Bogini Wiki

filozofia, psychologia i nauka w kontekście buddyzmu
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: moi »

kto za?
gif mi dis text nał and efrytink łil bi oki :D

A mam jeszcze taką propozycję: może, oprócz posługiwania się tekstami na Wikipedii w innych jezykach, należałoby zrobić to, co zwykle robi się, przy tworzeniu nowego kontekstu interpretacyjnego w jakiejś pracy literaturoznawczej...Mówiąc wprost: bierze się jakiś kanoniczny tekst (tu, w tym przypadku to byłaby np. Encyklopedia PWN, albo Słownik Terminów Religijnych - jesli taki jest;), do tego jakieś inne dzieło popularnonaukowe z dziedziny filozofii, religioznawstwa, kulturoznawstwa zw. z buddyzmem, zlewa to wszystko w jedno, porządkuje po swojemu (tu ważny wybór metody: czy na plan pierwzy wysuwa się treści religijne, czy folozoficzne, czy jeszcze jakieś inne) i dodaje swoje własne oryginalne przemyślenia...
Pamiętam taką ksiażkę: "Buddyzm, hinduizm, islam" - autor miał ambicję na niespełna 70 stronach opisać to wszystko i...zrobił to! Teraz wypadałoby to wziąć jeszcze raz przeczytać i...napisać od nowa.

Ta metoda jest dobra,bo:
1)nie wyważa sie juz raz otwartych drzwi
2)widać, jakie treści były dla danego autora ważne i z tym starać się polemizować, a nie ze swoimi wyobrazeniami na ten temat
3)dobrze,że jest jakiś wzorzec "tematu" nalezy z niego skorzystać i stworzyć jego poszerzoną i ulepszoną wersję...

Uwagi dodatkowe:
1) Warto odsyłać do konkretnych tekstów w przypisach i cytatach - nie chodzi mi tu o teksty źródłowe, ale o konkretne artykuły i ksiązki, z którymi się polemizuje
2) Warto pracować tak, by tekst był -w miarę możliwośći, oczywiście-interdyscyplinarny, tzn. zawierał wiadomości (i odsyłacze) zw. z różnymi zajwiskami i pojęciami...Tu mogłyby to być (patrząc oczami laika): religia, filozofia, etyka, ogólny opis rozwoju "buddyjskiej myśli religijnej" w czasie i przestrzeni (z uwzględnieniem różnych uwarunkowań, np. syt. społeczno-polityczna, itp),współczesny podział na szkoły(? - do szkół trzeba by przypisać konkretne teksty i osoby, dodać komentarz, OGÓLNIE wprowadzający w nauki danej szkoły, kładący nacisk na to co różne i wspólne, między poszczególnymi szkołami; tu również notki biograficzne najważniejszych osób zw. z daną szkołą), sztuka (malarstwo, rzeźba, architektura), osobno literatura (wykaz głównych tekstów "źródłowych" i ich współczesne "odpowiedniki", do tego garść tekstów "nawiązujących" np. H. Hesse...)...Przesadziłam?

Ale -jak by nie patrzeć -trzeba mieć "jakąś" (jakąkolwiek) wizję całości...

Napiszcie, jaka jest Wasza wizja całości...Z których książęk warto skorzystać, które uwzględnić w polemice (bo to zawsze jest jakaś polemika),co jest tu najważniejsze, itd...

PS: Myślę ,że dobrze pamietać o tym,ze to tekst dla zwykłych/przeciętnych użytkowników Wikipedii, ale nic nie stoi na przeszkodzie,zeby napisać go tak, aby był czytelny i satysfakcjonujący w odbiorze dla wszystkich zainteresowanych...(ufff)...mnie np. b. ciężko korzystać z tekstow nt. epok literackich w Wikipedii, bo od razu widać ,kto czym był zafascynowany i na czym się skupiał, a co zupełnie sobie odpuścił (np. autor "Baroku" w ogóle nie wspomniał o malarstwie El Greco - a zilustrował on takie ważne utwory ,jak np. "Jrozolimę wyzwoloną" Torquato Tasso...późniejsza moda na jego malarstwo zaś, rozpowszechniona m.in poprzez popularność "Jerozolimy..." zaowocowała np. modą na sczupła sylwetkę w następnych epokach, miało to oczywiście swoiste konsekwencje w przemianie całej obyczajowości,ubiorach, tworzeniu nowych wzorców osobowych w literaturze, kulturze i sztuce itd , itp)..

PS 2: A najśmieszniejsze jest to,że El Greco byl podobno astygmatykiem i dlatego rysował takie wydłużone kształty na swoich obrazach...Konie z rzędem temu, kto znajdzie taką inf. w jakiejkolwiek encyklopedii , a czyż nie jest ona ważna;) ? (jeśli ktoś uważa,ze piszę tu głupstwa, to niech sam spróbuje oddzielić swoje ziarna od plew, ciekawe co jest dla każdego z nas naprawdę ważne, jeśłi chodzi o ten tekst w Wikipedii)...

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

moi pisze:ość "Jerozolimy..." zaowocowała np. modą na sczupła sylwetkę w następnych epokach, miało to oczywiście swoiste konsekwencje w przemianie całej obyczajowości,ubiorach, tworzeniu nowych wzorców osobowych w literaturze, kulturze i sztuce itd , itp)..
dobrze wiedzieć :mrgreen: dzięki
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
moi pisze:(jeśli ktoś uważa,ze piszę tu głupstwa, to niech sam spróbuje oddzielić swoje ziarna od plew, ciekawe co jest dla każdego z nas naprawdę ważne, jeśłi chodzi o ten tekst w Wikipedii)...
Czyli, o zredagowaniu tego hasła /Buddyzm/ wspólnie, możemy co najwyżej pomarzyć - czy tak?

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Amicus
ex Moderator
Posty: 197
Rejestracja: śr mar 01, 2006 11:53
Płeć: mężczyzna
Tradycja: none
Lokalizacja: Kraków

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: Amicus »

It will be done... soon.:>
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: moi »

kunzang pisze:Czyli, o zredagowaniu tego hasła /Buddyzm/ wspólnie, możemy co najwyżej pomarzyć - czy tak?
Nie. Wydaje mi się ,że każdy wie, na czym się zna najlepiej - ja mogę napisać o dżatakach /jatakach i... o"współczesnych kontekstach interpretacyjnych" (literatura). Zostanie to zweryfikowane, każdy dopowie, co dopisać/ poprawić...to jest możliwe

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: moi »

Amicus pisze:It will be done... soon.:>
Oki, oki. Aj m łeiting, lejting, łejting :)
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

moi pisze:Nie. Wydaje mi się ,że każdy wie, na czym się zna najlepiej - ja mogę napisać o dżatakach /jatakach i... o"współczesnych kontekstach interpretacyjnych" (literatura). Zostanie to zweryfikowane, każdy dopowie, co dopisać/ poprawić...to jest możliwe
Hmmm, tak ale tu już przyjmujecie jakieś podejście - zresztą dość oczywiste. Podchodzicie do buddyzmu w sposób naukowy - chcecie wyjaśniać, opowiadać, pisać i przestawiać fakty. Dobrze - w końcu taki jest profil wikipedii - ma być czymś jak encyklopedia.
Ale pomyślcie też o zademonstrowaniu buddyzmu.
Pokażcie człowieka a nie jego trupa (że tak sobie zapożycze od kunzanga).
Czy to się da w ogóle zrobić nie ograniczając się do jednej ścieżki?

Pozdrawiam
Łukasz
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: moi »

lepsze pisze:Dobrze - w końcu taki jest profil wikipedii - ma być czymś jak encyklopedia.
Tak - tego sie raczej trzeba trzymac.Gdyby to nie była Wikipedia myślę,że można by zrobić to zupełnie inaczej...

lepsze pisze:Podchodzicie do buddyzmu w sposób naukowy - chcecie wyjaśniać, opowiadać, pisać i przestawiać fakty.
Hmmm - a jak można to zrobić inaczej...Napisz "łopatologicznie", bo ja nie bardzo rozumiem...
lepsze pisze:Ale pomyślcie też o zademonstrowaniu buddyzmu.
Konkrety, konkrety- a nie tak metaforyczne, o co tu ma chodzić, bo kazdy sobie podkłada dowolne treści

lepsze pisze:Czy to się da w ogóle zrobić nie ograniczając się do jednej ścieżki?
Ja sądzę, że tak. I na tym właśnie będzie polegało mistrzostwo świata. :D

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
Amicus
ex Moderator
Posty: 197
Rejestracja: śr mar 01, 2006 11:53
Płeć: mężczyzna
Tradycja: none
Lokalizacja: Kraków

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: Amicus »

Lepsze przeciez i tak nic lepszego poza wskazaniem palcem Ksiezyca zrobic sie nie da (nie twierdze, ze uda sie az tak dobrze:)). Nie wskaze sie buddyzmu, tylko na buddyzm. Pardon za metafore, ale akurat taka mysl mi w glowie sie pojawila.
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

moi pisze:Hmmm - a jak można to zrobić inaczej...Napisz "łopatologicznie", bo ja nie bardzo rozumiem...
Jakbym wiedział jak to podałbym ciasto a nie proszek do pieczenia.
Szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak to zrobić. Dlatego wrzuciłem to tutaj abyśmy chociaż to rozważyli. jako zenek chce czegoś więcej niż słowa.
moi pisze:Ja sądzę, że tak. I na tym właśnie będzie polegało mistrzostwo świata. Very Happy
No własnie trzeba by tak zrobić. A mi niestety przychodzą same pomysły zenowskie, a to już nie będzie uniwersalne.
Poza tym trzeba by pomyśleć gdzie to umieścić? Czy tylko jakiś link do krótkiego tekstu po którego przeczytani człowiek się pozastanawia kim jest i dokąd idzie? Czy może jakis dział w sztuce? Może jakieś mocno zenowskie haiku bądź opowiadanie?
Nie mam pojęcia.
Pomożecie?? ;D

Pozdrawiam
Łukasz
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
lepsze pisze:Ale pomyślcie też o zademonstrowaniu buddyzmu.
Pokażcie człowieka a nie jego trupa (że tak sobie zapożycze od kunzanga).
Czy to się da w ogóle zrobić nie ograniczając się do jednej ścieżki?
Teoretycznie, powinno - stosując odnośniki do różnych ścieżek w ramach tekstu wyjaśniającego hasło ''Buddyzm''.
Przykładowa jedna ścieżka:
Buddyzm Zen na wiki.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: moi »

lepsze pisze:Jakbym wiedział jak to podałbym ciasto a nie proszek do pieczenia.
Wlaśnie -TY masz proszek, ja mąkę, Amicus bakalie...trza długo mieszac i wolno piec. NA pewno będie dobre:)
Dlatego tez każdy powinien napisac o tym, co wie najlepiej, co czuje, na czym sie zna...Skonfrontowac z innymi i ew. przeredagować, po ustaleniu jakiś głónych wytycznych (co dodać, co ująć, co przekształcić, no co położyc nacisk, itd).
lepsze pisze:jako zenek chce czegoś więcej niż słowa.
Zaczynaj więc (znaczy się rób zaczyn do zen) :)

lepsze pisze:A mi niestety przychodzą same pomysły zenowskie, a to już nie będzie uniwersalne.
Prawdłowo - gdyby ktoś ogarnął od razu całość, sądzę, że praca zespołowa nie była by w ogóle potrzebna. Uniwersalna powinna być chyba całość. Poszczegolne części muszą być różne, bo te różnic esą , więc nie ma sensu ich zmniejszać... Ważne, zeby współgrały z całoścą, z igólnym wydźwiękiem hasla "buddyzm" - dlatego dobrze mieć jakąś choćby mglistą wizję tej calości...

lepsze pisze:Poza tym trzeba by pomyśleć gdzie to umieścić? Czy tylko jakiś link do krótkiego tekstu po którego przeczytani człowiek się pozastanawia kim jest i dokąd idzie? Czy może jakis dział w sztuce? Może jakieś mocno zenowskie haiku bądź opowiadanie?
Wg mnie może być i to i to i to i to...Linki załatwią kwestię układu tego tekstu w całość.

DOkładnei tak,jak zrobili to autorzy hasła "Zen":
kunzang pisze:Przykładowa jedna ścieżka:
Buddyzm Zen na wiki.
Tak, ja tez myślalam,ze to mogloby tak właśnie wyglądać. Choc wg mnie tych odnośników w podanym przykładzie jest za dużo... Dla przykładu: czy naprawdę trzeba umieszczać w haśle "Zen" link do "Japonia", skoro w tym drugim haśle (JAponia) nie ma już żadnych nawiązań do pierwszego, czyli nic z tego nie wynika, że dowiemy się , z ilu to wysp składa się Japonia itd? Gdyby w haśle Japonia wymieniono ile np. religii tam się wyznaje/wyznawało, jaki byl ich rozwój i jak one się obecnie do siebie mają - to chyba by było co innego...Wg mnie to jakaś "pustota merytoryczna" kieruje takimi odnisieniami bez powiązań ...No i te znaki zapytania w oszałamiającej ilości (czy naprawdę autorowi nie chciało się sprawdzić, jak wygląda dokładnie mapa Japonii, itd)...

Jest odnośnik, ze zen wywodzi się z mahajany i to jest ok ( ale nie wiem, czy to prawda) - w każdym bądź razie te hasła rzeczywiście się jakoś uzupelniają...

Ale ten styl:
"Podstawową praktyką w tej szkole jest praktyka medytacyjna zwana zazen (dosł. siedzący zen), której istotą jest poznanie swojej prawdziwej natury, osiągnięcie stanu buddy."
Wg mnie to pustosłowie - co to znaczy "poznanie swojej prawdziwej natury"?, "osiągnięcie stanu buddy", itd? Laik tego nie zrozumie, a komuś wtajemniczonemu takie hasła wywoławcze nie są potrzebne

Ale podobało mi się, jak opracowano "filopzofię zen", chociaz jest parę niezgrabnych sformulowań, które mogą razić nawet od strony stylistycznej. MImo to, tutaj, w tym tekście jest (wg mnie, oczywiście) najwięcej "ducha "zen, tak jak ja go poczułam.
(Samo haslo wywoławcze, czyli gł wprowadzenie - zupełnie jednak skopane wg mnie....)

Praktyki medytacyjne napisane opisane w miarę prostym jezykiem, przystępnie, nie wiem, czy wyczerpująco...mnie się podoba.

Historia Zen też ok ...i ta historyjka o mistrzu Baizhang - rewelacja, powinno być w tekście chyba więcej takich aforystycznycm przypowieści, bo to one oddają najzręczniej ducha zen, jak mi się wydaje...

A teraz niech się wypowie Lepsze :)
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: moi »

O, ten topik mógłby być np. bardzo pomocny przy redakcji "głównego tekstu wprowadzającego" - krótko,zwięźle ,na temat i dużo przydatnych linków (zasługa Piotra) :)

http://forum.medytacja.net/phpBB2/viewtopic.php?t=4202

Strona domowa Siristru też jest bardzo porządnie i przystępnie zrobiona, podział tekstów - jak dla mnie rewelacja (ciekawe, ile czasu na to poświęcił Autor?, pewnie dużo, ale to widać, zaprocentowało jednym słowem)...:)

W ogóle, wydaje mi się, że jeśli iśc tym tropem (po śladach tu i ówdzie rozrzuconych, to połowa roboty (co najmniej) już jest zrobiona :)


Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

Hej Moi
zgadzam się w większości z twoimi propozycjiami w poprzednim poście (a przede wszystkim z tym żeby uniakać takich "pustosłownych wyrażeń i określeń")
moi pisze:Historia Zen też ok ...i ta historyjka o mistrzu Baizhang - rewelacja, powinno być w tekście chyba więcej takich aforystycznycm przypowieści, bo to one oddają najzręczniej ducha zen, jak mi się wydaje...
No właśnie o takie coś by tu chodziło. Tylko co oddaje ducha buddyzmu w całości? A jeżeli nie ma takiej rzeczy to co byście zaproponowali aby oddawało "ducha" waszych tradycji?
moi pisze:W ogóle, wydaje mi się, że jeśli iśc tym tropem (po śladach tu i ówdzie rozrzuconych, to połowa roboty (co najmniej) już jest zrobiona Smile
Też mi się tak wydaje. No to przeszukujmy necik i wrzucajmy tu ciekawe rozwiązania, cytaty i linki, które pomogą nam zredagować całość.

Jeszcze coś napisze o generalizowaniu. Z tym trzeba być bardzo bardzo ostrożnym. Zależy nam na tym aby wszystko było zgrabnie połączone w całość i znajdowało się pod hasłem buddyzm, prawda? Tak aby nikt się nie oburzał, że coś jest zafałszowane lub pominięte. Moi ty twierdzisz że jest to jak najbardziej możliwe, ja również mam taką nadzieje ale pewien nie jestem.
Nawet w Zen na wikipedii jest kilka sformułowań które mogą drażnić, lub brakuje czegoś co dla kogoś (z jego osobistego punktu widzenia) jest w zen bardzo ważne. A to jest tylko jedna z odmian buddyzmu!
Wiem że wszystkich zadowolić się nie da i w ogóle jak o tym myśle to jakoś mnie siły opuszczają :|

No ale nic.
Odpiszcie co o tym myślicie
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Wiem że wszystkich zadowolić się nie da i w ogóle jak o tym myśle to jakoś mnie siły opuszczają :|

No ale nic.
Odpiszcie co o tym myślicie
''Pij mleko - będziesz silny.''

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

Zajdałem jogurt, czy to wystarczy?
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Tak, jeżeli był z mleka Jaka.
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: siristru »

moi pisze:ciekawe, ile czasu na to poświęcił Autor?, pewnie dużo,
1 rok = 1/2 na zbieranie tekstów drugie 1/2 na uporządkowanie, tłumaczenie i kodowanie... strona wciąż jest w budowie...

Dziękuję Moi :)

Batalja o Wiki już trwa.. wkrótce teksty do weryfikacji :)
братство и јединство!
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: moi »

siristru pisze:Batalja o Wiki już trwa.. wkrótce teksty do weryfikacji
Właśnie :)
Lepsze też może by się wziął do roboty, bo coś czuję,ze to poszuiwanie Zen poza słowami, będzie ciągle poza słowami. A tak się, niestety, w -jak by nie było- encyklopedii po prostu nie da :)
Halo, panie Zenku, trza robić, robić :D

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

Tak, jeżeli był z mleka Jaka.
Z Jaka to ja pije herbate. A tak serio to to jakaś jest po prostu czerowna herbata tylko nikomu oprócz mnie w rodzinie nie smakuje... i tak już się przyjęło - "jako herbata".
moi pisze:Lepsze też może by się wziął do roboty, bo coś czuję,ze to poszuiwanie Zen poza słowami, będzie ciągle poza słowami. A tak się, niestety, w -jak by nie było- encyklopedii po prostu nie da Smile
Halo, panie Zenku, trza robić, robić Very Happy
Brakuje "dza" (czy jakoś) :mrgreen:

Mógłbym co prawda zaproponować jakąś historyjke albo cytat ale jak to się ma do wikipedii, przecież tego się tam nie umieści raczej. Najwyżej link.
A innych pomysłów na razie nie mam.

Poza tym pisaliśmy już że ja mam proszek amicus ma bakalie :mrgreen: itd.
No właśnie, co ja moge wnieść do tego "projektu"? Raczej niewiele. Wiedza mała, poza tym jakoś nie odważyłbym się formułować czegoś co miałoby reprezentować coś tak ważnego jak buddyzm na wikipedi.
Z zen wam może pomóc iwanxxx lub inne zenki które bardziej ode mnie znają doktryne. Ja służe uwagami na poziomie przejrzystości i z punktu widzenia zwykłego użytkownika wikipedii.
Jedyne co wiem, to że nic nie wiem ;D
... chociaż to podobno i tak dużo :?
Pozdrawiam
Łukasz
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

lepsze pisze:Z zen wam może pomóc iwanxxx lub inne zenki
Jak wrócą 25 września.
Aczkolwiek ten artykuł o zen nie jest taki zły - choć krzaki ma.

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: moi »

iwanxxx pisze:Aczkolwiek ten artykuł o zen nie jest taki zły - choć krzaki ma.
A można robić w WIkipedii tak, że Ty ten tekst wzorcowy dopracowujesz, ulepszasz, dopisujesz to i owo i potem do niego prowadzi stosowny link w głównym haśle pt. "buddyzm"?

Jak to się ma do praw autorskich, czyjejś własności intelektualnej, itd?

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Poprawiłam artykuł o naturze buddy. Usunęłam też tą świetlistą, pozytywną pustkę, bo pozytywna pustka to szentong, a brak ostatecznego istnienia zjawisk to pustka w znaczeniu rangtong i tu niczego pozytywnego nie ma. Więc niech stwierdzenia będą bardziej ogólne.
A props Jednego Umysłu. Pradwopodobnie to tłumaczenie Lankawatary, z której to był cytat, to dosyć stare i niedobre tłumaczenie( Suzuki?). Pewnie ten Jeden Umysł to była alaja, ósma świadomość. W Lance zresztą określenie alaja jest używane jako alajawidżniana ( świadomość bazowa, all base consiousness) i jako alajadżniana. No i bądź tu mądry kiedy mowa o jednej, a kiedy o drugiej.
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Bogini Wiki

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

moi pisze: A można robić w WIkipedii tak, że Ty ten tekst wzorcowy dopracowujesz, ulepszasz, dopisujesz to i owo i potem do niego prowadzi stosowny link w głównym haśle pt. "buddyzm"?
Tak, to jest normalna procedura wikipedii.
moi pisze:Jak to się ma do praw autorskich, czyjejś własności intelektualnej, itd?
Aktualnie, żadnych opinii prawnych nie wydaję. Już mi się przegrzewa wszystko... :)

Pzdr
Piotr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateneum - rozważania”