Czy Theravada to Hinayana?

dyskusje i rozmowy tyczące się dharmy buddyjskiej

Moderatorzy: kunzang, Har-Dao, iwanxxx

Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: booker »

Intraneus pisze:a potem powstala mahajana, ktora ukula sobie, ze to przed mahajana, to byla hinajana.
Chyba nawet nie to. Posługujący się nazwą Mahajana potrzebowali opozycji wiec opozycyjne nauczanie ogłosili Hinajaną.
Nie tyle więc co, że wcześniejsza szkoła, ale kontr-poglądy.
dendrobates pisze:Oczywiscie dobrze jest szukać punktów wspólnych warto jednak pamiętać o fundamentalnej niezgodzie na temat tego jakie nauki pochodzą od Buddy.
Ok - jeżeli warto - jaka będzie funkcja tego pamiętania iż ktoś kiedyś to wytworzył ?
Jeżeli Ty będziesz utrzymywał tą fundamentalną niezgodę a ja będę utrzymywał iż nie ma czegoś takiego jak brak spójności trzech pojazdów i Therawady, to gdzie w ten sposób zajdziemy ?
dendrobates pisze:Achan Chah dodaje: "Naprawdę nie trzeba, ja też czytałem Sutrę 6 patriarchy.
Nie tylko czytal ale też wyraził swoją opinię "Mądrość tego człowieka jest bardzo głęboka i trudna do uchwycenia".

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

booker pisze:Intraneus napisał/a:
a potem powstala mahajana, ktora ukula sobie, ze to przed mahajana, to byla hinajana.

Chyba nawet nie to. Posługujący się nazwą Mahajana potrzebowali opozycji wiec opozycyjne nauczanie ogłosili Hinajaną.
Nie tyle więc co, że wcześniejsza szkoła, ale kontr-poglądy.
Dokladnie to mialem na mysli. Chodzilo poprostu o postwienie si e wopozycji, zeby dac wyraz róznicom pogladowym.
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

booker pisze:to gdzie w ten sposób zajdziemy ?
zalezy ktorym pojazdem ;)
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
miglance
Posty: 387
Rejestracja: wt sie 08, 2006 00:46
Tradycja: brak

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: miglance »

Hui Neng's wisdom is very keen. It is very profound teaching,not easy for beginners to understand. But if you practise with our discipline and with patience, if you practise not-clinging, you will eventually understand. Once I had a disciple who stayed in a grass-roofed hut. It rained often that rainy season and one day a strong wind blew off half the roof. He did not bother to fix it, just let it rain in. Several days passed and I asked him about his hut. He said he was practising not-clinging. This is not-clinging without wisdom. It is about the same as the equanimity of a water buffalo. If you live a good life and live simply, if you are patient and unselfish, you will understand the wisdom of Hui Neng.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: booker »

miglance pisze:Hui Neng's wisdom is very keen. It is very profound teaching,not easy for beginners to understand. But if you practise with our discipline and with patience, if you practise not-clinging, you will eventually understand. Once I had a disciple who stayed in a grass-roofed hut. It rained often that rainy season and one day a strong wind blew off half the roof. He did not bother to fix it, just let it rain in. Several days passed and I asked him about his hut. He said he was practising not-clinging. This is not-clinging without wisdom. It is about the same as the equanimity of a water buffalo. If you live a good life and live simply, if you are patient and unselfish, you will understand the wisdom of Hui Neng.
Wiedza Hui Nenga jest bardzo przenikliwa. To jest bardzo głębokie nauczanie, trudne do zrozumienia dla początkujących. Ale jeżeli praktykujesz cierpliwie naszą dyscyplinę, jeśli praktykujesz nie-lgnięcie, wówczas możesz zrozumieć. Kiedyś miałem ucznia który mieszkał w chacie zadaszonej trawą. W czasie pory deszczowej bardzo często padało i jednego dnia silny wiatr zwiał pół dachu. On tego nie naprawił, tylko pozwolił by deszcz padał do wnętrza. Minęło kilka dni i zapytałem go o ten dach. Powiedział, że praktykuje nie-lgnięcie. To jest nie-lgnięcie bez mądrości. Jest jak spokój wodnego bizona. Jeżeli żyjesz dobrym życiem i żyjesz prosto, jeżeli jesteś cierpliwy i niesamolubny zrozumiesz mądrość Hui Nenga

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
miglance
Posty: 387
Rejestracja: wt sie 08, 2006 00:46
Tradycja: brak

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: miglance »

Ta wypowiedz stanowi chyba odpowiedz na pytanie jakie padlo w innym watku - o unikanie pragnienia.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: booker »

miglance pisze:Ta wypowiedz stanowi chyba odpowiedz na pytanie jakie padlo w innym watku - o unikanie pragnienia.
Rozwiń proszę.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
miglance
Posty: 387
Rejestracja: wt sie 08, 2006 00:46
Tradycja: brak

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: miglance »

^_^
Chodzi nie o ucieczke przed lgnieciem, ale o madre nielgniecie

^ √ ^
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

to mozna powiedziec o wszystkim o czym tu rozmawiamy na forum, wiec licze na to, ze przy kazdym temacie bedziesz dawal ten cytat ;)
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
zbyt
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 10, 2006 20:01
Lokalizacja: Otwock

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: zbyt »

miglance pisze:Chodzi nie o ucieczke przed lgnieciem, ale o madre nielgniecie
A co powiecie na ucieczkę przed mądrym nielgnięciem?
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: booker »

zbyt pisze:
miglance pisze:Chodzi nie o ucieczke przed lgnieciem, ale o madre nielgniecie
A co powiecie na ucieczkę przed mądrym nielgnięciem?
Ale gdzie ?

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
miglance
Posty: 387
Rejestracja: wt sie 08, 2006 00:46
Tradycja: brak

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: miglance »

:P

A ucieczka przed ucieczka :wink:
A moze praktyka nielgniecia do pisania na niebiesko :mrgreen:
dendrobates
konto zablokowane
Posty: 140
Rejestracja: ndz gru 17, 2006 09:35

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: dendrobates »

All Dharma schools are one. But which one? :)
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: booker »

dendrobates pisze:All Dharma schools are one. But which one? :)
What is one ?

Regards
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
miglance
Posty: 387
Rejestracja: wt sie 08, 2006 00:46
Tradycja: brak

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: miglance »

Coz jednak temat wraca jak bumerang: http://www.e-budda.pl/budda/historia_bu ... w--z-.html

Ten tekst jest na stronie, ktora jest powiazana z forum. Tekst zawiera bledna inklinacje ze Theravada to Hinajana, nazwa Hinajana ejst blednie przetlumaczona, opis pogladow Theravady jest niepoprawny.
Nie wiem kto jest autorem tekstu ale powinno sie go poprawic.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj Miglance :)

EDIT
Prośba z mej strony, byś zamieścił tą uwagę także w ''Forum Portal'' - panel: ''Artykuły - dyskusja'', jako temat tyczący się artykułu zamieszczonego na portalu.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołem

Taak, ja tylko dodam, że na samym końcu jest:

"Czytaj cały artykuł: BUDDYZM - Krótki Rys Historyczny Grzegorz Kowalik"

Znaczy sie autor? Jeśli miałyby być jakiekolwiek zmiany to tylko w porozumieniu z nim, inaczej to będzie cenzura.

metta&peace
p.
Awatar użytkownika
miglance
Posty: 387
Rejestracja: wt sie 08, 2006 00:46
Tradycja: brak

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: miglance »

Tekst jednak zawiera ewidentne bledy merytoryczne i to calkiem sporo. Zwiera jednak wiele ciekawych informacji. Moze umiescic na stronie jakies sprostowanie?
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

Dajcie mu spokój. Co zlego w tym malym wozie? Taki maly wóz spala bardzo malo paliwa, wiec zaoszczedza sie duzo energii. Zas Wielki Wóz, najczesciej wiaze sie z duma, z checia pokazania sie. Psychoanalitycy do tego jeszcze sugeruja, ze jest forma przedluzenia... no, tego tam... :oops:
If our mind is good & virtous it is happy. There's a smile in our heart (Ajahn Chah).
www.antonbaron.com
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołem miglance :)

Zamiast sprostowań ja bym wyszedł z pozytywistycznego założenia - pracy u podstaw - czyli można przedstawić "prawdziwe" zdanie na ten temat i zagadnienie własnym artykułem, bądź tłumaczeniem jakiegoś nauczyciela Theravady. Wtedy taki tekst można umieścić obok tego tekstu w ramach dyskusji - natomiast żadnych zmian w tekscie bym nie robił - sprostowanie tylko w ramach oddzielnego artykułu/tłumaczenia. Jeśli masz cos na oku i chciałbyś potłumaczyć - na pewno taki artykuł znalazłby sie zaraz obok tego :))

metta&peace
p.
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Taka paraca u postaw to łopatologia... czyli łopatą po głowie! :) Paaanie, tyle się tego błedu powtarzało, że się zakorzenił... i się takie bzdury publikuje. A w tym celuje pewna szkoła :P
братство и јединство!
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czółko Siristru

Po pierwsze chodzi mi o to by nie cenzurować niczego - skoro taki artykuł istnieje - nie mam ochoty go cenzurować, wiec niech będzie. Obok gdyby istniał drugi - wyjaśniający (a nawet można zrobić linkę w oryginalnym artykule do artykułu wyjaśniającego) wszystko byłoby git moim zdaniem.. BTW - Nie spodziewałem się hiszpańskiej inkwizycji?!?

No chyba, żeby skontaktować sie z autorem, który zgodziłby sie na zmiany merytoryczne - wtedy jeszcze lepiej. :)))

Po drugie - Regulamin Forum.Budda.PL mówi:
1. Tolerujemy wszystko, za wyjątkiem:
(...)
- Prowokowania do waśni między religiami i szkołami.

To tak a propos tej szkoły, która celuje :) To tyczy się także do autora tego artykułu zresztą, ale że na forum go nie ma, to nie mogę mu nic powiedzieć :)))

metta&peace
p.
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Nie mówię o cenzurze... chociaż jestem za :) Niektóre rzeczy powinno się cenzurować. W kwestiach buddyjskich juz tyle głupot napisano... że aż strach. Ale internet jest bardzo demokratyczny:) Skoro jednak cenzury nie ma to faktycznie obok może powstać wyjaśniajacy artyku... przy okazji zda sie rozbudować ten pzreze mnie napisany na Wiki ;)

Aha, a wiecie, że teraz trzeba rejestrować w sądzie wszelkie strony internetowe? Jeśli sa na nim zmiany przynajmniej raz w tygodniu - jako czasopismo (czy tez gazetę) a jeśli co najmniej raz do roku - jako magazyn :) Niezarejestrowanie może być karane grzywną lub karą pozbawienia wolności :) Jak mi sie w życiu uspokoi to pędze do sądu rejestrować :)
братство и јединство!
Awatar użytkownika
Bobek
Posty: 135
Rejestracja: wt maja 08, 2007 18:59
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: Bobek »

A Kunzang został zrównany w prawach z redaktorem naczelnym. Ale te jaja ze stronami upadną zanim pierwsza sprawa trafi do sądu.
The trick is to keep breathing.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Zamiast sprostowań ja bym wyszedł z pozytywistycznego założenia - pracy u podstaw - czyli można przedstawić "prawdziwe" zdanie na ten temat i zagadnienie własnym artykułem, bądź tłumaczeniem jakiegoś nauczyciela Theravady.
Jak dla mnie, to ma sens :) O ile znajdzie się ktoś, kto to upichci 8)

Pozdrawiam
kunzang

ps
Bobek pisze:A Kunzang został zrównany w prawach z redaktorem naczelnym.
ciekawe, kto się sypnął 8)
.
dane :580:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

dharmiczne dowcipy pozostając w panelu Dharma zostały wydzielone :arrow: dharmiczne dowcipy
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

a dla mnie te dowcipy byly na temat -oczywiscie nie doslownie, ale w szerszym znaczeniu- bo znaczacym bylo to, ze ten nudny, stale powtarzacacy sie, psujacy tyle krwi temat, konczy sie dowcipami: gdzie plakac nie mozna, lepiej sie posmiac... No bo jak nastepnym razem (nie trzeba mi oka dhammy, aby miec pewnosc, ze te ten nastepny raz wczesniej czy pózniej nastapi) ktos znów wyjedzie z ta swietej pamieci Hinayana, bedzie go mozna skierowac prosto do dowcipów hinayansko-theravadzkiego opata Ajahna Brahma ;)
If our mind is good & virtous it is happy. There's a smile in our heart (Ajahn Chah).
www.antonbaron.com
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj Isidatto :)
Isidatta pisze:(...) No bo jak nastepnym razem (nie trzeba mi oka dhammy, aby miec pewnosc, ze te ten nastepny raz wczesniej czy pózniej nastapi) ktos znów wyjedzie z ta swietej pamieci Hinayana, bedzie go mozna skierowac prosto do dowcipów hinayansko-theravadzkiego opata Ajahna Brahma ;)
Uczyniłem to pisząc na zielono - dziękuję jednocześnie Tobie za komentarz, który kwestię dowcipów wyjaśnia - fajny :D
Żywię nadzieję, że temat ''dowcipy dharmiczne'' /w tym panelu/ się rozwinie i często będą miały miejsce odesłania do niego z różnych tematów.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: jw »

piotr pisze:Nie dyskutujemy tutaj o Cittamaatrze, ale o tym w jakim kontekście można utożsamić Theravaadę z "hiinayaaną" - jesli w ogóle można.
Ostatnio ktoś wykopsał na Wikipedii z hasła "Hinajana" poniższy punkt, w którym próbowany wykazać bezzasadność określanie mianem Hinajany szkół buddyzmu południowego Theravada. Wklejam go w całości i poddaję dyskusji:


Hinajana a współczesna szkoła Therawada - nieporozumienia

Często mianem "Hinajany" określa się, bądź to wszystkie szkoły w tradycji Sthaviravada, bądź też współczesną szkołę Theravada obecną głównie w Azji Południowo-Wschodniej. Jest to nazewnictwo niewłaściwe zarówno ze względów historycznych, jak też doktrynalnych. Poprawnie nazwa "Hinajana" odnosi się obecnie do dwóch nadal istniejących przekazów nauk pochodzących ze szkół Sthaviravada i Sarvastivada, które już nie istnieją jako autonomiczne tradycje.

Przekaz nauk szkoły Sthaviravada kontynuowany jest obecnie w ramach współczesnej szkoły Theravada. Natomiast przekaz szkoły Sarvastivada, która w średniowieczu cieszyła się popularnością w Kaszmirze, dotarł do Tybetu i funkcjonuje w ramach szkół buddyzmu tybetańskiego - chodzi tutaj o przekaz vinaja, czyli klasztornej dyscypliny oraz o dwa systemy filozoficzne kojarzone ze szkołami Sautrantika oraz Wajbhaszika, które w prostej linii wywodzą się z Sarvastivady i nie są nauczane w ramach szkoły Theravada.

Całość nauk przekazywanych w ramach szkoły Theravada wykracza poza klasyczne ramy Hinajany, jak się ją rozumie według klasyfikacji mahajanistycznych. Można zauważyć, że w szkole Theravada fundamentalne są nauki dotyczące Czterech Niezmierzoności (miłość, współczucie, współradość, bezstronność), które to stanowią istotną zasadę mahajanistycznej bodhiczitty, a fragmenty "Metta Sutty" wskazuję na postawę bliską mahajnistycznemu ideałowi bodhisattwy, który dąży do oświecenia z życzeniem przynoszenia pożytku wszystkim istotom:


Metta Sutta pisze:(...)
Niechaj wszystkie istoty które żyją; niedołężne, silne czy jakiekolwiek inne,
długie czy duże, średnie, krótkie czy małe, widzialne i niewidzialne, żyjące daleko i tuż obok, narodzone czy mające przyjść na świat - niechaj wszystkie istoty będą szczęśliwe i mają się dobrze.
Niech się nie umniejsza niczyjej wartości i bez powodu uważa kogoś za gorszego.
Niech się nie sprawia przykrości innym będąc prowokowanym przez gniewne i awersyjne usposobienie.
Niczym matka troszcząca się o życie swojego jedynego syna, takie samo nastawienie należy rozwijać wobec wszystkich istot, bez wyróżniania.
Rozwijaj pełną miłości dobroć względem wszystkich istot, bez rozróżniania, czy to w górze, czy u dołu, czy w środku, bez przeszkód, nienawiści, czy wrogości.
(...)



Niemiecki buddolog, uczeń Lamy Ole Nydahla, Manfred Seegers napisał: "Pojęcia „Therawada” i „Hinajana” nie pokrywają się, ponieważ treści Therawady są w dużym stopniu tożsame z Mahajaną." ("Medytacja", HUNG, Opole, 2008).


Inny niemiecki znawca buddyzmu, profesor Volker Zotz zauważa, że "dzisiejsza Therawada wchłonęła pewne elementy Mahajany." ("Historia filozofii buddyjskiej", WAM, Kraków, 2007).

Sam Lama Ole Nydahl podkreślił: "Jeżeli chodzi o nauki Małej Drogi (Hinajany), czy też ślubowania mnichów i mniszek, służą one odnoszeniu pożytku dla samego siebie. Natomiast Therawada jako określenie wspólne dla wszystkich południowych buddyjskich szkół, a nie jako przeciwieństwo Wielkiej Drogi (Mahajany), w którym to znaczeniu używa tego terminu większość tybetańskich uczonych, zawiera, o ile wiem, również pojęcie współczucia." (wywiad "Gorący Tron", magazyn "Diamentowa Droga", nr 17).

Nieporozumienie związane z myleniem szkoły Theravada z poziomem nauk Hinajany próbował również wyjaśnić XIV Szamar Rinpocze, znamienity lama z tybetańskiej szkoły Karma Kagyu: "Nie mówimy, że buddyści ze Sri Lanki, Birmy i Tajlandii praktykują gorszą ścieżkę. W buddyzmie istnieją pewne praktyki zwane śrawakajana, pratjekabuddajana i bodhisattwajana. One mogą istnieć wszędzie. Nie twierdzimy, że buddyzm w waszym kraju istnieje tylko na tej najniższej ścieżce." (z wykładu Szamara Rinpocze "Trzy ścieżki: śrawakajana, pratjekabuddajana, bodhisattwajana", czerwiec 1987, Instytut Kamalashila, Niemcy).

Zgodnie z postanowieniami zjazdu World Fellowship of Buddhists w Colombo (Sri Lanka) z 1950 roku oraz VI Synodu Buddyjskiego w Rangunie - nazwa "Hinajana" w odniesieniu do szkół współczesnego buddyzmu nie powinna być używana. Natomiast jeżeli chodzi o styl nauczania współczesnych nauczycieli różnych tradycji niezwiązanych z Theravadą, stosowanie terminu "Hinajana" nie w odniesieniu do nauk szkoły Therawady, lecz wobec Śrawakajany i Pratjekabuddajany jest bardzo pomocne, ponieważ nadaje kontekst naukom z poziomu Bodhisattwajany.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
xeno
Posty: 259
Rejestracja: czw cze 19, 2008 19:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: xeno »

jw pisze:Wklejam go w całości i poddaję dyskusji:
Chyba nie bardzo jest nad czym dyskutować. Theravada nie była i nie jest hinajaną :)
Awatar użytkownika
jikjol
Posty: 127
Rejestracja: wt sty 16, 2007 19:17
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Sŏn Kwan Um
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: jikjol »

Witam

Spojrzenie z drugiej strony:) Jeśliby ktoś nie czytał.

http://sasana.wikidot.com/dhamma-i-niedualno-c

Pozdrawiam JIKJOL
"Bądź po prostu dżdżownicą, która zna wyłącznie dwa słowa: odpuść, odpuść." Ajahn Sumedho
Awatar użytkownika
amogh
Posty: 3535
Rejestracja: pt mar 21, 2008 20:16
Płeć: mężczyzna
Tradycja: hołd nie-nazwanemu
Lokalizacja: piwnica Auerbacha

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: amogh »

Theravada, Mahajana, Vadjrajana i Hinajana.

Gdyby ktoś zaznajomiony z nomenklaturą mógł wyklarować znaczenie sufiksu "jana".

Z tego, co wiem Theravada to odrębna tradycja, szlak droga. Theravada istnieje, ponieważ istnieją ludzie, którzy utożsamiają się z jej naukami i są ludźmi podążającymi za tymi naukami.

Mahajana również jest kolejnym sposobem na ogarnięcie się w tym świecie. W odróżnieniu od Theravady wskazuje na to, że jednak nie jesteś sam w tym wszystkim. Jesteś ty i twoje sprawy, są inni i ich sprawy. Mądrość i współczucie przenika cały ten bałagan.

O vajrajanie nic nie powiem, bo się nie znam.

Hinajana to podstawa, po prostu zaczynasz zwracać uwagę na to co i po co robisz. I generalnie, komu Twoje istnienie jest potrzebne. Wtedy uczysz się Mahajany itd...

Buddyzm sam w sobie też kręci się w kółko.

No i oczywiście uwalnia ludzi od samsary.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć Amoghu,
Gdyby ktoś zaznajomiony z nomenklaturą mógł wyklarować znaczenie sufiksu "jana".
yāna to środek transportu, pojazd.
Mahajana również jest kolejnym sposobem na ogarnięcie się w tym świecie. W odróżnieniu od Theravady wskazuje na to, że jednak nie jesteś sam w tym wszystkim.
"W odróżnieniu od"? "To co głoszą Starsi" mówi, że "jesteśmy sami z tym wszystkim"?

Pozdrawiam,
Skałosz
Awatar użytkownika
MarS
konto zablokowane
Posty: 462
Rejestracja: pt cze 06, 2008 09:12
Lokalizacja: kabaty

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: MarS »

Piszecie, że Hinayana jest praktykowana z pobudek egoistycznych. Co przez to rozumiecie bo nie wydaje mi się możliwe by ktoś był w stanie medytować z takich pobudek. Usiłować można ale nikt nie osiąga stanu medytacyjnego póki ma takie pobudki.
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

MarS pisze:Co przez to rozumiecie bo nie wydaje mi się możliwe by ktoś był w stanie medytować z takich pobudek. Usiłować można ale nikt nie osiąga stanu medytacyjnego póki ma takie pobudki.
pobudki egosityczne, to "obym osiągnął oświecenie"
pobutki mahajanistyczne to "oby wszyscy osiągnęli oświecenie" albo "oby inni osiągneli oświecenie"

ale generalnie nie ma sie co stresować. tak jak to Trungpa powiedział - wiekszośc buddystów na zachodzie nie stała się nawet hinajanistami, nie mówiąc już o tym, żeby byli mahajanistami ;)
Radical Polish Buddhism
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: ikar »

pobudki egosityczne, to "obym osiągnął oświecenie"
pobutki mahajanistyczne to "oby wszyscy osiągnęli oświecenie" albo "oby inni osiągneli oświecenie"
Intraneus,
w praktykach theravady nigdy nie spotkałem się z czymś takim jak "Obym osiągnął oświecenie" , ale zawsze i bez wyjątku "Oby wszystkie istoty były szczęśliwe, oby wszystkie istoty wyzwoliły się ze swojego cierpienia" w Pali to idzie tak "Bhavato sabba mangalam".
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć Ikarze,
Intraneus,
w praktykach theravady nigdy nie spotkałem się z czymś takim jak "Obym osiągnął oświecenie"
a czy Intraneus odnosił się do Theravādy?

Pozdrawiam,
Skałosz
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

nom. bo Theravada to nie jest hinajana.

btw: Siakjamuni chyba nigdzie nie zalecal "praktykowanie współczucia", ale współczucie spontanicznie w nim sie pojawilo po przebudzeniu, czy tak?
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

piotr pisze:a czy Intraneus odnosił się do Theravādy?
nie. do Marsa
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć Intraneus,
pobudki egosityczne, to "obym osiągnął oświecenie"
pobutki mahajanistyczne to "oby wszyscy osiągnęli oświecenie" albo "oby inni osiągneli oświecenie"
w Theravādzie jest ciekawiej, bo mówi się, że nie da się do końca oddzielić własnego prawdziwego szczęścia od prawdziwego szczęścia innych.

Dlatego osoba, która praktykuje dla szczęścia swojego i innych jest uważana za najwyższą, bo rozumie więcej od tych którzy praktykują, pragnąc własnego szczęścia, albo od tych którzy pragną szczęścia innych. Nie mówiąc o tych, którzy praktykują ani dla swojego ani dla szczęścia innych — oni zdaje się nic nie pojęli.

Pozdrawiam,
Skałosz
Awatar użytkownika
MarS
konto zablokowane
Posty: 462
Rejestracja: pt cze 06, 2008 09:12
Lokalizacja: kabaty

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: MarS »

"Obym osiągnął oświecenie" też może być altruistyczne jeśli to oświecenie ma służyć innym. A z drugiej strony to dążenie do oświecenia to chyba nieświadomość swoich pobudek i forma lgnięcia.
Awatar użytkownika
MarS
konto zablokowane
Posty: 462
Rejestracja: pt cze 06, 2008 09:12
Lokalizacja: kabaty

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: MarS »

piotr pisze:Nie mówiąc o tych, którzy praktykują ani dla swojego ani dla szczęścia innych — oni zdaje się nic nie pojęli.
Albo pojęli dużo więcej. Pytanie dlaczego w ich praktyce nie robią tego dla szczęścia (nie odrzucając go jednak).
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: ikar »

btw: Siakjamuni chyba nigdzie nie zalecal "praktykowanie współczucia", ale współczucie spontanicznie w nim sie pojawilo po przebudzeniu, czy tak?
W tradycji Thera:
Cała tradycja Thera bazuje na rozwoju współczucia i miłości do każdej żyjącej istoty.
W theravadzie rozwój współczucia i miłości oraz każdej kusala dhammy polega na rozwijaniu mądrości(panja). Gdy mądrość się rozwija wtedy miłość jest kultywowana.I to prowadzi do oświecenia, końca cierpienia.
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Czy Theravada to Hinayana?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Cześć MarSie,
Albo pojęli dużo więcej. Pytanie dlaczego w ich praktyce nie robią tego dla szczęścia (nie odrzucając go jednak).
w Theravādzie mówi się, że szczęście nie jest czymś co się zdarza, albo czymś co jest dane. Jednym z pierwszych ważnych wglądów jest zauważenie, że szczęście i nieszczęście zależy od tego co się robi (poprzez ciało, mowę i intelekt), czyli od własnych działań. Tu zaczyna się też bardzo ważna rola zasady kammy, która właśnie tego dotyczy.

Pozdrawiam,
Skałosz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dharma/Dhamma”