Buddyjskie miejsca na ziemi

dyskusje i rozmowy tyczące się dharmy buddyjskiej

Moderatorzy: kunzang, Har-Dao, iwanxxx

Awatar użytkownika
looker
ex Moderator
Posty: 169
Rejestracja: śr sty 18, 2006 00:08
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu (Lama Ole)
Lokalizacja: Warszawa

Buddyjskie miejsca na ziemi

Nieprzeczytany post autor: looker »

witam,

Nie widziałem nigdzie takiego tematu wiec postanowiłem założyć go sam.
Chodzi mi przede wszystkim o wypisanie tutaj miejsc (klasztory, miasta itp.) które są warte zwiedzenia ze względu na swoją duchową wartość.
•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
Nina2
Posty: 122
Rejestracja: czw wrz 16, 2004 08:41

Re: Buddyjskie miejsca na ziemi

Nieprzeczytany post autor: Nina2 »

))))))))
Absolutnie wszystkie.
Polecam post na forum rajama : Miejsca zwiazane z sacrum : /usunięte przez: kunzang/
a takze: lekture z dziecinstwa, "Kima" Kiplinga : "gdys gotowy, Rzeka Zbawienia wytrysnie pod twymi stopami." (Ale najpierw - dluga pielgrzymka.)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Buddyjskie miejsca na ziemi

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam

Nina2 napisała:
''Absolutnie wszystkie.''

Niestety... nie wszystkie - buddyjskie.

Nina2 napisała:
''Polecam post na forum rajama : Miejsca zwiazane z sacrum :(...)''

Pomijając to, że podany przez Ciebie link, sam nic na podany temat nie zawiera, to odsyła następnie do artykułu wyborczej /ściana płaczu/, oraz luźnej dyskusji na forum.psychologia, czyli: donikąd w kontekście tego tematu. Proszę wziąć pod uwagę to, iż tematem są: Buddyjskie miejsca na ziemi.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
looker
ex Moderator
Posty: 169
Rejestracja: śr sty 18, 2006 00:08
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu (Lama Ole)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Buddyjskie miejsca na ziemi

Nieprzeczytany post autor: looker »

Dzięki Nina2, ale nie o to mi za bardzo chodziło.

Wchodzac na forum rajama zobaczylem dwa linki:
jeden o "Syndromie Jerozolimy" drugi o "Psychozie mesjasza", a ja poprostu chciałem uslyszeć kilka konkretnych nazw miejsc zwiazanych z historią buddyzmu, jego kulturą, cokolwiek.
60%-buddyzm
30%-naturalizm
10%-inne


- Ten użytkownik udziela się teraz w tzw. "realu" (coś w opozycji do "wirtual"). pzdr
jpack
Posty: 835
Rejestracja: pt cze 03, 2005 18:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Kurs Cudów
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Buddyjskie miejsca na ziemi

Nieprzeczytany post autor: jpack »

Cejlon - groty Polonnaruwa - siedlisko starożytnych zakonów i kapliczek oraz wielu słynnych rzeźb Buddy.
W książce "Współcześni mistycy i mędrcy" jest kawałek o tym jak Thomas Merton wchodzi do jakiejś jaskini tam na Cejlonie. Zacytuje może Ci sie spodoba:).

"Ścieżka spada stromo w dół do Gal Vihara: rozległa, spokojna, w kotlinie, otoczona drzewami. Niskie sterczące nad ziemią skały z wcinającą się w głąb jaskinią, a obok jaskini duży siedzący Budda z lewej strony, leżący Budda z prawej , i chba Anada stojący obok głowy leżącego Buddy. W środku jaskini kolejny siedzący Budda. Kanclerz biskupi, odżegnując się od "pogaństwa", trzyma się z tyłu, siada pod drzewem i czyta przewodnik. Udaje mi się podejść do Buddów, boso i w spokoju, ze stopami w mokrej trawie, w wilgotnym piasku. Potem milczenie tych niezwykłych twarzy. Wielkie uśmiechy. Ogromne a jednocześnie subtelne. Pełne wszelkich możliwości, niczego nie kwestionujące, widzące wszystko, nie odrzucające niczego, spokój płynący nie z rezygnacji z uczuć lecz z madhjamiki, z Sunjaty, spokój, który przejrzał na wylot każde pytanie, nie próbując dyskredytować nikogo ani nieczego - bez odpierania jakichkolwiek zarzutów - bez szukania jakichkolwiek innych argumentów. Dla doktrynera, dla umysłu , któremu potrzeba określonych postaw, taki spokój, takie milczenie może być czymś przerażającym. Zalała mnie fala ulgi i wdzieczności wobec oczywistej klarowności, a zarazem płynności kształtów i lini, rysunku monumentalnych ciał wkomponowanch w kształty skał i krajobraz, figury, kamień i dzrzewo. I rozległa płaszczyzna nagiej skały, wznosząca się pochyłością po przeciwnej stronie kotliny, dokąd można się wycofać, żeby sobie obejrzeć posągi z innej perspektywy.
Gdy tak patrzyłem na te posągi, zostałem nagle , niemal przemocą , odarty ze zwykłego , na wpół ograniczonego widzenia rzeczy i jakaś wewnętrzna klarowność, przejrzystość, eksplodująca jakby z wnętrza samych skał, stała się widoczna i oczywista. Dziwne świadectwo o tej leżącej postaci, uśmiech, smutny uśmiech Anandy stojącego z założonymi rękami. Chodzi o to że w tym wszystkim nie ma żadnej zagadki, żadnego problemu i naprawdę żadnej tajemnicy. Wszystkie problemy są rozwiązane i wszystko jest jasne, po prostu dlatego, że to co ma znaczenie jest jasne. Skała wszelka materia ,wszelkie życie jest naładowane dharmakają, wszystko jest pustką i wszystko jest współczuciem. Nie pamiętam żebym kiedykolwiek w życiu miał tak silne poczucie piękna i mocy duchowych, połączonych ze sobą w estetycznej iluminacji" :)
There is no use removing doubts one by one. If we clear one doubt, another doubt will arise and there will be no end of doubts. But if, by seeking the source of the doubter, the doubter is found to be really non-existent, then all doubts will cease
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Buddyjskie miejsca na ziemi

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Awatar użytkownika
looker
ex Moderator
Posty: 169
Rejestracja: śr sty 18, 2006 00:08
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu (Lama Ole)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Buddyjskie miejsca na ziemi

Nieprzeczytany post autor: looker »

Jeszcze natknąłem się na stronę z ośrodkami kagyu myślę że warto spojrzeć (szczególnie Indie i Nepal)
http://www.kagyu.net/KCT.asp (długo się ładuje)
60%-buddyzm
30%-naturalizm
10%-inne


- Ten użytkownik udziela się teraz w tzw. "realu" (coś w opozycji do "wirtual"). pzdr
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Buddyjskie miejsca na ziemi

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Eeeee... zamiast podawać linki napisalibyście:)

Wyręczę kolegów a myślę, że i zainspiruję:)

Buddyjskie miejsa na ziemi:

Nepal:

Kapilavatthu i Lumbini - miasto w którym wychowywał się Bodhisattva i miejsce gdzie się narodził.

Indie:

Bodh Gaya - miejsce Oświecenia Buddhy
Sarnath - miejsce wprawienia w ruch Koła Dhammy
Kusinara - miejsca Parinibbany i kremacji ciała Tathagaty
Sanchi - jedna z najstarszych stup
Sępi Szczyt - tam wielokrotnie Tathagata nauczał (nieopodal starożytnego miasta Rajagriha) Zdjęcie -> http://www.angelfire.com/indie/anna_jones1/vultpeak.jpg

Sri Lanka:

Anuradhapura - miejsce gdzie stał Wielki Klasztor zalożony przez Czcigodnego Mahindę
Polonnaruwa - miejsce gdzie wznosiła się słynna "Świątynia Zęba", reliktu Tathagaty

Thailandia:

Bangkok (Rang Thep) - tam wznosi się Królewska Świątynia która mieści posąg Szmaragdowego Buddhy
Ayutthaya - dawna stolica Tahilandii, tam wznosiło się wiele świętych klasztorów

Myanmar:

Kyaikhtiyo - tam znajduje się stupa z wielkiego, naturalnego głazu
Shwedagon - najświętsza stupa (pagoda) Birmy (i zarazem jej symbol) Shwedagon Pagoda

Laos:

Jaskini Pak Ou - jaskinie w których przechowywane są setki uszkodzonych Buddha Rupa (wizerunki Buddhy)

Malezja:

Borobadur - Kompleks stup i wizerunków Buddhy

Kambodża:

Angkor Wat - kompleks świątyń hinduistyczno-buddyjskich (dzisiaj już tylko buddyjskich) ;) O ten kompleks darły koty kambodża z Thailandią.

Szczegóły: http://users.mahajana.net/theravada/sym ... iejsca.htm

Dorzuci ktoś coś jeszcze?
братство и јединство!
3czwarte
Posty: 310
Rejestracja: śr gru 29, 2004 21:36
Lokalizacja: Śląsk

Re: Buddyjskie miejsca na ziemi

Nieprzeczytany post autor: 3czwarte »

Temat został przeniesiony do Dharma-free, chyba wiadomo dlaczego. Odnośnik pozostawiłem na forum Dharma, ale zniknie niebawem razem z tym postem.

Z pozdrowieniami,
Radek
aagje

hm, hm...

Nieprzeczytany post autor: aagje »

borobadur jest w indonezji.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Buddyjskie miejsca na ziemi

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witamy na forum Aagje :)
.
dane :580:
aagje

hej :)

Nieprzeczytany post autor: aagje »

tak, nowa jestem :)
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Buddyjskie miejsca na ziemi

Nieprzeczytany post autor: siristru »

tak, nowa jestem
Zatem prosimy sie ujawnić... w galerii :P

Dopisek:

Aha, Kunzangu - proszę popraw tą aszibkę o Malezji...
братство и јединство!
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Buddyjskie miejsca na ziemi

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
siristru pisze:Aha, Kunzangu - proszę popraw tą aszibkę o Malezji...
I wyjdzie na to, że Aagje poprawia bez sensu... zostawmy to :)

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
aagje

Re: Buddyjskie miejsca na ziemi

Nieprzeczytany post autor: aagje »

właściwie to można poprawić dwa razy.
bo... borobUdur.
byłam. widziałam. weszłam przed wschodem słońca. przez jakiś czas byłam tam sam na sam z tą wspaniałą budowlą. eeeech.....
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Buddyjskie miejsca na ziemi

Nieprzeczytany post autor: siristru »

To i tak budowla mahajanistyczna ;) Mandala itp... to wykracza poza moje zainteresowania... z mojej strony usuwam informacje o tym miejscu :) ale dodaję i rozbudowuję inne.

Wkrótce więcej informacji o Kapilavatthu, Angkor Wat, Bodh Gaya... dam znać na forum. Napiszę też o ponoć oryginalnych szczątkach Buddhy ze stupy w Kapilavatthu :)

Mam ambicję by dodać artykuły o większości świętych miejsc buddyzmu wczesnego i theravady
братство и јединство!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dharma/Dhamma”