Jaka praca jeśli nie mogę zostać mnichem?

pieniądze i przyczyny bogactwa w buddyzmie

Moderator: Marek

fojiao
Posty: 1
Rejestracja: czw lis 21, 2013 16:32
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada

Jaka praca jeśli nie mogę zostać mnichem?

Nieprzeczytany post autor: fojiao »

Witajcie

Chciałem zapytać jaką pracę mógłbym wykonywać, jeśli nie mogę zostać mnichem? Chciałbym pomagać innym i sprawić, aby praca była praktyką buddyjską. Czy to może zawód psychologa? Próbowałem rzeczy, np. informatyki czy tłumaczeń, ale odnoszę wrażenie, że nie wnoszą one niczego. Co powinienem zrobić?
Krzywaaa
Posty: 5
Rejestracja: czw lis 21, 2013 16:09
Płeć: kobieta
Tradycja: brak

Re: Jaka praca jeśli nie mogę zostać mnichem?

Nieprzeczytany post autor: Krzywaaa »

Dlaczego nie mozesz zostac mnichem?
Wiesz, ja kiedys poronilam i wedy zainteresowalam sie filozofia buddyjska, nawiazalam kontakt mejlowy z jednym z buddystow w Polsce i wiem co bym chciala zrobic. Chce pracowac z dziecmi, skoro samej nie jest mi dane posiadac dziecka chce pomagac tym dzieciom, ktore nie maja tej milosci w domu. Chce pokochac wszystkie dzieci ktore sa zaniedbane, niekochane, zakompleksione.
Zawod psychologa? Tez ma w sobie jakas misje, uwazam ze cokolwiek bys nie robil jezeli robisz to ze szczerego serca to wystarczy :)
Ale oczywiscie moge sie mylic :)
Awatar użytkownika
stepowy jeż
Senior User
Posty: 1852
Rejestracja: pn paź 23, 2006 18:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen, Zen

Re: Jaka praca jeśli nie mogę zostać mnichem?

Nieprzeczytany post autor: stepowy jeż »

Rób to co cię interesuje. Nie musisz tworzyć idei pomagania innym. Dlaczego informatyka czy tłumaczenia miały by być gorsze od np. bycia mnichem? Można być mnichem i zmarnować sobie życie, nie praktykować itp. Zobacz jak wielu duchownych żyje mniej moralnie niż tzw. zwykli ludzie.
Można mieć rodzinę i praktykować. Myśląc w ten sposób, że należy kimś tam być zwyczajnie się blokujesz. To nawet nie jest właściwe z punktu widzenia praktyki - takie idee. Ja bym się wystrzegał jedynie tego, co szkodzi innym. Np. jeśli informatyk tworzy oprogramowanie, które szkodzi innym, pobudza agresję czy namawia do przemocy. Ale informatyk może też tworzyć oprogramowanie, które ratuje życie, pomaga innym albo jest neutralne.
Rób to co lubisz (o ile to możliwe) nie szkodząc innym.

pzdr
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: Jaka praca jeśli nie mogę zostać mnichem?

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

pracuj tam gdzie czujesz sie dobrze, gdzie masz dobre warunki i pieniadze.
pieniadze mozesz wykorzystywac na 1000 roznych sposobow pomagania innym.
jest tak wiele projektow charytatywnych, malych czy duzych.
mozesz zasponsorowac mnicha/mniszke albo klasztor itd itd
Awatar użytkownika
Aditya
Posty: 1115
Rejestracja: pn maja 23, 2011 21:13
Płeć: kobieta
Tradycja: buddyzm
Lokalizacja: Wonderland

Re: Jaka praca jeśli nie mogę zostać mnichem?

Nieprzeczytany post autor: Aditya »

Ktoś mi kiedyś zacytował mądre przysłowie: "Jeśli praca będzie twoją pasją, to nie przepracujesz ani jednego dnia w życiu". Uważam, że to dobre motto - o ile nie pasjonuje kogoś taksydermia czy coś w ten deseń. A jeśli interesuje cię psychologia to pownikaj, poczytaj i próbuj, bo tylko ty sam możesz wiedzieć w czym się będziesz dobrze czuł.
Motylu!
Dobre myśli jak złote mlecze
wyrastają z umysłu.
Awatar użytkownika
Dorota
Posty: 427
Rejestracja: czw wrz 11, 2008 10:52
Płeć: kobieta
Tradycja: Seon (Szkoła Zen Kwan Um)
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka praca jeśli nie mogę zostać mnichem?

Nieprzeczytany post autor: Dorota »

no tak, dobrze byłoby pracować tam gdzie można się spelnic, pomagać ludziom, robic to co się kocha itp., ale niestety często bywa tak, ze pracujesz tam gdzie cie przyjmą o cieszysz się jeśli w ogole cos znajdziesz... (oczywiście w ramach zdrowego rozsądku i poszanowania przynajmniej podstawowych norm moralnych). Niestety jest to mój aktualny problem :nonie:
Lacho calad! Drego morn!
Awatar użytkownika
Razen
Posty: 147
Rejestracja: wt cze 15, 2010 11:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Agnostycyzm
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaka praca jeśli nie mogę zostać mnichem?

Nieprzeczytany post autor: Razen »

Chciałem zapytać jaką pracę mógłbym wykonywać, jeśli nie mogę zostać mnichem? Chciałbym pomagać innym...
Sokrates radzi byś zatrudnił się na stacji benzynowej :pray: :D

Obrazek

Wyjaśniając: jest to postać z filmu "Pokojowy Wojownik", która mówi między innymi o tym, że nie ważne jest co robisz, a JAK. Może spróbuj w tę stronę?
"Lepsze jest działanie od bierności. W grze, jaką prowadzimy, nie możemy odnieść zwycięstwa. Ale niektóre przegrane są mimo wszystko lepsze od innych." – G. Orwell, "Rok 1984"
Awatar użytkownika
GatoNegro
Posty: 503
Rejestracja: śr lis 24, 2010 19:07
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Szkoła Zen Kwan Um
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Jaka praca jeśli nie mogę zostać mnichem?

Nieprzeczytany post autor: GatoNegro »

Razen pisze: Wyjaśniając: jest to postać z filmu "Pokojowy Wojownik",
W zasadzie film nazywa się "Peaceful Warrior" w polskim tłumaczeniu "Siła spokoju". ;)

Osoba którą ukazałeś na zdjęciu powyżej to Nick Nolte. Zagrał on rolę Sokratesa, nauczyciela i duchowego przewodnika.

Trzeba również dodać, że Peaceful Warrior (Siła Spokoju) to ekranizacja powieści "Droga miłującego pokój wojownika" autorstwa Dana Millmana.
Kwan Seum Bosal
Awatar użytkownika
Razen
Posty: 147
Rejestracja: wt cze 15, 2010 11:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Agnostycyzm
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaka praca jeśli nie mogę zostać mnichem?

Nieprzeczytany post autor: Razen »

Dokładnie tak GateNegro :)
Książki nie czytałem, jednak film polecam każdemu, kto poszukuje własnej drogi (zawodowej), lub nie odczuwa satysfakcji z wykonywanej obecnie pracy. Film bardzo "buddyjski", polecam wszystkim buddystom, którzy z jakiś względów nie mogą zostać mnichami, a ciągnie ich do takiej "pracy". Ogólnie film niesie bardzo dużo ciekawych treści z których buddysta (i nie tylko) może wiele wyciągnąć!

Nie wiem czy jest to wypowiedź wnosząca wystarczająco dużo do temu, by pozostawić ją "przy życiu". Kurcze... :wstyd:
"Lepsze jest działanie od bierności. W grze, jaką prowadzimy, nie możemy odnieść zwycięstwa. Ale niektóre przegrane są mimo wszystko lepsze od innych." – G. Orwell, "Rok 1984"
Awatar użytkownika
GatoNegro
Posty: 503
Rejestracja: śr lis 24, 2010 19:07
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Szkoła Zen Kwan Um
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Jaka praca jeśli nie mogę zostać mnichem?

Nieprzeczytany post autor: GatoNegro »

Razen pisze:Dokładnie tak GateNegro :)
Książki nie czytałem, jednak film polecam każdemu, kto poszukuje własnej drogi (zawodowej), lub nie odczuwa satysfakcji z wykonywanej obecnie pracy.
Jeśli oglądałeś film to książka na pewno Ci się spodoba. Jest jak to książka bardziej szczegółowa, a w filmie wiele scen zostało pominiętych. Więc jeśli czujesz niedosyt po filmie książka go zaspokoi. :)

Pozdrawiam.
GN
Kwan Seum Bosal
Awatar użytkownika
Aditya
Posty: 1115
Rejestracja: pn maja 23, 2011 21:13
Płeć: kobieta
Tradycja: buddyzm
Lokalizacja: Wonderland

Re: Jaka praca jeśli nie mogę zostać mnichem?

Nieprzeczytany post autor: Aditya »

Dorota pisze:no tak, dobrze byłoby pracować tam gdzie można się spelnic, pomagać ludziom, robic to co się kocha itp., ale niestety często bywa tak, ze pracujesz tam gdzie cie przyjmą o cieszysz się jeśli w ogole cos znajdziesz... (oczywiście w ramach zdrowego rozsądku i poszanowania przynajmniej podstawowych norm moralnych). Niestety jest to mój aktualny problem :nonie:
Na szczęście my buddyści zawsze możemy wszystko zostawić i wyjechać do lasu ;)
Nom, ale racja, nie jest za różowo i czasem nie można być wybrednym. Mój aktualny problem to mega-rywalizujące środowisko. Co z tego, że robię to co kocham, rozwijam pasje, ale niektórzy ludzie...utną sobie nogi, żeby osiągnąć cel. Ciężko znaleźć sytuację idealną, to w końcu sansara ;)
Motylu!
Dobre myśli jak złote mlecze
wyrastają z umysłu.
Awatar użytkownika
Razen
Posty: 147
Rejestracja: wt cze 15, 2010 11:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Agnostycyzm
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaka praca jeśli nie mogę zostać mnichem?

Nieprzeczytany post autor: Razen »

Aditya pisze:niektórzy ludzie...utną sobie nogi, żeby osiągnąć cel
Za to Tobie z nogami, będzie łatwiej osiągnąć cel ostateczny. "Nogi" to dobra rzecz, więc nie ma co patrzyć się na innych :)
"Lepsze jest działanie od bierności. W grze, jaką prowadzimy, nie możemy odnieść zwycięstwa. Ale niektóre przegrane są mimo wszystko lepsze od innych." – G. Orwell, "Rok 1984"
Awatar użytkownika
Aditya
Posty: 1115
Rejestracja: pn maja 23, 2011 21:13
Płeć: kobieta
Tradycja: buddyzm
Lokalizacja: Wonderland

Re: Jaka praca jeśli nie mogę zostać mnichem?

Nieprzeczytany post autor: Aditya »

Razen pisze:
Aditya pisze:niektórzy ludzie...utną sobie nogi, żeby osiągnąć cel
Za to Tobie z nogami, będzie łatwiej osiągnąć cel ostateczny. "Nogi" to dobra rzecz, więc nie ma co patrzyć się na innych :)
To pocieszające :) Buddyzm w ogóle jest pocieszający w trudnych momentach. Bo co tam światowe sprawy, kto ma na to czas, skoro nibbana gdzieś tam "czeka" :)
A na innych nie patrzę, gorzej, że inni patrzą na mnie ;)
Motylu!
Dobre myśli jak złote mlecze
wyrastają z umysłu.
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Jaka praca jeśli nie mogę zostać mnichem?

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

niektórzy ludzie...utną sobie nogi, żeby osiągnąć cel
Nigdy nie miałam aż takiego parcia na szkło, przez co niektórzy w rodzinie uznają, że brak mi ambicji/wszystko mi wisi. No cóż... uczę się cały czas.
Z ciekawszych inicjatyw na gruncie polskim polecam #BoskiBiznes.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dzambala - buddyzm a pieniądze”