Buddyzm - Wicca

relacje pomiędzy buddyzmem a innymi religiami

Moderator: iwanxxx

frastie

Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: frastie »

To moja pierwsza wizyta na tym forum, więc witam wszystkich serdecznie.

Chciałem zapytać czy mieliście jakieś przygody, spotkania, czy rozmowy na linii buddyzm - wicca (neopogańska religia, często – i według znawców mylnie – określana "buddyzmem w wersji europejskiej"). To także temat, w którym można umieszczać ciekawe linki, fragmenty tekstów, lub też namiary na książki do polecenia (nawet dotyczące samego wicca, a nie konfrontacji z buddyzmem).
Gdyby ktoś z was znalazł czas, aby zagłębić się w gąszcz informacji o wicca, lub już posiada owe informacje, byłbym wdzięczny za skonfrontowanie go z buddyzmem – nie na zasadzie wywyższania jednego czy drugiego, lecz raczej na zasadzie porównania, czy też tego jak widzicie wicca z perspektywy buddystów.

Z drugiej strony nie chcę zbytnio zawężać problematyki tego tematu, więc może lepiej zrobię, jeśli po prostu napiszę: wypowiadajcie się o wicca, oraz o wicca i buddyzmie.

Podaję dwa linki dla tych mniej zorientowanych.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wicca
http://www.wicca.pl/

Z góry uprzedzam pytania o moją motywację odnośnie założenia tego tematu i już tłumaczę dlaczego taki, a nie inny. Powód jest dość prosty: moja ukochana to wiccanka, ja – buddysta (swoją drogą dość dziwaczne połączenie). Staramy się wspierać w dążeniach do rozwoju, odnajdywać elementy wspólne naszych religii, oraz czerpać z nich nawzajem – z tych ich obszarów, które sobie nie zaprzeczają. Dlatego też bardzo interesuje mnie konfrontacja wicca i buddyzmu, a że jestem jeszcze młodym i niedoświadczonym buddystą (nie przyjąłem nawet Schronienia, co prawdopodobnie – ku mojej wielkiej radości – zmieni się w kwietniu, gdy Lama Rinczen odwiedzi Poznań), wolę spytać o zdanie osoby bardziej ode mnie zaznajomione z naukami Dharmy.
zyptse
Posty: 458
Rejestracja: wt lip 18, 2006 10:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: zyptse »

Być może pomocą będzie: John M. Reynolds "Czarownice i dakinie" (www.buddyzm.com.pl - tam: księgarnia)

tego samego autora - artykuły na jego stronie Vajranatha.com:

Dakinis, passionate and wrathful
Kurukulla, dakini of magic and enchantment
Simhamukha - wrathful lion-headed dakini

W ogóle to sprawy związane z dakiniami są chyba bliskie klimatem z Wicca. Z tego, co wiem, to ruch podkreślający rolę kobiet i kobiecej duchowości w obrębie New Age. "Nauką o umyśle" i odmiennymi stanami świadomości, typu wędrówki do świata duchów i świata duchowych "podziemii" zajmuje się w tym ruchu szamanizm, a Druidyzm bazuje na obcowaniu z naturą i snuciem opowieści na temat ducha i natury. Tyle się z kanału TV Planete dowiedziałem...
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Mozna dolozyc jeszcze rodzimowierców ze swoimi calkiem ciekawymi rytualami. Jest na forum przedstawiciel wiary rodzimej i buddyzmu, wiec moze sie wypowie ;)
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

JW, zajrzyj proszę, TU
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

jw pisze:Polecam dział "Budda jest kobietą" w tym wydaniu CyberSanghi:
http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/list.php?c=mag021

+ wywiad z Mirandą Shaw w ostatnim:
http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/page.php?id=876
-CIACH- iwanxxx
jw pisze: _________________
jw

http://www.buddyzm.edu.pl


Wszystko, co napisałem powyżej wyraża jedynie moje prywatne opinie (chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej). Nikogo nie przymuszam ani do ich akceptowania, ani przyjmowania. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Bez urazy ale wikka to taka trochę zabawa - taki "hipisowski neopoganizm"... nie traktuję tego poważnie. Rodzima wiara to co innego, to próba powrotu do korzeni duchowych słowiańszczyzny.

Rodzimowiercy odrzucają wszystko co jest obce a tym samym buddyzm... jednak dzisiaj dostrzegam wiele wspólnych elementów dla tych religii - są to bowiem religie aryjskie.

Generalnie jednak nie można połączyć buddyzmu i rodzimej wiary... tzn. jest możliwość zbliżenia ale nazywający się buddystą nie może nazywać się rodzimowiercą (ostatecznie to tylko nazwy eh tam).

Wikka (biała) jako, że w swej naturze "hipisowska" jest bardzo spolegliwa i nie sądzę by były jakieś tarcie na linii wikka (biała) a buddyzm.

Różnica między wikką a rodzimą wiarą jest taki iż wikkaninem (czy wikkanką) może być każdy a rodzimowiercą tylko i wyłącznie Słowianin (np. na wschodzi poganin to jazicznik - czyli ktoś władającym językiem [zrozumiałym] - swój.)

Pełna konfrontacja wikki i budyzmu? To zajmie trochę czasu :roll:

A jaką tradycję buddyjską wybierasz?

Wiesz - zawsze możesz kierować się naukami Buddy, buddyjskimi wskazaniami i etyką ale nie być "buddystą"... to tylko nazwa a i puste rytuały (1. wymyślone później niż oryginalny buddyzm, 2. nierodzime ;) )
братство и јединство!
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: abgal »

siristru pisze: Wiesz - zawsze możesz kierować się naukami Buddy, buddyjskimi wskazaniami i etyką ale nie być "buddystą"... to tylko nazwa a i puste rytuały (1. wymyślone później niż oryginalny buddyzm, 2. nierodzime ;) )
1. Które konkretnie rytuały masz na myśli?
2. Dlaczego są one w/g Ciebie 'puste'?
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

siristru pisze:A jaką tradycję buddyjską wybierasz?
wlasnie tradycja t4ez jest wazna. Bonowi troche blizej do rodzimen wiary, ale takiej theravadzie to mniej
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: siristru »

abgal pisze:Które konkretnie rytuały masz na myśli?
Wszystkie będące nadbudowa nad pierwotny buddyzm... rytualizm chociaż iż jest piękny jest jednak formą "ucieczki" od moralnego przekazu buddyzmu (czy jakiejkolwiek religii)... Poza tym uważam te rytuały za puste gdyż często są przyjmowane bez zrozumienia ich sensu - są obce - a ich "małpowanie" nie jest ani mądre ani potrzebne. Rytualizm zabija buddyzm bo obrósł nim jak tłuszczem... rytuały - tak ale PROSTE i zrozumiałe i nie za częste

Chodzi mi o to byśmy nie udawali kogoś kogo nie jesteśmy...
Intraneus pisze:wlasnie tradycja t4ez jest wazna. Bonowi troche blizej do rodzimen wiary, ale takiej theravadzie to mniej
To prawda - ale jedynie jeśli spojrzymy na źródła (chociaż bon to już mieszanka buddyzmu i wiary rodzimej) i być może rytualność. :mrgreen:
братство и јединство!
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: abgal »

siristru pisze: Wszystkie będące nadbudowa nad pierwotny buddyzm... rytualizm chociaż iż jest piękny jest jednak formą "ucieczki" od moralnego przekazu buddyzmu (czy jakiejkolwiek religii)... Poza tym uważam te rytuały za puste gdyż często są przyjmowane bez zrozumienia ich sensu - są obce - a ich "małpowanie" nie jest ani mądre ani potrzebne. Rytualizm zabija buddyzm bo obrósł nim jak tłuszczem... rytuały - tak ale PROSTE i zrozumiałe i nie za częste

Chodzi mi o to byśmy nie udawali kogoś kogo nie jesteśmy...
Rozumiem to podejście. Zabrakło mi tu dwóch słów - 'moim zdaniem'.
Moje zdanie natomiast jest takie, że każdy rytuał ma tyle sensu ile jesteśmy w stanie mu go nadać.

Dzięki za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Ależ oczywiście, że moim zdaniem - nie inaczej.
abgal pisze:każdy rytuał ma tyle sensu ile jesteśmy w stanie mu go nadać.
To ma sens :D o ile ucieczka w rytualizm nie przysłania nam ważnej reszty.
братство и јединство!
gafcio
Posty: 221
Rejestracja: ndz maja 14, 2006 11:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: karma kagyu

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: gafcio »

Mam pytanie:gdie zapodziała się wypowiedz ,o której przeczytałem na forum gazeta pl.Była to wypowiedz (jak zrozumiałam)Miluszki na temat milczenia Waldemara Zycha po owocnej współpracy z Dominikanami ( tymi od sekt) i Gazetą Wyborczą,co maruszyło autorytet spadkobierców szesnastego Karmapy.
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Mam pytanie:gdie zapodziała się wypowiedz ,o której przeczytałem na forum gazeta pl.Była to wypowiedz (jak zrozumiałam)Miluszki na temat milczenia Waldemara Zycha po owocnej współpracy z Dominikanami ( tymi od sekt) i Gazetą Wyborczą,co maruszyło autorytet spadkobierców szesnastego Karmapy.
Wypowiedź, o która pytasz, i wypowiedzi z nią związane zostały usuniete. Zajrzyj do regulaminu, i przeczytaj co dodaliśmy poniżej. Wewnętrzny konflikt szkoły kagyu ma zakaz wstępu na nasze forum. Nie zmienimy stanowiska.

Pzdr
Piotr
Siwy Jogin
Posty: 428
Rejestracja: śr lis 08, 2006 22:48
Płeć: mężczyzna
Tradycja: dzogczen
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: Siwy Jogin »

Skoro Twoja dziewczyna jest wiccanką, to powinieneś najlepiej orientować jakie są podobieństwa między obiema religiami i czy istnieje wspólna płaszczyzna. A skoro Reynolds napisał książkę na ten temat i w dodatku twierdzi że wicca działa (a był on też wysokim kapłanem w którejś z pogańskich religii czy bractwa zachodniej magii, nie pamiętam dokładnie), to znaczy że wie co pisze. Dlatego proponuje powstrzymywać się od śmiesznych komentarzy typu: wicca to bzdura, zabawa w magię itd., komentarzy pozbawionych argumentacji.
Cyberius

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: Cyberius »

znam dość sporo wiccanek, i większość z nich praktykuje buddyzm, albo interesuje się nim
natomiast jeśli chodzi o mężczyzn to warto pamiętać że są feministkami, i dobrze o tym pamiętać.
[-no chyba że się lubi silne kobiety]. Przyczyna tego jest taka że wiccanizm jest ruchem ludowym, mężczyzni zwykle pracowali do póznego wieczora, często poza domem, a potem zmęczeni szli do knajpy i wracali pijani do domy w nocy, kobieta więc musiała radzić sobie w domu sama i w związku z tym być silna.
Ale zawsze istnieje możliwość oddzielania poglądów politycznych od osób. Ja na przykład szanuję Dalaj Lamę, choć wobec jego spotkania z Wałęsą jestem sceptyczny
http://www.ithink.pl/artykuly/hyde-park ... bo-brzuch/

Może nie każda wiccanka musi być feministką?
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Cyberius pisze:Przyczyna tego jest taka że wiccanizm jest ruchem ludowym, mężczyzni zwykle pracowali do póznego wieczora, często poza domem, a potem zmęczeni szli do knajpy i wracali pijani do domy w nocy, kobieta więc musiała radzić sobie w domu sama i w związku z tym być silna.
LOL
:rotfl:
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: moi »

Intraneus pisze:
Cyberius pisze:Przyczyna tego jest taka że wiccanizm jest ruchem ludowym, mężczyzni zwykle pracowali do póznego wieczora, często poza domem, a potem zmęczeni szli do knajpy i wracali pijani do domy w nocy, kobieta więc musiała radzić sobie w domu sama i w związku z tym być silna.
LOL
:rotfl:
Przecież to szczera prawda jest. Chłop jak zmęczony, to idzie do knajpy. A potem kobieta sama sobie musi radzić. Życie, panie, życie. :cwaniak:

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
stworzenie
Posty: 1034
Rejestracja: śr maja 28, 2008 21:24
Płeć: kobieta
Tradycja: bon
Lokalizacja: Reda

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: stworzenie »

Infra, proszę... To dział merytoryczny, emotka i LOL to trochę za mało na wkład w dyskusję. Rozwiń swą myśl nieco. :oczami:
Awatar użytkownika
nayael
Posty: 479
Rejestracja: pn paź 30, 2006 19:33
Tradycja: Seon (Szkoła Zen Kwan Um)
Kontakt:

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: nayael »

Cyberius pisze:Przyczyna tego jest taka że wiccanizm jest ruchem ludowym (...)
Co to znaczy, że jest ruchem ludowym?
이 뭣고?
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

moi pisze:
Intraneus pisze:
Cyberius pisze:Przyczyna tego jest taka że wiccanizm jest ruchem ludowym, mężczyzni zwykle pracowali do póznego wieczora, często poza domem, a potem zmęczeni szli do knajpy i wracali pijani do domy w nocy, kobieta więc musiała radzić sobie w domu sama i w związku z tym być silna.
LOL
:rotfl:
Przecież to szczera prawda jest. Chłop jak zmęczony, to idzie do knajpy. A potem kobieta sama sobie musi radzić. Życie, panie, życie. :cwaniak:

Pozdrawiam.m.
ja jak zmęczony jestem, to spać idę :cwaniak:
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
fenikt
Posty: 210
Rejestracja: czw lis 13, 2008 15:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: fenikt »

Siwy Jogin pisze:Skoro Twoja dziewczyna jest wiccanką, to powinieneś najlepiej orientować jakie są podobieństwa między obiema religiami i czy istnieje wspólna płaszczyzna. A skoro Reynolds napisał książkę na ten temat i w dodatku twierdzi że wicca działa (a był on też wysokim kapłanem w którejś z pogańskich religii czy bractwa zachodniej magii, nie pamiętam dokładnie), to znaczy że wie co pisze. Dlatego proponuje powstrzymywać się od śmiesznych komentarzy typu: wicca to bzdura, zabawa w magię itd., komentarzy pozbawionych argumentacji.
To znaczy, przepraszam, ze skoro "jakis" Reynolds twierdzi sobie ze wicca jest super i dziala to ja juz jestem zobowiazany zeby tak twierdzic? :) Przeczytalem dwie popularne ksiazki o Wicce i niestety musze stwierdzic ze to jest "zabawa w magie" to wyglada nawet mniej powaznie od wszelkich innych magicznych wypocin. Zeby nie bylo moge powrzucac cytaty (mam jedna ksiazke dalej) z rytami, ktore sa zywcem zerzniete i uproszczone z "wierzen ludowych", ale co najlepsze z wierzen ludowych wielu roznych kultur, dlatego ciekawi mnie jak poganie 1000 lat temu mieli skumac sie ze soba i jeszcze doprowadzic do dyfuzji kulturowej miedzy soba? :D Nie twierdze, ze cala Wicca to wierutna bzdura i zlo, z pewnoscia zla wiele nie powoduje, ale i tak jest systemem stworzonym czy raczej "odrestaurowanym" z duzym marginesem, systemem, ktory trafia raczej do osob o malo krytycznym spojrzeniu na rzeczywistosc . Oczywiscie celem tej wypowiedzi nie bylo obrazenie jakichkolwiek Wiccaninow aczkolwiek nie bardzo rozumiem wypowiedzi w stylu kolegi powyzej: Reynolds tak powiedzial to trza mu wierzyc :zabawa: Dlatego napisalem dokladnie to czego "zabronil" i mysle ze pobieznie poparlem jakimis argumentami, w razie potrzeby moge siegnac do ksiazek ;)
All laid back and stuff...
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Siwy Jogin pisze:Reynolds napisał książkę na ten temat i w dodatku twierdzi że wicca działa
co to znaczy, ze dziala?
co robi Wicca?
Radical Polish Buddhism
witch
Posty: 19
Rejestracja: ndz kwie 12, 2009 10:12

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: witch »

fenikt pisze: Przeczytalem dwie popularne ksiazki o Wicce i niestety musze stwierdzic ze to jest "zabawa w magie" to wyglada nawet mniej powaznie od wszelkich innych magicznych wypocin. Zeby nie bylo moge powrzucac cytaty (mam jedna ksiazke dalej) z rytami, ktore sa zywcem zerzniete i uproszczone z "wierzen ludowych", ale co najlepsze z wierzen ludowych wielu roznych kultur, dlatego ciekawi mnie jak poganie 1000 lat temu mieli skumac sie ze soba i jeszcze doprowadzic do dyfuzji kulturowej miedzy soba?
A mogę prosić o tytuły tych książek oraz autorów. Jeśli to nie "Elementy rytuału" Debory Lipp, "Księga Czarostwa Bucklanda" Raymonda Bucklanda ani nie "Czarostwo. Tajemna Tradycja" Ravena Grimassiego, to niestety czytałeś książki, które są o Czarostwie wymyślonym przez ich autorów, a podpisane nazwą wicca, by się lepiej sprzedały. No, chyba, że sięgnąłeś do angielskiej literatury ;)
Ryty wicca są spójne, ale na pewno nie uproszczone. Jakie są wiadomo tylko inicjowanym. Wicca jest religią powstałą w ubiegłym wieku. Bogowie wicca to dwa konkretne Bóstwa, których imiona są objęte tajemnicą. Oczywiście jest też wicca eklektyczna, której jestem wyznawcą, ale konkretnie nie można o niej nic napisać, bo właściwie każdy wyznawca i każdy eklektyczny kowen (grupa wiedźm) ma swoją własną wizję religii, niekoniecznie zbliżoną do tej tradycyjnej.
Awatar użytkownika
sosnowiczanin
Posty: 412
Rejestracja: sob mar 03, 2007 15:48
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Bon
Kontakt:

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: sosnowiczanin »

czyli wolność domku w swoim domku. skoro każdy eklektyczny kowen
może się nazywać łika, to czemu zabraniasz pisania o czymkolwiek sie chce i podpisywania tego nazwą łika ?

> Bogowie wicca to dwa konkretne Bóstwa, których imiona są objęte tajemnicą.

mogę się założyć że są gdzieś w necie, gdzieś tu na przykład

http://en.wikipedia.org/wiki/Goddess
Awatar użytkownika
Dorota
Posty: 427
Rejestracja: czw wrz 11, 2008 10:52
Płeć: kobieta
Tradycja: Seon (Szkoła Zen Kwan Um)
Lokalizacja: Łódź

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: Dorota »

no kiedyś też sie jakos tak bardziej wicca interesowalam, ale potem moj realizm wzial gore i doszlam do wniosku ze to cale czary- mary jest jak to już napisano wyżej "zabawą w magię". no i te tajemnice, ktore mozna poznac dopiero jak sie wejdzie do kowenu i wtedy bedzie mozna rzucać czary i klątwy i wychodzić z ciala i mieć bezpośredeni ( czyli jaki? nigdy sie nie dowiedziałam ) kontakt z Bogami itd itp WOW :duh: pierdu pierdu na osiołku :]
choć np miło było poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ziołolecznictwa ( to takie moje male hobby) o informacje o magicznych własciwosciach ziół - myslę ze taka wiedza jest też wykorzystywana przy tworzeniu np kadzideł. Ale generalnie to niewiele ma z wicca wspolnego, a raczej z pierwotnymi wierzeniami róznych ludów.

no ja w każdym razie wolę po prostu siedzieć :meditate: niż bawić się w jakieś czary :mixed:
Lacho calad! Drego morn!
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: moi »

Dorota pisze: choć np miło było poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ziołolecznictwa ( to takie moje male hobby) o informacje o magicznych własciwosciach ziół - myslę ze taka wiedza jest też wykorzystywana przy tworzeniu np kadzideł.
W takim razie lepiej samemu zacząć kopać w różnych zapiskach i informacjach. Polecam także kontakt z jakimś kołem etnografów, lub folklorystów przy najbliższej Ci uczelni - to prawdziwa skarbnica wiedzy, a przy okazji świetnie się bawią :)
No i nie do wiary, ile ciekawych wiadomości na temat magicznych zastosowań ziół można znaleźć na internetowych stronach ... Herbapolu :) Grzebię tam od jakiegoś czasu, bo odczułam dobroczynne działanie leku z niepokalanka mnisiego, który kiedyś był używany w klasztorach i na wsiach w celu obniżenia popędu ( :szok: ), a dziś jest powszechnie stosowany przy ZNP i innych, podobnych dolegliwościach, jako że wpływa na zmniejszenie wydzielania prolaktyny.
Spokojnie, można te arcyciekawe informacje zdobyć od najlepszych specjalistów i to bez wikłania się w czary-mary ;)

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

sosnowiczanin pisze:czyli wolność domku w swoim domku. skoro każdy eklektyczny kowen
może się nazywać łika, to czemu zabraniasz pisania o czymkolwiek sie chce i podpisywania tego nazwą łika ?

> Bogowie wicca to dwa konkretne Bóstwa, których imiona są objęte tajemnicą.

mogę się założyć że są gdzieś w necie, gdzieś tu na przykład

http://en.wikipedia.org/wiki/Goddess
taką linię podziału można od biedy pociągnąć na styku gardneriańskie Wicca vs eklektyczne wicca

Gardner stworzył swoje wicca w oparciu o ryty Crowleya, a nawet podobno sam Crowley mu w tym pomagał i pisał niektóre mateiały. Gardner nawet należał do OTO za czasów wójka Alicka, więc to bardzo możliwe.
Radical Polish Buddhism
witch
Posty: 19
Rejestracja: ndz kwie 12, 2009 10:12

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: witch »

sosnowiczanin pisze:czyli wolność domku w swoim domku. skoro każdy eklektyczny kowen
może się nazywać łika, to czemu zabraniasz pisania o czymkolwiek sie chce i podpisywania tego nazwą łika ?

> Bogowie wicca to dwa konkretne Bóstwa, których imiona są objęte tajemnicą.

mogę się założyć że są gdzieś w necie, gdzieś tu na przykład

http://en.wikipedia.org/wiki/Goddess
Równie dobrze każdy może nazwać się masonem, co nie znaczy, że nim jest. Nie można nazwać wicca czymś co nie jest wicca. Wicca jest inicjacyjną religią misteryjną. Inną sprawą jest to, że wiele nurtów Czarostwa opiera się na wicca i ich wyznawcy uzurpują sobie prawo do tej nazwy.
Na Wikipedii są imiona Bogiń czarownic... greckich i rzymskich czarownic z dzieł Horacego i Lukana ;)
Przed inicjacją nikt nie zna imion Bogów. Nawet, gdyby były dostępne w intenecie, to nikt nie może mieć pewności czy są tymi właściwymi imionami.
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: moi »

witch pisze: Przed inicjacją nikt nie zna imion Bogów. Nawet, gdyby były dostępne w intenecie, to nikt nie może mieć pewności czy są tymi właściwymi imionami.
Cóż, w takim razie, nikt nie ma też pewności, czy nie są wymyślane naprędce, ku uciesz gawiedzi ;)

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
Dorota
Posty: 427
Rejestracja: czw wrz 11, 2008 10:52
Płeć: kobieta
Tradycja: Seon (Szkoła Zen Kwan Um)
Lokalizacja: Łódź

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: Dorota »

moi pisze: Spokojnie, można te arcyciekawe informacje zdobyć od najlepszych specjalistów i to bez wikłania się w czary-mary ;)

Pozdrawiam.m.
własnie o to mi chodziło
Lacho calad! Drego morn!
witch
Posty: 19
Rejestracja: ndz kwie 12, 2009 10:12

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: witch »

Owszem, nie ma pewności co do ich pochodzenia. Wątpliwości można rozwiać dopiero po inicjacji. Jednak sama wicca jest ruchem bardzo ciekawym i nie można jej porównywać do czegoś w stylu "czary-mary", bo wicca to nie tylko magia. Są takie informacje, których nie da Ci żaden specjalista.
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

moi pisze:
witch pisze: Przed inicjacją nikt nie zna imion Bogów. Nawet, gdyby były dostępne w intenecie, to nikt nie może mieć pewności czy są tymi właściwymi imionami.
Cóż, w takim razie, nikt nie ma też pewności, czy nie są wymyślane naprędce, ku uciesz gawiedzi ;)

Pozdrawiam.m.
ale co to zmienia? w inicjacji chodzi chyba o to, ze zestajesz zapoznana z tym, czego wczesniej nie znalas ;)
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: moi »

Intraneus pisze:
moi pisze:
witch pisze: Przed inicjacją nikt nie zna imion Bogów. Nawet, gdyby były dostępne w intenecie, to nikt nie może mieć pewności czy są tymi właściwymi imionami.
Cóż, w takim razie, nikt nie ma też pewności, czy nie są wymyślane naprędce, ku uciesz gawiedzi ;)
ale co to zmienia? w inicjacji chodzi chyba o to, ze zestajesz zapoznana z tym, czego wczesniej nie znalas ;)
No to ja sobie poczekam aż imiona bogów zostaną jednak ujawnione w internecie.
No i "zostanę zapoznana z tym, czego wcześniej nie znałam". I nie będę mieć kataru, ani syfków w nosie od biegania nago po lesie :chytry:
witch pisze:Owszem, nie ma pewności co do ich pochodzenia. Wątpliwości można rozwiać dopiero po inicjacji. Jednak sama wicca jest ruchem bardzo ciekawym i nie można jej porównywać do czegoś w stylu "czary-mary", bo wicca to nie tylko magia. Są takie informacje, których nie da Ci żaden specjalista.
Tak, tylko dopóki tych informacji nie można zweryfikować "na zewnątrz" są bezużyteczne, bo równie dobrze mogą być czyimś wymysłem. Np. w celu rozreklamowania jakiegoś produktu, zdobycia sławy w pewnych kręgach, itd. Jedną z najgroźniejszych i najbardziej rozpowszechnionych chorób w Europie, jeszcze jakieś 100 lat temu był syfilis. Na nią także była magiczna mieszanka, bardzo popularna i wśród bogatych i wśród plebsu - dopóki nie odkryto, że jednym ze składowników jest rtęć. Gdyby ktoś dążył wcześniej do przebadania tego preparatu, być może śmiertelnych ofiar byłoby znacznie mniej. Ale pewnie zbyt wielu ludzi miało jakieś profity płynące z utrzymania składu mieszanki w tajemnicy.
Itd. Po co komu taka wiedza, która jest wsysana z palca, a nawet jeśli nie jest, to nie można tego udowodnić, bo... jest tajemna. Jeśli ktoś wie, co pomaga, powinien dążyć do udzielenia pomocy jak największej liczbie ludzi, a nie chować się za jakimiś tajemnicami - tylko oszuści tak robią.
Dlatego wiccanie, z cała tą tajemną wiedzą, nie są dla mnie wiarygodni.

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

moi pisze: No to ja sobie poczekam aż imiona bogów zostaną jednak ujawnione w internecie.
No i "zostanę zapoznana z tym, czego wcześniej nie znałam". I nie będę mieć kataru, ani syfków w nosie od biegania nago po lesie :chytry:
no i bardzo zle, bo istotą inicjacji jest to, ze nie jest nam to podane na internetowej tacy, tylko musimy sie nameczyc, zeby daną wiedze uzyskac/przekroczyc jakis stan. tylko taka inicjacja bedzie miala dostateczna sile, zeby cos zmienic w naszej psychice. a takie konsumerskie zachowanie, jakie propagujesz, to zwykle strzelanie sobie w kolano. wam sie w dupach poprzewracalo od tego braku inicjacji ;)
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: moi »

Intraneus pisze: wam sie w dupach poprzewracalo od tego braku inicjacji ;)
Toż samo - gdzie ci faceci zaprawieni w bojach? Tylko jakieś miękkie kaczusie się ostały, normalnie nie ma z kim pracować ;)
A inicjacja wiccańska to tak sama inicjacja, co spotkania gospodyń wiejskich, powiedzmy sobie szczerze i otwarcie. Z tą różnicą, że wiedza zdobyta w kole gospodyń wiejskich jest prawdziwa i użyteczna, natomiast wiccanie się wygłupiają.
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

moi pisze:
Intraneus pisze: wam sie w dupach poprzewracalo od tego braku inicjacji ;)
Toż samo - gdzie ci faceci zaprawieni w bojach? Tylko jakieś miękkie kaczusie się ostały, normalnie nie ma z kim pracować ;)
A inicjacja wiccańska to tak sama inicjacja, co spotkania gospodyń wiejskich, powiedzmy sobie szczerze i otwarcie. Z tą różnicą, że wiedza zdobyta w kole gospodyń wiejskich jest prawdziwa i użyteczna, natomiast wiccanie się wygłupiają.
odnosze podobne wrazenie, ale czyz teraz nie dokonujemy jakies straszliwej projekcji? wszak nie wiemy, co sie dzieje wtedy w wiccanskich umyslach. byc moze, dla wiekszosci nie pozostawi taka inicjacja zadnego wplywu, ale jakas niewielka czesc poczuje jednak chocby wieksza nic sympatii z zielonym otoczeniem, dzieki czemu bedzie bardziej o nie dbalo. kazdy pozytywny wynik sie liczy :)

wiec postuluje, nie zamykajmy sie wprostackim mysleniu, ze tylko kilkusetletnie tradycje duchowe posiadają monopol na prawdę, bo wystarczy zastosowac buddyjskie nauki o pustce, zeby zrozumiec, ze nawet najstarsza tradycyjna inicjacja(takze buddyjska), jest pusta i bez znaczenia, a jej siła powstaje na styku inicjacji z naszą psychiką. sam fakt, ze wiccanskie inicjacje nic dla nas nie znacza, o niczym przeciez nie swiadczy, a niektorzy mogliby nawet wysnuc pdejrzenie, ze to w nas lezy jakis feler ;)
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: moi »

Intraneus pisze: wiec postuluje, nie zamykajmy sie wprostackim mysleniu, ze tylko kilkusetletnie tradycje duchowe posiadają monopol na prawdę, bo wystarczy zastosowac buddyjskie nauki o pustce, zeby zrozumiec, ze nawet najstarsza tradycyjna inicjacja(takze buddyjska), jest pusta i bez znaczenia, a jej siła powstaje na styku inicjacji z naszą psychiką. sam fakt, ze wiccanskie inicjacje nic dla nas nie znacza, o niczym przeciez nie swiadczy, a niektorzy mogliby nawet wysnuc pdejrzenie, ze to w nas lezy jakis feler ;)
Jakbym była żoną leśniczego i mieszkała w leśnej dziczy, a wiccańskie dziewoje by mi się pętały koło chałupy chłopa bałamucąc, to już bym wiedziała gdzie leży feler i co należy zrobić :vahidrk:

I postuluję także - po co ludziom w głowach mieszać? Jak chcemy uwrażliwić na przyrodę- zapiszmy się na kurs survivalu gdzieś w Bieszczadach, albo powalczmy o tamę w Czorsztynie. I inicjacja będzie i pożytek wszelaki :)
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

moi pisze: I postuluję także - po co ludziom w głowach mieszać? Jak chcemy uwrażliwić na przyrodę- zapiszmy się na kurs survivalu gdzieś w Bieszczadach, albo powalczmy o tamę w Czorsztynie. I inicjacja będzie i pożytek wszelaki :)
odzierasz wszystko z duchowosci widze. a moze oni juz to robią, a wicca jest tylko tego duchowym akcentem? moze do pelni potrzebna im nie tylko bieganie z transparentem, ale tez bardziej duchowe podejscie do sprawy? moze jedno napedza drugie i dzieki temu ich dzialania przyniosa najlepszy skutek?
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: moi »

Intraneus pisze:
moi pisze: I postuluję także - po co ludziom w głowach mieszać? Jak chcemy uwrażliwić na przyrodę- zapiszmy się na kurs survivalu gdzieś w Bieszczadach, albo powalczmy o tamę w Czorsztynie. I inicjacja będzie i pożytek wszelaki :)
odzierasz wszystko z duchowosci widze. a moze oni juz to robią, a wicca jest tylko tego duchowym akcentem? moze do pelni potrzebna im nie tylko bieganie z transparentem, ale tez bardziej duchowe podejscie do sprawy? moze jedno napedza drugie i dzieki temu ich dzialania przyniosa najlepszy skutek?
Mylisz się. Ekologia potrafi być bardzo głębokim działaniem, które na pewno ma wpływ na naszą duchowość. Wystarczy podać takie przykłady działań jak: Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot, Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne "Klub Gaja". Tylko, że tego typu działania obejmują najczęściej także pracę na rzecz innych, nie tylko dla siebie. A to już wymaga trochę więcej czasu, energii i wysiłku, niż bieganie po lesie z wiccańską pieśnią na ustach.
witch
Posty: 19
Rejestracja: ndz kwie 12, 2009 10:12

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: witch »

Moi, a kiedy miałaś inicjację wiccańską i w jaką tradycję, że masz prawo się wypowiadać czy taka inicjacja coś daje czy nie? Nie rozumiesz sensu wicca i pewnie całego neopogaństwa, skoro wypowiadasz się w ten sposób. Wicca nie jest nastawiona na kult przyrody. Może najpierw powinnaś nieco się o tej religii dowiedzieć, nim napiszesz.
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: moi »

witch pisze:Moi, a kiedy miałaś inicjację wiccańską i w jaką tradycję, że masz prawo się wypowiadać czy taka inicjacja coś daje czy nie? Nie rozumiesz sensu wicca i pewnie całego neopogaństwa, skoro wypowiadasz się w ten sposób.
Tak, dokładnie - nie widzę sensu w tego typu działaniach. Wg mnie to tylko zabawa, z której nie ma żadnego pożytku, ani wiedzy.
To, że podkreślisz swój autorytet przynależnością do konkretnej tradycji wiccańskiej tego nie zmieni, bo jest to nieweryfikowalne. W ten sposób można w nieskończoność pławić się w dociekania na temat "czym jest, była i może być Wicca", gdybyśmy tylko oczywiście coś o niej wiedzieli (bo wszystko osnuwa mgła tajemnicy). Itd. Komu to potrzebne?
witch
Posty: 19
Rejestracja: ndz kwie 12, 2009 10:12

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: witch »

Według Ciebie, dla mnie Czarostwo jest scieżką życia i czymś, co pozwala mi na rozwój duchowy i osiągnięcie szczęścia. Nie każdy musi czuć w ten sam sposób. Wicca nie jest zabawą, tak samo jak magia nie jest zabawą. Nie twierdzę jednak, że każdy musi to rozumieć. Najważniejsze, by każdy odnalazł swoją drogę, a jednocześnie szanował drogę innych ;)
witch
Posty: 19
Rejestracja: ndz kwie 12, 2009 10:12

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: witch »

moi pisze:gdybyśmy tylko oczywiście coś o niej wiedzieli (bo wszystko osnuwa mgła tajemnicy). Itd. Komu to potrzebne?
To nie do końca tak. Gdyby wszystko osnuwała mgła tajemnicy to w ogóle nie wiedzielibyśmy o istnieniu czegoś takiego jak wicca. Mniej więcej wiemy czym jest wicca i mamy namiastkę informacji o Bogach, jakich czci. Znamy też jakąś część rytuału. Jednak po inicjacji rozumiemy sens wicca i misterium, jakie przekazuje ta religia. A o misterium nie da się opowiedzieć, trzeba je przeżyć. Tak samo jak trudno jest opisać słowami swoje przeżycia podczas medytacji komuś, kto nigdy nie medytował.
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Buddyzm - Wicca

Nieprzeczytany post autor: moi »

witch pisze:Według Ciebie, dla mnie Czarostwo jest scieżką życia i czymś, co pozwala mi na rozwój duchowy i osiągnięcie szczęścia. Nie każdy musi czuć w ten sam sposób. Wicca nie jest zabawą, tak samo jak magia nie jest zabawą. Nie twierdzę jednak, że każdy musi to rozumieć. Najważniejsze, by każdy odnalazł swoją drogę, a jednocześnie szanował drogę innych ;)
I nie boisz się, ze ktoś Tobą manipuluje? Widzisz, w buddyzmie są linie przekazu. Wiadomo kim jest dany nauczyciel, jak żyje, co ceni w życiu, ile robi dla innych. To sa pewne wytyczne. Wicca żyje z niewiedzy swoich adeptów. To może być szkodliwe.
witch pisze: Tak samo jak trudno jest opisać słowami swoje przeżycia podczas medytacji komuś, kto nigdy nie medytował.
Nie do końca, to raczej pewien stereotyp na ten temat,. Istnieje wiele wskazówek do medytacji i one dokładnie opisują pewne stany, które mogą się pojawiać.

Poza tym, praktyka buddyjska ma pewien określony cel -wyznaczają go Cztery Szlachetne Prawdy i Szlachetna Ośmioraka Ścieżka:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cztery_szlachetne_prawdy
A jaki cel ma praktyka wiccańska?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm - dialog”