Rozne rodzaje szine a silne centrum

dyskusje i rozmowy tyczące się dharmy buddyjskiej

Moderatorzy: kunzang, Har-Dao, iwanxxx

Igo
Posty: 962
Rejestracja: czw kwie 26, 2007 17:37
Tradycja: Bon i buddyzm tybetański

Rozne rodzaje szine a silne centrum

Nieprzeczytany post autor: Igo »

Mam na mysli szine, ktore nie jest praktyka kyerim (faza budowania) w tantrze lecz
np. koncentracja na powietrzu wdychanym i wydychanym przez nos w theravadzie, czy liczenie oddechow i spoczywaniu umyslem w dantian w zen czy tez szine z tradycji bon, z bialym A na kijku.

Jak sie maja te rodzaje szine do wzmacaniania centrum, do budowania sily centrum ?

Czy mozna powiedziec, ze ktores z tych rodzajow szine buduje silniejsze centrum niz inne?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Rozne rodzaje szine a silne centrum

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Igo pisze:Mam na mysli szine, ktore nie jest praktyka kyerim (faza budowania) w tantrze lecz
np. koncentracja na powietrzu wdychanym i wydychanym przez nos w theravadzie, czy liczenie oddechow i spoczywaniu umyslem w dantian w zen czy tez szine z tradycji bon, z bialym A na kijku.

Jak sie maja te rodzaje szine do wzmacaniania centrum, do budowania sily centrum ?
Zdefiniuj proszę - to, co Ty, konkretnie, rozumiesz pod pojęciem ''centrum''? :)
Wiesz... może się okazać, że nie dość, iż rożne tradycje /theravada, zen, bon/, różnie rozumieją pojecie ''centrum'', to jeszcze dochodzi to, o co Tobie konkretnie chodzi w związku z tym pojęciem ;)

Od strony bon, tak w telegraficznym skrócie - szine z podporą /obiektem - A/, ugruntowuje, bazuje na elemencie ziemi, na osadzeniu w sobie, ugruntowaniu w sobie i wyciszeniu, a przede wszystkim: zrównoważeniu - a owo zrównoważenie ugruntowuje się poprzez szine bez podpory /bez obiektu/.
I tak między nami Igo ;) to jak dla mnie, mocne centrum w zen jest tożsame z byciem ugruntowanym w bon.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Igo
Posty: 962
Rejestracja: czw kwie 26, 2007 17:37
Tradycja: Bon i buddyzm tybetański

Re: Rozne rodzaje szine a silne centrum

Nieprzeczytany post autor: Igo »

kunzang pisze:Zdefiniuj proszę - to, co Ty, konkretnie, rozumiesz pod pojęciem ''centrum''? :)
Wiesz... może się okazać, że nie dość, iż rożne tradycje /theravada, zen, bon/, różnie rozumieją pojecie ''centrum'', to jeszcze dochodzi to, o co Tobie konkretnie chodzi w związku z tym pojęciem ;)
W ogole po raz pierwszy przeczytalem sformulowanie "silne centrum" na tym forum i odnosilo sie do terminologii ze szkoly zen kwan um. Dla mnie "silne centrum" to stabilosc emocjonalna.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Rozne rodzaje szine a silne centrum

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj
Igo pisze:(...) Dla mnie "silne centrum" to stabilosc emocjonalna.
Ano... takoż i to :)
Czyli: zrównoważenie elementów /żywiołów/, stan ha deła /dzogczen/... a to jest osadzenie w sobie i ugruntowanie, poczucie pełni, też pełni istnienia.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
GatoNegro
Posty: 503
Rejestracja: śr lis 24, 2010 19:07
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Szkoła Zen Kwan Um
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Rozne rodzaje szine a silne centrum

Nieprzeczytany post autor: GatoNegro »

Witam. :)
Igo pisze: Jak sie maja te rodzaje szine do wzmacaniania centrum, do budowania sily centrum ?
W Szkole Zen Kwan Um, mówi się o trzymaniu energii umysłu w miejscu tantien (tj. 3 cm poniżej pępka). Kiedy praktykujesz z tantien powinieneś powoli wdychać i wydychać, Cztery sekundy wdech, dziesięć sekund wydech. Swoją uwagę kierujesz na tantien. W naszej świadomości pojawiają się myśli, emocje i uczucia. Kiedy robisz praktykę tantien wtedy Twoje centrum staje się mocniejsze. Wtedy możesz postrzegać i kontrolować swoje myśli i uczucia.
Igo pisze: Czy mozna powiedziec, ze ktores z tych rodzajow szine buduje silniejsze centrum niz inne?
Nie, ale jeśli praktykujesz któreś z tych rodzajów szine to Twoje centrum stanie się silniejsze.
Moim zdaniem nie jest to kwestia tego, że jedna praktyka jest lepsza od drugiej. Każda z nich buduje silne centrum. Jak zauważyłeś, jedne praktyki polegają na koncentracji, inne na wizualizacji. Jeśli komuś bardziej odpowiada wizualizacja, wtedy ten rodzaj praktyk będzie dla niego skuteczniejszy. O ile będzie mocno praktykowany. ;)
kunzang pisze: jak dla mnie, mocne centrum w zen jest tożsame z byciem ugruntowanym w bon.
Zgdzam się. :)

Pozdrawiam.
GN
Kwan Seum Bosal
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dharma/Dhamma”