Czy Budda w młodości trenował boks i zapasy ?

dyskusje i rozmowy tyczące się dharmy buddyjskiej

Moderatorzy: kunzang, Har-Dao, iwanxxx

wyzwolenie
konto zablokowane
Posty: 373
Rejestracja: sob mar 22, 2008 11:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: natura

Czy Budda w młodości trenował boks i zapasy ?

Nieprzeczytany post autor: wyzwolenie »

Czytałem w książce "Wielka Księga Cudów" , i w jeszcze jednej książce , że Budda Śakjamuni w młodości , gdy mieszkał w pałacu , uprawiał boks i zapasy. Dziwi mnie szczególnie to ,że trenował boks , bo przecież w tym sporcie uderza się rywala w głowę , krzywdzi się go. A Budda miał przecież nastawienie duchowe , a nawet według nauk niektórych szkół był oświecony już zanim opuścił pałac. A według innych nauk przez 6 lat błądził w ascezie.
Co sądzicie o tym , że Budda uprawiał boks. Czy to prawda ?
Znacie jakieś nauki na ten temat ?
Co muwią buddyjscy , duchowi nauczyciele na temat boksu zawodowego , sportów walki ?
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Czy Budda w młodości trenował boks i zapasy ?

Nieprzeczytany post autor: LordD »

Wtedy kiedy mieszkał jeszcze z rodziną w pałacu nie był Buddą, czyli Przebudzonym. A że zażywał różnych sportów dziwnym nie jest, wszak jego ojciec - król - chciał uczynić go swoim następcą. Siddhartha Gautama dopiero potem stał się Buddą Siakjamunim.

Poza tym cóż złego jest w naparzaniu się dla sportu? Nie ma tu intencji skrzywdzenia kogoś, jest sportowa rywalizacja :)
Awatar użytkownika
sosnowiczanin
Posty: 412
Rejestracja: sob mar 03, 2007 15:48
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Bon
Kontakt:

Re: Czy Budda w młodości trenował boks i zapasy ?

Nieprzeczytany post autor: sosnowiczanin »

poza tym boks jaki znamy tzn agresiv gołota, to wynalazek kilkudzisięciu ostatnich lat.
przedem to był techniczny sport dla dżentelmenów. na wschodzie tradycja sportow walki też jest
poważna a nie "masakryczna", uderzenia w głowę jako na 99% powodujące trwałe kłopoty, są prawie niegdzie nie stosowane.
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Czy Budda w młodości trenował boks i zapasy ?

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Ród Siakjów, to był ród wojowników, więc możliwe, że i bardziej hardkorowe sporty budda uprawiał
Radical Polish Buddhism
keylan
Posty: 510
Rejestracja: śr kwie 04, 2007 21:18
Tradycja: Zen
Lokalizacja: Lublin

Re: Czy Budda w młodości trenował boks i zapasy ?

Nieprzeczytany post autor: keylan »

wyzwolenie pisze: Co muwią buddyjscy , duchowi nauczyciele na temat boksu zawodowego , sportów walki ?
nie wiem co mówią inni ale Furyu stwierdził że nie ma problemu, sam trenował chyba jujitsu... wyjaśniał dokładniej co i jak z karmą ale już nie pamiętam, ja ćwicząc szermierkę dawną nie planuje zabić, nie tworze intencji krzywdzenia. Mi to wystarczy.
sosnowiczanin pisze:poza tym boks jaki znamy tzn agresiv gołota, to wynalazek kilkudzisięciu ostatnich lat.
przedem to był techniczny sport dla dżentelmenów. na wschodzie tradycja sportow walki też jest
poważna a nie "masakryczna", uderzenia w głowę jako na 99% powodujące trwałe kłopoty, są prawie niegdzie nie stosowane.
hmm nie wiem jak tradycja na wschodzie ale np zapasy/boks w średniowieczu(najstarszy zachowany traktat szermierczy to 13 wiek, liczba znanych traktatów spokojnie przekracza 100 głównie z okolic 15, 16 i 17 wieku -był też szablowy polski ale jeszcze go nie odnaleziono tylko wzmianki o nim) zdecydowanie bardziej przypominają mi krav magę czy inne systemy wojskowe niż sport... łagodne odmiany to chyba wynalazek drugiej połowy 19 wieku i początki 20.
Naviare necesse est, Vivere non est necesse.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Czy Budda w młodości trenował boks i zapasy ?

Nieprzeczytany post autor: booker »

Bodajże Bodhidharma wprowadził indyjski boks mnichom buddyjskim klasztoru Shaolin.
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
wyzwolenie
konto zablokowane
Posty: 373
Rejestracja: sob mar 22, 2008 11:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: natura

Re: Czy Budda w młodości trenował boks i zapasy ?

Nieprzeczytany post autor: wyzwolenie »

Kto to jest Furyu ?
Są Różne odmiany Jujjitsu , w niektórych nie ma ciosów na głowe albo żadnych - nie jestem pewien.
A w boksie bije się w głowę , co niszczy mózg , czyli umysł.
Czasem w walkach bokserskich zawodnik ponośi śmierc od ciosów na głowe.

W klasztorze Szaolin chyba tylko trenowali , a nie okładali się ?

A że Budda nie miał złamanego nosa od boksu ? Musiał byc dobry.
W buddyzmie raczej gani się przemoc.
keylan
Posty: 510
Rejestracja: śr kwie 04, 2007 21:18
Tradycja: Zen
Lokalizacja: Lublin

Re: Czy Budda w młodości trenował boks i zapasy ?

Nieprzeczytany post autor: keylan »

Furyu = Krzysztof Leśniak, mnich wyświecony w soto prowadzi sangę w Lublinie. Niewiele wiem o boksie, a o jujitsu i innych nic nie wiem, z walki bez broni(miecz/kord/tasak/sztylet/halabarda/szabla/rapier...) interesuje mnie tylko jak taką jak najszybciej zakończyć a złamanie piszczeli wyłamanie łokcia/barku/kolana, wydłubanie oczu wydaje mi się szybsze niż tak długie bicie kogoś po głowie by zmarł... ;)
Naviare necesse est, Vivere non est necesse.
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Czy Budda w młodości trenował boks i zapasy ?

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

wyzwolenie pisze: co niszczy mózg , czyli umysł.
heretyk
Radical Polish Buddhism
wyzwolenie
konto zablokowane
Posty: 373
Rejestracja: sob mar 22, 2008 11:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: natura

Re: Czy Budda w młodości trenował boks i zapasy ?

Nieprzeczytany post autor: wyzwolenie »

Intraneus , możesz jaśniej ? Bo nie jestem pewien co dokładnie masz na myśli w poprzednim poście .
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Czy Budda w młodości trenował boks i zapasy ?

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Zapewne o to, że mózg to nie umysł. Mózg to ciało.

Pzdr
Piotr
wyzwolenie
konto zablokowane
Posty: 373
Rejestracja: sob mar 22, 2008 11:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: natura

Re: Czy Budda w młodości trenował boks i zapasy ?

Nieprzeczytany post autor: wyzwolenie »

No ale jak ktoś ma zniszczony mózg , to jego umysł nie jest sprawny.
Tak mają bokserzy , ludzie po operacjach mózgu , ludzie którzy zażywali narkotyki - w tym wypadku to przechodzi na przyszłe wcielenia.
Czy w przypadku boksu uszkodzenie umysłu przechodzi na przyszłe wcielenia ? niewiem. Ale chyba trudniej skupic uwagę po przyjęciu wielu ciosów na głowe w swojej karjerze.
W każdym razie po operacji mózgu człowiek może się stac zupełnie innym człowiekiem : naprzykład brak emocji , brak rozumu...
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Czy Budda w młodości trenował boks i zapasy ?

Nieprzeczytany post autor: booker »

Wyzwolenie, mozliwe iż uszlo to Twojej uwadze, ale Buddha nie uprawial boksu :)

Kiedy Siddartha Gotama byl w mlodosci ksieciem uprawial co prawda rozne zapasy czy style walki i szlo mu to swietnie, ale wowczas nie byl jeszcze Buddhą :)

Od czasu, kiedy Sidartha Gotama porzucil dom przez 6 lat uprawiał drogę duchową, ale nie ma wzmianki aby w tym okresie walił komuś dla sportu po pysku.

Glupio to wychodzi, kiedy mówi się "Buddha w młodości robil cośtam" bo w mlodości Buddha nie byl jeszcze Buddhą :D
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
wyzwolenie
konto zablokowane
Posty: 373
Rejestracja: sob mar 22, 2008 11:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: natura

Re: Czy Budda w młodości trenował boks i zapasy ?

Nieprzeczytany post autor: wyzwolenie »

No ale Sidharta urodził się jako Bodhisattva na conajmniej 10-tym poziomie. I bił się po głowie dla sportu ?
Mówię Budda potocznie , żeby każdy wiedział o co chodzi.
Są różne wersje rozumienia życia Buddy. Czytałem , że według Mahajany Sidharta od dziecka był oświecony. Nie jest to dziwne , przecierz był na dziesiątym Bhumi , więc teoretycznie powinien doskonale widziec karmę.
No i muwi się , że całe życie Sidharty było czynem Buddy (12 czynów Buddy) , więc boks też ? Ale chodzi o to , że porzucił pałac i sport .

Czyli boks jest oceniany na równi z wygodnym życiem w pałacu ?
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Czy Budda w młodości trenował boks i zapasy ?

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Wyzwolenie strasznie przyczepiłeś się tych różnych pojęć i teorii. Siddhartha Gautama był księciem wychowywanym pod kloszem. Uprawiał seks, uprawiał sporty, robił wszystko to co inni książęta w tamtych czasach i jeszcze więcej. Całe "piękno" historii Przebudzonego polega właśnie na tym, że on się przebudził. Nie martw się Wyzwolenie. Jeżeli kiedyś trenowałeś boks to i tak masz szansę zostać Buddą/zrozumieć, że nim zawsze byłeś. ;)
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Czy Budda w młodości trenował boks i zapasy ?

Nieprzeczytany post autor: booker »

wyzwolenie pisze:No ale Sidharta urodził się jako Bodhisattva na conajmniej 10-tym poziomie. I bił się po głowie dla sportu ?
Mówię Budda potocznie , żeby każdy wiedział o co chodzi.
Są różne wersje rozumienia życia Buddy. Czytałem , że według Mahajany Sidharta od dziecka był oświecony. Nie jest to dziwne , przecierz był na dziesiątym Bhumi , więc teoretycznie powinien doskonale widziec karmę. [...]
Teoretycznie więc Sidartha będąc oświecoym i conajmniej na 10 bhumi powinien móc uczyć się od innych Buddhów w dowolnych światach bez żadnej potrzeby przebywania 6 lat z nauczycielami, którzy - mimo iż wybitni - nie do końca znali drogę do wyzwolenia :)
Wiec co tam boksowanie i seks z 500 partnerkami - dlaczego stracił z nieoświeconymi nauczycielami aż 6 lat, uprawiając również najostrzejsze formy asezy? W pewnym momencie nie mógł nawet chodzić o własnych siłach. :)
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
wyzwolenie
konto zablokowane
Posty: 373
Rejestracja: sob mar 22, 2008 11:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: natura

Re: Czy Budda w młodości trenował boks i zapasy ?

Nieprzeczytany post autor: wyzwolenie »

No właśnie booker , dobrz mówisz , tylko co masz na myśli ?

Od siebie jeszcze dodam , że szukałem informacji na necie , i znalazłem to że boks tajski ma swoje korzenie w buddyzmie , a kiedyś słyszałem że ma korzenie w kung fu , a kung fu założył Bodhidarma.
Czytałem ,że w Tajlandji dzieci uczą się boksu tajskiego w klasztorach buddyjskich , nawet mniśi się tego uczą .

W boksie tajskim można uderzac kolanem w głowe i w brzuch , uderzac łokciem w głowe i cała reszta ogólnie.

Tak więc czyn Buddy był taki , że zrezygnował z przyjemności zmysłowych i walki , agresji , na rzecz duchowego życia , ale teraz buddyści dalej się piorą , chociaż deklarują duchowe życie.
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Czy Budda w młodości trenował boks i zapasy ?

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

booker pisze: Kiedy Siddartha Gotama byl w mlodosci ksieciem uprawial co prawda rozne zapasy czy style walki i szlo mu to swietnie, ale wowczas nie byl jeszcze Buddhą :)
heretyku nie bluznij. była, ale jeszcze o tym nie wiedzial ;)
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Czy Budda w młodości trenował boks i zapasy ?

Nieprzeczytany post autor: booker »

wyzwolenie pisze:No właśnie booker , dobrz mówisz , tylko co masz na myśli ?
W sumie na myśli mam to, że szkoda czasu na czepianie się detali.

Wg. Ciebie mnisi tajscy nie powinni uczyć boksu (ani w ogóle boksować) - jak rozumiem wg. mnichów tajskich nie ma problemu uczyć boksu.

No i co z tym zrobimy? :)

Jest nawet taki film tajski "Ong Bak" z Tonym Jaa (w sumie wypasiony film, plecam) gdzie wytrenowany w boksie młody człowiek wyrusza do wielkiego miasta walczyc ze złoczyńcami, którzy odrąbali i zabrali z wiejskiego posągu Buddy głowę.

Co do Kung Fu to nie trenowałem, ale zdaje się pierwotnie była to forma dyscypliny ciała pomagająca w dyscyplinie medytacyjnej a nie system stworzony po to by jak najlepiej zamordowac przeciwnika.
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
wyzwolenie
konto zablokowane
Posty: 373
Rejestracja: sob mar 22, 2008 11:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: natura

Re: Czy Budda w młodości trenował boks i zapasy ?

Nieprzeczytany post autor: wyzwolenie »

Pytanie , czy któś kto bije się z innymi , bije złoczyńców , trenuje walke , czy ktoś taki może wejśc w nirvane , czy wogóle w medytacje ? Bodhidarmie podobno się udało , ale on tylko się bronił przed dzikimi zwierzętami i zbirami , oraz nauczał cwiczeń ruchowych , żeby mnisi mieli świeższy umysł.
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Czy Budda w młodości trenował boks i zapasy ?

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

A Ty kogoś bijesz, że to takie ważne dla Ciebie?
Awatar użytkownika
TeZeT
Posty: 845
Rejestracja: pn sty 08, 2007 21:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Brak

Re: Czy Budda w młodości trenował boks i zapasy ?

Nieprzeczytany post autor: TeZeT »

Wyzwolenie - zainteresuj się taką postacią jak MILAREPA, który niezłym złoczyńcą był zanim wkroczył na ścieżkę:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Milarepa

albo tutaj:

http://diamentowadroga.pl/dd15/historia_zycia_milarepy

był jeszcze film z 2006 o jego życiu (http://www.mmpoznan.pl/1275/2008/9/4/mi ... anged=true).
Cały czas jest teraz.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Czy Budda w młodości trenował boks i zapasy ?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć, :)

Chciałbym zauważyć, że w tej dyskusji zostały pomieszane dwa różne punkty widzenia, na to czym było życie tego kogo teraz nazywamy Przebudzonym (Buddha). Często się o tym zapomina, gdy dyskutuje się o buddyzmie w sposób popularyzatorski...

Według niektórych nauk to życie było tylko zręcznym środkiem, przedstawieniem, które zostało odegrane dla pożytku innych istot. A według innych, to życie było prawdziwym mozolnym dążeniem do przezwyciężenia śmierci przez istotę, która nie była od niej wolna. Warto te dwa porządki rozgraniczyć i zastanowić się z którego punktu widzenia chce się dostać odpowiedź.
Awatar użytkownika
czego_szukasz
Posty: 127
Rejestracja: czw gru 21, 2006 22:16
Tradycja: Sŏn (Szkoła Zen Kwan Um)

Re: Czy Budda w młodości trenował boks i zapasy ?

Nieprzeczytany post autor: czego_szukasz »

Bodhidharma nie stworzył kungfu. Kungfu jest o wiele starsze i oczywiście służy do walki. Poniżej fragment artykułu Andrzeja Kalisza z piątego numeru czasopisma "Kungfu" (do pobrania : http://www.pfkf.info/?id=download).
Klasztor Shaolin jest dziś sławny, a Bodhidharmie (Puti Damo) legenda przypi­suje zapoczątkowanie uprawianej tam sztuki walki. Legenda ta jednak powstała wiele wie­ków po śmierci Bodhidharmy i nic faktycznie nie wskazuje, by wywarł on jakikolwiek istot­ny wpływ na sztukę walki. Bodhidharma fak­tycznie przebywał w pustelni obok klasztoru. Jego uczniowie Hui Ke i Seng Fu zasłynęli jako pierwsi przedstawiciele buddyzmu chan (zen). Żadne źródła nie wspominają o ich związku ze sztuką walki.

Klasztor Shaolin znajduje się na górze Kaoshan w prowincji Henan w północnych Chinach. Został wybudowany w 495 roku przez cesarza Xiaowendi dynastii Wei dla hinduskiego mnicha Batuo (Fotuo, Sengjia Fotuo). Około 490 roku Batuo szlakiem je­dwabnym przybył do Chin. Dotarł do stolicy Wei - Pingcheng (obecny Datong w prowin­cji Shanxi). Następnie stolica została przenie­siona do Luoyangu. Tam Xiaowendi wybu­dował dla Batuo Dziedziniec Spokoju. Jed­nak Batuo wolał opuścić miasto i udać się na zbocze góry Kaoshan. Wówczas Xiaowendi ufundował tam klasztor Shaolin.

Nie ma zapisków o związkach Batuo ze sztuką walki. Wspomina się natomiast o jego uczniach Sengchou i Huiguang. W zapi­skach o słynnych mnichach przeczytać moż­na, że Sengchou już w młodości posiadał umiejętności charakterystyczne dla sztuki walki, między innymi typu qinggong (sztuka lekkości). Stojąc na poręczy studni wielokrot­ne podbijał stopą lotkę ("zośkę"). Podnosił ciężary i demonstrował zręczność i odwagę w quan (sztuce walki wręcz). Widzimy więc, że niektórzy mnisi z Shaolinu posiadali umiejęt­ności bojowe zanim dotarł tam Bodhidharma, a także, że nabyli je przed przybyciem do Shaolinu.

Shaolinsi, jako klasztor cesarski miał specjalną rangę. Posiadał nadane ziemie, z których czerpał zyski. Miał też prawo utrzy­mywania gwardii do obrony. To były czynniki, które sprawiły, że stał się jed­nym ze znanych ośrodków rozwoju sztuki walki.
Tradycyjne kung-fu: jiu zhizi
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Czy Budda w młodości trenował boks i zapasy ?

Nieprzeczytany post autor: jw »

Odnośnie postrzegania przemocy przez buddyjskich nauczycieli reprezentujących rózne tradycje Mahajany polecam tekst:

Koan Terroru - Lawrence Pintak
http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/page.php?id=806
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
graywolf
Posty: 60
Rejestracja: ndz sie 16, 2009 23:16
Tradycja: Karma Kagyu

Re: Czy Budda w młodości trenował boks i zapasy ?

Nieprzeczytany post autor: graywolf »

Wiem, że temat trochę stary, ale ktoś napisał, iż w Shaolin ćwiczy się kung-fu bez walki - bzdura totalna, tłuką się i to ostro. W formach shaolinskich (nie tych na pokaz gdzie jest dużo salt, latania i cudawianek) mówimy o formach jako zbiorach technik bojowych jest sporo brutalizmu. Polecam poczytać o sztuce 18 rąk louhan czy o systemie pięciu zwierząt. Co więcej w jednej z shaolińskich form są nawet wskazówki jak dobijać lezącego czy nieprzytomnego i takie tam mało buddyjskie rzeczy.

Kung fu nie założył Bodhidharma, to ładna legenda i mit, ale niestety nie znajduje to potwierdzenia w historii, to co Bodhidharma mógł wnieść do Shaolin to pewne rodzaje jog, jakieś qigong. Przy okazji ktoś wierzy w to, że odciął sobie powieki by medytować cały czas?
Czy tajski boks pochodzi z Shaolin? Wątpliwe, pewnie istniała już taka rdzenna dla Tajlandii forma walki, z Shaolin przywędrowały jakieś metody treningowe, może pojedyncze techniki... (polecam książkę Szymankiewicza "sztuki walki Malezji, Indonezji, Filipin, Birmy i Tajlandii")

Mam nadzieję, że pomogłem w temacie :)
Awatar użytkownika
Garr
Posty: 70
Rejestracja: pn lis 16, 2009 18:15
Tradycja: Małymi krokami w kierunku Zen
Lokalizacja: Powolne Miasto Gdansk

Re: Czy Budda w młodości trenował boks i zapasy ?

Nieprzeczytany post autor: Garr »

Zważywszy na to, że Siddhartha Gautama żył jakieś 2500 lat temu, mógł po prostu nie wiedzieć, że pranie się po głowie może mieć negatywny wpływ na mózg, nie bardzo się tym więc przejmował?
;)

[edit]dopierom spojrzał z kiedy to temat odkopany, przepraszam i uciekam :)
"Są dwa sposoby na łatwe życie, wierzyć we wszystko albo nie wierzyć w nic. Obydwa zwalniają nas od myślenia." Alfred Korzybski
graywolf
Posty: 60
Rejestracja: ndz sie 16, 2009 23:16
Tradycja: Karma Kagyu

Re: Czy Budda w młodości trenował boks i zapasy ?

Nieprzeczytany post autor: graywolf »

Pewnie też i młody był, więc nie przejmował się takimi "pierdołami" jak urazy głowy czy wywoływanie urazów głowy u innych :D
Efcia25
Posty: 277
Rejestracja: pn mar 05, 2007 22:24
Tradycja: Karma Kagyu

Re: Czy Budda w młodości trenował boks i zapasy ?

Nieprzeczytany post autor: Efcia25 »

booker pisze:
wyzwolenie pisze:No ale Sidharta urodził się jako Bodhisattva na conajmniej 10-tym poziomie. I bił się po głowie dla sportu ?
Mówię Budda potocznie , żeby każdy wiedział o co chodzi.
Są różne wersje rozumienia życia Buddy. Czytałem , że według Mahajany Sidharta od dziecka był oświecony. Nie jest to dziwne , przecierz był na dziesiątym Bhumi , więc teoretycznie powinien doskonale widziec karmę. [...]
Teoretycznie więc Sidartha będąc oświecoym i conajmniej na 10 bhumi powinien móc uczyć się od innych Buddhów w dowolnych światach bez żadnej potrzeby przebywania 6 lat z nauczycielami, którzy - mimo iż wybitni - nie do końca znali drogę do wyzwolenia :)
Wiec co tam boksowanie i seks z 500 partnerkami - dlaczego stracił z nieoświeconymi nauczycielami aż 6 lat, uprawiając również najostrzejsze formy asezy? W pewnym momencie nie mógł nawet chodzić o własnych siłach. :)
No wlasnie :) Moja prywatna opinia jest taka: Gdyby Sakjamuni odrazu zaprezentował się jako urzeczywistniony bodhisatwa, to mielibysmy zamiast buddyzmu jakiś system quasi- teistyczny typu: "Oświecony stał się człowiekiem dla naszego zbawienia i dał nam przykazania, ale my biedne żuczki nigdy nie będziemy tacy jak on więc się pomódlmy i zapalmy kadzidełgo na ołtarzu ,żeby nas zbawił"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dharma/Dhamma”