Buddyjska Wspólnota Zen Kannon

Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Buddyjska Wspólnota Zen Kannon

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Proszę o opracowanie :D
mumonzan

Stan na lipiec 2007:)

Nieprzeczytany post autor: mumonzan »

Witam,

Jakoś natrafiłem na tę część forum, znalazłem ten pusty wpis i poczułem się jak wywołany do tablicy:)
Jestem jednym z członków-założycieli tej grupy.

Właśnie zaczynamy myśleć o przygotowaniu jakichś uroczystości na 20-lecie istnienia, które przypada latem przyszłego roku.

Wszelkie informacje o nas są łatwo dostępne na naszych stronach:
www.kannon.pl

Pod linkiem Sangha znajduje się nasz mały serwis w którym można wygrzebać sporo dodatkowych informacji i tekstów.

Co tu dodać? W tegorocznym Ango (4-tygodniowy okres praktyki) wzięło udział około 100 osób, na sesshin siedziało prawie 70. Roshi Kwong był z nami wyjątkowo krótko, tylko na sesshin. Częściowo dlatego, że w swoim ośrodku ma wyjątkowo wiele pracy z powodu projektu Mandala - budowa nowego klasztoru. A także dlatego, że na początku czerwca skręcił nogę w kostce.

Moje zdjęcia z Ango można obejrzeć w mojej galerii.
mojej galerii

Chętnie odpowiem na wszelkie pytania związane z naszą sanghą.
Ale rzadko tu zaglądam, lepiej pisać na mumonzan [at] gmail.com
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Buddyjska Wspólnota Zen Kannon

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

Hej

rozumiem ze jest to tradycja soto zen?
..
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Buddyjska Wspólnota Zen Kannon

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
KROOLIK pisze:rozumiem ze jest to tradycja soto zen?
Tak.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Buddyjska Wspólnota Zen Kannon

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

to chcialem wiec tak ni z gruszki ni z pietruszki zapytac czy Przekaz Dharmy w Kannon (rozumiem ze zalozycielem jest legendarny S. Suzuki) jest rzecza jawną czy tajną??
..
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Buddyjska Wspólnota Zen Kannon

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
KROOLIK pisze:to chcialem wiec tak ni z gruszki ni z pietruszki zapytac czy Przekaz Dharmy w Kannon (rozumiem ze zalozycielem jest legendarny S. Suzuki) jest rzecza jawną czy tajną??
Z tego co pamiętam - jawną. Jednak jutro wieczorem zapytam się o to jeszcze raz, by to było jasnym na sto procent.
/może ktoś z Kannon wcześniej się tu odezwie/

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
mumonzan

Re: Buddyjska Wspólnota Zen Kannon

Nieprzeczytany post autor: mumonzan »

KROOLIK pisze:to chcialem wiec tak ni z gruszki ni z pietruszki zapytac czy Przekaz Dharmy w Kannon (rozumiem ze zalozycielem jest legendarny S. Suzuki) jest rzecza jawną czy tajną??
Nie za bardzo rozumiem? Nie słyszałem, żeby w Soto Zen przekaz był rzeczą tajną:)))

Akurat nasz nauczyciel miał "trochę pod górkę" :)

Roshi Suzuki zaczął udzielać mu nauk do przekazu, ale nie zdążył ich dokończyć przed śmiercią.
Jakusho Kwong kontynuował te nauki u Roshiego Kobun Chino. Było jakoś tam ustalone, że ostatecznie formalny przekaz "w imieniu" Roshiego Shunryu Suzuki udzieli mu syn i spadkobierca - Roshi Hoitsu Suzuki.
Roshi Hoitsu miał wątpliwości i spytał o poradę jakiegoś bardzo szanowanego Roshiego w tradycji Soto, specjalistę od spraw przekazów (nie pomnę imienia), który odpowiedział mu: "Jak możesz dać przekaz w imieniu zmarłej osoby?".
I ostatecznie (pod koniec lat siedemdziesiątych chyba) Jakusho Kwong otrzymał przekaz od Hoitsu Suzuki (ale bez udawania, że jest to przekaz od Shunryu Suzuki).
Powyższy opis na podstawie książki "Zen in America", Helen Tworkov, North Point Press, 1989. Książka jest zbiorem wywiadów z 5 ówczesnymi amerykańskimi nauczycielami Zen.


Proszę o następne pytanie :))
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Buddyjska Wspólnota Zen Kannon

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

nie wiem mumonzan- prosze SPRAWDZ TO DOKLADNIE Z tym Przekazem Dharmy poniewaz cz. Kanzen uwaza ze wszystkie Przekazy Dharmy na calym swiecie byly i są tajne.
mam mętlik :shock:
..
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Buddyjska Wspólnota Zen Kannon

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
KROOLIK pisze:nie wiem mumonzan- prosze SPRAWDZ TO DOKLADNIE Z tym Przekazem Dharmy poniewaz cz. Kanzen uwaza ze wszystkie Przekazy Dharmy na calym swiecie byly i są tajne.
W ramach szkoły Soto.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Buddyjska Wspólnota Zen Kannon

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

ok Kunzang ale dalej niejasne:

przykladowo Suzuki ktory przywiozl do USA soto zen. czy jego nauczyciel dal mu Przekaz Dharmy w tajemnicy? Jesli to byla tajemnica to czy Suzuki dzialajac w USA nie byl czy byl uznawany przez jego uczniow za mistrza?
jak to dziala?
..
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Buddyjska Wspólnota Zen Kannon

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
KROOLIK pisze:jak to dziala?
Też jestem ciekaw :)
Umysł ograniczony mam i jakoś się w nim nie mieści to, że tak prostą zdawałoby się sprawę, jako tajne przez poufne się traktuje - gdyby podążać za słowami wyjaśnień czcigodnego Kanzena.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Buddyjska Wspólnota Zen Kannon

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

cz. Kanzen byl tak mily mi to w koncu wyjasnic- tzn doszlo do nieporozumienia.
Ceremonie w wiekszosci są tajne- no ale potem w swiat idzie informacja i kazdy wie ze ten a ten ma Przekaz itd itd. Ja caly czas sadzielem ze cz. Kanzen pisze iz w ogole nikt nic nie wie.
szeroki temat.
pozdr
..
mumonzan

Re: Buddyjska Wspólnota Zen Kannon

Nieprzeczytany post autor: mumonzan »

OK. Nie zrozumiałem w jakim sensie użyłeś słowa "tajne".

Nie wiem dokładnie, być może niektóre ceremonie przekazu odbywają się tylko między nauczycielem i uczniem. Cz. Kanzen jak rozumiem ma sporo kontaktów bezpośrednio w Japonii, i pewnie jest dobrze poinformowany.

Niemniej wiadomo przecież kto od kogo dostał przekaz, są wręcz papierowe Linie Przekazu, jest to rejestrowane przez szkołę Soto, więc w tym sensie trudno mówić o 'tajności' przekazu.
Kanela
Posty: 1
Rejestracja: pn lip 01, 2013 21:37
Płeć: kobieta
Tradycja: ...

Re: Buddyjska Wspólnota Zen Kannon

Nieprzeczytany post autor: Kanela »

Dzień dobry!

Chciałam zapytać czy ktoś orientuje się jak wygląda sprawa z nauczycielem we wspólnocie Zen Kannon? Wszędzie na stronach internetowych informują, iż nauczycielem jest roshi Kwong, aczkolwiek domyślam się, że nierealne jest by był nauczycielem 100 osób w Polsce, którą odwiedza raz w roku. Nie ma natomiast informacji o innych osobach, jedynie, iż nadał tytuł hoshiego Mikołajowi Ujiemu Markiewiczowi, Ewie Sanko Orłowskiej i Jerzemu Kuunowi Dmuchowskiemu. Czy to znaczy, że te osoby są nauczycielami tej sanghi?

Przepraszam za zapewne bardzo infantylne pytania, aczkolwiek jestem kompletnym laikiem i nie wiem jak wygląda struktura sanghi i kto jest nauczycielem początkujących w tej konkretnej grupie. Wielokrotnie podkreślacie, że nauczyciel do sprawa kluczowa, dlatego szukam wyjaśnień.

Pozdrawiam i dziękuję!
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Buddyjska Wspólnota Zen Kannon

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj
Kanela pisze:(...) Wielokrotnie podkreślacie, że nauczyciel do sprawa kluczowa, dlatego szukam wyjaśnień.
Najprościej, owo wyjaśnienie, znajdziesz u źródła - a więc czy to, poprzez skontaktowanie się np e-mailem z Nimi i poproszenie o wyjaśnienie lub też udanie się na praktykę w danym mieście i...

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Zen”