Richard Dawkins vs Buddyzm

relacje pomiędzy buddyzmem a innymi religiami

Moderator: iwanxxx

Awatar użytkownika
stworzenie
Posty: 1034
Rejestracja: śr maja 28, 2008 21:24
Płeć: kobieta
Tradycja: bon
Lokalizacja: Reda

Re: Richard Dawkins vs Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: stworzenie »

Komentarze dotyczące tego artykułu, ale odbiegające od głównego wątku zostały wydzielone w nowy temat: tu
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Richard Dawkins vs Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

znowu ta (...) religia dała się we znaki

ale dla Dawkinsa, to tylko kolejny dowód na to, że jednak ma rację

"Strona internetowa autora "Boga urojonego" zablokowana na żądanie muzułmanów"
http://wiadomosci.onet.pl/1828379,12,item.html

edit: lepiej ci modzie? :>
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Richard Dawkins vs Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: jw »

Intraneus pisze:"Strona internetowa autora "Boga urojonego" zablokowana na żądanie muzułmanów"
http://wiadomosci.onet.pl/1828379,12,item.html
Ciekawe czy już wcześniej chrześcijańscy fundamentaliści żądali zablokowania jego strony np. w USA? A jeśli tak, to dlaczego się im to nie udało? A jeśli nie, to dlaczego tego nie zrobili?
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Richard Dawkins vs Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

W USA raczej nikt nie poszedłby na to, żeby jakąś stronę blokować. Z tego co sie orientuję to u nich jest to strasznei trudne do zroienia. Mówili o tym przy okazji jakichś neonazistowskich stron które Polacy stawiali na amerykańskich serwerach. W Polsce jakby chciał ktoś Dawkinsa cenzurować to raczej ta grupa społeczna na blokowanie stron w internecie by nie wpadła. Jak już to jakies publiczne palenie książek czy coś w tym stylu.
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Richard Dawkins vs Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: LordD »

Jak widać fanatycy religijni są bardziej wpływowi niż faszyści.
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Richard Dawkins vs Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Turcja to jednak troche inny kraj, a Islam to jednak trochę inna religia. Oni mówią wprost, że religia powinna regulować kazdy aspekt życia i nie ma miejsca na żadną nadmierną tolerancję. Muzułmanie czekają na przywrócenie kalifatu, bardzo często opowiadają się wprost za tradycyjnymi karami (kamieniowanie za chęć apostazji itp) i im żaden Dawkins nie będzie mieszał. W jakims sensie rozumiem ich logikę. Skoro wierzą w to co jest w Koranie to nie ma miejsca na wybiórcze czytanie (patrz "Dominikanie są spoko")
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Richard Dawkins vs Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Ryuu pisze:W jakims sensie rozumiem ich logikę.
ja tez rozumiem. rozumiem też, że to trzeba leczyć
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
Jakub Safjański
Posty: 557
Rejestracja: wt sty 01, 2008 17:30
Tradycja: zen, Sanbo-Kyodan
Lokalizacja: Warszawa

Re: Richard Dawkins vs Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Jakub Safjański »

trzeba leczyć?
Szalom
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Richard Dawkins vs Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

ich "logikę" trzeba leczyć
Radical Polish Buddhism
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Richard Dawkins vs Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

zgadzam się z Redaktorem ;)
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Richard Dawkins vs Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Intraneus pisze:ich "logikę" trzeba leczyć
JEŻELI wierzysz, że jest Allah i to co w koranie jest niepodważalną to nie idziesz na ustępstwa. <-- co w tej logice jest nie teges? Oczywiście abstrahuję od tego CZY wierzysz.
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Richard Dawkins vs Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

Ryuu pisze:
Intraneus pisze:ich "logikę" trzeba leczyć
JEŻELI wierzysz, że jest Allah i to co w koranie jest niepodważalną to nie idziesz na ustępstwa. <-- co w tej logice jest nie teges? Oczywiście abstrahuję od tego CZY wierzysz.
Co jest nie tegeś? To, że ów ślepa wiara w jakieś pismo i traktowanie go jako prawdy absolutnej kłóci się ze zdrowym rozsądkiem. I to, że to "nie chodzenie na ustępstwa" często wiąże się z krzywdzeniem innych ludzi.
Analogicznie można powiedzieć, co jest złego w logice nazistów czy faszystów. To, że to jest religia i Bóg w niczym nikogo nie usprawiedliwia. Ślepa wiara była, jest i będzie przekleństwem ludzkości.
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Richard Dawkins vs Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Nezz pisze:To, że ów ślepa wiara w jakieś pismo i traktowanie go jako prawdy absolutnej kłóci się ze zdrowym rozsądkiem. I to, że to "nie chodzenie na ustępstwa" często wiąże się z krzywdzeniem innych ludzi.
Masz absolutną rację

Po prostu nie ma w nich tej wewnętrznej sprzeczności którą widzę u wielu wyznawców innych religii. Jeżeli już w to wierzą to nie sa w swojej wierze wybiórczy.
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Richard Dawkins vs Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Ryuu pisze:Po prostu nie ma w nich tej wewnętrznej sprzeczności którą widzę u wielu wyznawców innych religii. Jeżeli już w to wierzą to nie sa w swojej wierze wybiórczy.
no i to jest problem. ta wiara momentami jest po prostu zła, więc wybiórczość by się tu przydała
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Richard Dawkins vs Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

Co jest nie tegeś? To, że ów ślepa wiara w jakieś pismo i traktowanie go jako prawdy absolutnej kłóci się ze zdrowym rozsądkiem.
według ciebie a nie ich
Nezz pisze:I to, że to "nie chodzenie na ustępstwa" często wiąże się z krzywdzeniem innych ludzi.
jak wszystkie doktryny i światopoglądy - nawet twoja i każdego z nas osobno może kogoś krzywdzić
Analogicznie można powiedzieć, co jest złego w logice nazistów czy faszystów

bardzo brzydkie porównanie - a propos krzywdzisz w ten sposób innych
Nezz pisze:o, że to jest religia i Bóg w niczym nikogo nie usprawiedliwia. Ślepa wiara była, jest i będzie przekleństwem ludzkości.
i pomocą dla innych
miłego dnia
domber
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Richard Dawkins vs Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

domber pisze:według ciebie a nie ich
Nie tylko wg. mnie. Podejrzewam, że większosć tzw. trzeźwo myślących ludzi ma takie samo zdanie. Poza tym ślepa wiara i zdrowy rozsądek wg. mnie wykluczają się.
domber pisze:jak wszystkie doktryny i światopoglądy - nawet twoja i każdego z nas osobno może kogoś krzywdzić
Jestem tego świadom, nie ma idealnych doktryn i światopoglądów, które by sie wszystkim podobały.
domber pisze:bardzo brzydkie porównanie - a propos krzywdzisz w ten sposób innych
Brzydkie, a dlaczegóż to?
domber pisze:i pomocą dla innych
Śmiem wątpić czy tak jest.Zdrowy rozsądek jest podstawą. Jest to najważniejsza cecha jaką powinien posiadać kandydat na zakonnika w klasztorze chrześcijańskim. Ważniejszy nawet niż wiara. A czemu? Bo wiara to tylko środek to celu, nigdy nie jest samym celem. Kto wierzy ślepo w to co ktoś powiedział, lub to co jest napisane w jakiejś księdze, nie weryfikując tego poprzez swój rozum, ten jest niebezpieczny dla samego siebie jak i innych.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Richard Dawkins vs Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: jw »

domber pisze: jak wszystkie doktryny i światopoglądy - nawet twoja i każdego z nas osobno może kogoś krzywdzić
Taka wypowiedź reprezentuje bardzo niebezpieczny rodzaj relatywizmu, wg którego nie ma jakiejś szczególnej różnicy pomiędzy Chrystusem a Mahometem, albo pomiędzy Pol Potem a Gandhim.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Richard Dawkins vs Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

Nezz pisze:Zdrowy rozsądek jest podstawą. Jest to najważniejsza cecha jaką powinien posiadać kandydat na zakonnika w klasztorze chrześcijańskim. Ważniejszy nawet niż wiara. A czemu? Bo wiara to tylko środek to celu, nigdy nie jest samym celem
rozumiem że to twoje zdanie :]
Taka wypowiedź reprezentuje bardzo niebezpieczny rodzaj relatywizmu, wg którego nie ma jakiejś szczególnej różnicy pomiędzy Chrystusem a Mahometem, albo pomiędzy Pol Potem a Gandhim.
wszystko zależy w jakim kontekście ale biorąc / choć jest w tym wielki hak - to podpłynę do niego / pod uwagę wszystkie za i przeciw to masz rację w tym że każdemu z w/w można przykleić łatę że krzywdził innych w ten lub inny sposób (tak naprawdę nie poznałem człowieka któremu niemożna by było tego zarzucić inną kwestią jest skala i rodzaj krzywdy
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Richard Dawkins vs Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: jw »

domber pisze:tak naprawdę nie poznałem człowieka któremu niemożna by było tego zarzucić inną kwestią jest skala i rodzaj krzywdy
To nie jest inna kwestia. To jest kwestia ściśle związana z twierdzeniem, które wcześniej przedstawiłeś, ponieważ bez dopowiedzianego warunku o skali i rodzaju krzywd (a także o motywacji "krzywdzącego") wszystko można zrównać ze wszystkim i doprowadzić do absurdu. W samsarze, gdzie rządzi głupota nie da się nikogo niekrzywdzić. Nawet Budda Siakjamuni krzywdził innych. Inaczej niejaki Dewadatta nie czułby się pokrzywdzony przez Buddę i nie nastawałby na jego życie, nieprawdaż? ;)
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Grundman
Posty: 77
Rejestracja: sob lip 19, 2008 18:02
Tradycja: medytacja :)
Lokalizacja: Wrocław

Re: Richard Dawkins vs Buddyzm

Nieprzeczytany post autor: Grundman »

Haha, znam gościówke która po przeczytaniu książek Dawkinsa, zaczęła się pierwszy raz w życiu zastanawiać nad sensem swojej religii (a była katoliczką) i... została buddystką, lol :P Dawkinsowi by gula skoczyła, pisał przecież książki po to aby ludzie zostawali zwolennikami jego wojującego ateizmu a nie żeby przechodzili na buddyzm :D

Gościówka prowadzi jeden z buddysjkich osrodków we Wrocławiu.
moja książka "Anatomia zła. Rzecz o mentalności śmierci": http://www.empik.com/anatomia-zla-rzecz ... ,ksiazka-p
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm - dialog”