Katolicyzm - chrześcijaństwo

relacje pomiędzy buddyzmem a innymi religiami

Moderator: iwanxxx

Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Katolicyzm - chrześcijaństwo

Nieprzeczytany post autor: domber »

wątek wydzielony przez kunzanga z tematu ''Islam''
atomuse pisze:Bycie poslusznym, tego oczekuje Bog od czlowieka, inaczej kara n
błąd bóg przestał karać kiedy wysłał Jezusa on to nas ocalił i on to jest alfą i omegą
jakoś tak to było 8)
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

Do Jezusa jeszcze nie doszlam, na razie jestem przy Adamie i Ewie :)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
domber pisze:błąd bóg przestał karać kiedy wysłał Jezusa on to nas ocalił i on to jest alfą i omegą
jakoś tak to było Cool
:shock: w koranie?

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

kunzang pisze:Shocked w koranie?
to dotyczyło oczywiście chrześcijan i w pewnym sensie i islam - przecież Jezus występuje tu jako jeden z proroków a najważniejszym i największym był przecież Mahomet który też opierał swoje nauki na poprzednikach
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
domber pisze:to dotyczyło oczywiście chrześcijan i w pewnym sensie i islam (...)
Ten temat nie jest o chrześcijaństwie i w pewnym sensie o islamie.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

domber pisze:a najważniejszym i największym był przecież Mahomet
Z tego co sie orientuje, to Mahomet jest jedynym prorokiem w Islamie, podobnie jak Jezus Chrystus w Chrzescijanstwie.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj,
atomuse pisze:Z tego co sie orientuje, to Mahomet jest jedynym prorokiem w Islamie, podobnie jak Jezus Chrystus w Chrzescijanstwie.
Jezus z Nazaretu, w chrześcijaństwie, jest Synem Boga, a nie prorokiem.

A zdaje się, że w islamie Mahomet jest ostatnim prorokiem, przed którym istnieli inni ("starotestamentowi" + Jezus z Nazaretu).

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

kunzang pisze: Ten temat te nie jest o chrześcijaństwie i w pewnym sensie o islamie.
masz rację że ten temat jest o islamie
i piszę o islamie
wiara Mahometańska powstała na kanwie Katolickiej a ta na kanwie Mojżeszowej więc jeżeli piszemy o Katolicyzmie opieramy się na Mojżeszowej jeżeli piszemy o Islamie opieramy się na dwóch pozostałych chyba że opieramy te wiary na tym co mówią obecnie nie którzy Rabinowie Duchowni czy też Imamowie ( t.z. czy ojciec dyrektor jest uosobieniem katolika )
a ja dałem tylko przykład dotyczący karania przez stwórcę
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

piotr pisze:Jezus z Nazaretu, w chrześcijaństwie, jest Synem Boga, a nie prorokiem.
Po wyslaniu postu dokladnie tak sobie pomyslalam, ale uprzedziles mnie ze skorygowaniem tego :) Dzieki ;)

Piotr pisze:A zdaje się, że w islamie Mahomet jest ostatnim prorokiem, przed którym istnieli inni ("starotestamentowi" + Jezus z Nazaretu).
Mohamed byl tworca religii o nazwie Islam, w tym sensie chodzilo mi o to, ze jest w Islamie jedynym prorokiem. To, ze Koran opiera sie na starotestamentowych przekazach (z modyfikacjami, jak widac), to juz odrebna kwestia.


(W buddyzmie tez mowi sie, ze bylo 3 historycznych Buddow przed Budda Siakjamunim ;))
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
domber pisze:wiara Mahometańska powstała na kanwie Katolickiej (...)
:shock: :shock: :shock:
domber pisze:(...) a ja dałem tylko przykład dotyczący karania przez stwórcę
Rozumiem. Czyli:
domber pisze:błąd bóg przestał karać kiedy wysłał Jezusa on to nas ocalił i on to jest alfą i omegą
jakoś tak to było 8)
Islam to respektuje?

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

piotr pisze:Jezus z Nazaretu, w chrześcijaństwie, jest Synem Boga, a nie prorokiem.

A zdaje się, że w islamie Mahomet jest ostatnim prorokiem, przed którym istnieli inni ("starotestamentowi" + Jezus z Nazaretu).
zgadzam się ale oprócz tego Mahomet był największym przez co najważniejszym prorokiem
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

Islam to respektuje?
Koran tak Islam - w zależności który - tam jest więcej podziałów niż w Katolicyzmie
Koran powstał podczas objawienia Mahometowi przez Archanioła Gabriela - ale niejestem tego pewien
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
domber pisze:Koran tak Islam - w zależności który - tam jest więcej podziałów niż w Katolicyzmie
Proszę wymień podziały w katolicyzmie... jeden przykład wystarczy.

Proponuje, byś zapoznał się z tymi informacjami Ebionici i Islam

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj,
domber pisze:zgadzam się ale oprócz tego Mahomet był największym przez co najważniejszym prorokiem
dzięki za uzupełnienie. Bez wątpienia, bez Mahometa nie byłoby islamu .

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

Za ostatniego proroka islamu uznaje się Mahometa (Muhammada - wielu muzułmanów uważa, iż imienia proroka nie tłumaczy się na inne języki) a za ostatnią objawioną księgę - Koran. Przed Mahometem Allah miał zesłać wielu innych proroków, wśród nich Adama, Abrahama (arab. Ibrahim), Mojżesza (arab. Musa) i Jezusa (arab. Isa). Jednak zawarte w Koranie objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi. Islam jest uważany przez wyznawców za trzecią (po judaizmie i chrześcijaństwie) i ostateczną religię objawioną. Jest obecnie drugą (po bahaizmie) najszybciej rozwijającą się pod względem liczby wiernych dużą religią światową.

to odpowiedź którą sam znalazłeś na twój szok

Witam

domber napisał/a:
wiara Mahometańska powstała na kanwie Katolickiej (...)

Shocked Shocked Shocked
kunzang pisze:Proszę wymień podziały w katolicyzmie... przykład podziałów wystarczy.
Rzymsko katolicki i Grecko katolicki i o ile pamiętam na kilka jeszcze mniejszych które zbyt długo nie istniały natomiast te dwa główne nurty miały wiele rozłamów które nawiązywały do pierwszych gmin chrześcijańskich itp itd
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

I wszystkie odlamy Chrzescijanstwa opieraja sie na Nowym Testamencie, tak jak wszystkie odlamy Islamu na Koranie... Bo jak czlowiek sobie te ksiegi zinterpretowal, tak mial :)
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

I wszystkie odlamy Chrzescijanstwa opieraja sie na Nowym Testamencie, tak jak wszystkie odlamy Islamu na Koranie... Bo jak czlowiek sobie te ksiegi zinterpretowal, tak mial n
zgadza się niewolno też zapominać w tym przypadku o polityce i szmalu z tym związanym
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
domber pisze:to odpowiedź którą sam znalazłeś na twój szok
Ano nie :) Szok z mej strony, to Twe twierdzenie, iż islam powstał na kanwie katolickiej.
wikipedia pisze: Historia.
Początki islamu wiążą się z osobą Mahometa, twórcy i największego proroka tej religii. Około roku 610, miał on doznać objawienia w jaskini niedaleko Mekki. Część historyków uważa, że w owym czasie miał kontakt z sektami judaistycznymi i chrześcijańskimi (np. ebionici).
Jak dla mnie, cały czas mieszasz dwa pojęcia - chrześcijaństwo i katolicyzm. Katolicyzm jest jednym z wielu nurtów chrześcijańskich.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

Jak dla mnie, cały czas mieszasz dwa pojęcia - chrześcijaństwo i katolicyzm.
a dla mnie jest to bardzo proste

Początki katolicyzmu sięgają I wieku - okresu działalności Jezusa Chrystusa. Po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa około 33 r. n.e. jego naukę głosiło dwunastu najbliższych uczniów, zwanych apostołami, wokół których gromadziła się coraz liczniejsza grupa wiernych, początkowo prawie wyłącznie narodowości żydowskiej. Ok. 36 r. n.e., po nawróceniu w drodze do Damaszku, do grona apostołów dołączył Paweł z Tarsu, który przyczynił się do gwałtownego rozwoju chrześcijaństwa. W kolejnych latach przybywało chrześcijan na terenie całego Cesarstwa Rzymskiego, zwłaszcza wśród najniższych warstw społecznych. Kościół w II w. nie nosił jeszcze wszystkich cech katolicyzmu. Uwaga chrześcijan koncentrowała się głównie na przechowywaniu "tradycji apostolskiej", dlatego też tworzono organizację kościelną i hierarchiczną władzę, która miała czuwać nad czystością wiary. Wtedy też ustanowiono wyznanie wiary i kanon ksiąg świętych. Katolicyzm kształtował się stopniowo wskutek asymilacji elementów kultury hellenistycznej i rzymskiej. Na tym tle dochodziło do wielokrotnych konfliktów wewnątrz Kościoła. Z chrześcijańskim prymatem Rzymu nie zgadzało się wielu biskupów Wschodu, a także cesarz wschodniorzymski, którzy na soborze trullańskim II w 692 uznali papieża za przeklętego heretyka. Na tym tle zarysował się konflikt pomiędzy Kościołem wschodnim i zachodnim, który z biegiem czasu doprowadził do schizmy. Zasady doktryny, kultu i prawa katolickiego kształtowała się na przestrzeni I-VIII w. podczas soborów powszechnych i synodów. Oprócz nicejskiego I i konstantynopolitańskiego I zaliczają się do nich

chrześcijan izm powstał dzięki św.Janowi uważanego przez niektórych za proroka i przepowiadał że przyszedł czas na przyjście Jezusa tak jak przepowiedziane było

natomiast wiara Katolicka powstała kiedy Jezus zaczął nauczać / w czasie swej wędrówki Jezus spotkał się z Janem który obmył go ale nie z grzechu pierwotnego bo bóg go nie może przecież mieć ale żeby się upodobnić się do człowieka i potwierdzić słowa i proroctwa Jana
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
domber pisze:a dla mnie jest to bardzo proste
Natomiast z mej strony wygląda to tak:
wikipedia pisze: Klasyczny podział dzieli chrześcijaństwo na trzy główne odłamy:

* katolicyzm i starokatolicyzm- obejmujący przede wszystkim Kościół rzymskokatolicki oraz inne wyznania katolickie, w tym mariawityzm i wyznania starokatolickie, razem ponad miliard wiernych,
* prawosławie - do której zaliczamy prawosławie (właściwe) oraz kościoły wschodnie, razem ponad 300 mln wiernych
* protestantyzm i anglikanizm - grupa wielu różnorodnych wyznań obejmująca m. in. luteranizm, kalwinizm, metodyzm, prezbiterianizm, baptyzm, unitarianizm oraz pentakostalizm, a także anglikanizm i wyznania episkopalne. Najstarsze z nich wywodzą się z XVI-wiecznej Reformacji.

Ze względu na mnogość istniejących wyznań chrześcijańskich trudno mówić o jednolitym przywództwie wśród chrześcijan. Ze względów historycznych pierwszeństwo przysługuje patriarsze Konstantynopola czyli patriarsze ekumenicznemu (gr. oikumene - cały świat), posiada on jednak faktyczną jurysdykcję jedynie nad niewielką częścią Kościoła. Faktycznie, największy wpływ ma biskup Rzymu (papież), pod którego jurysdykcją jest niemal połowa chrześcijan.
domber pisze:Początki katolicyzmu sięgają I wieku - okresu działalności (...)
Proszę podaj źródło, tego przytoczonego przez Ciebie cytatu.

Pozdrawiam
kunznag
.
dane :580:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
domber pisze:błąd bóg przestał karać kiedy wysłał Jezusa on to nas ocalił i on to jest alfą i omegą
jakoś tak to było 8)
kunzang pisze:Islam to respektuje?
domber pisze:Koran tak Islam - w zależności który - tam jest więcej podziałów niż w Katolicyzmie
W takim razie, proszę, podaj fragment z koranu który mówi /jak napisałeś/, iż : ''bóg przestał karać kiedy wysłał Jezusa on to nas ocalił i on to jest alfą i omegą''

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

Proszę podaj źródło, tego przytoczonego przez Ciebie cytatu.
już się robi
Wikipedia.org/wiki/Katolicyzm
spis treści
1 Historia Katolicyzmu
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

kunzang pisze:''bóg przestał karać kiedy wysłał Jezusa on to nas ocalił i on to jest alfą i omegą''
Jezus powiedział że jest alfą i omegą natomiast nie jestem HAFIZ i nie znam koranu na pamięć i tak naprawdę niema tłumaczenia akceptowanego przez kogokolwiek wyznającego Islam / jest to zakazane / wiedzę mą opieram na rozmowie które przeprowadziłem wielokrotnie pod meczetem w gdańsku (określmy go jako nauczyciel)
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
domber pisze:(...) wiedzę mą opieram na rozmowie które przeprowadziłem wielokrotnie pod meczetem w gdańsku (określmy go jako nauczyciel)
O ile dobrze rozumiem, to Twój nauczyciel twierdzi, iż Bóg wysłał Jezusa by nas ocalił, co miało miejsce. Po co zatem uczynił Mahometa swym prorokiem?

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

kunzang pisze:O ile dobrze rozumiem, to Twój nauczyciel twierdzi, iż Bóg wysłał Jezusa by nas ocalił /odkupił/, co miało miejsce. Po co zatem wysłał Mahometa?
widzę a może inaczej mam uczucie że czepiasz się mam nadzieję że się mylę
źle rozumujesz nie mój nauczyciel nie mam tak zwanego uczę się (a przynajmniej staram się ) od wszystkich dlatego też jestem na tym forum i zadaję pytania a jeżeli chcesz znać moje przekonania religijne to skłaniam się bardziej do agnostyków
cutat

Agnostycyzm (gr. ἄγνωστος ágnōstos — "nieznany, niepoznawalny") - pogląd, według którego nigdy nikomu nie uda się dowieść istnienia lub nie istnienia Boga, bądż negujący całkowicie lub częściowo możliwość poznania bytu. Thomas Henry Huxley wprowadził termin agnostycyzm, wykluczając możliwość poznawczą człowieka na polu „istoty” rzeczy jak i „istoty” związków przyczynowo-skutkowych. W swym stanowisku przeciwstawił się ateizmowi i teizmowi. Agnostycyzm przybiera różne formy.

Agnostycyzm religijny to pogląd religijny, który twierdzi, że nie wiadomo czy Bóg jest i w związku z tym jest to kwestia wiary, a nie poznania. Agnostycyzm religijny odrzuca wszystkie treści religijne, zawarte w tradycji i świętych księgach uważając, że ich wartość poznawcza jest zbliżona do baśni czy legend. Agnostycyzm jednak nie zakłada, że nie jest możliwe sprawdzenie, czy Bóg istnieje. Zakłada natomiast, że aby coś zbadać, trzeba mieć ścisłą definicję tego, co się bada - dopiero wtedy możliwe jest stworzenie odpowiedniej metody i przyrządu badawczego. Ponieważ jednak wg agnostyków nikt nie jest w stanie jednoznacznie zdefiniować Boga, odrzucając definicje w innych religiach, agnostycy rezygnują z rozważań nad Bogiem, nie mając możliwości opracowania metody i przyrządu badawczego.

Agnostycyzm poznawczy to pogląd filozoficzny polegający na przyjęciu niemożności pełnego, rozumowego lub empirycznego ustalenia prawdziwości kluczowych faktów z dziedziny teorii bytu, takich jak istnienie materii, Boga, czy nawet realności świata zewnętrznego. Agnostycyzm poznawczy w odróżnieniu od agnostycyzmu religijnego nie musi stać w ostrej sprzeczności z religiami — głosi tylko, że religie to kwestia pozarozumowej wiary. Wiara nie jest pozarozumowa, może być budowana i podtrzymywana na drodze rozumowania przy użyciu indywidualnego sumienia, ale wg agnostycyzmu poznawczego człowiek nie ma zmysłów i narzędzi do jej ostatecznych rozstrzygnięć. Immanuel Kant przeczy poznawalności kategorii „rzeczy samych w sobie”, David Hume podawał w wątpliwość możliwość poznania praw związków przyczynowo-skutkowych.

natomiast powiedziałem że w islamie Jezus występuje jako prorok czyli

W religiach abrahamowych prorokiem jest osoba będąca w kontakcie z Bogiem, będąca Jego "ustami" na ziemi, nierzadko założyciel jakiejś religii. W każdej jednak jego rola i znaczenie są nieco inne,

a Mahomet jako ostatni i najważniejszy z proroków

natomiast z tego co mi wiadomo w islamie bóg się objawiał
natomiast w Katolicyzmie bóg wysłał Jezusa do nauczania i odkupienia przez poświęcenie swojego życia
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam

Domber - cały Twój list, to jak rozumiem Twe słowa na temat agnostycyzmu, czy może jestem w błędzie i są to cytaty?

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

nie są trzy cytaty zaczynające się
domber pisze:Agnostycyzm (gr. ἄγνωστος ágnōstos — "nieznany, niepoznawalny")
domber pisze:Agnostycyzm religijny
domber pisze:Agnostycyzm poznawczy
które wpisałem ze względu na
kunzang pisze:Proszę podaj źródło, tego przytoczonego przez Ciebie cytatu.
Proszę wymień podziały w katolicyzmie... jeden przykład wystarczy.
kunzang pisze:Jak dla mnie, cały czas mieszasz dwa pojęcia - chrześcijaństwo i katolicyzm. Katolicyzm jest jednym z wielu nurtów chrześcijańskich.
po prostu wyprzedzam /jak widzę mała partia szachowa /

a pro po szachów może mała partyjka dawno nie grałem będzie jakieś kilkanaście latek co ty na to podniesiesz rękawicę może na zlocie
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
domber pisze:widzę a może inaczej mam uczucie że czepiasz się mam nadzieję że się mylę
Rozumiem, że dla Ciebie słowa chrześcijaństwo i katolicyzm znaczą to samo - dla mnie nie. Tak jak słowo buddyzm nie znaczy dla mnie tego samego, co znaczy słowo zen, czy wadzrajana. Tak jak w ramach chrześcijaństwa mamy katolicyzm, tak w ramach buddyzmu mamy wadżrajanę, czy zen.
Jak dla mnie, nie wykazałeś do tej pory tego, że Mahomet bazował na katolicyzmie /jednym z nurtów chrześcijański/ i... tyle.

Podobnie, rzecz się ma z Twym: ''Koran tak (...)'' - w sensie respektuje, to Twe stwierdzenie: ''bóg przestał karać kiedy wysłał Jezusa on to nas ocalił i on to jest alfą i omegą''.
Wybacz, ale źródłem byłby tu dla mnie koran /np ten wydany swego czasu w języku polskim/, skoro twierdzisz, że koran to respektuje. Natomiast z Twej wypowiedzi wynika dla mnie, że respektuje to ktoś spod meczetu w gdańsku.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
domber pisze:nie są trzy cytaty zaczynające się
To proszę, zaznaczaj cytaty cudzysłowem i podawaj ich źródło, bo jeszcze ktoś Tobie przypisze te słowa... by po przeczytaniu ich w np wikipedii stwierdzić, że zrzynasz z wiki jak leci podając to, co zostało tam napisane, jako swe własne.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

ok
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

kunzang pisze:Rozumiem, że dla Ciebie słowa chrześcijaństwo i katolicyzm znaczą to samo - dla mnie nie.
cytat wikipedia

"Początki katolicyzmu sięgają I wieku - okresu działalności Jezusa Chrystusa. Po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa około 33 r. n.e. jego naukę głosiło dwunastu najbliższych uczniów, zwanych apostołami, wokół których gromadziła się coraz liczniejsza grupa wiernych, początkowo prawie wyłącznie narodowości żydowskiej. Ok. 36 r. n.e., po nawróceniu w drodze do Damaszku, do grona apostołów dołączył Paweł z Tarsu, który przyczynił się do gwałtownego rozwoju chrześcijaństwa. W kolejnych latach przybywało chrześcijan na terenie całego Cesarstwa Rzymskiego, zwłaszcza wśród najniższych warstw społecznych. Kościół w II w. nie nosił jeszcze wszystkich cech katolicyzmu. Uwaga chrześcijan koncentrowała się głównie na przechowywaniu "tradycji apostolskiej", dlatego też tworzono organizację kościelną i hierarchiczną władzę, która miała czuwać nad czystością wiary. Wtedy też ustanowiono wyznanie wiary i kanon ksiąg świętych. Katolicyzm kształtował się stopniowo wskutek asymilacji elementów kultury hellenistycznej i rzymskiej. Na tym tle dochodziło do wielokrotnych konfliktów wewnątrz Kościoła. Z chrześcijańskim prymatem Rzymu nie zgadzało się wielu biskupów Wschodu, a także cesarz wschodniorzymski, którzy na soborze trullańskim II w 692 uznali papieża za przeklętego heretyka. Na tym tle zarysował się konflikt pomiędzy Kościołem wschodnim i zachodnim, który z biegiem czasu doprowadził do schizmy. Zasady doktryny, kultu i prawa katolickiego kształtowała się na przestrzeni I-VIII w. podczas soborów powszechnych i synodów. Oprócz nicejskiego I i konstantynopolitańskiego I zaliczają się do nich [/quote]"

cytat wikipedia

"Chrześcijaństwo - (gr. Χριστιανισμóς , łac. Christianitas ) religia monoteistyczna i rodzina związków wyznaniowych głoszących nauczanie o mesjaństwie i synostwie bożym Jezusa Chrystusa, jego męczeńskiej i odkupieńczej śmierci oraz zmartwychwstaniu. Świętą księgą chrześcijan jest Biblia. Chrześcijaństwo wywodzi się z judaizmu i wyłoniło się z niego ok. połowy I wieku. Największa religia na świecie pod względem liczby wyznawców (około 1/3 ludności świata), biorąc pod uwagę wszystkie odłamy wchodzące w jej skład. Zgodnie z Dziejami Apostolskimi(11,26) "W Antiochii po raz pierwszy nazwano uczniów chrześcijanami" (gr. Χριστιανός)."

chyba że bierzesz pod uwagę mormonów lub świadków j echowych
ale oni w pewnym sensie nie są ani Katolikami ani Chrześcijanami (a zarazem uważają że są )

kunzang pisze:Jak dla mnie, nie wykazałeś do tej pory tego, że Mahomet bazował na katolicyzmie
to dlaczego w Islamie Mojżesz i Jezus traktowani są jako prorokowi e

cytat wikipedia

"W religiach abrahamowych prorokiem jest osoba będąca w kontakcie z Bogiem, będąca Jego "ustami" na ziemi, nierzadko założyciel jakiejś religii."

"Za ostatniego proroka islamu uznaje się Mahometa (Muhammada - wielu muzułmanów uważa, iż imienia proroka nie tłumaczy się na inne języki) a za ostatnią objawioną księgę - Koran. Przed Mahometem Allah miał zesłać wielu innych proroków, wśród nich Adama, Abrahama (arab. Ibrahim), Mojżesza (arab. Musa) i Jezusa (arab. Isa). Jednak zawarte w Koranie objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi. Islam jest uważany przez wyznawców za trzecią (po judaizmie i chrześcijaństwie) i ostateczną religię objawioną. "
kunzang pisze:Natomiast z twej wypowiedzi wynika dla mnie, że respektuje to ktoś spod meczetu w gdańsku.

tak , tak samo jak respektuję to co ty piszesz i mówisz na temat buddyzmu

ciekawi mnie przez co pozna jeż świat i ludzi
bo ja przez co mówią piszą i czynią
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
domber pisze:chyba że bierzesz pod uwagę mormonów lub świadków j echowych
ale oni w pewnym sensie nie są ani Katolikami ani Chrześcijanami (a zarazem uważają że są )
Biorę także pod uwagę Prawosławie i Protestantyzm - wyżej wymienione w mym cytacie z wiki, nurty chrześcijańskie - gdy piszę/mówię Chrześcijaństwo, rzecz jasna.
Reasumując, Chrześcijaństwo to:
Katolicyzm
Prawosławie
Protestantyzm
Katolicyzm, to część /mniej niż połowa, jeśli wierzyć wiki/ Chrześcijaństwa, obecnie.
kunzang pisze:Jak dla mnie, nie wykazałeś do tej pory tego, że Mahomet bazował na katolicyzmie
domber pisze:to dlaczego w Islamie Mojżesz i Jezus traktowani są jako prorokowi
Nie wiem dlaczego są traktowani jako prorocy.
Natomiast jeżeli z Twej strony argumentem na to, iż Mahomet bazował na Katolicyzmie, ma być Mojżesz i Jezus, to dla mnie żaden argument.
Mojżesz Katolikiem nie był, tak jak i Katolicy wyłączności na Chrystusa nie mają, bo są jeszcze Prawosławni i Protestanci. Protestanci istotnymi tu nie są. Istotne są jednak takie wczesne nurty w chrześcijaństwie, jak choćby wymienieni przeze mnie Ebionici /katolikami nie byli/. Bogini Wikipedia podaje, że Mahomet miał prawdopodobnie kontakt z np Ebionitami, uznanymi przez wczesnochrześcijańskich teologów za heretyków.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

Nie wiem dlaczego są traktowani jako prorocy.
Natomiast jeżeli z Twej strony argumentem na to, iż Mahomet bazował na Katolicyzmie, ma być Mojżesz i Jezus, to dla mnie żaden argument.
okej cytat z wikipedia

"Muzułmanin (z arab. muslim) - wyznawca Allaha.

W Koranie termin ten odnosi się nie tylko do wyznawców religii muzułmańskiej, lecz do wszystkich, którzy "poddali się woli Boga". Koran również określa Abrahama i Jezusa jako muzułmanów.

Nieprawidłową nazwą jest często spotykane w całej Europie określenie 'mahometanin'. Całkowicie błędne jest 'wyznawca Mahometa', ponieważ Mahomet jest uznawany za proroka, a nie za boga. Oba określenia urażają uczucia religijne muzułmanów, gdyż skupianie większej uwagi na Mahomecie niż na Allahu uznawane jest za "przydawanie towarzyszy Allahowi", czyli pogwałcenie pierwszego filaru islamu, czyli najcięższy grzech."

kunzang pisze:Katolicy wyłączności na Chrystusa nie mają, bo są jeszcze Prawosławni i Protestanci.
cytat wikipedia

"Choć w chrześcijaństwie już wcześniej pewne grupy podążały własną drogą (szczególnie liczne są kościoły wschodnie powstające jako herezje w opozycji do ustaleń kolejnych soborów, jak nestoriański czy monofizycki), moment oddzielenia się od siebie katolicyzmu rzymskiego i prawosławia wyznacza – jak na razie ostateczny – koniec Kościoła uniwersalnego, rozumianego jako związek pierwiastka wschodniego i zachodniego na terytorium dawnego Imperium Romanum. Po zerwaniu łączności eucharystycznej Kościoła lokalnego Rzymu z Kościołami lokalnymi na Wschodzie wspólnota nazwana została Kościołem (Kościołami) wschodnim, często także
--------------------wschodnim katolickim ------------------------------------------
(by podkreślić odrębność grup małych, heretyckich Kościołów lokalnych"
kunzang pisze:jak choćby wymienieni przeze mnie Ebionici /katolikami nie byli/. Bogini Wikipedia podaje, że miał prawdopodobnie kontakt z np Ebionitami, uznanymi przez wczesnochrześcijańskich teologów za heretyków.
okej cytat z wikipedia

"Chociaż nie istnieją oczywiste dowody na to, że ebionici byli potomkami członków pierwotnego Kościoła jerozolimskiego lub pierwszej judeochrześcijańskiej synagogi zbudowanej na górze Syjon,[3][4] niektórzy współcześni uczeni ukazują "judaizujących" chrześcijan, takich jak ebionici, nie tylko jako duchowych następców uczniów Jana Chrzciciela, Jezusa i Jakuba Sprawiedliwego, lecz także jako wierniej trzymających się nauk Jezusa niż zwolennicy Pawła z Tarsu.[5][6][7][8]"

widzę że nie wierzysz w moją wiedzę okej rozumiem to bo sam zdaję sobie sprawę że błądzę ale trochę mnie wkurza to że za każdym zdaniem wypowiedzianym muszę podpierać się wikipedią
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

domber pisze:ciekawi mnie przez co pozna jeż świat i ludzi
:lol:

Mimo powagi tematu, musialam sie posmiac ;)
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

reasumując wiara w Jezusa to katolicyzm i chrześcijaństwo zarazem :mad:
dwa w jednym jedno bez drugiego nie istnieje nie możesz być katolikiem niebędąc chrześcijaninem i na odwrót
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

atomuse pisze:domber napisał/a:
ciekawi mnie przez co pozna jeż świat i ludzi

Laughing

Mimo powagi tematu, musialam sie posmiac
miło że zwróciłeś mi uwagę - trochę mnie zakręciło -
atomuse pisze:Mimo powagi tematu, musialam sie posmiac
:shock: :grin: ;)
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
domber pisze:widzę że nie wierzysz w moją wiedzę okej rozumiem to bo sam zdaję sobie sprawę że błądzę ale trochę mnie wkurza to że za każdym zdaniem wypowiedzianym muszę podpierać się wikipedią
Nie musisz :)
I nie rozumiem po co zarzucasz mnie cytatami z haseł na wiki, do których Ciebie kilkanaście postów temu odesłałem.
Proste pytania z mej strony.
Czy Mojżesz był katolikiem?
Czy Jezus był katolikiem?
Czy protestantyzm to katolicyzm?

Pozdrawiam
kunzang

ps
rozmowa na temat katolicyzmu zostanie dzisiaj w nocy wydzielona
.
dane :580:
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

domber pisze:reasumując wiara w Jezusa to katolicyzm i chrześcijaństwo zarazem :mad:
dwa w jednym jedno bez drugiego nie istnieje nie możesz być katolikiem niebędąc chrześcijaninem i na odwrót
Oczywiscie, ze mozna byc Chrzescijaninem, nie bedac katolikiem. Ja jestem chrzczona prawoslawnie. Kiedys jako dziecko chcialam chodzic na lekcje religii z kolezankami, ale siostra zakonna powiedziala, ze nie wolno mi, bo jestem innego wyznania. Basta.
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

Czy Mojżesz był katolikiem? nie
Czy Jezus był katolikiem? nie
Czy protestantyzm to katolicyzm?[/quote] tak


dodatkowe pytanie
czy uczniowie Jezusa byli katolikami tak
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
atomuse pisze:Oczywiscie, ze mozna byc Chrzescijaninem, nie bedac katolikiem. Ja jestem chrzczona prawoslawnie.
Tak jak będąc protestantem jest się chrześcijaninem, ale się nie jest katolikiem.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

atomuse pisze:Oczywiscie, ze mozna byc Chrzescijaninem, nie bedac katolikiem. Ja jestem chrzczona prawoslawnie. Kiedys jako dziecko chcialam chodzic na lekcje religii z kolezankami, ale siostra zakonna powiedziala, ze nie wolno mi, bo jestem innego wyznania. Basta.
chodzi w tym przypadku o kościół i związane z nim obrządki
z tego wynika że jesteś ochrzczona w obrządku grecko katolickim
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
domber
Posty: 948
Rejestracja: pt maja 11, 2007 19:43

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: domber »

kunzang pisze:Tak jak będąc protestantem jest się chrześcijaninem, ale się nie jest katolikiem.
nie to oznacza tylko tyle że ..........................przepraszam nie chce mi się powtarzać co wcześniej napisałem

biel cynkowa jest bielsza od bieli :570: :632: :rozpacz:
miłego dnia
domber
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
domber pisze:nie to oznacza tylko tyle że ..........................przepraszam nie chce mi się powtarzać co wcześniej napisałem
No to teraz się powtórzę.
wikipedia pisze: Klasyczny podział dzieli chrześcijaństwo na trzy główne odłamy:
* katolicyzm i starokatolicyzm - obejmujący przede wszystkim Kościół rzymskokatolicki oraz inne wyznania katolickie, w tym mariawityzm i wyznania starokatolickie, razem ponad miliard wiernych,
* prawosławie - do której zaliczamy prawosławie (właściwe) oraz kościoły wschodnie, razem ponad 300 mln wiernych
* protestantyzm i anglikanizm - grupa wielu różnorodnych wyznań obejmująca m. in. luteranizm, kalwinizm, metodyzm, prezbiterianizm, baptyzm, unitarianizm oraz pentakostalizm, a także anglikanizm i wyznania episkopalne. Najstarsze z nich wywodzą się z XVI-wiecznej Reformacji.
Mówiąc po ludzku - katolicyzm jest jednym z trzech odłamów chrześcijaństwa.
Jakoś nie jest tak, że Katolicyzm dzieli sie na: Katolicyzm, Protestantyzm i Prawosławie. Gdyby Prawosławie i Protestantyzm były Katolicyzmem, zapewne taki podział miałby miejsce, jednak tak nie jest.
Jakoś nie jest tak, że w pierwszym punkcie - * katolicyzm - choć mówi się o innych wyznaniach katolickich, to Protestantyzmu i Prawosławia się nie wymienia, a wręcz odwrotnie, stanowią one osobne odłamy - chrześcijaństwa.
domber pisze: (...) z tego wynika że jesteś ochrzczona w obrządku grecko katolickim
Z tego wynika, że jest ochrzczona w obrządku bizantyjskim /prawosławie/, który ma wiele odmian, między innym grekokatolicką. Obrządek bizantyjski bywa zwanym greckim, co nie znaczy jednak z automatu, że prawosławni maja obrządek grekokatolicki.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Katolicyzm

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj,
domber pisze:Czy protestantyzm to katolicyzm? tak
na niebiosa! Nie!

Pozdrawiam,
Piotr

P.S.: Każda cyfra jest liczbą, ale nie każda liczba jest cyfrą...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm - dialog”