Pielgrzymka na Sri Lankę

Moderator: Har-Dao

Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Pielgrzymka na Sri Lankę

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołem Theravadini

Planuję w czerwcu 2013 polecieć na Sri Lankę i zrobić kilkunastodniowy objazd po wszystkich ważnych miejscach Wyspy. Zamierzam wziąć sprzęt do kręcenia. Pomyślałem, że dobrze byłoby zrobić z tego być może wyjazd "pielgrzymkowy" skoro powstaje Fundacja Theravady. Nie wiem jaka byłaby rola Fundacji, ponieważ, każdy pewnie sam musiałby zakupić bilet w obie strony, natomiast pytam tutaj czy byłyby jakieś chętne osoby na wyprawę na Lanka Dipę. Muszę się dowiedzieć, czy na Wyspie przypadkiem nie honorują czegoś takiego jak pielgrzymki, może byłyby jakieś rabaty, pomoc, etc, zwłaszcza, że w czerwcu już hulałaby Fundacja, która miałaby osobowość prawną. Dajcie znać czy pomysł wam podchodzi i czy miałby ktoś środki i czas by na taką pielgrzymkę się wyprawić :)

metta&peace
H-D
Awatar użytkownika
AHuli
Posty: 489
Rejestracja: sob mar 12, 2011 19:58
Płeć: kobieta
Tradycja: kamtzang, krypto ningmapa
Lokalizacja: Festung Breslau

Re: Pielgrzymka na Sri Lankę

Nieprzeczytany post autor: AHuli »

Czy możesz wstępnie napisać koszt takiego wyjazdu?
Nie zostawisz samsary, odrzucając ją - wyzwolisz ją wewnętrznie, pozwalając jej być. Twe próby wyleczenia się z nieszczęść nie przyniosły ci ulgi, ulgę przynosi rozluźnienie i pozostawienie rzeczy takimi, jakie są.
Awatar użytkownika
dharmozjad
Posty: 622
Rejestracja: sob sie 11, 2012 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada, Vipassana

Re: Pielgrzymka na Sri Lankę

Nieprzeczytany post autor: dharmozjad »

ja bym się bardzo pisał, tym bardziej, że z tego co widziałem w ofercie Emirates, przelot w obie strony z Warszawy na Sri Lankę kosztuje około 1.600 zł!
ale w tym roku (a na pewno nie w czerwcu!) nie dam raczej rady...
Obrazek
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Pielgrzymka na Sri Lankę

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołem

To luźny plan natenczas - ja zamierzam na Wyspie pobyć około miesiąca, natomiast myślę, że dałoby się zorganizować pielgrzymkę na około 12 dni, podczas których można odwiedzić praktycznie wszystkie ważne miejsca i mieć czas na kilka dni chillaxu. Wyspa jest na tyle mała, że dałoby radę zrobić bazę w Kandy gdzie noclegi mogłyby być darmowe, jedzenie lokalne jest bardzo tanie, wynajęcie busa z klimatyzacją na czas podróżowania też nie kosztuje zbyt dużo. Przewodnik też byłby darmowy (być może przewodnikiem byłby mnich Theravadyjski). Poważnym kosztem byłby bilet lotniczy. Ale jak dharmozjad wspomina - nie jest to dużo - widziałem też bilety za 2,500 pln i to jest "normalna" cena (w obie strony). Zbadam Emiraty - choć wiele osób mi odradzało te linie... Wszystko też zależy ile osób chciałoby pojechać. Im więcej osób tym niższy koszt na osobę (np busa).

metta&peace
H-D
Awatar użytkownika
dharmozjad
Posty: 622
Rejestracja: sob sie 11, 2012 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada, Vipassana

Re: Pielgrzymka na Sri Lankę

Nieprzeczytany post autor: dharmozjad »

Har-Dao pisze:myślę, że dałoby się zorganizować pielgrzymkę na około 12 dni, podczas których można odwiedzić praktycznie wszystkie ważne miejsca i mieć czas na kilka dni chillaxu. Wyspa jest na tyle mała, że dałoby radę zrobić bazę w Kandy gdzie noclegi mogłyby być darmowe, jedzenie lokalne jest bardzo tanie, wynajęcie busa z klimatyzacją na czas podróżowania też nie kosztuje zbyt dużo. Przewodnik też byłby darmowy (być może przewodnikiem byłby mnich theravadyjski).
brzmi strasznie kusząco!
staram się nie przywiązywać do tej myśli, nie lgnąć i nie pragnąć, ale...
ciężko! :przytul:

w razie czego mam tylko nadzieję, że to będzie cykliczna impreza!
Obrazek
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Pielgrzymka na Sri Lankę

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

dharmozjad pisze:
w razie czego mam tylko nadzieję, że to będzie cykliczna impreza!
Dont worry, next time hopefully :hug2:

Oczywiście byłoby super robić takie pielgrzymki cyklicznie - mógłbym też spróbować podziałać z Birmą i tam też próbować pielgrzymek. Na pewno byłby jakiś problem z wizami (ale teraz ponoć jest lepiej niż kilka lat temu). Kambodża natomiast byłaby najłatwiejszą "destynacją" pod względem organizacyjnym. Ale Tajlandia i Laos też nie stanowiłyby problemu :)

Trzeba od czegoś zacząć - Lanka - kolebka Theravady jako pierwsza imho byłaby idealna.

metta&peace
H-D
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Pielgrzymka na Sri Lankę

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć

Ja póki co też mogę tylko liczyć na to, że to nie ostatni taki wyjazd. :)

pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
dharmozjad
Posty: 622
Rejestracja: sob sie 11, 2012 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada, Vipassana

Re: Pielgrzymka na Sri Lankę

Nieprzeczytany post autor: dharmozjad »

Har-Dao pisze:mógłbym też spróbować podziałać z Birmą i tam też próbować pielgrzymek. Na pewno byłby jakiś problem z wizami
a jak jest z wizami do Sri Lanki? do 90 dni niepotrzebne? a inne wymogi? szczepienia np.?
edit: już co nieco wiem:
http://www.national-geographic.pl/druku ... ktyczne-1/
Har-Dao pisze:Kambodża natomiast byłaby najłatwiejszą "destynacją" pod względem organizacyjnym.
z jakiego powodu?
Har-Dao pisze:Lanka - kolebka Theravady jako pierwsza imho byłaby idealna.
też tak uważam!
pojawiło się się "światełko w tunelu" - być może mógłbym jednak móc w tym roku!
ale to jeszcze nic pewnego...
:)
Obrazek
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Pielgrzymka na Sri Lankę

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

dharmozjad pisze: edit: już co nieco wiem:
Wskazane szczepienie przeciw żółtaczce A i B, durowi brzusznemu, tężcowi oraz profilaktyka
przeciwmalaryczna
Ano, dobrze, że mi przypomniałeś, skończyła mi się szczepionka na dur brzuszny, będę się musiał zaszczepić. Przy okazji - nie wiem gdzie ewentualnie będziesz robił szczepienia ale polecam szpital na Wolskiej w Wawie - robiłem tam szczepienia przed wyjazdem i wszystko poszło bezproblemowo -> http://www.zakazny.pl/
dharmozjad pisze:
Har-Dao pisze:Kambodża natomiast byłaby najłatwiejszą "destynacją" pod względem organizacyjnym.
z jakiego powodu?
Mam tam brata w Dhammie, który jest wpływowy, można śmiało powiedzieć, że Kambodża jest jego :)

metta&peace
H-D
Awatar użytkownika
dharmozjad
Posty: 622
Rejestracja: sob sie 11, 2012 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada, Vipassana

Re: Pielgrzymka na Sri Lankę

Nieprzeczytany post autor: dharmozjad »

Har-Dao pisze:nie wiem gdzie ewentualnie będziesz robił szczepienia ale polecam szpital na Wolskiej w Wawie - robiłem tam szczepienia przed wyjazdem i wszystko poszło bezproblemowo
robią tam takie szczepienia "z marszu", od ręki?

Har-Dao pisze:Mam tam brata w Dhammie, który jest wpływowy, można śmiało powiedzieć, że Kambodża jest jego
a na nazwisko mu Norodom? ;-)
Obrazek
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Pielgrzymka na Sri Lankę

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

dharmozjad pisze: robią tam takie szczepienia "z marszu", od ręki?

Har-Dao pisze:Mam tam brata w Dhammie, który jest wpływowy, można śmiało powiedzieć, że Kambodża jest jego
a na nazwisko mu Norodom? ;-)
Nie no, właśnie masz konsultacje z lekarzem i szczepią tak by nie było komplikacji. Ale możesz się wywiedzieć dzwoniąc do nich.

BTW - nie ujawniam nazwisk swoich kontaktów :)
BTW2 - Norodom Sihanouk zmarł ostatnio...

metta&peace
H-D
Awatar użytkownika
dharmozjad
Posty: 622
Rejestracja: sob sie 11, 2012 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada, Vipassana

Re: Pielgrzymka na Sri Lankę

Nieprzeczytany post autor: dharmozjad »

Har-Dao pisze:BTW2 - Norodom Sihanouk zmarł ostatnio...
to wiem, ale Norodom Sihamoni, król od 2004 ma się ciągle dobrze :D
Obrazek
Awatar użytkownika
dharmozjad
Posty: 622
Rejestracja: sob sie 11, 2012 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada, Vipassana

Re: Pielgrzymka na Sri Lankę

Nieprzeczytany post autor: dharmozjad »

Har-Dao pisze:mógłbym też spróbować podziałać z Birmą [...]
Ale Tajlandia i Laos też nie stanowiłyby problemu
brzmi nieźle, ale wcześniej wolałbym się chyba jednak wybrać do Indii: Bodhgaya, Varanasi, Sarnath, Patna + Nalanda, Kushinagar itd.
ech, pomarzyć... :oczami:
Obrazek
Awatar użytkownika
AHuli
Posty: 489
Rejestracja: sob mar 12, 2011 19:58
Płeć: kobieta
Tradycja: kamtzang, krypto ningmapa
Lokalizacja: Festung Breslau

Re: Pielgrzymka na Sri Lankę

Nieprzeczytany post autor: AHuli »

Chętnie wybiorę się Na Sri Lankę. Niestety w tym roku urlop mam już zaplanowany, ale w 2014 jak najbardziej. Interesuje mnie oczywiście wyjazd "pielgrzymkowy" a nie jakieś turystyczne historie. Jeśli ktoś by jechał to niech da znać wcześniej, ale chętnie skorzystam też z doświadczeń i kontaktów (hotele, info). Tajlandia i Kambodża także mnie interesują, właściwie wszystkie buddyjskie kraje.
Nie zostawisz samsary, odrzucając ją - wyzwolisz ją wewnętrznie, pozwalając jej być. Twe próby wyleczenia się z nieszczęść nie przyniosły ci ulgi, ulgę przynosi rozluźnienie i pozostawienie rzeczy takimi, jakie są.
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Pielgrzymka na Sri Lankę

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołem AHuli

Pielgrzymka - znaczy zwiedzanie świętych miejsc Theravady/buddyzmu na wyspie. Może nie będziemy się trzymać za ręce i śpiewać paritty :) Tak a propos nie oznacza to, że jechać muszą wyłącznie buddyści, jeśli chcą jechać osoby innych wyznań (nie-buddyści) i przestrzegaliby harmonogramu i zachowywaliby się poprawnie w światyniach buddyjskich to nie widzę problemu. To tak ogólnie, bo chyba o tym nie wspomniałem.

Tak na marginesie odnośnie Lanki - ostatnio nie dzieje się tam zbyt dobrze. http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-21494959

:wstyd:

metta&peace
H-D
BuddhaLounge
Posty: 9
Rejestracja: pt wrz 14, 2012 19:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddha Sasana

Re: Pielgrzymka na Sri Lankę

Nieprzeczytany post autor: BuddhaLounge »

Witajcie przyjaciele,
Jeżeli wygeneruje finanse to na 100 % bym na taki wyjazd na Sri Lanke sie pisał, tyle, że teraz na 100 % nie moge sie określić czy mi sie to uda.
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Pielgrzymka na Sri Lankę

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołem Pielgrzymi

Pielgrzymka na S.L. nadal aktualna. Mnich Sangharathana i moja skromna osoba zastanawiamy się nad programem. Pytanie - co ogólnie chcielibyście zobaczyć na Sri Lance przez 12 dni? Może ułóżcie programy a Bhante oceni czy jest to do zrobienia (bo się na tym zna i jest na wyspie, zna realia). W razie co za jakiś czas też prześlę swój plan pielgrzymki - dzień po dniu i przyporządkowane miejsca miejsca.

metta&peace
H-D
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Pielgrzymka na Sri Lankę

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołem

Taki jest mój plan, wysłałem Bhante Sangharathna do oceny:

Day 1 - (landing) Colombo
Day 2 – Negombo
Day 3 – Yapahuwa
Day 4 – Matale
Day 5 – Dambulla
Day 6 – Sigiriya
Day 7 – Polonnaruwa
Day 8 – Anuradhapura
Day 9 – Trincomalee
Day 10 – Kandy
Day 11 – Sri Pada
Day 12 – Kotte, (airport - return)

Mapka:

Obrazek

Na podstawie książki: Island of Light

metta&peace
H-D
Awatar użytkownika
dharmozjad
Posty: 622
Rejestracja: sob sie 11, 2012 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada, Vipassana

Re: Pielgrzymka na Sri Lankę

Nieprzeczytany post autor: dharmozjad »

Har-Dao pisze:Pytanie - co ogólnie chcielibyście zobaczyć na Sri Lance przez 12 dni?
cokolwiek tam zobaczę, będę szczęśliwy!
ale oczywiście Świątynia Zęba w Kandy, Pollonaruwa, no i w tym Trincomalee chętnie zamoczyłbym stopę w oceanie... :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Pielgrzymka na Sri Lankę

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołem

Odbyłem rozmowę z Bhante Sangharatną i powiedział kilka rzeczy:

1. Wejścia do miejsc jak Sigiriya kosztują 3750 rupii (30 $), Tooth Relic 1500 r. = 12 $, wiec ceny poszły w górę.
2. 20-40 $ za noc w hotelach - jednak nie ma co spać w viharach, po pierwsze mogą być tam tylko mnisi i ewentualnie tylko mężczyźni, po drugie biorą kasę, wiekszą jak hotele, po trzecie standardy są bardzo kiepskie.
3. najlepiej jechać 10-osobową grupą, wtedy jest to optymalne, są zniżki na wejściach, najlepiej rozkładają się koszty busa i pożywienia, etc.

Sangharatna Thero powiedział, że był właśnie z wycieczką Wietnamczyków po S.L. i uznał, że nie ma sensu organizować inaczej niż dla 10 osób wycieczki. Wyjdzie za drogo.

Natenczas jest nas trójka i to też nic pewnego (wliczam dharmozjada, siebie i Olę Ł.) a czerwiec coraz bliżej. Zróbmy więc deadline - jeśli do 1 maja nie uzbiera się grupa 10 osób na pielgrzymkę to proponuję zawiesić na czas nieokreślony wyjazd, ogłosić jeszcze raz, może w tym roku, może na następny.

Dharmozjad - co Ty na to? Bo wiem, że rozplanowałeś sobie to jakoś już. Ja przyznam, że miałem jechać na S.L. tak czy inaczej, ale widząc takie ceny to mam tzw "drugie myśli"... Zobaczymy, może jeszcze nic straconego i zbierze się 10 osób...

metta&peace
H-D
Awatar użytkownika
dharmozjad
Posty: 622
Rejestracja: sob sie 11, 2012 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada, Vipassana

Re: Pielgrzymka na Sri Lankę

Nieprzeczytany post autor: dharmozjad »

Har-Dao pisze:jeśli do 1 maja nie uzbiera się grupa 10 osób na pielgrzymkę to proponuję zawiesić na czas nieokreślony wyjazd, ogłosić jeszcze raz, może w tym roku, może na następny.

Dharmozjad - co Ty na to? Bo wiem, że rozplanowałeś sobie to jakoś już. Ja przyznam, że miałem jechać na S.L. tak czy inaczej, ale widząc takie ceny to mam tzw "drugie myśli"...
co do mnie, to wolałbym wyjazd "na spokojnie" w przyszłym roku, ewentualnie w tym, ale jesienią.
czerwiec jest dla mnie nieco "na styk" i cały czas może wziąć w łeb (praca)...
a ceny faktycznie trzeba by skalkulować ponownie :89:
Obrazek
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Pielgrzymka na Sri Lankę

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołem

OK, oficjalnie anuluję pielgrzymkę, powody powyżej. Przepraszam - ale będą okazje i lepiej się wszyscy przygotujemy co sprawi, że będzie lepiej :))

metta&peace
H-D
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Pielgrzymka na Sri Lankę

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

P.S.

Mój Brat w Dhammie, który zdjął mnisie szaty by naprawiać swój kraj od podstaw założył właśnie coś co może nam pomóc w Pielgrzymowaniu po Płd-wsch Azji - jestem bardziej niż pewien, że nam dałby spory upust, aczkolwiek niektórych opłat nie da się przeskoczyć.

Sekcja podróży po Birmie (Myanmar), Laosie, Wietnamie i Tajlandii - dopiero w budowie, natomiast Kambodża oczywiście jest i plan jak najbardziej działający, przeszedł już chyba chrzest bojowy, w sensie odbyła się już jedna wycieczka.

Tutaj adres FB: https://www.facebook.com/AngkorMahaBoutiqueVillaTours

Tutaj strona: http://www.angkormahatourism.com/

Warto na stronie wejść na sekcję "Angkor charity & school" -> http://www.angkormahatourism.com/angkor ... school.php

metta&peace
H-D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fundacja Theravada”