Buddyzm tybetański a Zen

dyskusje i rozmowy tyczące się dharmy buddyjskiej

Moderatorzy: kunzang, Har-Dao, iwanxxx

Poetessa
Posty: 39
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 21:34
Lokalizacja: Warszawa

Buddyzm tybetański a Zen

Nieprzeczytany post autor: Poetessa »

Przejrzałam odnośne wątki na tym forum, mam za sobą parę lektur z obu tradycji, sama zaś praktykuję od ok. 2 lat w grupie buddyzmu tybetanskiego. Będąć jednak nadal na samym początku ścieżki, pozwolę sobie zadać Wam pytanie o najistotniejsze różnice między nimi, biorąc od uwagę rodzaje praktyk i nauk.

Wiem, że generalnie zen to Mahajana, a buddyzm tybetański to także Wadżrajana. Z moich obserwacji wynika też, że zen jest jakby bardziej "ascetyczny" (ale może się mylę?). Czy możecie podzielić się swoim doświadczeniem?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Buddyzm tybetański a Zen

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witamy na forum Poetesa :)

Proponuję byś zajrzała tutaj tradycja zen... a moze tybetańska...?
Jak napisał w powyższym temacie Piotr, to temat rzeka... no ale kto wie, może z tego tematu powstanie temat rzeka.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Buddyzm tybetański a Zen

Nieprzeczytany post autor: booker »

Poetessa pisze:Z moich obserwacji wynika też, że zen jest jakby bardziej "ascetyczny" (ale może się mylę?).
W praktyce się takim nie okazuje. :)

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Buddyzm tybetański a Zen

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

booker pisze:
Poetessa pisze:Z moich obserwacji wynika też, że zen jest jakby bardziej "ascetyczny" (ale może się mylę?).
W praktyce się takim nie okazuje. :)

Pozdrawiam
/M
Najbardziej ascetyczna to jest już chyba Theravada, choć to też zależy od tradycji. W tajskiej tradycji leśnej jest np. 12 praktyk ascetycznych, ale pewnie znajdzie się taka szkoła mahajany, gdzie te praktyki były również nieodłącznym elementem treningu.
Kiedyś czytałem książkę o sufizmie i te praktyki ascetyczne z Theravady to jest bułka z masłem. ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dharma/Dhamma”