Życie pełne znaczenia

Wasze przemyślenia i wizje inspirowane praktyką oraz teorią buddyzmu

Moderator: kunzang

Awatar użytkownika
snusmumriken90
Posty: 112
Rejestracja: pn lip 28, 2014 14:23
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Życie

Życie pełne znaczenia

Nieprzeczytany post autor: snusmumriken90 »

Witam :namaste:
Często natrafiam na to wyrażenie. Czym wg. nauk Buddy jest "życie pełne znaczenia"? :meditate:
"Pomiędzy bodźcem, a reakcją jest przestrzeń. W tej przestrzeni leży wolność-moc wyboru naszej odpowiedzi"
Victor E. Frankl
:sage:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Życie pełne znaczenia

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj
snusmumriken90 pisze:(...) Czym wg. nauk Buddy jest "życie pełne znaczenia"? :meditate:
Czym wg nauk Buddy, to jest - nie wiem :zawstydzony: ...natomiast dla mnie jest to tym, co w przypadku danej istoty prowadzi ku wygaśnięciu /ustaniu/ cierpienia /bywa tu do tego różne podejście zastosowane - i dobrze/.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Rafus
Posty: 846
Rejestracja: śr maja 02, 2007 15:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wrodzony umysł (Tibet)

Re: Życie pełne znaczenia

Nieprzeczytany post autor: Rafus »

może się przyda:

"Jest siedem skarbów kultywowania. Każde z nich osiągnął Bodhisattwą Bogaty Przywódca. Są to: wiara, moralność, wykształcenie, dawanie, mądrość, poczucie wstydu i poczucie skruchy. "
Hsuan Hua
Awatar użytkownika
Flandra
Posty: 676
Rejestracja: pt lip 01, 2011 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Theravada
Kontakt:

Re: Życie pełne znaczenia

Nieprzeczytany post autor: Flandra »

snusmumriken90 pisze: Często natrafiam na to wyrażenie. Czym wg. nauk Buddy jest "życie pełne znaczenia"? :meditate:
podążanie 8-aspektową ścieżką ...
drogą środka, w której jest miejsce na działanie dla dobra innych, ale też na działanie dla swojego dobra, na poszukiwanie mądrości ale także na wyciszenie ...

swoją drogą już pierwszy punkt tej ścieżki, właściwy pogląd, mówi o tym, że wszystko co robimy ma jakieś znaczenie:
"Istoty są właścicielami swoich działań, spadkobiercami swoich działań; powstają ze swoich działań, są przez swoje działania ograniczone i przez nie wspierane. Jakich uczynków dokonają, dobrych czy złych, takie dziedzictwo przypadnie im w udziale"

pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Aditya
Posty: 1115
Rejestracja: pn maja 23, 2011 21:13
Płeć: kobieta
Tradycja: buddyzm
Lokalizacja: Wonderland

Re: Życie pełne znaczenia

Nieprzeczytany post autor: Aditya »

Ciekawe pytanie, zaczęłam się zastanawiać czym według mnie jest życie pełne znaczenia. Na pewno to takie życie, które jest ukierunkowane na ostateczny cel i to stanowi swoisty kompas wskazujący kierunek wszystkich działań. Z drugiej strony to życie, w którym są bliscy, dzięki którym możemy dostrzegać niedoskonałości w nas i praktykować mettę czy karunę, muditę. Jakiś czas temu dotarło do mnie, że to jest nawet ważniejsze niż "abstrakcyjny" cel, jakim jest nibbana, bo to jest to, co robimy tu i teraz. My w relacjach. Dla mnie to było odkrycie, gdyż wcześniej sądziłam, że jedynie bycie mnichem/mniszką daje możliwość pełnego rozwoju (choć wiadomo, że mnich także funkcjonuje w relacjach z innymi, ale chodzi mi o położenie akcentu na to, co jest istotniejsze według mnie :)). I ostatnią rzeczą, która według mnie nadaje życiu znaczenie jest.. odkrycie swojego powołania :) Robienie tego co daje niewysławialną radość, szczęście i spełnienie.
Motylu!
Dobre myśli jak złote mlecze
wyrastają z umysłu.
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Życie pełne znaczenia

Nieprzeczytany post autor: karuna »

snusmumriken90 pisze:Czym wg. nauk Buddy jest "życie pełne znaczenia"?
O ile każdy jest Buddą czy Bodhisattwą, tylko o tym "nie wie", to bym powiedział, że samo życie w sobie ma znaczenie. Po to żeby sobie było, czy nie było.
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nalanda - przemyślenia”