szukam nazwy tekstu o karmie

wykłady, spotkania, odosobnienia, imprezy, wystawy, petycje, poszukuję, odstąpię...
majabaja
Posty: 2
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 20:36
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

szukam nazwy tekstu o karmie

Nieprzeczytany post autor: majabaja »

Dzień dobry, jak w temacie. Lata temu czytałem pewien tekst dotyczący karmy. Jestem niemal pewien, że pochodził z tradycji buddyjskiej, aczkolwiek jest minimalna szansa, iż jego źródło wywodzi się z nauk hinduistycznych.

Chodzi mi o jakieś wskazówki na jego temat, tzn. autora lub tytuł. W tekście tym, z tego co pamiętam, było o tym, że karma znacznie szybciej dotyka ludzi moralnych, zaś u grzesznych jej następstwa pojawiają się później. Im ktoś jest wyżej w rozwoju tym prędzej każdy jego błąd jest tak jakby korygowany przez karmę. Było chyba też jakieś porównanie do kropli atramentu i oceanu. Czytałem to dawno temu, a teraz przydałoby mi do materiałów źródłowych do pewnej pracy.

Ktoś coś kojarzy? Wydaje mi się że to był raczej jeden z bardziej popularnych tekstow, znaleziony lata temu w internecie. Teraz jednak sporo szukałem, ale nie mogłem na niego trafić...
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: szukam nazwy tekstu o karmie

Nieprzeczytany post autor: booker »

Raczej nie buddyzm :)
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: szukam nazwy tekstu o karmie

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Możliwe, że to tekst Lamy Ole Nydhal albo Seung Sahna.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: szukam nazwy tekstu o karmie

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Coś podobnego do tego o czym mowa w pierwszym poście, Lama Ole Nydhal mówi w tym wykładzie:

https://youtu.be/lFn-CjT39xA?t=310
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: szukam nazwy tekstu o karmie

Nieprzeczytany post autor: booker »

Siema Piotr.

Coś dzwoni, ale o co biega, to już chyba inna temat :)

Ps. sprawa ludzi "grzesznych" mi w tym wszystkim nie klika. To nie jest nawet okolica karmy/kammy. To raczej terminologia/założenia religii mono/teistycznych.
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: szukam nazwy tekstu o karmie

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

majabaja pisze: ndz maja 02, 2021 20:55 Czytałem to dawno temu, a teraz przydałoby mi do materiałów źródłowych do pewnej pracy.
A może wolisz sięgnąć do źródeł?
https://www.dhammatalks.org/suttas/AN/AN3_101.html
Załóżmy, że ktoś wrzuci grudkę soli do małej ilości wody w kubku. Jak myślisz? Czy woda w kubku stałaby się słona z powodu grudki soli i nie nadawałaby się do picia? ”

"Tak panie. Dlaczego? Ponieważ w kubku jest tylko niewielka ilość wody, więc stałaby się ona słona z powodu grudki soli i nie nadawałaby się do picia ”.

- Przypuśćmy teraz, że jakiś człowiek wrzuci grudkę soli do rzeki Ganges. Jak myślisz? Czy woda w rzece Ganges stałaby się słona z powodu grudki soli i nie nadawałaby się do picia? ”

- Nie, panie. Dlaczego? W rzece Ganges jest dużo wody więc nie stałaby się ona słona z powodu grudki soli i wciąż nadawałaby się do picia ”.
majabaja
Posty: 2
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 20:36
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: szukam nazwy tekstu o karmie

Nieprzeczytany post autor: majabaja »

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
piotr pisze: ndz maja 09, 2021 19:14 Możliwe, że to tekst Lamy Ole Nydhal albo Seung Sahna.
Z Lamy Ole Nydahl czytałem kiedyś 108 odpowiedzi jogina. Po Twojej odpowiedzi szukałem tekstów ww. autorów, ale ciężko było znaleźć coś na temat i w jęz. polskim. Naturalnie znam angielski, natomiast wiem, że tekst "z przeszłości" na pewno był w języku polskim, więc założyłem, że jakieś kopie (PL) powinny dotrwać do dzisiejszych czasów w internecie.

W kwestii filmiku i wykładu może i są pewne podobieństwa, jednak przesłanie trochę inne.
booker pisze: śr maja 12, 2021 23:21 Ps. sprawa ludzi "grzesznych" mi w tym wszystkim nie klika. To nie jest nawet okolica karmy/kammy. To raczej terminologia/założenia religii mono/teistycznych.
Po prostu użyłem terminów grzeszni/moralni, co wcale nie znaczy, że tamten tekst posługiwał się tą terminologią, być może powinienem to zaznaczyć w swoim pierwszym poście. Ogólnie np. ktoś szlachetny ukradnie jabłko i następnego dnia policja puka do jego drzwi, ktoś niegodziwy rabuje banki i latami cieszy się wolnością, taki był zamysł pierwotnego tekstu, a dokładnej terminologii nie pamiętam.


iwanxxx pisze: czw maja 13, 2021 09:59
majabaja pisze: ndz maja 02, 2021 20:55 Czytałem to dawno temu, a teraz przydałoby mi do materiałów źródłowych do pewnej pracy.
A może wolisz sięgnąć do źródeł?
https://www.dhammatalks.org/suttas/AN/AN3_101.html
Załóżmy, że ktoś wrzuci grudkę soli do małej ilości wody w kubku. Jak myślisz? Czy woda w kubku stałaby się słona z powodu grudki soli i nie nadawałaby się do picia? ”

"Tak panie. Dlaczego? Ponieważ w kubku jest tylko niewielka ilość wody, więc stałaby się ona słona z powodu grudki soli i nie nadawałaby się do picia ”.

- Przypuśćmy teraz, że jakiś człowiek wrzuci grudkę soli do rzeki Ganges. Jak myślisz? Czy woda w rzece Ganges stałaby się słona z powodu grudki soli i nie nadawałaby się do picia? ”

- Nie, panie. Dlaczego? W rzece Ganges jest dużo wody więc nie stałaby się ona słona z powodu grudki soli i wciąż nadawałaby się do picia ”.
Ten tekst jest rzeczywiście podobny, chociaż mam podobne obiekcje co wcześniej tzn. nie tak łatwo znaleźć go po polsku w sieci. Mogłem pomylić kroplę atramentu z grudką soli, kto wie.

Swoją drogą sam kiedyś w przeszłości doświadczyłem czegoś podobnego. Gdy bardzo zważałem na swoje uczynki i ogólną moralność, czyniąc jakieś mniej moralne akcje, zawsze jakimś cudem obrywałem. Nieraz było to dosłownie z dnia na dzień. Kiedyś np. wziąłem coś co do mnie nie należy, kolejnego dnia przez dziwny przypadek uszkodziłem komuś mienie, a kwota, którą mu zapłaciłem była dokładna sumą wartości przywłaszczonej rzeczy. Takich historii mam wiele, natomiast z wiekiem, gdy przestałem się tak kontrolować, zauważyłem, że moje "grzechy" uchodzą mi na sucho. Zdałem też sobie sprawę, że tak naprawdę może nie chodziło wcale o karmę, a bardziej o poczucie winy, gdzie w nieświadomy sposób sam sprowadzałem na siebie "pokutę".

Btw. wcale nie jestem katolikiem pomimo wypomnianych mi słów. Moje wierzenia są mieszanką idei hermetyzmu, hinduizmu i buddyzmu, ale nie ukrywam, że z większą domieszką dwóch pierwszych.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: szukam nazwy tekstu o karmie

Nieprzeczytany post autor: piotr »

booker pisze: śr maja 12, 2021 23:21 Siema Piotr.

Coś dzwoni, ale o co biega, to już chyba inna temat :)

Ps. sprawa ludzi "grzesznych" mi w tym wszystkim nie klika. To nie jest nawet okolica karmy/kammy. To raczej terminologia/założenia religii mono/teistycznych.
Cześć Booker,

Po pierwsze terminologia, której użył majabaja, może być jego sposbem wyrażania się a nie słowami wyjętymi z tekstu, o który pyta. Po drugie jak zauważył iwanxxx metafora oceanu i atramentu jest bardzo podobna do oryginalnej metafory z palijskich sutt. Może np. w tradycji tybetańskiej używa się innego porównania? I po trzecie jak sam wskazałem w nauczaniu buddyjskim istnieje pogląd, że efekty karmy szybciej dotykają osoby "wyższe w rozwoju" na ścieżce buddyjskiej.

Także wg mnie istnieje możliwość, że jest to tekst buddyjski.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: szukam nazwy tekstu o karmie

Nieprzeczytany post autor: booker »

piotr pisze: pt maja 14, 2021 07:50 Także wg mnie istnieje możliwość, że jest to tekst buddyjski.
Dzięki za wyjaśnienie.
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
amogh
Posty: 3535
Rejestracja: pt mar 21, 2008 20:16
Płeć: mężczyzna
Tradycja: hołd nie-nazwanemu
Lokalizacja: piwnica Auerbacha

Re: szukam nazwy tekstu o karmie

Nieprzeczytany post autor: amogh »

piotr pisze: pt maja 14, 2021 07:50 w nauczaniu buddyjskim istnieje pogląd, że efekty karmy szybciej dotykają osoby "wyższe w rozwoju" na ścieżce buddyjskiej.
Cześć

Czy zatem rozwój na ścieżce eliminuje z aktywności tzw. samsarycznej? Innymi słowy, jeśli zmierzasz ku rozwojowi na ścieżce, przestajesz podejmować jakiekolwiek działania? Ideał mnicha siedzącego w lesie na to by wskazywał.

No i co/kto stanowi o realnym (karmicznym) odczuciu skutków działań. Czy okłamanie kłamcy jest kłamstwem?*

*Przemyślałem to, potwierdzenie nieprawdy to nie to samo, co stworzenie nieprawdziwej alternatywy.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: szukam nazwy tekstu o karmie

Nieprzeczytany post autor: piotr »

amogh pisze: pt maja 14, 2021 16:09Czy zatem rozwój na ścieżce eliminuje z aktywności tzw. samsarycznej?
Tak.
Innymi słowy, jeśli zmierzasz ku rozwojowi na ścieżce, przestajesz podejmować jakiekolwiek działania?
Nie. Karma Arahata to Ośmioraka Ścieżka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogłoszenia”