samobojstwo

dyskusje i rozmowy tyczące się dharmy buddyjskiej

Moderatorzy: kunzang, Har-Dao, iwanxxx

Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: samobojstwo

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
iwanxxx pisze:Mógłbyś wyjaśnić?
kunzang pisze:Tak. Acz małej epistoły to wymaga, więc napiszę to pewnie, na przestrzeni tej nocy /cytacików stosownych też muszę poszukać/.
Epistoły nie będzie 8) Udało mi się zredukować, to co napisałem, o dwie trzecie :D

Szitro /zhi khor/, zwane też ''jogą stu łagodnych i gniewnych bóstw bardo''. /Zhi - łagodny, khor - gniewny./ Owe łagodne i gniewne bóstwa są uznawane za wymiar manifestacji naszego potencjału.
Mamy różne cykle szitro w ramach szkół tybetańskich. W cyklach tych nauk znajdują się min teksty, które są ustnym pouczenie dla zmarłego i takim tekstem jest właśnie bardo thosgrol. Bywa też, że takie teksty funkcjonują samodzielnie. Tekst ten jest termą, a odnaleziony został przez Karma Lingpę /XIVw/ Warto tu nadmienić, że są także starsze teksty tyczące się pouczeń zmarłego, a pochodzące z X i XI w. Gro z tych tekstów, to termy i gongtery bonpo, zaliczane do najstarszych.
Teksty owych pouczeń pośmiertnych, mają wiele wymiarów, z jednej strony opisują wizje stanu pośmiertnego oraz przedstawiają proces momentu śmierci, z innej, przedstawiają wymiar kondycji istoty ludzkiej, z jeszcze innej, odnoszą się do naszego obecnego stanu w kontekście psychologii człowieka itd...
Tyle tytułem wstępu.

Główną praktyką szitro jest medytacja na owe 100 gniewnych i łagodnych bóstw, której celem jest przekształcenie wymiaru jednostki w wymiar mandali tych bóstw.
Jeżeli pozbawimy tą medytację symboli, czyli form tych bóstw, otrzymamy światła i dźwięki posiadajace określone cechy. Owe wizje, dzielimy na czyste i nieczyste. Czyste, to te, które prowadzą nas poza cierpienie, natomiast nieczyste, to te, które powodują, że pozostajemy dalej w wymiarze cierpienia.
Uważa się, że te dźwięki i światła posiadające określone cechy są takie same dla wszystkich istot ludzkich, jednak to, jaką formę one posiadają, zależne jest od wizji jakim hołduje dana jednostka za życia. W medytacji szitro przypisujemy im określoną formę w celu - że tak rzeknę - łatwiejszej i bardziej namacalne identyfikacji owych czystych wizji planu pośmierntego. Jest to istotnym o tyle, że gdy zamanifestuje się określone światło wraz z kanonadą dźwięków, które będą mu towarzyszyć, niejako z automatu nałożymy na to formę, z którą podczas praktyki obznajmiliśmy się doskonale i rozpoznamy dzięki temu ową czystą wizję, która właśnie pod postacią świateł i dźwięków się manifestuje. W innym wypadku - jeżeli nie praktykowaliśmy szitro - jest wysoce prawdopodobnym, że ta kanonada dźwięków i świateł wywoła tak silne emocje, iż forma, którą zaczniemy postrzegać /którą nałożymy na owe światła/ - przerazi nas. Natomiast światłom nieczystych wymiarów, które pojawiają się w kontrze do czystych, ze względu na nasze tendencje, którym hołdowaliśmy za życia, przypiszemy formy, które będą dla nas atrakcyjne i za nimi podążymy... nawet do piekieł.
Szaman pisze:Kiedyś tam gdzieś czytałem wypowiedź jakiegoś lamy, że jak ktoś tych wszystkich form nie zna, no to ich serio nie zobaczy bo jak i że wszystko co bedzie widział, to po prostu jakieś tam błyski, migi, światełka, inne szmery bajery i tyle ...
No właśnie... Nie mam teraz przestrzeni na to, by poszukać bardzo fajnej wypowiedzi na ten temat - Namkhai Norbu Rinpocze.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: samobojstwo

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

Teraz rozumiem, dlaczego astral mozna porownac do stanu posredniego...
OBE na przyklad... niektore osoby probujace "wyjsc z ciala" pisza o takich efektach akustycznych jak grzmoty czy dudnienie, ktore pojawiaja sie zazwyczaj na poczatku ich prob. Ale czy sa to dzwieki i swiatla przyjemne czy nieprzyjemne, i te i te niosa ze soba silny ladunek emocjonalny.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: samobojstwo

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
atomuse pisze:(...) Ale czy sa to dzwieki i swiatla przyjemne czy nieprzyjemne, i te i te niosa ze soba silny ladunek emocjonalny.
Ano :)
Ze swej strony uprościłem całą sprawę na maksa, by jasno/?/ przedstawić w czym rzecz z owym: ''Jeżeli nie praktykujesz cyklu szitro, to nie będzie żadnego Bar-do Thos-grol ''.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: samobojstwo

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

Ja widze to jeszcze tak:

Wizje nieczyste kojarza mi sie z nizszymi swiatami cyklicznej egzystencji, a czyste z wyzszymi. Dla kogos, kto za zycia walczy, wizje pelne krwi czy machania mieczem i ciecia nozem beda okazem pozadania, podczas gdy dla kogos innego, boskie wizje z dzwiekami dajmy na to harf i dzwoneczkow czy pluskaniem potoczkow. I w jednym i w drugim przypadku rozpoznanie, ze to wszystko jest tylko wizja, iluzja, jest dosyc trudne, no bo komu chce sie utracic to, co przyjemne? I zeby te przyjemnosc podtrzymac jak najdluzej, jedni wiecznie walcza, inni wiecznie sie rozkoszuja...

kunzang pisze:przekształcenie wymiaru jednostki w wymiar mandali tych bóstw
Czy to znaczy, ze rozpoznaje sie czysta forme tych wizji?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: samobojstwo

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
atomuse pisze:
kunzang pisze: przekształcenie wymiaru jednostki w wymiar mandali tych bóstw
Czy to znaczy, ze rozpoznaje sie czysta forme tych wizji?
Nie. To znaczy, że rozpoznaje się podstawę tych czystych wizji poprzez zintegrowanie się z ich madalą - po drodze jest rozpoznanie czystej formy tych bóstw /np pięciu dhyana buddów/.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: samobojstwo

Nieprzeczytany post autor: booker »

Gdzieś czytałem iż intensywność doświadczeń o których mówicie, w bardo stanu pośredniego jest takis sam jak w obecnym stanie, zn. w bardo życia naszym kochanym. To znaczy, że "rzeczy są tak samo realne" wówczas jak teraz; można by to tak powiedzieć.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: samobojstwo

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
atomuse pisze:Wizje nieczyste kojarza mi sie z nizszymi swiatami cyklicznej egzystencji, a czyste z wyzszymi. (...)
Zgodnie z poglądem szitro jako czyste postrzega się wizje pięciu dhyana buddów plus podstawa i są one poza łańcuchem cyklicznej egzystencji, natomiast wizje sześciu światów postrzega się jako nieczyste światy cierpienia cyklicznej egzystencji.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
truelove
Posty: 217
Rejestracja: czw gru 14, 2006 16:50
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Hindu

Re: samobojstwo

Nieprzeczytany post autor: truelove »

Pamiętam takiego posta, jakiś człowiek mówił że jego znajomy chce popełnić samobójstwo za pomocą Phowa żeby odrodzić się w Czystej Krainie. Wg Theravady żeby odrodzić się w wysokich światach Deva, zwanych Pure Abodes (Czyste Siedziby- acz nie wiem czy to dokładne tłumaczenie) trzeba być na trzecim Stopniu Oświecenia. Stopnie te to pierwszy- Wkraczający W Strumień, znaczy że od tej chwili nie odrodzi się już nigdy w niższych światach (piekłach, zwierząt i głodnych duchów) a odrodzi się najwyżej siedem razy w światach zmysłowych, czyli Deva i ludzi i osiągnie na pewno Nirvane, tak samo jest z wyższymi Stopniami Oświecenia Nirvana zagwarantowana (prócz Arahanta, on osiągnął Nirvanę, zatem w jego przypadku osiągnięta a nie gwarantowana), drugi- Raz Powracający- to znaczy że powróci do świata zmysłów jeden raz, rzeczony trzeci- Nie Powracający Anagami, ten który ma zagwarantowane odrodzenie w Czystych Siedzibach i tam osiągnie Nirvanę i Arahant, ten który osiąga Nirvanę już na tym świecie (wg Theravady o ile dobrze mi wiadomo bo nie jestem do tak do końca pewien Arahant ma urzeczywistnienie równe Buddzie). Polecam zajrzeć do tej tabelki żeby zobaczyć gdzie się istoty odradzają:

http://www.accesstoinsight.org/ptf/dham ... /loka.html

Popełnianie samobójstwa w intencji ucieczki od samsary to krok wg mnie w odwrotnym od zamierzonego kierunku- czyli wikłanie się w samsarę jeszcze bardziej. Póki nie osiągnie się pierwszego Stopnia Oświecenia należy liczyć się z faktem że można spaść do niższych światów.

Jeśli ktoś nie widzi wyjścia z sytuacji myślę że możliwe iż dobrą Nauką może być dla niego czynienie dobrych uczynków, w Dhammapadzie (rozdział Świat, 173) jest:

"Kto dobrymi czynami przysypuje zło, które wcześniej uczynił, rozjaśnia ten świat niczym księżyc uwolniony z chmur."

I to z rozdziału Zło 122:

Nie lekceważ dobra, mówiąc: „To mi nic nie da”. Kropla po kropli napełnia się dzban wodą, i podobnie mądry człowiek, gromadząc dobro po trochę, cały się nim wypełnia.

Myślę że dobrymi czynami można przysypać ewentualne zło nawet z poprzednich wcieleń przez które teraz ma się skłonności samobójcze.

Nie jestem też terapeutą, nie znam się na tym, to tylko kilka rozważań moich.

karuna

tl
"Dieta może wynieść cię bardzo wysoko, przez dietę możesz też upaść bardzo nisko"- Swami Jyothirmaya.
truelove
Posty: 217
Rejestracja: czw gru 14, 2006 16:50
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Hindu

Re: samobojstwo

Nieprzeczytany post autor: truelove »

odnośnie tej tabelki którą podałem powyżej, mogą być chyba różne jej wersje, nie tylko ta jedna.

karuna

tl
"Dieta może wynieść cię bardzo wysoko, przez dietę możesz też upaść bardzo nisko"- Swami Jyothirmaya.
Ronin
Posty: 131
Rejestracja: sob cze 26, 2004 13:43
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda

Re: samobojstwo

Nieprzeczytany post autor: Ronin »

Witam
kunzang pisze:...''Jeżeli nie praktykujesz cyklu szitro, to nie będzie żadnego Bar-do Thos-grol ''...
Że się wstrętnie wtrącę... Cóż to jest ten cykl praktyk szitro ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: samobojstwo

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Ronin pisze:Cóż to jest ten cykl praktyk szitro ?
Joga gniewnych i łagodnych bóstw. Zhitro

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Ronin
Posty: 131
Rejestracja: sob cze 26, 2004 13:43
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda

Re: samobojstwo

Nieprzeczytany post autor: Ronin »

Witam
kunzang pisze:...Joga gniewnych i łagodnych bóstw...
Dzięki za info. A czy jest Ktoś w Polsce, kto jest w stanie wyłążyć tę praktykę ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: samobojstwo

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Ronin pisze:Dzięki za info.
Nie ma za co - to już wcześniej zostało napisane w tym temacie.
Ronin pisze:A czy jest Ktoś w Polsce, kto jest w stanie wyłążyć tę praktykę ?
Tak - zapewne wielu. Pytanie: w jakim celu? :)

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Ronin
Posty: 131
Rejestracja: sob cze 26, 2004 13:43
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda

Re: samobojstwo

Nieprzeczytany post autor: Ronin »

he he... kunzang, Ty to jak jakiś psychoanalityk: po co, na co i dlaczego... ;) A sprawa jest zwyczajna, prosta... cyt.: "Jeżeli nie praktykujesz cyklu szitro, to nie będzie żadnego Bar-do Thos-grol'' kon. cyt.
Jakiś spooory czas temu zaczytywałem się w tej tybetańskiej księdzie Bardo Thodol (pisownia różna). Miałem różne wersje, fatalnie tłumaczone, co można było nawet na pierwszy rzut laika dostrzec. Jednakowoż z oczywistych względów bardzo mało rozumiałem. Po latach - i różnych doświadczeniach (z autopsji) - mam potrzebę wprowadzenia w życie jakby to powiedzieć metod, które nie pozwolą mi na "przeoczenie" jak to Ktoś napisał "błysków i rewelacji dźwiękowych" w pewnym momencie życia, jeśli rozumiesz, co mam na myśli... Czy dalej rozwlekać ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: samobojstwo

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj
Ronin pisze:Czy dalej rozwlekać ?
Rozumiem, że chcesz praktykować szitro. Skontaktuj się w tej sprawie z Wspólnotą Dzogczen /www.dzogczen.pl/. Może inni forumowicze podadzą Tobie namiary na inne sangi, gdzie praktykuje się szitro.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Ronin
Posty: 131
Rejestracja: sob cze 26, 2004 13:43
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda

Re: samobojstwo

Nieprzeczytany post autor: Ronin »

Dziękuję kunzang.
Awatar użytkownika
Milarepa
Posty: 435
Rejestracja: wt lip 25, 2006 13:33
Lokalizacja: kraków

Re: samobojstwo

Nieprzeczytany post autor: Milarepa »

truelove pisze:Pamiętam takiego posta, jakiś człowiek mówił że jego znajomy chce popełnić samobójstwo za pomocą Phowa żeby odrodzić się w Czystej Krainie. Wg Theravady żeby odrodzić się w wysokich światach Deva, zwanych Pure Abodes (Czyste Siedziby- acz nie wiem czy to dokładne tłumaczenie) trzeba być na trzecim Stopniu Oświecenia.
Jak wiemy są rożne czyste krainy. Są takie gdzie można się do nich dostać gdy będąc bodhisattwą osiągniemy pierwsze bhumi. Ale mam tu na myśli czysta krainę Dełaczen zwaną Sukhavati gdzie może praktycznie dostać się każdy kto ma wiarę w Buddę Amitabhe. Jest tez wiara w ziemskie czyste krainy, które podobno niektórzy widzieli tak jak czysta kraina Guru Rinpocze Góra o miedzianym kolorze, która podobno jest na Sri Lance i słynna Szambala w Azji centralnej. Ale tak naprawdę nawet Jezus Chrystus zwykł mawiać: „Królestwo niebieskie rozciąga się na całej ziemi ,ale ludzie go nie widzą”.
Świątobliwość Dilgo Khjentse Rinpocze odwiedzał upalną i rojąca się od much część Indii. Jego pomocnicy narzekali na surowe warunki a Ripocze zauważył: „Widzę tylko czystość i błogość”.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dharma/Dhamma”