kto rozpoznaje umysł ?

dyskusje i rozmowy tyczące się dharmy buddyjskiej

Moderatorzy: kunzang, Har-Dao, iwanxxx

wyzwolenie
konto zablokowane
Posty: 373
Rejestracja: sob mar 22, 2008 11:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: natura

Re: kto rozpoznaje umysł ?

Nieprzeczytany post autor: wyzwolenie »

Ale ja jednak się spytałem konkretnie .
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: kto rozpoznaje umysł ?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
wyzwolenie pisze:Ale ja jednak się spytałem konkretnie .
Powodowany ciekawością kota zapytam... :)
Po co Tobie takie szczegóły - przecież wielokrotnie deklarowałeś, że szczegóły Ciebie nie interesują.
Po co wpuszczasz się w takie rozważania - przecież deklarujesz, że Ciebie filozofowanie nie interesuje.
W czym rzecz z Twymi różnym szczegółowymi pytaniami /w różnych wątkach/ i filozofowaniem na różne tematy np umysłu w tym wątku... chcesz pokazać, jak można przeczyć samemu sobie - deklarować jedno a robić drugie? :oczami:

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
wyzwolenie
konto zablokowane
Posty: 373
Rejestracja: sob mar 22, 2008 11:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: natura

Re: kto rozpoznaje umysł ?

Nieprzeczytany post autor: wyzwolenie »

Nigdy nie pisałem że szczegóły i filozofia mnie nie interesują .
Pisałem tylko że można podchodzic z różnych stron .
Może pocwicz uważnośc .
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: kto rozpoznaje umysł ?

Nieprzeczytany post autor: booker »

wyzwolenie pisze:Ale ja jednak się spytałem konkretnie .
A ja jednak odpowiedziałem konkretnie :)
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
wyzwolenie
konto zablokowane
Posty: 373
Rejestracja: sob mar 22, 2008 11:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: natura

Re: kto rozpoznaje umysł ?

Nieprzeczytany post autor: wyzwolenie »

tylko niedokładnie na temat ale nikogo nie zmuszam .
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: kto rozpoznaje umysł ?

Nieprzeczytany post autor: booker »

wyzwolenie pisze:tylko niedokładnie na temat ale nikogo nie zmuszam .
W moim odczuciu jak najdokładniej Ci odpowiedziałem: "po co się w to w nieskończoność wpuszczać, lepiej praktykować".
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
wyzwolenie
konto zablokowane
Posty: 373
Rejestracja: sob mar 22, 2008 11:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: natura

Re: kto rozpoznaje umysł ?

Nieprzeczytany post autor: wyzwolenie »

Nie odpowiedziałeś mi na pytanie .
Wcale niewiadomo czy będę w nieskończonośc o tym myślał . To niemożliwe .
Nie dostałem na to pytanie jeszcze odpowiedzi .
Gdyby ktoś znał odpowiedz i by mi dał odpowiedz to nikt by nie mówił że się w nieskończonośc wpuszczam .
Jak ktoś nie zna odpowiedzi to niech nie pisze a nie maskuje swoją niewiedzę robieniem offtopu .
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: kto rozpoznaje umysł ?

Nieprzeczytany post autor: booker »

wyzwolenie pisze:Nie odpowiedziałeś mi na pytanie .

Zrobił się offtop .
Możemy tak bez końca.
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
wyzwolenie
konto zablokowane
Posty: 373
Rejestracja: sob mar 22, 2008 11:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: natura

Re: kto rozpoznaje umysł ?

Nieprzeczytany post autor: wyzwolenie »

To ty możesz bo ja nie oczekuję od ciebie odpowiedzi jeżeli jej nie znasz .
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: kto rozpoznaje umysł ?

Nieprzeczytany post autor: booker »

wyzwolenie pisze:Jak ktoś nie zna odpowiedzi to niech nie pisze a nie maskuje swoją niewiedzę robieniem offtopu .

ja nie oczekuję od ciebie odpowiedzi jeżeli jej nie znasz
Tyle znam z odpowiedzi, co mogę zaczerpnąć od tych, których uważam za mądrzejszych od siebie (tych, których uważam iż dotarli już o wiele dalej drogą, którą sam próbuję iść).

I w temacie rozumienia, o którym Ty tu zagadujesz, Ci ludzie mówią prosto - zamiast próbować zrozumieć to, czego nie można zrozumieć, lepiej jest przestać się w rozumowanie wpuszczać, a w zamian na zadzie usiąść. I to powinno się zrozumieć. :meditate:

I tylko tyle z tego mam - idę wywiesić pranie i na zadzie usiąść.

Jeżeli dla Ciebie to nie jest odpowiedzią, to trudno - jakoś będę z tym musiał żyć. :D
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
wyzwolenie
konto zablokowane
Posty: 373
Rejestracja: sob mar 22, 2008 11:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: natura

Re: kto rozpoznaje umysł ?

Nieprzeczytany post autor: wyzwolenie »

Dobrze że napisałes o intuicyjnym podejściu ale ja akurat pytam o coś konkretnie .
Moje pytania nie są całkowicie bezsensowne bo przecież w buddyzmie są szczegółowe nauki o umyśle .
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: kto rozpoznaje umysł ?

Nieprzeczytany post autor: booker »

wyzwolenie pisze: ja akurat pytam o coś konkretnie .
No dobra jak chcesz. Na moje, relatywny umysł nie rozpoznaje ostatecznego umysłu - umysł ostateczny rozpoznaje sam siebie.
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
wyzwolenie
konto zablokowane
Posty: 373
Rejestracja: sob mar 22, 2008 11:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: natura

Re: kto rozpoznaje umysł ?

Nieprzeczytany post autor: wyzwolenie »

Ciekawe która świadomośc jest świadoma myśli , emocji i stanów umysłu , w medytacji lub w codziennym życiu . Czy świadoma jest ta świadomośc która wygasa przy oświeceniu czy świadoma jest wieczna świadomośc .
Ja czytałem że w 6 świadomości spośród 8 jest taka funkcja bycia świadomym bez oceniania .
6 świadomośc jest to ta świadomośc która myśli , tworzy koncepcje ale podobno ma właśnie taką funkcję bycia poprostu świadomą myśli , obserwacji ich . I to podobno ona jest świadoma w medytacji . Wychodzi więc na to że w medytacji to uwarunkowana świadomośc jest świadoma .
Dalej coś tam jeszcze ciekawego pisało ale nie pamiętam dokładnie . Ta świadomośc potem chyba rozpuszcza się w ostatecznej świadomości .
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: kto rozpoznaje umysł ?

Nieprzeczytany post autor: booker »

Co do uwarunkowanych świadomości, to powstają wraz z obiektem - kiedy nie ma obiektu (formy, dźwięku,zapachu, dotyku, myśli) albo "brama" jest niesprawna (oko,ucho,nos,ciało, umysł) to i dana świadomość nie powstanie.

Ogólnie jest to tak, że szósta świadomość to umysł. Odpowiada za wytwarzanie i zapisywanie emocji i myśli oraz jest też bramą ich odbioru. Pozostałe świadomości są cielesne. Czasem umysł rozbija się na trzy: wówczas szósta odpowiada za koncepcje, siódma za lubie/nie-lubie, ósma to magnetowid.

Czasem, np. w chińskiej jogaczarze, mówi się jeszcze o dziewiątej świadomości, tkzw. "świadomości natury-buddy". Nie jest taka sama jak pozostałe "świadomości" podmiotowo-przedmiotowa. Przejawia się w naszym doświadczeniu niezauważona.

Są takie specjalnie ukierunkowane medytacje, w których można dokładnie poznać uwarunkowane świadomości i postrzec zasadę pracy skand.

Co do rozpuszczania się umysłu, to prawdopodobnie chodzi Ci o nauczanie Dzogczen o tym, że kiedy obserwujemy poruszający się umysł rozpuszcza się on w postawę.
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
wyzwolenie
konto zablokowane
Posty: 373
Rejestracja: sob mar 22, 2008 11:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: natura

Re: kto rozpoznaje umysł ?

Nieprzeczytany post autor: wyzwolenie »

booker pisze:Co do uwarunkowanych świadomości, to powstają wraz z obiektem - kiedy nie ma obiektu (formy, dźwięku,zapachu, dotyku, myśli) albo "brama" jest niesprawna (oko,ucho,nos,ciało, umysł) to i dana świadomość nie powstanie.

Jednak jak myśl przeminie to możesz byc dalej świadomy . Czyli świadomośc nie wygasa razem z myślą .
Również z nauk zapamiętałem taki obraz że świadomośc wygasa na samym końcu , przy oświeceniu .


booker pisze:Czasem, np. w chińskiej jogaczarze, mówi się jeszcze o dziewiątej świadomości, tkzw. "świadomości natury-buddy". Nie jest taka sama jak pozostałe "świadomości" podmiotowo-przedmiotowa. Przejawia się w naszym doświadczeniu niezauważona.

W buddyzmie Tybetańskim czasem mówi się że Alaya to uwarunkowana świadomośc a czasem mówi się że oczyszczona alaya to umysł Buddy .
Nie pamiętam też czy właśnie nie mówi się w buddyzmie tybetańskim o 9 ostatecznej świadomości - świadomości Buddy .

Ciekawe że ta świadomośc przejawia się w naszym doświadczeniu niezauważona .
Ciekawe jak to jest ?


booker pisze:Co do rozpuszczania się umysłu, to prawdopodobnie chodzi Ci o nauczanie Dzogczen o tym, że kiedy obserwujemy poruszający się umysł rozpuszcza się on w postawę.

szukałem teraz tego w książce ale nie znalazłem . Musiałem czytac to w innej książce .
W każdym razie o ile pamiętam to 6 świadomośc była uważna , świadoma w medytacji a potem rozpuszczała się w alaji .
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: kto rozpoznaje umysł ?

Nieprzeczytany post autor: booker »

wyzwolenie pisze:
booker pisze:Co do uwarunkowanych świadomości, to powstają wraz z obiektem - kiedy nie ma obiektu (formy, dźwięku,zapachu, dotyku, myśli) albo "brama" jest niesprawna (oko,ucho,nos,ciało, umysł) to i dana świadomość nie powstanie.

Jednak jak myśl przeminie to możesz byc dalej świadomy . Czyli świadomośc nie wygasa razem z myślą .
Również z nauk zapamiętałem taki obraz że świadomośc wygasa na samym końcu , przy oświeceniu .
Jest tez taki stan, że w ogóle można być nieświadomym - zwą to w naszej zachodnioeuropejskiej gwarze nieprzytomnością

wyzwolenie pisze:
booker pisze:Czasem, np. w chińskiej jogaczarze, mówi się jeszcze o dziewiątej świadomości, tkzw. "świadomości natury-buddy". Nie jest taka sama jak pozostałe "świadomości" podmiotowo-przedmiotowa. Przejawia się w naszym doświadczeniu niezauważona.

W buddyzmie Tybetańskim czasem mówi się że Alaya to uwarunkowana świadomośc a czasem mówi się że oczyszczona alaya to umysł Buddy .
Nie pamiętam też czy właśnie nie mówi się w buddyzmie tybetańskim o 9 ostatecznej świadomości - świadomości Buddy .
Nie spotkałem się z klasyfikacją 9 świadomości poza Zenem (i to i tak w wyjątkach) oraz tym, że jest to produkt chińskiej jogaczary.
wyzwolenie pisze: Ciekawe że ta świadomośc przejawia się w naszym doświadczeniu niezauważona .
Ciekawe jak to jest ?
Ze względu na niewiedzę w asyście gniewu i pożądliwości. Powracamy do tego tematu jak bumerangi :)

wyzwolenie pisze:
booker pisze:Co do rozpuszczania się umysłu, to prawdopodobnie chodzi Ci o nauczanie Dzogczen o tym, że kiedy obserwujemy poruszający się umysł rozpuszcza się on w postawę.

szukałem teraz tego w książce ale nie znalazłem . Musiałem czytac to w innej książce .
W każdym razie o ile pamiętam to 6 świadomośc była uważna , świadoma w medytacji a potem rozpuszczała się w alaji .
Nie wiem gdzie to mogłeś przeczytać. W klasyfikacji 8 świadomości, te od numerków 7 w dół wyłaniają się z alaji, zatem jest ona podstawą [uwarunkowanego doświadczenia]. Jednak w Dzogczen (jak zrozumiałem z "Jogi Snu i Śnienia" TWR) podstawa (kunszi) to nie jest to samo co alaja w jogaczarze.
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dharma/Dhamma”