Punkty jednoczące Theravadę i Mahajanę

dyskusje i rozmowy tyczące się dharmy buddyjskiej

Moderatorzy: kunzang, Har-Dao, iwanxxx

abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Punkty jednoczące Theravadę i Mahajanę

Nieprzeczytany post autor: abgal »

Czcigodny Walpola Rahula sformułował takie oto punkty wspólne dla Theravady i Mahajany:

1. Budda jest naszym jedynym mistrzem.

2. Przyjmujemy schronienie w Buddzie, Dharmie i Sandze.

3. Nie wierzymy, że świat został stworzony przez Boga ani, że jest przez niego rządzony.

4. Idąc za przykładem Buddy, który jest ucieleśnieniem Wielkiego Współczucia i Wielkiej Mądrości, uważamy, że celem życia jest rozwinięcie współczucia dla wszystkich żyjących istot (bez rozróżnień) oraz praca dla ich dobra, szczęścia i pokoju, jak również rozwinięcie mądrości wiodącej do urzeczywistnienia Ostatecznej Prawdy.

5.
Akceptujemy Cztery Szlachetne Prawdy – o cierpieniu, o powstaniu cierpienia, o ustaniu cierpienia oraz uniwersalne prawo przyczyny i skutku.

6. Zgodnie z nauką Buddy rozumiemy, że wszystkie uwarunkowane rzeczy są nietrwałe i są cierpieniem, jak również, że wszystkie uwarunkowane oraz nieuwarunkowane rzeczy są pozbawione ja (anatma).

7. Akceptujemy Trzydzieści Siedem Cech prowadzących do Oświecenia jako różne aspekty przekazanej przez Buddę Ścieżki prowadzącej do Oświecenia.

8. Istnieją trzy sposoby osiągnięcia Oświecenia zgodni z możliwościami i zdolnościami każdej osoby – jako ucznia (sraavaka), jako Pratyeka-Buddha oraz jako Samyak-sam-Buddha (doskonale i w pełni oświecony Budda). Za najwyższe, najbardziej godne i heroiczne przyjmujemy kroczenie ścieżką bodhisattvy oraz zostanie Samyak-sam-Buddha w celu wyzwolenia innych.

9. Przyznajemy, że w różnych krajach istnieją różnice jeśli chodzi o tryb życia mnichów, popularne praktyki i wierzenia buddyjskie, różne rytuały, ceremonie i zwyczaje. Te zewnętrzne formy nie powinny być mylone z istotą nauki Buddy.


Ciekawe podsumowanie...
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: Punkty jednoczące Theravadę i Mahajanę

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

ciekawe, ale móglby np. uzywac terminów palijskich i sanskryckich zarazem: dla mnie brzmi to bowiem jakos niefamilijnie :?
If our mind is good & virtous it is happy. There's a smile in our heart (Ajahn Chah).
www.antonbaron.com
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: Punkty jednoczące Theravadę i Mahajanę

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

abgal pisze:Czcigodny Walpola Rahula sformułował takie oto punkty wspólne dla Theravady i Mahajany:

5. [/b]Akceptujemy Cztery Szlachetne Prawdy – o cierpieniu, o powstaniu cierpienia, o ustaniu cierpienia oraz uniwersalne prawo przyczyny i skutku.
To by wygladalo tak, ze 4-ta Szlachetna Prawda nie jest Osmioraka Sciezka tylko prawem kammy: albo ja to opacznie rozumiem?
If our mind is good & virtous it is happy. There's a smile in our heart (Ajahn Chah).
www.antonbaron.com
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Punkty jednoczące Theravadę i Mahajanę

Nieprzeczytany post autor: abgal »

To by wygladalo tak, ze 4-ta Szlachetna Prawda nie jest Osmioraka Sciezka tylko prawem kammy: albo ja to opacznie rozumiem?
O, dzięki za uwagę Isidatta :) Zagapiłem się :oops:
Punkt piaty powinien brzmieć następująco:

5. Akceptujemy Cztery Szlachetne Prawdy – o cierpieniu, o powstaniu cierpienia, o ustaniu cierpienia oraz o ścieżce wiodącej do ustania cierpienia jak również uniwersalne prawo przyczyny i skutku.
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Punkty jednoczące Theravadę i Mahajanę

Nieprzeczytany post autor: siristru »

abgal, heh, odgrzebałeś to co publikowałem już w 2003 roku. Ta lista to była raczej taka intencja cz. Walpoli Rahuli... ale sformułowania są poprawne. Generalnie sprowadza się to do Kanonu Pali.

Idea jest piękna - jednak dzisiaj już nie wielu o niej pamięta. Wydaje mi się, że ludzie chcą by istniały podziały...

Idyllą jest Bodh Gaya w Indiach gdzie wiele tradycji istnieje obok siebie w kulcie tego miejsca.
братство и јединство!
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Punkty jednoczące Theravadę i Mahajanę

Nieprzeczytany post autor: jw »

Z tego, co mi wiadomo jest jeszcze jedna sprawa, która łączy, a o której chyba niezbyt często się wspomina. W mahajanie wielki nacisk kładzie się na praktykę motywowaną dobrem innych. Podkreśla się tutaj ideał bodhisattwy czyli kogoś, kto kierowany współczuciem oczyszcza zaciemnienia i rozwija doskonałe przymioty, żeby coraz skuteczniej pomagać wszystkim istotom. Zdaje się, że w Therawadzie istnieje praktyka miłującej dobroci (metta), która również polega na rozwijaniu współczucia i miłości wobec wszystkich istot? To by zdecydowanie wykluczało Therawadę z poziomu nauk określanych w Mahajanie jako Hinajana, które to opierają się na dążeniu wyłącznie do własnego wyzwolenia bez zwracania jakiejś szczególnej uwagi na dobro innych. Co więcej altruistyczna postawa obecna w Therawadzie przekłąda się też na praktyczne, codzienne działania, społeczne inicjatywy podejmowane przez mnichów w Tajlandii czy w Birmie...
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Punkty jednoczące Theravadę i Mahajanę

Nieprzeczytany post autor: siristru »

jw, strzał w 10! masz rację... powinni na to zwracać uwagę... cóż to zmniejsza różnicę w naukach jeszcze bardziej :)
братство и јединство!
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: Punkty jednoczące Theravadę i Mahajanę

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

Z ta hinajana to bialej goraczki mozna dostac! Przyznam, ze za kazdym razem jak cos takiego czytam, to cala metta wyparowuje ze mnie w ulamku sekundy i zamnienia sie w swoje przeciwienstwo :mad: I w ogóle nie widze wyjscia z tej sytuacji, bowiem dopóki dunskiego lamy cos nie oswieci, bedziemy to walkowac bez konca... Z calym szacunkiem, JW: ale jest prawda, albo sie myle, ze o Therawadzie dowiedziales sie po raz pierwszy z ust/pism Lamy Ole´go?
If our mind is good & virtous it is happy. There's a smile in our heart (Ajahn Chah).
www.antonbaron.com
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Punkty jednoczące Theravadę i Mahajanę

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

No to jeszcze raz przypominam dyskusję na ten temat
tutaj
Hinajana to pewien skrót myślowy, albo uzyteczny przykład. Therawada jest czyms innym.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Punkty jednoczące Theravadę i Mahajanę

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Isidatto,

o co chodzi? Czy ktoś twierdzi tu, że nauki zachowane w Theravādzie to hīnayāna?

Luzik. :)

Pozdrawiam,
Piotr
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: Punkty jednoczące Theravadę i Mahajanę

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

sorry, sorry... juz sie uspokoilem... Nastepnym razem obiecuje najpierw sie uspokoic a potem pisac :evil:
If our mind is good & virtous it is happy. There's a smile in our heart (Ajahn Chah).
www.antonbaron.com
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Punkty jednoczące Theravadę i Mahajanę

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Isidatta pisze:Nastepnym razem obiecuje najpierw sie uspokoic a potem pisac :evil:
Trzymam Ciebie za słowo :evil:

Pozdrawiam
kunzang
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Punkty jednoczące Theravadę i Mahajanę

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Isidatta, widzisz to sie raczej nie zmieni tak szybko. Ludzie popełnili wiele błędów w tej materii, to poszło w świat i teraz mamy takie kwiatki... na wikipedii to prostowałem, tutaj też dyskutowaliśmy.

Ale masz rację, że to irytujące - kto chce by jego ścieżkę nazywać "niższa, gorsza"?
братство и јединство!
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Punkty jednoczące Theravadę i Mahajanę

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witajcie,

na litość boską :) musimy ciągnąć tego trupa sprzed 2000 lat? :roll:

Pozdrawiam,
Piotr
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: Punkty jednoczące Theravadę i Mahajanę

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

ja tam nie mam nic przeciwko malym wozom, nawet je lubie: jak zylem w Polsce to mi sie zawsze mazyl Fiat 126p. Potem chcialem Daihatsu, ale nigdy mi sie nie udawalo: zawsze jezdzilem jakimis jeepami lub 4x4. W koncu czuje sie zrealizowany!! Relax, panowie :razz:
If our mind is good & virtous it is happy. There's a smile in our heart (Ajahn Chah).
www.antonbaron.com
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Punkty jednoczące Theravadę i Mahajanę

Nieprzeczytany post autor: jw »

Isidatta pisze:JW: ale jest prawda, albo sie myle, ze o Therawadzie dowiedziales sie po raz pierwszy z ust/pism Lamy Ole´go?
Pudło. To było ponad 20 lat temu. Taki mały kalendarzyk na rok 1987 wydawany przez werbistów i poświęcony buddyzmowi. To były czasy innego spojrzenia Watykanu na buddyzm (pewnie z tego powodu, że papieżowi Polakowi cały ten buddyzm na Zachodzie tak bardzo jeszcze wtedy nie kłuł oka i nie widział w nim "konkurencji" dla swojej tradycji). Ojciec Marek Grzech SVD w krótkim wprowadzeniu pisał m.in.:

"(...) buddyzm nie jest religią ateistyczną; buddyzm zasługuje na szacunek ze względu na wartości, jakie głosi - poszanowanie życia, solidarność, braterstwo, medytacja itd.; buddyzm jest w stanie ubogacić chrześcijanina, ale nie jest w stanie zastąpić mu chrześcijaństwa."

O therawadzie napisano tam m.in.:

Hinajana - mały wóz - oznacza drogę ekskluzywną, tzw. metodę mniejszą, przeznaczoną jedynie dla mnichów. rozwijała się głównie w klasztorach, gdzie były najdogodnijesze warunki do spełnienia podstawowego wymogu hinajany, a mianowicie, iż każdy troszczy się tylko o własne zbawienie (autosoteryzm). Z wielu szkół hinajany do naszych czasów zachowałą się tylko szkoła therawadinów (nauka starszych). Etyka hinajany - to etyka ascetycznej samotności: buddyjska cnota maitri stałą się w hinajanie jedynie obojętną życzliwością, karuna - współczucie - współczuciem bez uczuciowego zaangażowania. Ideał - to stać się świętym - arhata.

Dla porównania wypowiedź Szamara Rinpocze:
http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/page.php?id=219
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Punkty jednoczące Theravadę i Mahajanę

Nieprzeczytany post autor: siristru »

O therawadzie napisano tam m.in.:
No i błędnie napisali. Bo theravada nigdy nie była określana jako hinayana. Poza tym etymologia słowa hinayana niesie negatywne konotacje... zobaczcie na wikipedii.
братство и јединство!
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Punkty jednoczące Theravadę i Mahajanę

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
siristru pisze:Poza tym etymologia słowa hinayana niesie negatywne konotacje... zobaczcie na wikipedii.
A jednak /będzie?/ powtórka z rozrywki na tym forum :grin:

Pozdrawiam
kunzang
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: Punkty jednoczące Theravadę i Mahajanę

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

kunzang pisze: A jednak /będzie?/ powtórka z rozrywki na tym forum :grin:
:lol:
a co tam: jak jedni sciemniaja bez konca, to dlaczego cierpliwie nie wyjasniac bez konca i od nowa? :grin:

A swoja droga to bardzo ciekawy link zamiescil JW: XIV Szamar Rinpocze i Lama Ole Nydahl wyprostowuja swoje wypowiedzi!! Nigdy bym nie przypuszczal! Uwazam, ze to wazne, bo ten drugi ma duzy wplyw na ludzi na Zachodzie i rzeczywiscie w wielu konferencjach (juz niestety opublikowanych) wyraza znak równosci miedzy theravada i hinayana. No ale z drugiej strony, to teraz juz nie ma o czym dyskutowac: wszyscy sa na ten temat w zgodzie :567:

Dla przykladu Lama Ole mówi: "therawada [...] zawiera, o ile wiem, również pojęcie metty, współczucia." No prosze... kto by pomyslal!! ... Co? Ze myli karuna z metta?! Ale jestescie wymagajacy... Nigdy to ludziskom nie dogodisz :razz:
If our mind is good & virtous it is happy. There's a smile in our heart (Ajahn Chah).
www.antonbaron.com
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Punkty jednoczące Theravadę i Mahajanę

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Isidatta pisze: :lol:
a co tam: jak jedni sciemniaja bez konca, to dlaczego cierpliwie nie wyjasniac bez konca i od nowa? :grin:
Masz rację :) Cóż... jest okazja praktykować cierpliwość, lub - na leniucha - podać linki do stosownych wątków na tym forum, gdzie ta kwestia była wyjasniana ;)
Ze swej strony jestem za leniwy i na jedno i na drugie :grin: ;)

Pozdrawiam
kunzang
Awatar użytkownika
miglance
Posty: 387
Rejestracja: wt sie 08, 2006 00:46
Tradycja: brak

Re: Punkty jednoczące Theravadę i Mahajanę

Nieprzeczytany post autor: miglance »

Ciekawy rozlam w doktrynie podkreslajacej pustke i niesubstancjalnosc. Jako moze byc rozne skoro nieistotne? :? 8)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dharma/Dhamma”