Dharma i filozofia

dyskusje i rozmowy tyczące się dharmy buddyjskiej

Moderatorzy: kunzang, Har-Dao, iwanxxx

Awatar użytkownika
zbyt
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 10, 2006 20:01
Lokalizacja: Otwock

Dharma i filozofia

Nieprzeczytany post autor: zbyt »

W powszechnym obiegu można napotkać zwrot "filozofia budyjska". Bywa, że sami buddyści mówią czasem publicznie, że buddyzm jest też pewną "filozofią". Zastanówmy się na ile jest to zgodne z prawdą...

Niechaj na tym świecie człowiek nie tworzy sobie żadnej filozoficznej doktryny, czy to opierając się na poznaniu, czy też na cnotach bądź zacnych uczynkach. Niech nie uważa się ani za równego innym, ani za gorszego, ani za wybitnego.

Porzuciwszy to, co pochwycił, nie chwytając niczego więcej, uniezależnia się nawet od wiedzy. Nie stowarzysza się z tymi, których te lub owe rzeczy zawłaszczyły, nie wraca do żadnego filozoficznego poglądu.
Suttanipata, Paramattha Sutta, 34-35

W świetle powyższego cytatu Dhamma nie jest ani poglądem, ani wiedzą, ani filozofią. W istocie ujęcie Dhammy związane jest z ... porzuceniem wszelkiego uzależnienia od całej tej masy wikłających mentalnych konstrukcji.
"Podobnie jak wielkie morze ma tylko jeden smak - smak soli, tak też, ta Nauka i Dyscyplina ma tylko jeden smak - smak wyzwolenia". Udana V.5, Uposatha Sutta.
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Dharma i filozofia

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

zbyt pisze:Porzuciwszy to, co pochwycił, nie chwytając niczego więcej, uniezależnia się nawet od wiedzy.
no właśnie. Tylko że to chodzi o totalne puszcze wszystkiego wg mnie. Tak więc... o jakiej Dharmie mówisz? ;D
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Dharma i filozofia

Nieprzeczytany post autor: booker »

W istocie ujęcie Dhammy związane jest z ... porzuceniem wszelkiego uzależnienia od całej tej masy wikłających mentalnych konstrukcji.
Dhamma jest mentalną konstrukcją, nie zauważyłeś ?
Ludzie bardzo wikłają się w Dhamme..."Dhamma is like this, Dhamma is like that !"

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Dharma i filozofia

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Wg Mistrza Xu Yuna:

Mnich pewnego dnia spytał Zhao Zhou:
- Co dzieje się, kiedy praktykujący w końcu uchwyci stan przekroczenia zmysłów (nonsensory state)?
Mistrz Zhao Zhou odpowiedział:
- Odkłada go.
Mnich nie zrozumiał, więc ten dylemat stał się jego huatou . "Jak ktoś może odłożyć nieobecność czegoś?" Pracował nad tym i pracował, ale wciąż nie mógł zrozumieć. Więc wrócił do Mistrza Zhao Zhou i spytał:
- Jak można odłożyć nieobecność czegoś?
Mistrz Zhao Zhou odpowiedział po prostu:
- Czego nie możesz odłożyć, zabierz ze sobą.
W tej chwili mnich osiągnał oświecenie.

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Dharma i filozofia

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

dzięki za tekst i link iwanxxx ;D
a na przyszłość : przesyłaj mi takie linki do tekstów na gg jeśli możesz ;D]
byłbym wdzięczny bo masz niezwykły talent do znajdywania dobrych tekstów ;D
Pozdr
Łukasz
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
zbyt
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 10, 2006 20:01
Lokalizacja: Otwock

Re: Dharma i filozofia

Nieprzeczytany post autor: zbyt »

booker pisze:
W istocie ujęcie Dhammy związane jest z ... porzuceniem wszelkiego uzależnienia od całej tej masy wikłających mentalnych konstrukcji.
Dhamma jest mentalną konstrukcją, nie zauważyłeś ?
Oczywiście, że jest ale zauważ, że nie piszę o porzuceniu mentalnych konstrukcji tylko o porzuceniu przywiązania do nich. Proszę o uważną lekturę bo choć ta różnica może wydać się drobna to znaczenia są zupełnie inne...
"Podobnie jak wielkie morze ma tylko jeden smak - smak soli, tak też, ta Nauka i Dyscyplina ma tylko jeden smak - smak wyzwolenia". Udana V.5, Uposatha Sutta.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Dharma i filozofia

Nieprzeczytany post autor: booker »

zbyt pisze:
booker pisze:
W istocie ujęcie Dhammy związane jest z ... porzuceniem wszelkiego uzależnienia od całej tej masy wikłających mentalnych konstrukcji.
Dhamma jest mentalną konstrukcją, nie zauważyłeś ?
Oczywiście, że jest ale zauważ, że nie piszę o porzuceniu mentalnych konstrukcji tylko o porzuceniu przywiązania do nich. Proszę o uważną lekturę bo choć ta różnica może wydać się drobna to znaczenia są zupełnie inne...
Tak, Zbycie, chyba dobrze przeczytałem, dlatego dodałem o wikłaniu się w Dhamme.
Miałem tak samo na myśli przywiązanie.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Dharma i filozofia

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

zbyt pisze:Niechaj na tym świecie człowiek nie tworzy sobie żadnej filozoficznej doktryny, czy to opierając się na poznaniu, czy też na cnotach bądź zacnych uczynkach. Niech nie uważa się ani za równego innym, ani za gorszego, ani za wybitnego.

Porzuciwszy to, co pochwycił, nie chwytając niczego więcej, uniezależnia się nawet od wiedzy. Nie stowarzysza się z tymi, których te lub owe rzeczy zawłaszczyły, nie wraca do żadnego filozoficznego poglądu. Suttanipata, Paramattha Sutta, 34-35

W świetle powyższego cytatu Dhamma nie jest ani poglądem, ani wiedzą, ani filozofią.
Nie wiem dlaczego wyciagnales taki wniosek z powyzszego cytatu.
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
zbyt
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 10, 2006 20:01
Lokalizacja: Otwock

Re: Dharma i filozofia

Nieprzeczytany post autor: zbyt »

Intraneus pisze:
zbyt pisze:W świetle powyższego cytatu Dhamma nie jest ani poglądem, ani wiedzą, ani filozofią.
Nie wiem dlaczego wyciagnales taki wniosek z powyzszego cytatu.
A ja nie wiem dlaczego Ty nie wiesz, dlaczego go wyciągnąłem... :P

Napisane jest to przecież wyraźnie, że adept "uniezależnia się od wiedzy" i "nie powraca do żadnego filozoficznego poglądu". Dlatego nauka wiodąca do wyzwolenia nie jest ani jednym ani drugim. Jaśniej już tego nie napiszę.
"Podobnie jak wielkie morze ma tylko jeden smak - smak soli, tak też, ta Nauka i Dyscyplina ma tylko jeden smak - smak wyzwolenia". Udana V.5, Uposatha Sutta.
Awatar użytkownika
zbyt
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 10, 2006 20:01
Lokalizacja: Otwock

Re: Dharma i filozofia

Nieprzeczytany post autor: zbyt »

booker pisze:Tak, Zbycie, chyba dobrze przeczytałem, dlatego dodałem o wikłaniu się w Dhamme. Miałem tak samo na myśli przywiązanie.
Wyjaśnij więc co rozumiesz przez "wikłanie się w Dhammę".
"Podobnie jak wielkie morze ma tylko jeden smak - smak soli, tak też, ta Nauka i Dyscyplina ma tylko jeden smak - smak wyzwolenia". Udana V.5, Uposatha Sutta.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Dharma i filozofia

Nieprzeczytany post autor: booker »

Witaj Zbyt
zbyt pisze:Wyjaśnij więc co rozumiesz przez "wikłanie się w Dhammę".
Już jest wyjaśnione.

Przeczytaj sobie:
"Napisane jest to przecież wyraźnie, że adept "uniezależnia się od wiedzy" i "nie powraca do żadnego filozoficznego poglądu". Dlatego nauka wiodąca do wyzwolenia nie jest ani jednym ani drugim."

następnie wyobraź sobie iż jesteś kimś, kto przez to mówi "Dhamma jest taka a taka, Dhamma nie jest inna"
następnie porównaj z: http://www.accesstoinsight.org/tipitaka ... .than.html
po czym kompletne zakończenie jest w: http://www.accesstoinsight.org/tipitaka ... .than.html
..precyzyjniej zakończenie jest w ostatnich siedmu linijkach Ud.6.0.6

To rozumiem poprzez wikłanie się w Dhamme, również Buddadhammę.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Dharma i filozofia

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

zbyt pisze:
Intraneus pisze:
zbyt pisze:W świetle powyższego cytatu Dhamma nie jest ani poglądem, ani wiedzą, ani filozofią.
Nie wiem dlaczego wyciagnales taki wniosek z powyzszego cytatu.
A ja nie wiem dlaczego Ty nie wiesz, dlaczego go wyciągnąłem... :P

Napisane jest to przecież wyraźnie, że adept "uniezależnia się od wiedzy" i "nie powraca do żadnego filozoficznego poglądu". Dlatego nauka wiodąca do wyzwolenia nie jest ani jednym ani drugim. Jaśniej już tego nie napiszę.
Otoz jedyne co ja z tego przeczytalem, to:

"Niechaj na tym świecie człowiek nie tworzy sobie żadnej filozoficznej doktryny, czy to opierając się na poznaniu, czy też na cnotach bądź zacnych uczynkach. Niech nie uważa się ani za równego innym, ani za gorszego, ani za wybitnego.

Porzuciwszy to, co pochwycił, nie chwytając niczego więcej, uniezależnia się nawet od wiedzy. Nie stowarzysza się z tymi, których te lub owe rzeczy zawłaszczyły, nie wraca do żadnego filozoficznego poglądu. Suttanipata, Paramattha Sutta, 34-35"

Reszta, a w szczegolnosci to:

"Dlatego nauka wiodąca do wyzwolenia nie jest ani jednym ani drugim."

To juz tylko Twoje wnioski/nakladki na powyzszy cytat. Powiem wiecej, wyglada mi to na "tworzenie sobie filozoficznej doktryny".
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
zbyt
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 10, 2006 20:01
Lokalizacja: Otwock

Re: Dharma i filozofia

Nieprzeczytany post autor: zbyt »

Intraneus pisze:To juz tylko Twoje wnioski/nakladki na powyzszy cytat. Powiem wiecej, wyglada mi to na "tworzenie sobie filozoficznej doktryny".
Czyli jakikolwiek komentarz tekstu sutty jest, Twoim zdaniem, od razu "filozoficzną doktryną"? Skąd ten pomysł i jak ta doktryna miała by niby brzmieć?


Booker - nie wiem o co Ci chodzi i nie mam ochoty czytać tych linków bo zadałem Ci proste pytanie i oczekuję na (w miarę) prostą odpowiedź, a nie zarzucenie lekturami...
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Dharma i filozofia

Nieprzeczytany post autor: booker »

nie zarzucenie lekturami...
Oh, to są tylko króciutkie dwie Udanki, po 5 minut na jedną.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Dharma i filozofia

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

zbyt pisze:Intraneus napisał/a:
To juz tylko Twoje wnioski/nakladki na powyzszy cytat. Powiem wiecej, wyglada mi to na "tworzenie sobie filozoficznej doktryny".

Czyli jakikolwiek komentarz tekstu sutty jest, Twoim zdaniem, od razu "filozoficzną doktryną"? Skąd ten pomysł i jak ta doktryna miała by niby brzmieć?
To nie jest wazne. Najwazniejsze jest to, ze dopisujesz do tej sutty tresci, ktorych tam nie ma.

1. Tekst sutty, który napisałeś nie wymaga wg mnie żadnego komentarza. Komentowanie rzeczy osczywistych, to bicie piany.
2. W tekscie tej sutty nie ma ani slowa o dharmie.
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
zbyt
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 10, 2006 20:01
Lokalizacja: Otwock

Re: Dharma i filozofia

Nieprzeczytany post autor: zbyt »

Intraneus pisze:dopisujesz do tej sutty tresci, ktorych tam nie ma.
Wskazuję na to co wynika z tekstu sutty. Gdyby Dhamma była wiedzą wystarczyło by ją gromadzić, gdbyby była filozoficznym poglądem to wystarczyło by się go trzymać. Tymczasem Dhamma związana jest z porzuceniem jednego i drugiego. Proste jak drut. :)
Intraneus pisze:W tekscie tej sutty nie ma ani slowa o dharmie.
Czyli Twoim zdaniem ta sutta nie dotyczy Dhammy i się do niej w ogóle nie odnosi? I piszesz to na poważnie? :shock:
Awatar użytkownika
zbyt
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 10, 2006 20:01
Lokalizacja: Otwock

Re: Dharma i filozofia

Nieprzeczytany post autor: zbyt »

booker pisze:Oh, to są tylko króciutkie dwie Udanki, po 5 minut na jedną.
No dobrze, przeczytałem. A teraz pytam: co z nich wynika Twoim zdaniem odnośnie Dhammy?
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Dharma i filozofia

Nieprzeczytany post autor: booker »

A teraz pytam: co z nich wynika Twoim zdaniem odnośnie Dhammy?
To, że wstrząsanie umysłu sporami na temat tego jaka jest Dhamma jest jedną z przyczyn transmigracji ponieważ dopóki nie stanę się Buddą zawsze będę ją widział jak Ci ślepcy w kontekście słonia.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
zbyt
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 10, 2006 20:01
Lokalizacja: Otwock

Re: Dharma i filozofia

Nieprzeczytany post autor: zbyt »

booker pisze:[To, że wstrząsanie umysłu sporami na temat tego jaka jest Dhamma jest jedną z przyczyn transmigracji ponieważ dopóki nie stanę się Buddą zawsze będę ją widział jak Ci ślepcy w kontekście słonia.
To może spróbuj nie wstrząsać? :wink:
"Podobnie jak wielkie morze ma tylko jeden smak - smak soli, tak też, ta Nauka i Dyscyplina ma tylko jeden smak - smak wyzwolenia". Udana V.5, Uposatha Sutta.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Dharma i filozofia

Nieprzeczytany post autor: booker »

zbyt pisze:To może spróbuj nie wstrząsać?
Staram się ;)

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dharma/Dhamma”