koncentracja na Tantien a oświecenie

dyskusje i rozmowy tyczące się dharmy buddyjskiej

Moderatorzy: kunzang, Har-Dao, iwanxxx

Awatar użytkownika
stepowy jeż
Senior User
Posty: 1852
Rejestracja: pn paź 23, 2006 18:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen, Zen

Re: koncentracja na Tantien a oświecenie

Nieprzeczytany post autor: stepowy jeż »

Har-Dao pisze:Natomiast chciałbym napisać coś o medytacji dla samej medytacji. Nie jestem do końca pewien co praktykowałeś, natomiast wydaje mi się, że medytacja jako sztuka dla sztuki prowadzi na manowce. Być może warto byłoby właśnie pogadać w gronie z praktykującymi Zen i wyniknie z tego ciekawa dyskusja - praktykowanie oddechu i uświadamianie sobie uczuć jest może pomocne i może oczyszcza nieco powierzchnię. Moim zdaniem jednak potrzebna jest wiara, że ta medytacja jest z czymś związana. Moim zdaniem buddyści medytują wg pewnego wzoru, który dał Buddha i świadomie, bądź podświadomie wierzą, że dzięki różnorakim praktykom (nie tylko medytacji) jak praktykowanie szczodrości, przestrzeganiu zasad etycznych i po prostu byciu dobrym, doskonalą się w treningu, który zalecał Buddha. Nie jest to wtedy takie płaskie, takie egotyczne, staje się drogą życiową i wsiąka. Dobrze jest jeśli wsiąka coś dobrego, coś co nas samych doskonali i poprawia nasze relacje ze światem i z samym sobą. Trudno jest uwierzyć w systemy medytacyjne powstałe w XX wieku i koncentrujące się na oczyszczaniu siebie jedynie poprzez medytację. Buddyzm to znacznie więcej niż medytacja, to cały system "filozoficzno-religijny" - to dzięki temu ma się przekonanie (i jest to odczuwalne na poziomie podświadomym [uczuciowym] także), że system ten działa i jest uniwersalny.
Jak dla mnie trafiasz w sedno. Jest cała masa różnych technik i nowych systemów, jog bijących z kolorowych gazet i wszystko pod hasłem poczujesz się lepiej, będziesz piękniejszy, spokojniejszy, zdrowszy itp.

Buddyzm, praktyka - dla mnie to coś więcej, zdecydowanie więcej. To całe życie, przenika całe życie, a medytacja jest m.in. tym co podtrzymuje żar praktyki. Lecz jak powiedział nauczyciel najważniejsze jest zrozumienie. Jeśli praktykuję to wiem dlaczego to robię, jeśli przestrzegam wskazań to wiem dlaczego, dotyczy to również rozwijania szczodrości, współczucia i mądrości. Wiem też dlaczego się kłaniam i dlaczego robię medytację lub dedykację praktyki czy guru jogę. To wszystko jest jasne: pokłony nie są bez sensu, wszystkie praktyki mają głęboki sens. Co więcej dostrzegam również sens praktyk innych wierzeń, innych religii.
Gdyby jednak chodziło tylko o lepsze samopoczucie to dawno już bym sobie odpuścił. Czuję się bowiem świetnie.


p.s.
Har-Dao pisze:intencjonalnie możesz nie obrażać nikogo, aczkolwiek nie zmienia to faktu, że możesz swoimi słowami nieświadomie kogoś obrażać, aj?
Jakby co, to nie czuję się obrażony ;)

Pozdrawiam
blujon
Posty: 65
Rejestracja: sob gru 01, 2007 10:22

Re: koncentracja na Tantien a oświecenie

Nieprzeczytany post autor: blujon »

Har-Dao pisze:Czyli prawdziwe ja jest z natury złe i skazane na bycie złym?
Prowokujesz? Kiedy znikają przeszkadzające emocje wyłania się prawdziwe ja. Sam sobie odpowiedz czy jest złe czy dobre.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: koncentracja na Tantien a oświecenie

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
blujon pisze:(...) Kiedy znikają przeszkadzające emocje wyłania się prawdziwe ja. (...)
blujon pisze:(...) Nietrudno jest uzyskać wgląd w stanie pełnego otwarcia i spokoju umysłu. Kwestionuję prawdziwość takiego wglądu.
Pozdrawiam
kunzang
blujon
Posty: 65
Rejestracja: sob gru 01, 2007 10:22

Re: koncentracja na Tantien a oświecenie

Nieprzeczytany post autor: blujon »

Brawo! 1-0 dla Kunzanga. Kończymy ten temat, ale za jakiś czas zaatakuję ponownie :)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: koncentracja na Tantien a oświecenie

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
blujon pisze:Brawo! 1-0 dla Kunzanga.
:zdziwko: ke?
blujon pisze:(...) ale za jakiś czas zaatakuję ponownie :)
ech... :zalamany: :zalamany: :zalamany:

Pozdrawiam
kunzang
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: koncentracja na Tantien a oświecenie

Nieprzeczytany post autor: LordD »

blujon pisze:Brawo! 1-0 dla Kunzanga. Kończymy ten temat, ale za jakiś czas zaatakuję ponownie :)
A co to jakaś walka? Partyzantka pseudointelektualna? Pamiętaj Blujon, że także buddysta potrafi się wkurzyć. Jak się nie opamiętasz to zrobimy praktykę w twojej intencji i zobaczysz!!! ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dharma/Dhamma”