Co trenował Budda

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Awatar użytkownika
SherabNyima
Posty: 57
Rejestracja: sob wrz 27, 2003 10:25
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen/Szambala
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Co trenował Budda

Nieprzeczytany post autor: SherabNyima »

W okresie, gdy żył jeszcze w pałacu Budda trenował (i to z ogromnym powodzeniem) formę zapasów, sztuki walki. Czy ktoś orientuje się co to było? (uprzedzając "zabawne" komentarze-potrzebuje tego do artykułu, który przygotowuję)
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: Co trenował Budda

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

kung-fu panda style napewno :just:


do czasow wspolczesnych przetrwal https://en.wikipedia.org/wiki/Malla-yuddha wiec pewnie cos w tym stylu
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Co trenował Budda

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Jeśli Bodhidharma przyniósł ponoć chi kung do Chin, to może dla zdrowia ćwiczył? :peace:
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Co trenował Budda

Nieprzeczytany post autor: ethan »

SherabNyima pisze: sob mar 04, 2017 09:18 W okresie, gdy żył jeszcze w pałacu Budda trenował (i to z ogromnym powodzeniem) formę zapasów, sztuki walki. Czy ktoś orientuje się co to było? (uprzedzając "zabawne" komentarze-potrzebuje tego do artykułu, który przygotowuję)
Czy moglbys podzielic się artykulem?
Z gory dzieki :)
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Co trenował Budda

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

W "The Romantic Legend of Sakya Buddha" (rozdział "The Prince enters school", można znaleźć w necie) mówi się o kształceniu umiejętności "atletycznych" Siddharthy, także biegłości w sztuce wojskowej/wojennej, ale czy było to rzeczywiście kształcenie, mam poważne wątpliwości, skoro Siddhartha odpowiada nauczycielowi w ten sposób: "As for me I will be my own instructor" (Jeśli chodzi o mnie, będę moim własnym instruktorem), a potem: "I am self-taught" (Jestem samoukiem). ;) Zdaje się, że poprosił mistrza, by zajął się innymi młodzieńcami, a sam w tym czasie bezwysiłkowo opanował perfekcyjnie każdą z wymaganych sztuk. Miało to miejsce w Kan-Ku garden na przedmieściach Kapilavastu, a miejsce to urządził ojciec Siddharthy. Nazwa ogrodu oznaczała, jeśli dobrze zrozumiałam, "diligent labour" (staranne wysiłki, sumienna praca).

Natomiast w tym miejscu (rok 544) wzmiankuje się tak oto: "The Buddha’s power was not entirely spiritual, either. According to subsequent stories, he was a champion wrestler, archer, runner, swimmer, and mathematician who won his first wife in a duel". (Moc Buddy nie była wyłącznie duchowa. Według kolejnych opowieści był mistrzem zapasów, łucznikiem, biegaczem, pływakiem i matematykiem, który wygrał swoją pierwszą żonę w pojedynku).

Wyczytałam też, że w starożytnych Indiach uprawiana była jakaś szczególna forma zapasów, nazywana Mall-Stambha. "Mall - Stambha, a peculiar form of wrestling, wherein both contestants sit on the shoulders of their 'seconds', who stand in waist - deep water throughout the game. Jeśli dobrze zrozumiałam, zawodnicy siedzą na ramionach swoich pomocników, stojących po pas w wodzie. Ale nie ma tu nic o tym, że Budda tego typu zapasy trenował, jest natomiast wzmianka o tym, że ćwiczył rzut młotem, jeździectwo (na słoniach?) i brał udział w wyścigach rydwanów.
(http://sports.indiapress.org/ancient_indian_games.php)


Pozdrawiam, gt


Ps. Przyłączam się do prośby Ethana. :)
Awatar użytkownika
SherabNyima
Posty: 57
Rejestracja: sob wrz 27, 2003 10:25
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen/Szambala
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Co trenował Budda

Nieprzeczytany post autor: SherabNyima »

:namaste:
Z tego co udało mi się znaleźć to formą praktykowana w dawnych Indiach było Kalari (Kalaripayat) chociaż nie udało mi się znaleźć informacji czy było praktykowane w czasach i kraju Siakjamuniego.
Artykuł (a właściwie nawet dwa) niestety na razie trafił na długa listę tekstów czekających na napisanie i to nie na początek (na pierwszej pozycji jest tekst o wyborach Miss Tybetu i ich organizatorze, który nazywa siebie-moim zdaniem uroczo-"małomiasteczkowym impresario"). Za to z dłuższym, nie nwesowych tekstów jakby kogoś interesowało napisałem ostatnio co-nieco a propos weganizmu.
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Co trenował Budda

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

Moc Buddy nie była wyłącznie duchowa. Według kolejnych opowieści był mistrzem zapasów, łucznikiem, biegaczem...
Czyli coś w stylu szerokich barów Platona.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”