Ojcowie Pustyni dziś

relacje pomiędzy buddyzmem a innymi religiami

Moderator: iwanxxx

Awatar użytkownika
airavana
Posty: 482
Rejestracja: pn paź 20, 2008 08:51
Kontakt:

Ojcowie Pustyni dziś

Nieprzeczytany post autor: airavana »

Bardzo ciekawy blog traktujący głównie o chrześcijańskiej tradycji pustelniczej Bliskiego Wschodu okresu schyłku starożytności:
http://gerontikon.blogspot.com/

Myślę, że zaciekawi odwiedzających to forum katolików (chrześcijan) odwiedzających to forum, ale, zapewne, nie tylko ich :)
Na mnie, niemałe wrażenie wywarły m.in. poniższe teksty:
Kiedy raz abba Arseniusz radził się pewnego starca Egipcjanina co do swoich myśli, ktoś inny zobaczył to i zapytał: „Abba Arseniu­szu, jakże to ty, który otrzymałeś tak wielkie wykształcenie w grece i łacinie, radzisz się tego prostaka co do swoich myśli?". On zaś mu odpowiedział: „W grece i łacinie mnie wykształcono, a alfabetu tego prostaka jeszcze się nie nauczyłem".
Abba Zosima mawiał też: „Kiedyś ktoś mi rzekł: 'Abba, przykazania są liczne, a umysł nasz błądzi w ciemności, rozważając, które zachowywać, a których nie'. Odpowiedziałem: 'To nie powinno cię niepokoić. Rozważ raczej rzecz następującą. Gdy nie przywiązujesz się do niczego, wówczas łatwo zdobywasz cnotę. A jeśli niczego nie pragniesz, nie będziesz rozpamiętywał zła, które ci uczyniono".
Powiedział abba Jan: (...)Gdy cię znieważają, nie gniewaj się; czyń po­kój, a nie oddawaj złem za zło. Nie zajmuj się cudzymi winami ani nie mierz własnych zasług, bo jesteś poniżej wszelkiego stworzenia.(...) Bierz udział we wszystkim, co pożyteczne; pra­cuj w skupieniu; trwaj na czuwaniach nocnych, w głodzie i pragnieniu, w zimnie i nagości, i w trudach. Zamknij swój grobowiec, jak gdybyś już nie żył (...)
Awatar użytkownika
Jakub Safjański
Posty: 557
Rejestracja: wt sty 01, 2008 17:30
Tradycja: zen, Sanbo-Kyodan
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ojcowie Pustyni dziś

Nieprzeczytany post autor: Jakub Safjański »

W Scetis pewien brat przyszedł do Abby Mojżesza, aby prosić go o naukę.
Starzec powiedział mu : "Idź i usiądź w twojej celi, a ona nauczy cię wszystkiego"


-----
Abba Lot poszedł odwiedzić Abba Józefa i powiedział mu: "Abba, żyję według małej reguły, trochę poszczę
trochę się modlę i medytuję, żyję w milczeniu i staram się utrzymywać moje myśli w czystości , wszystko to w miarę
możliwości. Co jeszcze powinienem robić?"
Wtedy starzec wstał i wyciągnął ręce w kierunku nieba, a jego palce stały się jak dziesięć płonących pochodni.
I rzekł: "Jeżeli chcesz, cały możesz stać się płomieniem".


-----
Mądrość pustyni. Sentencje Ojców Pustyni
Yushi Nomura i Henri J.M. Nouwen, Warszawa 2003.
-----
Szalom
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Ojcowie Pustyni dziś

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Ojcowie Pustyni ciekawi byli, ale nie zapominajmy, że jakby... co najmniej nie podążali srodkową ścieżką. Zdazały się autokastracje, skrajne posty, wystawianie na mocne promienie słoneczne. Jednym słowem, chłopaki ciała nie szanowali ;)
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
Jakub Safjański
Posty: 557
Rejestracja: wt sty 01, 2008 17:30
Tradycja: zen, Sanbo-Kyodan
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ojcowie Pustyni dziś

Nieprzeczytany post autor: Jakub Safjański »

Intraneus pisze:Ojcowie Pustyni ciekawi byli, ale nie zapominajmy, że jakby... co najmniej nie podążali srodkową ścieżką. Zdazały się autokastracje, skrajne posty, wystawianie na mocne promienie słoneczne. Jednym słowem, chłopaki ciała nie szanowali ;)
witaj,
może się mylę, ale mam wrażenie że mieszasz Ojców Pustyni z Ojcami Kościoła. Ci pierwsi byli pustelnikami a ci drudzy teologami - św Augustyn to ostatni z Ojców Kościoła do których należał także Orygenes "autokastrat" który dosłownie odczytał słowa Jezusa o usunięciu członków będących powodem do grzechu, ale który jako teolog był twórcą bardzo inspirującej koncepcji apokatastazy, którą w zmienionej formie głosi dziś ks. prof. Wacław Hryniewicz.
Szalom
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm - dialog”