Szymon Hołownia i polski katolicyzm

relacje pomiędzy buddyzmem a innymi religiami

Moderator: iwanxxx

Awatar użytkownika
Dobek
Posty: 186
Rejestracja: wt lip 11, 2006 09:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak
Lokalizacja: Poznań

Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: Dobek »

http://www.youtube.com/watch?v=asHYEcqSY5g
http://www.youtube.com/watch?v=Z8xEmr1U ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=XtNV54d3 ... re=related

Nie wiem jak wy, ale dla mnie mister Hołownia wyrasta trochę na takiego samotnego kowboja wśród polskich katolickich dziennikarzy i publicystów, który mimo bycia w mainstremie zachowuje jeszcze odwagę nieszablonowego myślenia(polecam jego felietony w Newsweeku)i nie boi się otwarcie pojechać Cejrowskiego którzy reprezentuje wizję katolicyzmu której nie znoszę a która niestety dominuje wśród wielu duchownych i wierzących.Zwróćcie uwagę, kiedy Cejrowski nie siedzi w studiu kiedy wszyscy mu przytakują(jego występy u Pospieszalskiego i własne programy)to zaczyna się gubić i jego sztuczki erystyczne zaczynają szwankować, a w pewnym momencie przestają funkcjonować.
zalew
Posty: 31
Rejestracja: śr paź 11, 2006 19:08
Tradycja: Theravada

Re: Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: zalew »

Mnie się wydaje ze wszyscy sa nieszablonowi i jeżdza po Katolicyzmie jak na łysej kobyle. No ale to tylko moja opinia.
Awatar użytkownika
pawel
Posty: 1271
Rejestracja: czw sie 30, 2007 21:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen Longsal/ZhangZhungNG
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: pawel »

Cieszy mnie niezmiernie, że już po 5 minutach wiem, że nie muszę tego dalej oglądać.

Oraz, jeżeli Ci panowie reprezentują katolicyzm, to jest to jak gratulacje dla mnie, że nie jestem katolikiem.


p.s.

aby Katolicy nie poczuli się urażeni dodam:
obaj panowie na katolickim światopoglądzie robią karierę, Cejrowski wycierając sobie nim d!@pę (bo jego wizerunek generalnie tak można określić) a Szymon Hołownia wypływając ze swoim pismem na fali uniesienia jakie nastąpiło w momencie śmierci papieża. Może nic w tym nie byłoby złego (teraz mam na myśli tylko drugiego z panów) poza stylem w jaki to zrobił gdyby nie to, że dla pana Hołowni ów katolicki światopogląd przyjęty na zasadzie dogmatów stanowi ramy postrzegania rzeczywistości poza którymi nic nie ma, a przekonałem się o tym w czasie jego rozmowy na tematy śmierci klinicznej i doświadczeń bliskich śmierci z lekarzami i przedstawicielami innych religii (także buddyzmu). Postawa dogmatyczna jaką przyjmuje wyklucza dialog.
Niebo nie jest niebieskie, kolor z powodu atmosfery ziemskiej, z Księżyca nie ma koloru niebieskiego.
'a a ha sha sa ma
Heaven holds a place for those who pray
When all are one and one is all To be a rock and not to roll
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: ikar »

Jestem wielkim fanem Pana Cejrowskiego :D

Cieszę się że w dzisiejszych czasach są jeszcze naprawdę wierzący ludzie. To miłe.
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
Awatar użytkownika
lobzang
Posty: 94
Rejestracja: śr lut 25, 2009 12:14
Tradycja: Karma Kamtzang
Lokalizacja: rzeszów

Re: Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: lobzang »

Programy podróznicze Cejrowskiego sa swietnie, to chyba poza sporem.
Rozmawa zalinkowana w 1 poscie jasno wskazuje ze Cejrowski bije Hołownie na głowę. Nie tylko pod względem intelektualnym ale i pewnie w podejściu do katolicyzmu. Zaznaczyć chce ze nie jestem nawet pozytywnie nastawiony do KK. Moze to za ostro zabrzmi ale wygladało tak jakby Hołowni kazali szczekac to szczekał nic ponadto. Poza tym i przede wszstkim, jakby sie tak zastanowił nad katolicyzmem to jest to kult dosyc fundamentalistyczny z założenia, który nie dopuszcza do dyskusji z oponentami. Nie ma tu znaczenia nauczanie Jezusa czy cokolwiek innego. Patrzac na KK przez pryzmat jego historii i poczynań to ni emożna stwierdzić inaczej i nie ma znaczenia ilu struszków z miekkimi glosami i usmiechem na twarzy, którzy akurat nie są zamieszani w pedofilie bedzie swiatu ogłaszało miłość, poszanowanie bliżniego i takie tam. Tak więc Cejrowski reprezentuje moim zdaniem rdzen katolicyzmu i nie boii sie o tym mowic wprost, nie porusza go europejski /miły, nie mówiący wprost, nota bene w konsekwencjach kabotyński/ styl rozmowy i wali wprost. Hołownia zaś nie wiem dlaczego uwaza chyba ze katolicyzm to jedyna religia i powinnien sie dostosowac do wszystkich i wszystkiego. Oczywiscie jest to bardzo modna postawa popowego katolika, który tym sie rożni o d ateisty ze raz w tygodniu pojdzie od kościoła. Osobiscie uwazam ze przez takie podejscie przybedzie minaretów.
mundek
konto zablokowane
Posty: 397
Rejestracja: wt cze 17, 2008 17:32
Tradycja: Mahayana

Re: Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: mundek »

Różnica polega na tym, że Cejrowski nie skończył KUL-u a Hołownia tak ;)
Pozdrowienia Z Koziego Grodu
Awatar użytkownika
Garr
Posty: 70
Rejestracja: pn lis 16, 2009 18:15
Tradycja: Małymi krokami w kierunku Zen
Lokalizacja: Powolne Miasto Gdansk

Re: Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: Garr »

mundek pisze:Różnica polega na tym, że Cejrowski nie skończył KUL-u a Hołownia tak ;)
i co w związku z tym?
"Są dwa sposoby na łatwe życie, wierzyć we wszystko albo nie wierzyć w nic. Obydwa zwalniają nas od myślenia." Alfred Korzybski
mundek
konto zablokowane
Posty: 397
Rejestracja: wt cze 17, 2008 17:32
Tradycja: Mahayana

Re: Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: mundek »

Garr pisze:
mundek pisze:Różnica polega na tym, że Cejrowski nie skończył KUL-u a Hołownia tak ;)
i co w związku z tym?
Hymm....cóż powiedzmy, że moja wypowiedź ma odcień żartobliwy, łatwy do rozpoznania, gdy mieszka się obok KUL-u lub zna wielu absolwentów :)
Awatar użytkownika
lobzang
Posty: 94
Rejestracja: śr lut 25, 2009 12:14
Tradycja: Karma Kamtzang
Lokalizacja: rzeszów

Re: Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: lobzang »

Garr pisze:cóż powiedzmy, że moja wypowiedź ma odcień żartobliwy, łatwy do rozpoznania, gdy mieszka się obok KUL-u lub zna wielu absolwentów
W moim przypadku ani jedno ani drugie. Oświeć mnie i innych pewnie tez o co chodzi pliss.
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

To wszystko swoją drogą ciekawe, bo większośc ludzi kategorycznie twierdzi, że jeden z nich bije na głowę drugiego, ale różni ludzie widzą wygraną po różnej stronie.

Dla mnie Cejrowski wyszedł jednak trochę na chama, a wygraną mozna na dwa sposoby spojrzeć. Dla nas, niekatolików, powinna lepsza wydawać się wypowiedź Hołowni. KK kiedyś nie dopuszczał przetaczania krwi, a na stosach palił zarówno książki jak i ludzi. Dla społeczeństwa korzystniejsze jest podejście bardziej reformatorskie, mniej radykalne. Takie, które przedstawia właśnie Hołownia. Tolerancja dla ludzi o innych poglądach, szacunek, miłośc bliźniego itp. Pogląd Cejrowskiego jest bardziej radykalny, w pewnym sensie ,,starotestamentowy." Jeżeli jednak mielibyśmy literalnie podchodzić do tego co jest napisane w Biblii to jednak pewnie nawet Cejrowski uchodziłby za heretyka (chyba, że jest kreacjonistą, a mimo wszystko nie podejrzewam go o aż taki brak inteligencji).


A co do KULu to dowcip się nie udał, bo Hołownia może i go skończył, ale Cejrowski właśnie tam teraz studiuje ;)
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Ryuu pisze:TPogląd Cejrowskiego jest bardziej radykalny, w pewnym sensie ,,starotestamentowy."
Ostatnio przeczytałem w jednej książce charakterystykę pewnej postaci "z chrześcijaństwa wyniósł głównie zapał do krzyżowania" :P
Awatar użytkownika
looker
ex Moderator
Posty: 169
Rejestracja: śr sty 18, 2006 00:08
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu (Lama Ole)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: looker »

Z tego co wiem u Hołowni był Marcin Barański nauczyciel z Karma Kagyu ... jeśli ktoś ma ten odcinek to bardzo proszę żeby mi dał znać na priv albo jakkolwiek.
60%-buddyzm
30%-naturalizm
10%-inne


- Ten użytkownik udziela się teraz w tzw. "realu" (coś w opozycji do "wirtual"). pzdr
Awatar użytkownika
Damian907
Posty: 809
Rejestracja: pn paź 13, 2008 15:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ta sama co na początku.
Lokalizacja: Kielce

Re: Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: Damian907 »

Ja również poproszę :D
Efcia25
Posty: 277
Rejestracja: pn mar 05, 2007 22:24
Tradycja: Karma Kagyu

Re: Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: Efcia25 »

ja też :)
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

To może niech ten ktoś da znać tutaj w tym temacie i nie będziemy musieli się wszyscy zgłaszać? ;)
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
Dobek
Posty: 186
Rejestracja: wt lip 11, 2006 09:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak
Lokalizacja: Poznań

Re: Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: Dobek »

To na robię wam smaka(albo nie :) ), albowiem oglądałem ten odcinek, niestety nie wiem gdzie go można znaleźć w necie, i p.Hołownia krótko mówiąc się nie popisał :)
Efcia25
Posty: 277
Rejestracja: pn mar 05, 2007 22:24
Tradycja: Karma Kagyu

Re: Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: Efcia25 »

Dobek pisze:To na robię wam smaka(albo nie :) ), albowiem oglądałem ten odcinek, niestety nie wiem gdzie go można znaleźć w necie, i p.Hołownia krótko mówiąc się nie popisał :)
Marcin Barański też już nam smaka zrobił.:) Z tego co opowiadał,to dość zabawnie było. ;)
Na religia TV są nieustanne powtórki, więc to na pewno jeszcze będzie, tylko ciężko upolować, bo nie podają opisów odcinków. A kiedy oglądałeś? to wyglądało na premierę czy powtórkę?I upewnie się to chodzi o ten talkshow "Bóg w wielkim mieście"?
Awatar użytkownika
Dobek
Posty: 186
Rejestracja: wt lip 11, 2006 09:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak
Lokalizacja: Poznań

Re: Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: Dobek »

Tak, dokładnie o ten. A widziałem to jakieś 2 miesiące temu i była to raczej powtórka, więc nie raz poleci pewnie.
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Ciekawe, Marcina pełno w Internecie, a po tej rozmowie ani śladu, coś to podejrzane ;)

Pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
looker
ex Moderator
Posty: 169
Rejestracja: śr sty 18, 2006 00:08
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu (Lama Ole)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: looker »

i jak udało się komuś namierzyć ten program? :scratchchin:
60%-buddyzm
30%-naturalizm
10%-inne


- Ten użytkownik udziela się teraz w tzw. "realu" (coś w opozycji do "wirtual"). pzdr
Awatar użytkownika
miglance
Posty: 387
Rejestracja: wt sie 08, 2006 00:46
Tradycja: brak

Re: Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: miglance »

Tu jest: (podobno bo nie umiem odtworzyc) http://www.onet.tv/(Rozmawiamy)(Religia ... 1,tag.html#

Wyglada na to ze usuneli juz program.
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć
miglance pisze:Tu jest: (podobno bo nie umiem odtworzyc) http://www.onet.tv/(Rozmawiamy)(Religia ... 1,tag.html#

Wyglada na to ze usuneli juz program.
Onet.tv jest dość ,,kapryśny" i jeżeli to tam działa to da się otwierać tylko w Windowsie i chyba tylko przez Internet Explorer.

pozdrawiam,
Ryu
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: LordD »

Na Windzie z IE też nie działa.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: booker »

Mnie na Win7 pod FireFoxem załadował we flaszu jakieś latające kwadraciki z prawa na lewo i to tyle. To samo pod Operą, oraz IE.
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
amogh
Posty: 3535
Rejestracja: pt mar 21, 2008 20:16
Płeć: mężczyzna
Tradycja: hołd nie-nazwanemu
Lokalizacja: piwnica Auerbacha

Re: Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: amogh »

booker pisze:jakieś latające kwadraciki z prawa na lewo
Grzegorz Pac, Marcin Barański, Szymon Hołownia. Trzy były?
Efcia25
Posty: 277
Rejestracja: pn mar 05, 2007 22:24
Tradycja: Karma Kagyu

Re: Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: Efcia25 »

U mnie też się nie wyświetla.(tylko migający napis onet z kwadracików)Z tymże najprawdopodobniej nie jest to talk show, którego szukamy tylko magazyn "Kruchta kulturalna", gdzie Marcin mówił kilka słów o buddyjskim przeglądzie filmowym (widziałam to kiedyś)
Na pocieszenie znalazłam tylko Artura Przybysławskiego:
http://www.onet.tv/%28Rozmawiamy%29,1,t ... 262605,c=3
i coś o Koreańskim zen:
http://www.onet.tv/%28Buddyzm%29,1,tag. ... 593609,c=8
i nic więcej pod tagiem buddyzm nie ma...

Ryuu, u mnie onet tv pod firefoxem też chodzi, tylko trzeba ich stronę w Adbocku odznaczyć.
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć
Efcia25 pisze: Ryuu, u mnie onet tv pod firefoxem też chodzi, tylko trzeba ich stronę w Adbocku odznaczyć.
Sam siedzę na Linuksie, więc dokładnie sprawdzić nie mogłem, a o problemach z One.tv dowiedziałem sie przy okazji tegorocznego Przystanku Woodstock. Ludzie narzekali na działanie tej strony i jedyną 100% działającą metodą jaką podawali był właśnie IE.

pzdr,
Ryu

EDIT: O proszę i u mnie też działa na przykład ten dokument o Korei. Dzięki
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Bry :14:
Ryuu pisze:(...) Jeżeli jednak mielibyśmy literalnie podchodzić do tego co jest napisane w Biblii to jednak pewnie nawet Cejrowski uchodziłby za heretyka (chyba, że jest kreacjonistą, a mimo wszystko nie podejrzewam go o aż taki brak inteligencji).
Wystarczy przeczytać Jego ''Rio Anaconda'' by uznać go za heretyka.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
takanobu
Posty: 90
Rejestracja: sob sie 14, 2010 18:47
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soto-Zen

Re: Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: takanobu »

dla mnie obaj prezętuja zbyt nachalnie swój światopogląd Ceirowski jest nawet do zniesienia do momentu wktórym zaczyna katotalizować Hołowni totalnie nie trawię :yahoo:
Lotos rośnie w mule i nie unika nieprzyjemnych zapachów a jednak nadal rozsiewa swój aromat
Awatar użytkownika
Dobek
Posty: 186
Rejestracja: wt lip 11, 2006 09:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak
Lokalizacja: Poznań

Re: Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: Dobek »

http://studioopinii.pl/artykul/4178-szy ... ia-psi-los
Kolejny raz ma u mnie plusa. Jego jakże bardziej świątobliwi współbracia z Frondy, bodajże nawet się nie zająkneli na ten temat.
elwis
Posty: 189
Rejestracja: sob cze 07, 2008 16:50
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Kwan um
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Szymon Hołownia i polski katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: elwis »

Nie poznałem człowieka wcześniej od tej strony i muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczony. Naprawdę dużo rozumie. Więcej takich ludzi. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm - dialog”