pozwalają pojąć, ile tak naprawdę asekuracji bierze się z umysłu, która to asekuracja wyłania się z "przeszłości" i "przyszłości". Dalej, pozwala spojrzeć troche inaczej na owo "tu i teraz", chwilę obecną pojmowaną radykalnie, jako coś zupełnie negatywnego (tj. nieopisywalnego), nieznanego, pozbawionego podparcia. To w rzeczy samej całkowita wolność...bo całkowity brak punktu odniesienia, brak kierunku, brak ja...tylko nieskończoność, której nawet nie można nazwać nieskończonością... czy to właśnie stąd nie przychodzi oświecenie? Czy jednak jest ono możliwe przy takim okaleczeniu jakie było udziałem tamtych osób? Myślę też, że to pouczający przykład dla wszelkiej maści buddystycznych antyintelektualistów, którzy krzyczą o odcięciu wszelkich myśli i deprecjonują rozum jako sprawcę wszelkiego zła (oczywiście przy pomocy rozumu).
"-Ale czy Gotama ma jakąś własną teorię?
-Tathagata, o Vaccho, jest wolny od wszelkich teorii. To jednak, Vaccho, Tathagata wie: jaka jest natura form, i jak forma powstaje, i jak ginie" [MN I, 72]

duchonautyka.blogspot.com
wskazujaceslowa.blogspot.com
Awatar użytkownika
Flandra
Posty: 676
Rejestracja: pt lip 01, 2011 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Theravada
Kontakt:

Re: Być w "tu i teraz" - w krzywym zwierciadle

Nieprzeczytany post autor: Flandra »

Bhakta, mam pytanie: widziałeś film "Memento"?
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Być w "tu i teraz" - w krzywym zwierciadle

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć
iwanxxx pisze:Buddyjskie tu i teraz oznacza, że Twoje myślenie o przeszłości i przyszłości też jest tu i teraz.
W jakim sensie myślenie o przeszłości ma być tu i teraz?

pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Być w "tu i teraz" - w krzywym zwierciadle

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Ryu pisze:W jakim sensie myślenie o przeszłości ma być tu i teraz?
MN 131
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Być w "tu i teraz" - w krzywym zwierciadle

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć

Dzięki za tę suttę. Według mnie jednak nie odpowiada ona na moje pytanie do Iwana. :)

pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Być w "tu i teraz" - w krzywym zwierciadle

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć,

Ta sutta sugeruje, że możliwe jest myślenie o przeszłości i przyszłości bez pragnienia i posesywności, zwanych tu razem nandi – zachwytem. To znaczy, gdy w codziennym życiu rozwijasz ramy uważności, i zgodnie z refrenem satipatthany ujarzmiasz w jakimś stopniu żądze i zmartwienia w odniesieniu do świata (czyli sześciu zmysłów i ich przedmiotów), to jesteś w stanie myśleć jasno np. o przyszłości jednocześnie nie dając się jej ponieść.
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Być w "tu i teraz" - w krzywym zwierciadle

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć

Wyjaśniłeś mi jak krowie na granicy i w końcu zrozumiałem. Dzięki :padam: :padam: :padam:

pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateneum - rozważania”