Budda socjalistą?

filozofia, psychologia i nauka w kontekście buddyzmu
keylan
Posty: 510
Rejestracja: śr kwie 04, 2007 21:18
Tradycja: Zen
Lokalizacja: Lublin

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: keylan »

macszym pisze:
keylan pisze:hmm buddyzm to samodzielne myślenie, praca nad sobą, socjalizm to odbieranie tym którzy ciężko pracują i dawanie nierobom
wyobraźmy sobie:
nie musisz ciężko pracować, kiedy chcesz, to idziesz do "magazynu" i bierzesz sobie to, co ci potrzebne, ale... ponieważ myślisz samodzielnie, pracujesz nad sobą i nie chcesz być zwykłym nierobem, co tylko bierze a nic nie daje, to idziesz za darmochę popracować wykonując to co robisz najlepiej, aby ktoś inny mógł z tego skorzystać...

może być?
jaki procent ludzi pracuje nad sobą? z mojego doświadczenia wynika że osoby które dostaja wszystko za darmo zwykle są mocno zdemoralizowane a ci którzy na wszystko muszą zapracować ciężko zwykle są wspaniałymi, dojrzałymi w pełni rozwiniętymi osobami (patrząc po moim kręgu znajomych)
zwykle nie ceni się tego co się dostaje za darmo, a jeśli jeszcze nikt nie będzie kontrolował ile dajesz w zamian za to co dostajesz to jest to mocno demoralizująca sytuacja. Wyobraź sobie możesz iść do magazynu i wziąść co tylko ci się podoba nie dając nic w zamian, niby powinieneś odpracować ale nikt cie nie kontroluje bo wszyscy uznają że przecież jesteś dorosłym człowiekiem oświeconym itd więc dasz z siebie wszystko... nic tylko korzystać i kosić jeleni którzy tyrają a samemu zbijać bąki gwarantuje ci że wiekszość społeczeństwa tak pomyśli i dzięki temu Polska i inne kraje post socjalistyczne teraz tak wyglądają.
Awatar użytkownika
macszym
Posty: 1056
Rejestracja: sob maja 05, 2007 21:40
Płeć: mężczyzna
Tradycja: BON
Lokalizacja: Zlasu

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: macszym »

keylan pisze:jaki procent ludzi pracuje nad sobą?
ech, niełatwo być buddystą/socjalistą. :)
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: jw »

macszym pisze:ech, niełatwo być buddystą/socjalistą. :)
Tobie się miesza socjalizm z marksizmem. I o ile można być buddystą-socjalistą, buddystą-konserwatystą albo buddystą-liberałem, to buddystą-marksistą już się nie da, ponieważ buddyzm, w przeciwieństwie do marksizmu/komuznimu, nie jest utopią.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
macszym
Posty: 1056
Rejestracja: sob maja 05, 2007 21:40
Płeć: mężczyzna
Tradycja: BON
Lokalizacja: Zlasu

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: macszym »

Tobie się miesza socjalizm z marksizmem.
a dlaczego?
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: jw »

macszym pisze:
Tobie się miesza socjalizm z marksizmem.
a dlaczego?
Nie wiem. Może nie znasz.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
macszym
Posty: 1056
Rejestracja: sob maja 05, 2007 21:40
Płeć: mężczyzna
Tradycja: BON
Lokalizacja: Zlasu

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: macszym »

jw pisze:Nie wiem. Może nie znasz.
Może? Możesz mi wytłumaczyć? Czy raczej Ci się nie chce?
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: jw »

macszym pisze:
jw pisze:Nie wiem. Może nie znasz.
Może? Możesz mi wytłumaczyć? Czy raczej Ci się nie chce?
Ale ja naprawdę nie wiem dlaczego myli Ci się marksizm z socjalizmem :zawstydzony: Nie jestem jasnowidzem. Jedynie przypuszczam, że dzieje się tak z twojego braku wiedzy w temacie.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
macszym
Posty: 1056
Rejestracja: sob maja 05, 2007 21:40
Płeć: mężczyzna
Tradycja: BON
Lokalizacja: Zlasu

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: macszym »

EDIT

ponieważ wchodzimy na grząski grunt śmierdzący polityką, to ciachnąłem to co wcześniej napisałem, przyznaję, że jestem niedoinformowany :wstyd: :rozpacz: i pokłony dla Jarka. :padam: :padam: :padam:
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: jw »

macszym pisze:EDIT

ponieważ wchodzimy na grząski grunt śmierdzący polityką, to ciachnąłem to co wcześniej napisałem, przyznaję, że jestem niedoinformowany :wstyd: :rozpacz: i pokłony dla Jarka. :padam: :padam: :padam:
Dzięki również, inaczej byśmy się potopili w moczarach :hyhy: :padam:
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
macszym
Posty: 1056
Rejestracja: sob maja 05, 2007 21:40
Płeć: mężczyzna
Tradycja: BON
Lokalizacja: Zlasu

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: macszym »

a tu w związku z tematem głównym:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Socjalizm_dhammiczny

Co Wy na to??? :)
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: jw »

http://pl.wikipedia.org/wiki/Socjalizm_dhammiczny pisze:Buddhadasa Bhikkhu proponuje rozwój socjalizmu dhāmmicznego na płaszczyźnie moralnej - dopiero w przyszłości być może na społecznej.
To jest o tym, o czym napisałem wcześniej: zacząć przemianę od siebie samego, nie od grup społecznych. Czyli temat sprowadza się do Dharmy, a wobec tego jaki jest sens postulowania jakiegoś nowego tworu ideologicznego?


Odnośnie ich sposobu rozumienia współczesnej nauki:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Socjalizm_dhammiczny pisze:Według nich tendencja mechanicystyczna pseudonauki, jej ślepa wiara w postęp, ewolucję i pozytywny rozwój, założenie iż obserwator jest oddzielony od obserwowanego, uprzedmiotowianie i obiektywizacja rzeczywistości - wszystko to zmieniło naukę w pseudonaukę - ignorancję.
warto zacytować wybitnego niemieckiego fizyka Erwina Schroedingera:

Podmiot i przedmiot są tym samym. Nie można powiedzieć, że w wyniku osiągnięć najnowszej fizyki granica między nimi została zniesiona, granica ta bowiem nigdy nie istniała.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: booker »

macszym pisze:a tu w związku z tematem głównym:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Socjalizm_dhammiczny

Co Wy na to??? :)
-> http://forum.medytacja.net/phpBB2/viewtopic.php?t=4245

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: LordD »

Jakby wszyscy byli oświeceni to każdy system byłby dobry!
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

LordD pisze:Jakby wszyscy byli oświeceni to każdy system byłby dobry!
Nawet totalitaryzm?
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: LordD »

atomuse pisze:
LordD pisze:Jakby wszyscy byli oświeceni to każdy system byłby dobry!
Nawet totalitaryzm?
Jeśli ta rządząca elita byłaby oświecona i ci, którymi rządzi też byli oświeceni to pewnie totalitaryzm jako taki nie był by możliwy. Totalitaryzm nie jest jakimś konkretnym poglądem na politykę i społeczeństwo, lecz raczej czymś co może powstać na gruncie różnych systemów politycznych.
Awatar użytkownika
MarS
konto zablokowane
Posty: 462
Rejestracja: pt cze 06, 2008 09:12
Lokalizacja: kabaty

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: MarS »

Oświeceni (lub prawie oświeceni) rządzący to była by fajna sprawa. Tybet chyba zaprzepaścił swoje możliwości wprowadzenia duchowych ideałów w politykę. Może właśnie teraz zbiera tego owoce.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: jw »

MarS pisze:Oświeceni (lub prawie oświeceni) rządzący to była by fajna sprawa.
Władza demoralizuje :cwaniak:
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołem

Buddha jak wszem i wobec wiadomo był anarchistą - zawsze mówił na początku swoich kazań - "Idha, bhikkhave, bhikkhu araññagato vā rukkhamūlagato vā suññāgāragato vā nisīdati (...)"
"Araññe" - w tym utworze oznacza las, jednak etymologia tego słowa jest bardziej skomplikowana: składa się na nią przedrostek "a" + słowo "rañña", gdzie "rañña" oznacza to samo, co "rājā", czyli król, władca - zaś przedrostek "a" oznacza zaprzeczenie. "Arañña" znaczyłoby więc tyle, co miejsce poza jurysdykcją królów, poza prawami ludzkimi; zazwyczaj były to dzikie ostępy leśne, dokąd udawali sie mnisi, by medytować.
Komentarz wzięty z tej sutty : http://docs.google.com/Doc?id=dg6x69f_21c78qkf

BTW - czy widać birmańską czcionkę po środku?

metta&peace
p.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: jw »

Har-Dao pisze:Buddha jak wszem i wobec wiadomo był anarchistą
:rotfl:

Tak, tak... i pewnie się jeszcze zaczytywał Bakuninem :rotfl:

Jedna rzecz mnie przeraża. Mianowicie, przypisywanie Buddzie takich, bądź innych poglądów politycznych, o których sami przypisujący zapewne niewiele wiedzą. Starczy dodać, że anarchizm ma w swoją doktrynę wpisany terror, jako formę walki z państwem.

Ale skoro już sobie dywagujemy, to może Buddzie było najbliżej po prostu do liberalizmu? :P Liberalizm jest niewinnym, łagodnym barankiem w porównaniu z marksistami (dyktatura proletriatu zaprowadzana przemocą) i anarchistami (zbrodniczy terror przeciwko każdemu, kto popiera państwowe struktury).
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
macszym
Posty: 1056
Rejestracja: sob maja 05, 2007 21:40
Płeć: mężczyzna
Tradycja: BON
Lokalizacja: Zlasu

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: macszym »

booker pisze:macszym napisał/a:
a tu w związku z tematem głównym:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Socjalizm_dhammiczny

Co Wy na to??? :)


-> http://forum.medytacja.ne...opic.php?t=4245

Pozdrawiam
/M
sorki... :)
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

jw pisze:
Jedna rzecz mnie przeraża. Mianowicie, przypisywanie Buddzie takich, bądź innych poglądów politycznych, o których sami przypisujący zapewne niewiele wiedzą. Starczy dodać, że anarchizm ma w swoją doktrynę wpisany terror, jako formę walki z państwem.
Czółko jw

Nie panimaju..

czy ty mi przypisujesz brak wiedzy o anarchizmie? czy tak ogólnie?

BTW - gdyby takim tropem iść pacyfizm to organizacja terrorystyczna (w której to organizacji pełno uzależnionych od narkotyków jednostek) bojkotująca prawowite i legalne armie państwowe, z prawem państw do obrony własnego terytorium, w tym wcielania poborowego w swoje szeregi.

BTW2 - ja nic Buddzie nie przypisuje, mimo iż brał on udział w politycznych rozgrywkach - był nomen omen właśnie za pokojem - czyli pacyfistą? :zdziwko:

metta&peace
p.
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: LordD »

Har-Dao pisze:BTW2 - ja nic Buddzie nie przypisuje, mimo iż brał on udział w politycznych rozgrywkach - był nomen omen właśnie za pokojem - czyli pacyfistą? :zdziwko:
Naprawdę Budda mieszał się w politykę? Pierwszy raz słyszę taki motyw. Jak to wyglądało, te jego mieszanie się w politykę?
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

LordD pisze:
atomuse pisze:
LordD pisze:Jakby wszyscy byli oświeceni to każdy system byłby dobry!
Nawet totalitaryzm?
Jeśli ta rządząca elita byłaby oświecona i ci, którymi rządzi też byli oświeceni to pewnie totalitaryzm jako taki nie był by możliwy.
Czy w przypadku "wszystkich oswieconych" jest w ogole jakikolwiek system mozliwy?

LordD pisze:Totalitaryzm nie jest jakimś konkretnym poglądem na politykę i społeczeństwo, lecz raczej czymś co może powstać na gruncie różnych systemów politycznych.
Nie rozumiem, co chcesz wyrazic swoja wypowiedzia... Myslalam, ze totalitaryzm to system rzadow dyktatorskich, a zatem jak najbardziej konkretny poglad na polityke i spoleczenstwo.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: jw »

Har-Dao pisze: BTW - gdyby takim tropem iść pacyfizm to organizacja terrorystyczna (w której to organizacji pełno uzależnionych od narkotyków jednostek) bojkotująca prawowite i legalne armie państwowe, z prawem państw do obrony własnego terytorium, w tym wcielania poborowego w swoje szeregi.
Skoro już o pacyfizmie (o ile sprowadzenie idei pacyfistycznych do odmowy służby wojskowej można nazwać pacyfizmem) mowa, wystarczy poczytać Bakunina i porównać proponowane przez niego metody zaprowadzania anarchistycznego nowego ładu z tym, co mówił/pisał/robił np. ktoś taki, jak Gandhi. Nie trzeba iść tu żadnym interpetacyjnym tropem, bo wg Bakunina, jednego z najbardziej znanych piewców anarchizmu, terror jest nieodłącznym elementem wprowadzania tego systemu społecznego.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: LordD »

atomuse pisze:Nie rozumiem, co chcesz wyrazic swoja wypowiedzia... Myslalam, ze totalitaryzm to system rzadow dyktatorskich, a zatem jak najbardziej konkretny poglad na polityke i spoleczenstwo.
Bo u podstaw totalitaryzmu żadna filozofia nie stoi, jest to raczej pewien defekt, który pojawia się na gruncie różnych systemów polityczno-społecznych. Oczywiście może są jakieś systemy polityczno-społeczne totalitaryzmowi bliskie, ale sam totalitaryzm żadnym spójnym system polityczno-społecznym nie jest. Za każdym system polityczno-społecznym stoi jakaś filozofia polityczna, za totalitaryzmem nie. To jest po prostu forma dyktatury, która może wyrosnąć z dowolnego systemu polityczno-społecznego.
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czółko

Cóż, Bakunin to dosyć specyficzny egzemplarz, rzekłbym nieco przestarzały, żeby nie powiedzieć, poza main-streamowy na dzisiejsze czasy. Ale to oczywiście moje zdanie. Dla poparcia choćby wymienić jego antysemityzm, panslavizm i inne przestarzałe myślenie.

Tutaj masz ładną kolekcję szkół anarchizmu - do wyboru do koloru.
http://en.wikipedia.org/wiki/Anarchist_ ... of_thought

Wspomnę tylko, że inicjatywy jaki wikipedia czy scribd.com dla mnie to nic innego jak wytwory 100% anarchistów (bądź krypto-nieświadomych-anarchistów).

EDIT: żeby post był zgodny z forum - proszę:
http://en.wikipedia.org/wiki/Buddhist_anarchism

metta&peace
p.
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

LordD pisze:Bo u podstaw totalitaryzmu żadna filozofia nie stoi, jest to raczej pewien defekt, który pojawia się na gruncie różnych systemów polityczno-społecznych. Oczywiście może są jakieś systemy polityczno-społeczne totalitaryzmowi bliskie, ale sam totalitaryzm żadnym spójnym system polityczno-społecznym nie jest. Za każdym system polityczno-społecznym stoi jakaś filozofia polityczna, za totalitaryzmem nie.
Dzieki, teraz zrozumialam.
LordD pisze:To jest po prostu forma dyktatury, która może wyrosnąć z dowolnego systemu polityczno-społecznego.
A jak wszyscy sa oswieceni, to juz nie moze wyrosnac, bo wtedy kazdy system jest dobry?
I jesli wszyscy sa oswieceni, to jak sie maja te rozne systemy do siebie? (Pomijajac, ze dobrze :hyhy:)
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: jw »

Har-Dao pisze: Cóż, Bakunin to dosyć specyficzny egzemplarz, rzekłbym nieco przestarzały, żeby nie powiedzieć, poza main-streamowy na dzisiejsze czasy.
To cieszy :)

Har-Dao pisze:Ale to oczywiście moje zdanie.
A to mnie martwi, szczególnie kiedy widzę zradykalizowaną małoletnią gawiedź pod czerwono-czarnymi sztandarami i z literą "A" w kółeczku :(


Har-Dao pisze:Wspomnę tylko, że inicjatywy jaki wikipedia czy scribd.com dla mnie to nic innego jak wytwory 100% anarchistów (bądź krypto-nieświadomych-anarchistów).
Wikipedia kojarzy mi się raczej z podejściem liberalnym, niż anarchistycznym :) W końcu mniej, lub bardziej sprawny aparat merytorycznego kontrolowania jej treści istnieje - analogicznie do aparatu służb policyjnych/porządkowych w społeczeństwie. O pewnej formie własności również tutaj możemy mówić: Wikipedia zastrzega, by cytując jej treści podać ją samą jako źródło. Jest też respektowane poszanowanie dla własności intelektualnej, czyli konieczność podawania źródeł, brak przyzwolenia na zrzynanie treści bezpośrednio z innych opracowań encyklopedycznych itp...

A może jest to po prostu... hmmm anarcho-liberalizm? ;) Być może taki twór nawet by mi odpowiadał? :)
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

jw pisze:
A to mnie martwi, szczególnie kiedy widzę zradykalizowaną małoletnią gawiedź pod czerwono-czarnymi sztandarami i z literą "A" w kółeczku :(
Martwi Cię moje zdanie? Tego jeszcze nie było :)

Mi brakuje natomiast naturalnego anarchizmu chińskiego o którym zachód prawie nic nie wie a jest to tysiące lat starsza forma czystego, nierefinowanego anarchizmu - szkoda.

metta&peace
p.
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: LordD »

JW a co powiesz o tym panu?
http://en.wikipedia.org/wiki/Noah_levine
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: jw »

Har-Dao pisze: Martwi Cię moje zdanie? Tego jeszcze nie było :)
Martwi mnie zapatrzona w Bakunina, bojowo nastawiona gawiedź młodocianych anarchistów.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: jw »

LordD pisze:JW a co powiesz o tym panu?
http://en.wikipedia.org/wiki/Noah_levine
Wielki bodhisattwa :ok:

Trochę w temacie:
http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/page.php?id=870
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
Jakub Safjański
Posty: 557
Rejestracja: wt sty 01, 2008 17:30
Tradycja: zen, Sanbo-Kyodan
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: Jakub Safjański »

Powrócę na chwilę do Marksa i do czegoś co nazywamy marksizmem.
Otóż, będąc bardzo negatywnie nastawoiny do tej doktryny, z ciekawością natknąłem się na interesujace tezy. Piszę tak jak je rozumiem.
1. Fałszywa świadkomość
Na skutek stosunków gospodarczych a szczególnie podziału na posiadających i pracujących, dążenia do akumulacji kapitały przez tych pierwszych oraz wyzyskiwania tych drugich , wykształca się w ludziach fałszywa świadomość tego kim są.

2. Religia jako opium dla mas
Egzystencja ludzka jest na tyle dramatyczna, pełna cierpienia (na skutek tego, co wyżej) że człowiek potrzebuje opium - znieczulenia na rzeczywistość, aby mógł jakoś na tym świecie żyć. Religia jest takim balsamem, który łagodzi to cierpienie. Jednak wciąż jest wytworem fałszywej świadmości. To nie religia odurza - to my się odurzamy religią.

Z całą pewnością to nie są dokładne słowa Marksa, ale myślę że oddają, to co miał on na myśli.

Tezy wydają mi się ciekawe i warte uwagi - chodzi mi o to, żeby nie odrzucać zaraz całego dorobku tego bardzo wpływowego na historię myśliciela. Otóż, Platon miał cały projekt państwa totalitarnego (w znaczeniu ingerujacego niemal w każdy szczegół życia obywateli, choć już bez użycia przemocy). Gdyby zaś ktoś wprowadził ten projekt w życie, zapewne inaczej ocenialibyśmy dziś Platona, który należy do jednego z najbardziej wpływowych i cenionych filozofów w historii.

Marksa ożenił z Freudem Erich Fromm - który ponadto miał silne skłonności w kierunku buddyzmu zen. Efekt można łatwo zobaczyć, bo jest wiele jego książek na rynku (np. "Mieć czy być?")

Jak to się jednak ma do "socjalizmu Buddy"?
Nie wiem. Trudna sprawa z tymi poglądami kogos, kto sam nic nie napisał.


pozdrawiam dyskutantów
:padam:
J.
Szalom
Awatar użytkownika
Jakub Safjański
Posty: 557
Rejestracja: wt sty 01, 2008 17:30
Tradycja: zen, Sanbo-Kyodan
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: Jakub Safjański »

nie ma socjalizmu
przyczyny socjalizmu
ani kresu socjalizmu
;)
Szalom
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: jw »

Jakub Safjański pisze: Otóż, Platon miał cały projekt państwa totalitarnego (w znaczeniu ingerujacego niemal w każdy szczegół życia obywateli, choć już bez użycia przemocy). Gdyby zaś ktoś wprowadził ten projekt w życie, zapewne inaczej ocenialibyśmy dziś Platona, który należy do jednego z najbardziej wpływowych i cenionych filozofów w historii.
Różnica pomiędzy Platonem a utopistami w stylu Marksa czy Bakunina jest zasadnicza. Chodzi o sposób zaprowadzenia nowego porządku, a mianowicie Platon (być może świadomy utopijnego, zbytnio wyidealizowanego charakteru swojego pomysłu) nie zaprzątał tym sobie głowy. Przedstawiał raczej pewien wyidealizowany system zarządzania, zawieszony jakby w "innym świecie".

Platon nie nawoływał do rewolucji i ustrojowego przewrotu, tym bardziej opartego na przemocy i terrorze, i w przeciwieństwie do obu wyżej wymienionych - Marksa i Bakunina, nie wspominał w jaki sposób "miłujący prawdę filozofowie" mieliby przejąć władzę w państwie. Sam zresztą później twierdził, że stworzenie takiego ustroju jest z góry skazane na niepowodzenia. Ale fakt, faktem, w platońskim projekcie nie ma zbyt wiele miejsca na osobistą wolność człowieka, która musiałaby być podporządkowana interesom państwa.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
Jakub Safjański
Posty: 557
Rejestracja: wt sty 01, 2008 17:30
Tradycja: zen, Sanbo-Kyodan
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: Jakub Safjański »

ech - dwa posty mi się skasowały - już nie mam siły pisać ponownie.

w każdym razie Platon wprowadza ten ustrój za pomocą świadomego oszustwa tj. tworzy mit założycielski usprawiedliwiający podział na kasty.

co do komunizmu to ma się on dobrze pośród nas :)

tak tak - mamy komunizm małżeński (tzw. wspólnosć majątkowa małżonków)
własności prywatnej nie ma także w klasztorach katolickich. Wiąże się to zapewne ze ślubem ubóstwa ( - w miarę możliwości - jak dopowiedział kiedyś pewien złośliwy dominikanin).

jest jeszcze coś co nazwę komunizmem duchowym - pewien sposób postrzegania świata tj. uznanie że własność jest fikcją, tak naprawdę nic nie należy do nikogo, ale skoro już jako społeczeństwo się tak umówiliśmy, to uszanujmy to. Ponadto możemy przez to przejąć część obowiązków państwa i "bogacąc się" poprawić dystrybucję dóbr wzmacniając tych co mają mniej. No ale to już inna bajka...
Szalom
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołem

Co do Marksa - w świetle Fromma to idealista niezrozumiany, źle zrozumiany. Można się z tym zgodzić, bądź nie - lecz pozostaje faktem, że komunizm wprzęgnięty w rzeczywistość opierał się luźno na teorii. A być moze po prostu ustroju nie "wprowadza" się, gdyż zawsze będzie to wprowadzenie autorytarne (patrz niżej)

Co do Fromma - w "O sztuce istnienia" (wydaniu pośmiertnym) widać, że był raczej zafascynowany Theravadą zwłaszcza "The Heart of Buddhist Meditation " Nyanaponiki.

Co się tyczy autorytarnemu wprowadzaniu ustrojów (jakichkolwiek) do społeczeństw jest zawsze skazane na porażkę (nawet gdy szerzymy liberalne, anarchistyczne, czy demokratyczne poglądy - np.: Irak). Fromm opisuje to nazywając to etyką autorytarną:
Stanowisko, według którego zasadniczą charakterystyką człowieka jest destruktywność i egoizm, prowadzi do poglądu, iż postępowanie etyczne polega na tłumieniu tych złych dążeń, którym człowiek pozbawiony ustawicznej samokontroli mógłby całkowicie ulec. Zgodnie z tym poglądem człowiek winien stać się swym własnym strażnikiem, musi on przede wszystkim uznać zło tkwiące w swej naturze, a ponadto mocą własnej woli zwalczać wrodzone, złe tendencje. Staje zatem przed alternatywą - bądź to nieustannego tłumienia zła, bądź grzesznego mu ulegania.
Oczywiście potem wyjaśnia czym jest produktywność i jak złe impulsy przekształcać w pozytywne budulce dobrostanu.

Cytat wzięty z "Niech stanie się człowiek"

metta&peace
p.
Awatar użytkownika
Jakub Safjański
Posty: 557
Rejestracja: wt sty 01, 2008 17:30
Tradycja: zen, Sanbo-Kyodan
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: Jakub Safjański »

Har- Dao
Dziękuję za rozwinięcie wątku.

:padam:

J.
Szalom
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Na skutek stosunków gospodarczych a szczególnie podziału na posiadających i pracujących
Każdy właściciel firmy ( posiadacz) umrze ze śmiechu, że ktoś go określił jako nie pracującego.
Awatar użytkownika
Jakub Safjański
Posty: 557
Rejestracja: wt sty 01, 2008 17:30
Tradycja: zen, Sanbo-Kyodan
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: Jakub Safjański »

a jednak w XIX wieku można było tak powiedzieć.

(udziałowcy w spółkach jak np. w "Lalce" polscy "baronowie" albo w "Germinal" Zoli udziałowcy kopalń.)
Szalom
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: jw »

Jakub Safjański pisze: (udziałowcy w spółkach jak np. w "Lalce" polscy "baronowie" albo w "Germinal" Zoli udziałowcy kopalń.)
Te udziały dostali bez kiwnięcia palcem od dobrej wróżki. Inna wersja, zamiast dobrej wróżki, wymienia złych Żydów.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
Jakub Safjański
Posty: 557
Rejestracja: wt sty 01, 2008 17:30
Tradycja: zen, Sanbo-Kyodan
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: Jakub Safjański »

bez komentarza
Szalom
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: jw »

Jakub Safjański pisze:bez komentarza
Bo wiesz... Niektórym się wydaje, że człowiek pracuje tylko wtedy, kiedy się spoci i mu pęcherze na rękach wyskoczą.

A przy okazji wywiadzik polecam:
http://www.kapitalizm.org/?action=show_ ... rt_id=3827
Są tam bardzo ciekawe dane dotyczące relatywnego procentowego spadku poziomu biedy na świecie.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
Jakub Safjański
Posty: 557
Rejestracja: wt sty 01, 2008 17:30
Tradycja: zen, Sanbo-Kyodan
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budda socjalistą?

Nieprzeczytany post autor: Jakub Safjański »

nie mam pojęcia komu tak się wydaje.

rozmawiamy o XIX wieku i Marksie, który żył w czasach, gdzie ludzie pracowali po 16 godzin na dobę, dzieci także pracowały. marksizm nie wziął się z księżyca (czy też nie wyczarowała go wróżka)
Tak sobie kojarzę, że cały system ubezpieczeniowo-emerytalny wziął się właśnie na skutek niebezpieczeństwa rewolucji wśród robotników (o ile pamiętam zainicjował go Bismarck).

odróżniam w tym miejscu XXI wiek gdzie w tzw. cywilizacji wiedzy, gdzie coraz więcej pracuje się umysłowo.
Co do współczesnych przedsiębiorców to ślę wyrazy szacunku:
:padam:

sam właśnie będę się rejestrował z działalnością gospodarczą.
Szalom
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateneum - rozważania”