Wy Buddyści i święta chrześ.

relacje pomiędzy buddyzmem a innymi religiami

Moderator: iwanxxx

Ślepiec
Posty: 15
Rejestracja: pn lip 17, 2006 23:35
Lokalizacja: bydgiosscz

Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: Ślepiec »

Jakie jest wasze podejście do świąt chrześcijańskich np. zbliżającego się Bożego Narodzenia czy Świąt Wielkiejnocy.

Pytanie głównie skierowane do osób wychywanych w tradycji chrześcijańskiej, którzy potem uznali że to nie ta droga i wybrali jakąś z aleii buddyzmu.
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Generalnie ciesze sie tylko z jednego - ze jest wolne od pracy :)

No i z "Kewina samego w domu" na polsacie ;)

No i ze "szklanej pulapki" w sylwestra na jedynce ;)

Tylko te kolady atakujace z kazdej strony... to bywa meczace :?
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

ja tam uważam że tak mocno tkwimy kulturowo w chrześcijaństwie i w ogóle w tych wszystkich bajerach że nie ma co tu się odcinać od choinek, opłatka i prezentów.
Przesłanie jest takie jak w South Parku - wszyscy (niezależnie od religii) powinni obchodzić święta :twisted: :mrgreen:
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Krawat
Posty: 30
Rejestracja: śr gru 13, 2006 15:34
Lokalizacja: warszawa

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: Krawat »

lepsze pisze:Przesłanie jest takie jak w South Parku - wszyscy (niezależnie od religii) powinni obchodzić święta Twisted Evil Mr. Green
Oczywiście tylko dla prezentów :P :twisted:
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: booker »

Cześć

Spedzam czas z rodzicami, kupuje i dostaje prezenty, jest rodzinnie, jest choinka, kolędy i nastrój i o to chodzi.
Gdyby byli muzułmanami to bym spędzał z nimi muzułmańską gwiazdkę - nie ma sprawy.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

No ja też kupuje prezenty i spedzam swieta z rodzina. Co ciekawe, zawsze mam stresa jak musze kupowac prezenty, do momentu gdy nie wejde do sklepu. Wtedy zaczynam sie wkrecac i wybieram jakies fajne upominki, potem mam radoche, ze udalo mi sie kupic cos ciekawszego niz skarpetki, czy tandetny zestaw kosmetykow :)
Radical Polish Buddhism
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

Świąt Wielkiej Nocy w ogóle nie obchodzę. Dla mnie do okres wolny od zajęć i nic poza tym.
Natomiast co do Bożego Narodzenia. to w sumie obecnie poza Wigilią, która składa się z "uroczystej" kolacji i dawania prezentów, raczej nic więcej się u mnie w domu nie dzieje:) Nikt nie śpiewa kolęd, nie dzieli się opłatkiem, itp. Tak więc nawet nie czuję żadnej atmosfety świąt, jedyne co przypomina święta to sztuczna choinka z bombkami na wypadek gdyby ktoś z rodziny zrobił niespodziewaną wizytę i bez przerwy włączony telewizor, z którego wręcz bije świąteczna atmosfera, wyraźnie kontrastując z tą domową, trochę nostalgiczną i pozbawioną życia... ;)
W tym roku chyba, żeby nie umrzeć z nudów i nacieszyć się trochę świąteczną atmosferą pójdę na pasterkę, bo nigdy nie byłem. :D
Ślepiec
Posty: 15
Rejestracja: pn lip 17, 2006 23:35
Lokalizacja: bydgiosscz

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: Ślepiec »

stworzyłem ten temat i zadałem to pytanie bo w te święta raczej świątecznie u mnie nie będzie.

po... :
pierwsze (primo) - u mnie w domu zostałem tylko ja i moi staruszkowie
drugie (też primo :D ) - mój wójek ma ślub w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia.
trzecie (.... primo) - z wiązku z primo nr. 1 (moja siostra się wyprowadziła 2 tyg. temu) i primo nr. 2 będą to raczej skromne święta co do gości i obfitości.
czwarte ( .... ) - w tym roku znacznie zwiększyłem ilość czytanych tekstów buddyjskich i o buddyźnie oraz zaczołem głębiej analizować te treści.
jpack
Posty: 835
Rejestracja: pt cze 03, 2005 18:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Kurs Cudów
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: jpack »

Ślepiec skąd ta ksywa?
There is no use removing doubts one by one. If we clear one doubt, another doubt will arise and there will be no end of doubts. But if, by seeking the source of the doubter, the doubter is found to be really non-existent, then all doubts will cease
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: abgal »

Ślepiec pisze: pierwsze (primo) - u mnie w domu zostałem tylko ja i moi staruszkowie
To z rodzicami nie może byc świątecznie? :?
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

pierwsze (primo) - u mnie w domu zostałem tylko ja i moi staruszkowie
U mnie też się wszyscy wyprowadzili czort wie gdzie ;) Tak więc nawet nie ma z kim świętować...
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

boga w sercu nie macie!!!
pójdziecie do piekła
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
monaszi
Senior User
Posty: 547
Rejestracja: wt cze 27, 2006 16:23
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen/Kwan Um
Lokalizacja: Łódź

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: monaszi »

U nas robimy sobie w sandze wigilię w piątek :)
Swoją drogą ostatnio się czuję jak bohaterka bodajże "rozmów kontrolowanych" (zapraszamy was na wigilię - a bardzo chętnie, a kiedy obchodzicie?): w przedszkolu u córki wigilia w piątek, w "Krajkach" w czwartek, w szkole u syna w środę, u mężą w pracy w czwartek, nawet moja bardzo pobożna teściowa robi wigilę w sobotę. Zresztą moja niepobożna mama też w sobotę, więc w niedzielę pójdę chyba na wigilię do kościoła :mrgreen:
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

monaszi pisze:U nas robimy sobie w sandze wigilię w piątek
:shock:
:lol:
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

monaszi pisze:U nas robimy sobie w sandze wigilię w piątek Smile
świetny pomysł!!!
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Ślepiec
Posty: 15
Rejestracja: pn lip 17, 2006 23:35
Lokalizacja: bydgiosscz

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: Ślepiec »

ale kolęd w sandze raczej nie śpiewacie ??

a co mi tam, to kraj w którym można usłyszeć śpiewających kolędy pijaków pod sklepewm czy w autobusie (sobota 21h linia 69), to dlaczego nie śpiewający chrześcijańskie kolędy buddyści......cieszmy się ich szczęściem.

a jak ktoś zna to niech śpiewa w języku pali.
Awatar użytkownika
tvbtiger
Posty: 86
Rejestracja: sob kwie 29, 2006 22:59
Lokalizacja: Hongkong
Kontakt:

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: tvbtiger »

Nie obchodzę od wielu lat.

Dla mnie to nawet nie są dni wolne od pracy. Za to urodzinny Buddy pewnie będą wolne, bo pracuję głównie dla Azjatów... więc dni wolne mam w kalendarzu powywracane do góry nogami ;)
Jeśli masz problem, który można rozwiązać, to po co się martwisz? Jeśli masz problem, którego nie można rozwiązać, to po co się martwisz?
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

Wigilia w sandze buddyjskiej to trochę nieporozumienie wg. mnie.
Awatar użytkownika
monaszi
Senior User
Posty: 547
Rejestracja: wt cze 27, 2006 16:23
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen/Kwan Um
Lokalizacja: Łódź

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: monaszi »

Nie wiem jak to będzie wyglądało, to moja pierwsza buddyjska "wigilia".
Potrawy będą wegetariańskie, a jak komuś będzie zależało, to może też być sianko pod matą (stołu i obrusu brak). O kolędach i choince mowy nie było :wink: .
Myślę, że to ładny gest, bardziej w kierunku polskiej tradycji, niż chrześcijańskiego święta.
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

Myślę, że to ładny gest, bardziej w kierunku polskiej tradycji, niż chrześcijańskiego święta.
No, ale jeżeli odzielimy Wigilię Bożego Narodzenia od chrześcijaństwa, to wtedy to już nie będzie Wigilia tylko coś innego...
Awatar użytkownika
tvbtiger
Posty: 86
Rejestracja: sob kwie 29, 2006 22:59
Lokalizacja: Hongkong
Kontakt:

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: tvbtiger »

monaszi pisze:Myślę, że to ładny gest, bardziej w kierunku polskiej tradycji, niż chrześcijańskiego święta.
Ja tego właśnie nie rozumiem. Jak można oddzielić święto narodzenia Boga od religii? Moim zdaniem to jest święto religijne. Kropka. A że jest częścią tradycji to dlatego, że Polska wyrosła na chrześcijańskim gruncie... nie zmienia to jednak faktu, że BN to ciągle święto religijne. Tak jak urodziny Buddy - zdziwiłabym się, gdyby nagle chrześcijanie zaczęli z tego powodu "imprezować".
Nezz pisze:No, ale jeżeli odzielimy Wigilię Bożego Narodzenia od chrześcijaństwa, to wtedy to już nie będzie Wigilia tylko coś innego...
Wielkie maniakalne zakupy w przepełnionych hipermarketach? Bo, niestety, ale z tym od kilku lat kojarzą mi się "święta" :(
Jeśli masz problem, który można rozwiązać, to po co się martwisz? Jeśli masz problem, którego nie można rozwiązać, to po co się martwisz?
Awatar użytkownika
monaszi
Senior User
Posty: 547
Rejestracja: wt cze 27, 2006 16:23
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen/Kwan Um
Lokalizacja: Łódź

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: monaszi »

Nezz pisze: to wtedy to już nie będzie Wigilia tylko coś innego...
to chyba jest co innego, dlatego piszę o wigilii a nie Wigilii. Zupełnie nie czuję się upoważniona do jakiegoś teoretycznego uzasadnienia czym jest ta nasza wigilia, czym nie.
Osobiście - prócz ukłonu w stronę tradycji idę jeszcze z jednego względu. Dla ludzi w naszej Sandze, szczególnie dla tych, dla których Sanga jest rodziną.
Awatar użytkownika
monaszi
Senior User
Posty: 547
Rejestracja: wt cze 27, 2006 16:23
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen/Kwan Um
Lokalizacja: Łódź

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: monaszi »

tvbtiger pisze:Jak można oddzielić święto narodzenia Boga od religii?
Dla wielu Polaków - niekoniecznie buddystów, to święto nie ma nic wspólnego z religią.
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

Nie no, w sumie nie ma nic złego w tym, że sangowicze podzielą się opłatkem, złożą sobie życzenia, wypiją wspólnego drinka (bezalkoholowego ;), itp.

W zasadzie to wydaje mi się (choć może tylko mi się tak wydaje) że dla większości Polaków Wigilia to nie jest święto religijne (przynajmniej w praktyce). Najwazniejsze żeby kupić najbliższym prezenty, żeby ubrać choinkę, żeby było "jakoś tak świątecznie", i żeby była pełna lodówka, jak to już ktoś napisał. W rezultacie Wigilia dla wielu tzw. katolików jest świętem obżartstwa i pijaństwa lub po prostu okazją to spędzenia czasu w gronie rodzinnym. Ludzie starają się być w tym czasie mili, ale tylko dlatego, że nie wypada być niemiłym. Malo kogo obchodzi religijne znaczenie Wigili, tego jaki ma to sens religijny, bo jakiś mieć musi, ale malo kto się nad tym zastanawia.
Awatar użytkownika
tvbtiger
Posty: 86
Rejestracja: sob kwie 29, 2006 22:59
Lokalizacja: Hongkong
Kontakt:

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: tvbtiger »

monaszi pisze:Dla wielu Polaków - niekoniecznie buddystów, to święto nie ma nic wspólnego z religią.
I właśnie tego nie rozumiem. Jesli nie jest to święto religijne, to co to jest? Moim zdaniem jest to odzieranie tego święta z tego, co w nim najcenniejsze. I spłycenie go do
świętem obżartstwa i pijaństwa
i prezentów.

Spędzić czas w gronie rodzinnym, czy być miłym dla innych można każdego innego dnia roku... jeśli się chce oczywiście.

Dla mnie traktowanie święta ściśle związanego z Bogiem (nawet jego nazwa na to wskazuje) jako święta niereligijnego to po prostu pomyłka.
Jeśli masz problem, który można rozwiązać, to po co się martwisz? Jeśli masz problem, którego nie można rozwiązać, to po co się martwisz?
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

Inaczej mówiąc jest to czysta profanacja Świąt Bożego Narodzenia ;)
Już lepiej być uczciwym i niczego nie obchodzić. :)
Awatar użytkownika
Amicus
ex Moderator
Posty: 197
Rejestracja: śr mar 01, 2006 11:53
Płeć: mężczyzna
Tradycja: none
Lokalizacja: Kraków

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: Amicus »

Czym sa te swieta? Dobre pytanie... A tak na marginesie: Wesolego przesilenia zimowego/saturnaliow (oraz)/swieta szczodrych godow!;)
A tak na powaznie: jako agnostyk z ateistycznego (a nawet "czerwonego") domu nigdy nie mialem z tym jakis wiekszych problemow. Wigilia (bo reszta swiat to dla mnie ferie byly jedynie) to czas gdy ludzie przestaja (albo chociaz staraja sie...) gonic nie wiadomo za czym i zauwazaja inne istoty wokol siebie (nie tylko ludzi - wszak zwierzeta tej nocy mowia ludzkim glosem). Zawsze rozumialem ja ("Wigilie") jako swieto "odswiniania" sie (odkrywania w sobie i innych tej "lepszej strony"), szczerych dobrych zyczen, ale i zalowania zlych uczynkow... Oczywiscie nie moglbym nie wspomniec o Mikolaju, prezentach i Wielkim Zarciu - bez tego te swieta nie bylyby tym, czym byly.:P
Przyznam, ze zawsze mnie bawilo (ale i lekko konfundowalo), to zdziwienie chrzescijan, gdy mowilem im, ze "u mnie w domu tez".:D Z tym, ze moje rozumienie tego, co sie w trakcie tych kilku dni dzieje bylo zupelnie inne niz ich.
Uff... po napisaniu tego od razu mi ulzylo.;) Dziekuje panstwu za uwage i wesolych Swiat Metty zycze.:)

PS.: Gdyby odjac od tego Chrystusa, kosciol, czy chrzescijanstwo w ogole, to otrzymamy bardzo inspirujacy czas wytezonej praktyki Szesciu Doskonalosci. A tego nigdy za wiele.:) Jak to szlo? "Widzisz glodnego daj mu jesc"?:)
Awatar użytkownika
karmapema
Posty: 440
Rejestracja: ndz paź 22, 2006 09:35
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: karmapema »

Oczywiście, tak jak reszta - kupuję prezenty, sprzatam, pomagam mamie przy wypiekach. Przy Wigilii siadam z rodziną do stołu, wszystko po normalnemu. Tak jak jeden z kolegów wspomniał, jedynie kolędy mnie trochę denerwują, ale piłuję gniew :p
Jednak już w tym roku zrezygnowałam definitywnie z choinki w moim pokoju. Teraz co innego dodaje pokojowi uroku.
Mówienie o problemach osobistych nie jest dla mnie słabością. Słabością jest dla mnie ukrywanie ich ze strachu przed oceną.
Awatar użytkownika
miglance
Posty: 387
Rejestracja: wt sie 08, 2006 00:46
Tradycja: brak

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: miglance »

Swieta przesilenia zimowego obchodzono juz przed chrzescijanstwem. Kosciol je zaadaptowal do swoich potrzeb. De facto wiekszosc swiat naszego kalendarza ma przedchrzescijanski rodowod.
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

W ogóle chrześcijańśtwo ma podobno niechrześcijański rodowód... znaczy się przedchrześcijański ;)
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: abgal »

A ja byłem dzisiaj na jasełkach w przedszkolu :D
Było super. Dzieci się świetnie bawiły a rodzice jeszcze lepiej :D
No i co z tego, że moja córka grała Maryję? A kogo miała grac? Śnieżynkę Dziadka Mroza? ;)

Z innej beczki - myśląc w sposób 'nie można uczciwie świętować Bożego Narodzenia będąc buddystą' trzeba konsekwentnie myśleć również, że 'nie można w sposób należyty odebrać muzyki np. Bacha lub Haendla - wszak gros ich utworów było o tematyce sakralnej'.
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

a ja tam wierzę w Pana Henkeya - świąteczne gówienko
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

abgal pisze:wszak gros ich utworów było o tematyce sakralnej'.
a czy byly tam slowa?
Radical Polish Buddhism
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: abgal »

Intraneus pisze:
abgal pisze:wszak gros ich utworów było o tematyce sakralnej'.
a czy byly tam slowa?
Nie wiem co za różnica, ale oczywiście tak - w bardzo wielu są słowa - np. fragmenty mszy katolickiej, psalmy, etc.
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: moi »

a czy byly tam slowa?
Mniejsza ze słowami -było sacrum. I to jest tak, że albo czujesz szacunek i nie bluzgasz, siadasz z rodziną do stołu, dzielisz się opłatkiem i czujesz radość z ich szczęścia, albo idziesz zapalić szluga, klnąc, ze znowu cię wrobili w to "świąteczne gówienko"...Itd, itp.

PS: A ja byłam Śniezynką...kurcze, jak ten czas leci :mrgreen: :wink:

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

a dla mnie jest roznica miedzy tym, ze ktos robi kawalki inspirujac sie np. biblia, a czym innym jest jak ktos spiewa piosenke o tym, ze jezus ma byc krolem polski ;)
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: moi »

a dla mnie jest roznica miedzy tym, ze ktos robi kawalki inspirujac sie np. biblia, a czym innym jest jak ktos spiewa piosenke o tym, ze jezus ma byc krolem polski Wink
No, ale to już zupełnie inna bajka. Ja też czuję się dziwnie, jak czytam o jakichś nowych wygłupach posłów z LPR-u.
No i ta religia na maturze...Ciekawe, czy buddyzm też będzie można zdawać? Dla mnie to jednak przegięcie ...
m.
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: abgal »

Intraneus pisze:a dla mnie jest roznica miedzy tym, ze ktos robi kawalki inspirujac sie np. biblia, a czym innym jest jak ktos spiewa piosenke o tym, ze jezus ma byc krolem polski ;)
No tak. Ale jaki to ma związek.
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

abgal pisze:
Intraneus pisze:a dla mnie jest roznica miedzy tym, ze ktos robi kawalki inspirujac sie np. biblia, a czym innym jest jak ktos spiewa piosenke o tym, ze jezus ma byc krolem polski ;)
No tak. Ale jaki to ma związek.
poprostu zastanawiam sie nad tym, co to jest muzyka sakralna. czy wtedy jak ktos spiewa o jezusie, czy moze wtedy, ze ktos zrobi swietny kawalek inspirowany religia. takie tam moje przemyslenia ;)
Radical Polish Buddhism
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

Intraneus pisze:
abgal pisze:
Intraneus pisze:a dla mnie jest roznica miedzy tym, ze ktos robi kawalki inspirujac sie np. biblia, a czym innym jest jak ktos spiewa piosenke o tym, ze jezus ma byc krolem polski ;)
No tak. Ale jaki to ma związek.
poprostu zastanawiam sie nad tym, co to jest muzyka sakralna. czy wtedy jak ktos spiewa o jezusie, czy moze wtedy, ze ktos zrobi swietny kawalek inspirowany religia. takie tam moje przemyslenia ;)
Polecam artykuł: http://www.jezuici.pl/parakow/pismo1/2004/10/muzyka.htm
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Zwariowales? Jezuitow bede czytal? :roll:
Przeciez oni chcieli zawladnac swiatem. nie czytales kodu leonarda i wahadla focaulta? :lol:
Radical Polish Buddhism
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: abgal »

A w Japonii Wigilia to przede wszystkim okazja do spotkań sam na sam ze swą dziewczyną/chłopakiem i nikt sobie głowy nie zawraca czy to święto chrześcijańskie czy 'bisurmańskie'. :D
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

i tio mi sie podoba ;)

ja wczoraj bylem na wigilii poganskiej z okazji rownonocy. fajnie bylo :D
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
karmapema
Posty: 440
Rejestracja: ndz paź 22, 2006 09:35
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Wy Buddyści i święta chrześ.

Nieprzeczytany post autor: karmapema »

I znowu to samo: Magda, czemu nie idziesz na mszę? :arrow: :|
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm - dialog”