Jak obchodzić się z bhikkhu

Moderator: Har-Dao

Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Jak obchodzić się z bhikkhu

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołem

Ponieważ za jakiś czas świeccy wyznawcy w Polsce będą musieli oficjalnie stykać się z mnichami, postanowiłem zacząć przymierzać się do stworzenia krótkiej książeczki po polsku jak obchodzić się z mnichem, czyli wszystko co świeccy mogą a czego nie mogą robić. Czy moglibyście zadawać pytania jakie chcielibyście by były odpowiedziane w tej instrukcji? Im więcej pytań tym lepiej, mogą być wszelakie, nawet te najdziwniejsze i najbardziej oczywiste.

Odpowiedzi będą bazowały na Vinayi mnisiej i obyczajowości krajów buddyjskich, ale też będą dawały być może Zachodni kontekst.

Na przykład - pytanie: czy mam robić pięciopunktowy pokłon za każdym razem gdy zobaczę mnicha?

Odpowiedź: Nie, nie trzeba. Warto jednak w pewien sposób zaakcentować swój szacunek do mnicha, jako reprezentanta Sanghi, na przykład poprzez pokłon - stojąc, pokłon ze złożonymi dłońmi w anjali, etc. Warto wiedzieć, by raczej nie wyciągać ręki na przywitanie - choć nie jest to zabronione dla upasaka, upasika raczej nie powinny. Pięciopunktowy pokłon można wykonywać w bardziej doniosłych okolicznościach, jak na przykład przed, w trakcie lub po odosobnieniu.

i tak dalej.

metta&peace
H-D
Awatar użytkownika
snusmumriken90
Posty: 112
Rejestracja: pn lip 28, 2014 14:23
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Życie

Re: Jak obchodzić się z bhikkhu

Nieprzeczytany post autor: snusmumriken90 »

Książeczka powstała? :P
"Pomiędzy bodźcem, a reakcją jest przestrzeń. W tej przestrzeni leży wolność-moc wyboru naszej odpowiedzi"
Victor E. Frankl
:sage:
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jak obchodzić się z bhikkhu

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołem

Powstała raczej broszurka - artykuł, bazujący na artykule z jednej ze stron. Można poczytać tu: http://sasana.wikidot.com/goszczenie-bu ... ego-mnicha

W planach mam przetłumaczenie dłuższej książki (http://www.accesstoinsight.org/lib/auth ... guide.html), ale niestety brak czasu i środków do życia spowoduje pewnie, że będzie to na nigdy-nigdy.

metta&peace
H-D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fundacja Theravada”