Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

dyskusje i rozmowy
jh
Posty: 141
Rejestracja: czw cze 21, 2007 19:07
Tradycja: Diamentowa Droga

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: jh »

atomuse napisał/a:
Lama Ole naucza wadzrajany. I to w stylu swieckim, nie klasztornym.
Aby być skrupulatnym to wadżrajana=tantra jest ścieżką tylko świecką, klasztorny styl już z samego powpdu reguł mnisich nie może być w pełni zwany tantrycznym.

[ Komentarz dodany przez: booker: Nie Lis 11, 2007 16:28 ]
Rozmowa przeniesiona z Buddyzm - dialog » Lama Ole vs Islam
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

jh pisze:Aby być skrupulatnym to wadżrajana=tantra jest ścieżką tylko świecką, klasztorny styl już z samego powpdu reguł mnisich nie może być w pełni zwany tantrycznym.
Z powodu jakich regul mnisich?
jh
Posty: 141
Rejestracja: czw cze 21, 2007 19:07
Tradycja: Diamentowa Droga

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: jh »

atomuse pisze:Z powodu jakich regul mnisich?
Reguły mnisie ograniczają swobodę w wielu przypadkach, w których akurat praktyk wadżrajany ma najwięcej pola do pracy. Tantra wykorzystuje całą gamę życiowych czynności do praktyki. Przecież powinaś chyba o tym wiedzieć jako adeptka szkoły Diamentowej Drogi.
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

jh pisze:Tantra wykorzystuje całą gamę życiowych czynności do praktyki.
Zgadza sie. Czy znasz zatem jakies zyciowe czynnosci mnichow, ktore nie sa przez nich wykorzystywane do praktyki wadzrajany?
jh
Posty: 141
Rejestracja: czw cze 21, 2007 19:07
Tradycja: Diamentowa Droga

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: jh »

atomuse pisze:Zgadza sie. Czy znasz zatem jakies zyciowe czynnosci mnichow, ktore nie sa przez nich wykorzystywane do praktyki wadzrajany?
Nie chodzi mi o to że czynności życiowe mnichów uniemożliwiają im praktykę wadżrajany lecz o to że reguły mnisie nie pozwalają na wykorzystanie w pełni metod tantrycznych.
Zresztą to są słowa Olego z któregoś wykładu.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: booker »

jh pisze:Nie chodzi mi o to że czynności życiowe mnichów uniemożliwiają im praktykę wadżrajany lecz o to że reguły mnisie nie pozwalają na wykorzystanie w pełni metod tantrycznych.
Zresztą to są słowa Olego z któregoś wykładu.
Nie rozumiem. Karmapowie to mnisi.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

jh pisze:Nie chodzi mi o to że czynności życiowe mnichów uniemożliwiają im praktykę wadżrajany lecz o to że reguły mnisie nie pozwalają na wykorzystanie w pełni metod tantrycznych.
Zresztą to są słowa Olego z któregoś wykładu.
Przypominam sobie, ze cos mowil o mnichach w zwiazku z metodami tantrycznymi, ale nie pamietam, jak sie doslownie wyrazil.
Ale pamietam, ze XVI Karmape uwaza za wielkiego jogina, a ten obral sobie za glowna praktyke praktyke Dorje Phagmo.

Poza tym, o ile sie nie myle, to ktorys z Karmapow byl zonaty i mial dzieci*, wiec linia przekazu jest jaka jest :grin:



* XV Karmapa Kacziab Dordże (1871 - 1922)



// Edit
I jeszcze tak sobie mysle, ze skoro reguly mnisie nie pozwalaja mnichom wykorzystac w pelni metod tantrycznych, to moze Kalaczakra jest przygotowaniem do finalnego zdjecia mnisich szat? ;)
jh
Posty: 141
Rejestracja: czw cze 21, 2007 19:07
Tradycja: Diamentowa Droga

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: jh »

booker pisze:Nie rozumiem. Karmapowie to mnisi.
Powtarzam tylko słowa Olego i innych nauczycieli również.
Jak to Ole kiedyś wspomniał mnisi są potrzebni tylko do tego aby wiele praktyk aktualnie niepotrzebnych mogło przetrwać.
Z tego co się orientuje mnich nie może praktykować chociażby karma jogi czyli jogi zjednoczenia, praktyk z alkoholem czy jedzeniem mięsa również i podejrzewam że w tantrach znajdzie się wiele więcej praktyk, których mnisi nie mogą wykonywać.
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

jh pisze:Z tego co się orientuje mnich nie może praktykować chociażby karma jogi czyli jogi zjednoczenia,
Karma joga przypomina mi raczej hinduizm :roll: I z tego co wiem, to nie chodzi w niej o zjednoczenie, a o pozytywne, umiejetne dzialanie, pomoc i sluzenie innym. Cos na styl gromadzenia zaslug :)
jh pisze:praktyk z alkoholem czy jedzeniem mięsa również i podejrzewam że w tantrach znajdzie się wiele więcej praktyk, których mnisi nie mogą wykonywać.
Z tego co pisali Paolo i Miluszka, to moga jesc mieso i pic alkohol, tylko ze np. musi to byc mieso zwierzecia zmarlego naturalna smiercia. I tylko w ramach Anuttarajoga tantr. W watku "Buddyzm i wegetarianizm" jest o tym wiecej.
jh
Posty: 141
Rejestracja: czw cze 21, 2007 19:07
Tradycja: Diamentowa Droga

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: jh »

atomuse pisze:Karma joga przypomina mi raczej hinduizm :roll:
Karma Joga jest buddyjską praktyką tantryczną zwaną inaczej Jogą zjednoczenia.
atomuse pisze:Z tego co pisali Paolo i Miluszka, to moga jesc mieso i pic alkohol, tylko ze np. musi to byc mieso zwierzecia zmarlego naturalna smiercia. I tylko w ramach Anuttarajoga tantr. W watku "Buddyzm i wegetarianizm" jest o tym wiecej.
Mnisi mają całkowity zakaz jedzenia mięsa, oczywiście tybetańczycy nigdy się dotego nie stosowali. Wiadomo że związane to było z surowymi warunkami panującymi w tybecie ale nwet teraz kiedy mieszkają na wygnaniu to niewielu stosuje się do zaleceń Dalajlamy czy Karmapy o niejedzeniu mięsa.
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

jh pisze:Karma Joga jest buddyjską praktyką tantryczną zwaną inaczej Jogą zjednoczenia.
Pierwsze slysze. Mozesz podac jakis link, potwierdzajacy to, co piszesz?

jh pisze:Mnisi mają całkowity zakaz jedzenia mięsa, oczywiście tybetańczycy nigdy się dotego nie stosowali.
Ale przeciez rozmawiamy w ramach tantry buddyzmu tybetanskiego :)
jh pisze:ale nwet teraz kiedy mieszkają na wygnaniu to niewielu stosuje się do zaleceń Dalajlamy czy Karmapy o niejedzeniu mięsa

Nie wiem, co mnisi na wygnaniu jedza i dlaczego jedza, co jedza.
kamma
Posty: 59
Rejestracja: czw lis 01, 2007 22:39
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: kamma »

Karma Joga jest jedną ze ścieżek jogi w hinduizmie:
" Ścieżki Jogi [edytuj]

* Bhakti joga - dążenie do rozwinięcia miłosnego związku z Bogiem w formie bhagawana
* Dżnjana joga – dążenie do mokszy (oświecenia, wyzwolenia się z reinkarnacji) poprzez zdobywanie wiedzy duchowej
* Hatha joga - ćwiczenia cielesne (asany)
* Karma joga - dążenie do wyzwolenia poprzez bezinteresowne czyny
* Krija Joga - joga oczyszczająca
* Kundalini Joga – dążenie do wyzwolenia przez budzenie energii węża Kundalini
* Laja Joga - medytacyjna szkoła jogi oparta na pracy z czakrami i mocy Kundalini
* Mantra joga – osiąganie mokszy poprzez recytowanie mantr
* Radża joga (też asztanga joga lub joga królewska) - ośmiostopniowy system jogi, którego celem jest samadhi
* Sahaja Yoga - medytacyjna ścieżka jogi polegająca na obudzeniu Kundalini i pracy z czakranami"

cytat z wikipedii
jh
Posty: 141
Rejestracja: czw cze 21, 2007 19:07
Tradycja: Diamentowa Droga

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: jh »

atomuse pisze:jh napisał/a:
Karma Joga jest buddyjską praktyką tantryczną zwaną inaczej Jogą zjednoczenia.

Pierwsze slysze. Mozesz podac jakis link, potwierdzajacy to, co piszesz?
Nie znam żadnych linków gdyż nie znam tego z sieci a z żywej literatury, której tytułów również nie pamiętam bo to dawno było. Nie mam natury dziennikarskiej aby zbierać materiały dowodowe, więc jeśli ktoś inny znajdzie takowe linki stwierdzające że jestem w błędzie, to wtedy bez problemu zweryfikuję swoje błędne informacje.
atomuse pisze:jh napisał/a:
Mnisi mają całkowity zakaz jedzenia mięsa, oczywiście tybetańczycy nigdy się dotego nie stosowali.

Ale przeciez rozmawiamy w ramach tantry buddyzmu tybetanskiego
Mnich to mnich i tantra buddyzmu tybetańskiego nie ma nic do tego.
atomuse pisze:jh napisał/a:
ale nwet teraz kiedy mieszkają na wygnaniu to niewielu stosuje się do zaleceń Dalajlamy czy Karmapy o niejedzeniu mięsa

Nie wiem, co mnisi na wygnaniu jedza i dlaczego jedza, co jedza.
Czy to znaczy że tylko ci z Tybetu są brani pod uwagę? :)
jh
Posty: 141
Rejestracja: czw cze 21, 2007 19:07
Tradycja: Diamentowa Droga

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: jh »

kamma pisze:Karma Joga jest jedną ze ścieżek jogi w hinduizmie:
" Ścieżki Jogi [edytuj]

* Bhakti joga - dążenie do rozwinięcia miłosnego związku z Bogiem w formie bhagawana
* Dżnjana joga – dążenie do mokszy (oświecenia, wyzwolenia się z reinkarnacji) poprzez zdobywanie wiedzy duchowej
* Hatha joga - ćwiczenia cielesne (asany)
* Karma joga - dążenie do wyzwolenia poprzez bezinteresowne czyny
* Krija Joga - joga oczyszczająca
* Kundalini Joga – dążenie do wyzwolenia przez budzenie energii węża Kundalini
* Laja Joga - medytacyjna szkoła jogi oparta na pracy z czakrami i mocy Kundalini
* Mantra joga – osiąganie mokszy poprzez recytowanie mantr
* Radża joga (też asztanga joga lub joga królewska) - ośmiostopniowy system jogi, którego celem jest samadhi
* Sahaja Yoga - medytacyjna ścieżka jogi polegająca na obudzeniu Kundalini i pracy z czakranami"

Wygląda na to że się myliłem ale mogę przysiąc że czytałem o tym w jakiejś książce nt buddyzmu. Może autor nie był zbyt dobrze poinformowany, szkoda że nie pamiętam tytułu.
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Karma joga ( oprócz tego, że występuje pod tą nazwą praktyka w ramach tantry hinduskiej) to faktycznie też joga buddyjska polegająca na praktyce zjednoczenia.
Ale tantra buddyjska w wydaniu tybetańskim ma tyle praktyk i odmian, które mogą bez żadnych przeszkód wykonywać mnisi, że nie wiem dlaczego jh koniecznie chce ich pozbawić moziwości praktykowania tantry.. Mówię np o jak najbardziej tantrycznej praktycejaką jest Niungne ( krija tantra), gdzie nawet świecka osoba, która ją ma wykonywać przyjmuje na pewnien czas ślubowania podobne do mnisich + czasowe ślubowania milczenia oraz całkowitego postu.
Sama karma joga jest związana z niektórymi praktykami w ramach najwyższej tantry (anutarajogatantry) i wówczas pewnie z taką praktyką mnisi mogli mieć problem. Być może ci najbardziej zaawansowani w praktyce dostawali dyspenzę na jakiś czas? Ale to oczywiście moje gdybanie.
Inną sprawą jest kwestia, ile czy też w ogóle mnich miał czasu na swoje indywidualne praktyki. Pewnie zajmował się kuchnią albo sprzątaniem, musiał być na wszystkich codziennych rytuałach i na inne rzeczy czasu mu nie starczało, chyba, że dobrze rokował i pozwolonu mu iść na odosobnienie. Gdzie oczywiście zajmował się praktykami tantrycznymi, których multum można robić nie łamiąc ani jednego z mnisich ślubowań.
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

Musze skorygowac swoja poprzednia wypowiedz odnosnie karma jogi w hinduizmie (ze "nie chodzi w niej o zjednoczenie, a o pozytywne, umiejetne dzialanie, pomoc i sluzenie innym. Cos na styl gromadzenia zaslug :) ")... Otoz tutaj doczytalam, ze jednak chodzi o zjednoczenie, a konkretnie o zjednoczenie (identyfikacje) z Brahmanem. Takie zjednoczenie rozpuszcza wszelka karme.

Inne zrodlo podaje, ze jest to joga dzialania oparta na zasadach reinkarnacji i indywidualnej karmie. I w tym zrodleznalazlam wzmianke odnosnie buddyzmu:
Poprzez prawidlowe dzialanie, myslenie oraz wole (dwie sciezki z osmiostopniowej sciezki w buddyzmie) zgodnie z karmicznym "duty" (//nie wiem akurat, jak to w kontekscie przetlumaczyc), osiagniete jest zjednoczenie z Jednym Bytem.
miluszka pisze:Sama karma joga jest związana z niektórymi praktykami w ramach najwyższej tantry (anutarajogatantry)
Na jakim zjednoczeniu polega karma joga w tantrach tybetanskich i z jakimi "niektorymi" praktykami jest ona zwiazana?


jh pisze:
atomuse pisze:jh napisał/a:
ale nwet teraz kiedy mieszkają na wygnaniu to niewielu stosuje się do zaleceń Dalajlamy czy Karmapy o niejedzeniu mięsa

Nie wiem, co mnisi na wygnaniu jedza i dlaczego jedza, co jedza.
Czy to znaczy że tylko ci z Tybetu są brani pod uwagę? :)
To znaczy, ze nie wiem, co mnisi na wygnaniu jedza i dlaczego jedza, co jedza :)
Niezaleznie od tego, jakiej sa narodowosci.
Poza tym nie wiem, czy oprocz tybetanskich mnichow na wygnaniu sa jeszcze inni mnisi.
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Odnośnie szczegółów praktykowania anuttarajogi zapytaj nauczyciela. Ja dodam tylko, że są praktyki, gdzie jednym z elementów jest zjednoczenie seksualne. Nic już nie chcę na ten temat pisać, bo
1. mało wiem
2. nauki na ten temat , kiedy je uzyskiwałam były zastrzeżone
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

Dzieki, Miluszka.
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

miluszka pisze:Odnośnie szczegółów praktykowania anuttarajogi zapytaj nauczyciela. Ja dodam tylko, że są praktyki, gdzie jednym z elementów jest zjednoczenie seksualne.
Chyba jednak zapytam. Ale po zakonczeniu nyndro do Mahamudry, bo seks teraz mi nie w glowie.

Mam jeszcze ogolne pytanie: czy inicjacji i wyjasnien do zjednoczonych form anutarajogitantry udzielaja rowniez mnisi, np. Karmapa, czy sa to tylko osoby swieckie? Pytam, poniewaz samo slowo Karma-pa oznacza, o ile wiem, "aktywnosc wszystkich buddow". Wiec zawiera chyba juz w sobie zjednoczenie seksualne.
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Jak najbardziej takich inicjacji udzielają mnisi. W Kagju nadal najwyżsi nauczyciele są w większosci stanu mnisiego. Chociażby Szamarpa, który wszystkie swoje inkarnacje o tym imieniu spędza w stanie mnisim.
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

Wiec praktyka zjednoczonych form (karma joga) nie jest wylacznie praktyka swiecka.
A jezeli taka nie jest, to nie rozumiem, dlaczego mnisi mieliby miec problemy z praktykowaniem karma jogi?
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

ten temat nie jest mi dobrze znany. Pytałaś jedynie o kwestię udzielania inicjacji do praktyk z anuttarajogatantry i na to odpowiadalam. Karma joga a praktyka form w zjednoczeniu to nie są synonimy.
Np praktyka tummo - , którą można robić na wiele sposobow, można robic samemu, ale w jakis wyjaśnieniach znalazlam pouczenie, iz jeśli ktoś nie ma postępow w praktyce, to aby uniknąć wstydu (!), może praktykowac w zjednoczeniu. jest to polecane jako sposób dla mniej pojetnych.
Bardzo proszę jednak pytaj o więcej nauczyciela.
Awatar użytkownika
Milarepa
Posty: 435
Rejestracja: wt lip 25, 2006 13:33
Lokalizacja: kraków

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: Milarepa »

atomuse pisze:Wiec praktyka zjednoczonych form (karma joga) nie jest wylacznie praktyka swiecka.
A jezeli taka nie jest, to nie rozumiem, dlaczego mnisi mieliby miec problemy z praktykowaniem karma jogi?
Jeżeli mnich lub osoba świecka wizualizuje siebie jako Buddę Kalaczakre obejmujący w zjednoczeniu z partnerkę nie jest to związek interpersonalny miedzy kobieta a mężczyzna. Raczej dotyczy to naszego wewnętrznego poczucia nierozdzielności metody i mądrości albo połączeni współczucia i rozróżniającej świadomości pustki.
jh
Posty: 141
Rejestracja: czw cze 21, 2007 19:07
Tradycja: Diamentowa Droga

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: jh »

Ztego co wiem to mnichów tybetańskich obowiązują takie same wskazania co mnichów ze Sri lanki czy z innych rejonów więc nie ma tu mowy o jakimkolwiek współżyciu czo to wizualizując Kalaczakre czy kogokolwiek innego. Mnisi pomimo tego iż mają często przekaz na udzielanie nauk tantrycznych to sami wielu z nich jednak nie mogą praktykować.
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

miluszka pisze:Pytałaś jedynie o kwestię udzielania inicjacji do praktyk z anuttarajogatantry i na to odpowiadalam.
Odpowiedzialas jedynie na to, co przeczytalas :). Ja natomiast pytalam o udzielanie inicjacji i wyjasnien do (praktyki) zjednoczonych form w anuttarajodze.

Nie moge sobie po prostu wyobrazic, jak ktos moze udzielac inicjacji, a tym bardziej wyjasnien do praktyk, z ktorymi moze miec problemy, i do ktorych to seksualne zjednoczenie zna, ze tak powiem, tylko z obrazkow :)

miluszka pisze:Karma joga a praktyka form w zjednoczeniu to nie są synonimy.
No coz, widocznie zrozumialam Twoje slowa na poczatku watku:
Karma joga (...) to faktycznie też joga buddyjska polegająca na praktyce zjednoczenia.

(...)

Sama karma joga jest związana z niektórymi praktykami w ramach najwyższej tantry (anutarajogatantry) i wówczas pewnie z taką praktyką mnisi mogli mieć problem.
inaczej.

Ja widze to tak, ze praktyka karma jogi jest scisle zwiazana z karma praktykujacego. A praktyka form w zjednoczeniu to tylko czesc (kwintesencja?) karma jogi.

miluszka pisze:Bardzo proszę jednak pytaj o więcej nauczyciela.
Jak sie nadazy okazja, to spytam. Poki co, pozadaje pytania sandze :) Bo chyba nie mowicie niczego innego od tego, czego ucza Was nauczyciele :)

Milarepa pisze:Jeżeli mnich lub osoba świecka wizualizuje siebie jako Buddę Kalaczakre obejmujący w zjednoczeniu z partnerkę nie jest to związek interpersonalny miedzy kobieta a mężczyzna. Raczej dotyczy to naszego wewnętrznego poczucia nierozdzielności metody i mądrości albo połączeni współczucia i rozróżniającej świadomości pustki.
To sie nazywa konkretna odpowiedz. Dzieki, Milarepo.
Czy "rozrozniajaca swiadomosc pustki" dotyczy tylko praktyki Buddy Kalaczakry, czy innych form w zjednoczeniu tez?
Chodzi mi o to, ze ta rozrozniajaca swiadomosc (madrosc) jest nieoddzielna od jednego z Dhyani-Buddow, a wiadomo, ze Dhyani-Buddow jest pieciu i kazdy z Nich reprezentuje "swoja" madrosc.

jh pisze:Mnisi pomimo tego iż mają często przekaz na udzielanie nauk tantrycznych to sami wielu z nich jednak nie mogą praktykować.
Czyli nauki, jakich udzielaja, sa w wielu przypadkach tylko natury moralnej i etycznej, a nie praktycznej? To by wyjasnialo, ze tak wielu mnichow garnie sie do inicjacji Kalaczakry... Tam maja chociaz rece pelne roboty, jezeli w tej praktyce rzeczywiscie sa takie teksty, o ktorych pisza krytycy.
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: paolo »

witam,

Wizualizacje typu jab-Jum nie mają nic wspólnego z seksem a już na pewno z mnisimi ślubowaniami. Weźmy na przykład najczęściej praktykowanego w Karma Kagyu gniewnego (sanskr. Krodha) jidama Dordże Phurbę (sanskr. Wadżrakilaja) występuje on w zjednoczeniu z „Partnerką” jednocześnie jego praktyki regularnie wykonuje się w klasztorach Kagyu przez mnichów oczywiście. Jeśli mamy do czynienia z formą jidama Jab-Jum to podczas wizualizacji jesteśmy obiema formami naraz. To nie jest tak, że „Ja” jestem tu a „partnerka” tam.
Gdybyśmy praktykowali sadhanę jidama Jab -Jub w ten sposób to byłby czysty dualizm. Jeśli chodzi o praktyki karma jogi (inna nazwa Karma mudra) to nie chodzi w nich o praktyki seksualne, dlatego mogą je praktykować również mnisi( są one udzielane indywidualnie). W ich przypadku zwyczajnie wizualizuje się tak zwaną „partnerkę”. Jak słusznie zauważyła Miluszka szczegółowych wyjaśnień należy szukać u nauczyciela. Forum nie jest najlepszym miejscem do wnikania w szczegóły praktyki Karma Mudry itp. Żeby nie być gołosłownym podam dla kontrastu krótki fragment nauk na temat Karma Mudry z Tradycji Gelukpa:

„Działanie, czyli „Karma -Mudra”, nazywa się tak z powodu karmy poprzednich żywotów, kiedy ktoś był wrzucony w ciało kobiety i uzyskał tu osiągnięcie. Podczas gdy takie czynności jak fizyczny stosunek, same w sobie nie wymagają uwagi do medytacji, lecz tylko skuteczności takiej Mudry(partnerki) i to określono jako „pieczęć czynu”.
Kiedy nasienie przetopione przez ogień wielkiej namiętności, wpada do lotosu matki i miesza się z jej czerwonym elementem, osiąga się to co określa się jako „typowa mandala myśli oświecenia”. Powstała mikstura jest kosztowana przez zjednoczonych ojca i matkę i kiedy ona dosięga gardła, w uczniu, który to obserwował, powstaje doświadczenie szczęśliwości i pustki. Autor mówi, ze w jego czasie konkretna fizyczna partnerka nie jest używana. Zamiast tego uczeń o najwyższych zdolnościach używa „pieczęci-wiedzy” (jnana-mudra), oznaczającej własną mentalną wizualizację zjednoczenia…” „… wyobrażona akcja jest skuteczna, bodhiczitta – kropla powstała ze zjednoczenia nasienia i krwi menstruacyjnej, zostaje przeniesiona na jogina, który jest całkowicie biegły w mentalnym stwarzaniu wydarzeń.”
Oczywiście bez pewnych wyjaśnień fragment ten może być nie do końca zrozumiały. W końcu, od czego są ustne pouczenia otrzymane od swojego Lamy.

Pozdrawiam,
odczuwaj dobro
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Są dwie rzeczy
1. praktyki z anuttarajogotantry, gdzie jidamy występują jako formy meskie i żeńskie w zjednoczeniu ( mogą być wykonywane w samotności są też wersję na wykonywanie z partnerem)
2. Karma - mudra, czy karma joga to są rozne praktyki wykonywane w zjednoczeniu ( tym razem faktycznym, nie tylko wyobrażonym) i mogą być powiązane z praktyka jidama, a czasem po prostu z obserwacją własnego umyslu.
A to,ze nauczyciel naucza tych praktyk daną osobę, to nie znaczy,że ma ona prawo przekazywać je dalej.
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

paolo pisze:Jeśli chodzi o praktyki karma jogi (inna nazwa Karma mudra) to nie chodzi w nich o praktyki seksualne, dlatego mogą je praktykować również mnisi
miluszka pisze:2. Karma - mudra, czy karma joga to są rozne praktyki wykonywane w zjednoczeniu ( tym razem faktycznym, nie tylko wyobrażonym)
No i badz tu czleku madry :6:57:
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: paolo »

Prostym przykładem tego, że w praktykach, jidama w zjednoczeniu Jab –Jum chodzi o coś innego niż w tzw. „praktykach seksualnych” i że mogą je praktykować również mnisi są Thanki, na których Karmapa ubrany w mnisie szaty siedzi w pozycji wadżry w zjednoczeniu z Wadżrawarahi. Przykład ten jasno pokazuje, że formy Jab-Jum nie prezentują pewien rodzaj egzotycznych praktyk seksualnych. A praktyki w zjednoczeniu maja tyle wspólnego z „praktykami seksualnymi”, co karma dla zwierząt z karmą w znaczeniu buddyjskim brzmią podobnie, ale….

PS. dzięki Miluszko za krótką a zarazem świetną wypowiedź. Rzeczywiście są teksty, które wyraźnie wskazują, że fizyczna partnerka jest niezbędna oraz, że istnieją różne sposoby praktyki jidama jab-jum czy karma mudry.
odczuwaj dobro
Szymon

tantra

Nieprzeczytany post autor: Szymon »

Tantra to tylko sciezka przeksztalcenia, 5 trucizn umyslu na piec madrosci, a nie praktyki "seksualne", tantre praktykuja wszyscy, swieccy czy mnisi, na zachodzie, oczywiscie jest to mylone i mocno pomieszane, westeners minds :)
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Część postów została przeniesiona tutaj
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

Nie chce zakladac nowego tematu z powodu jednego pytania, wiec zadam je tutaj:

Czy w Krija-Tantra medytuje sie rowniez na gniewne aspekty?
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: paolo »

Praktyka na gniewne aspekty (strażnicy i/lub jidamy) związana jest przede wszystkim z anuttarajoga tantrą. Chociaż pierwotnie tantra mahakali należała do krija tantry. Trudno tutaj generalizować, ponieważ każda ze szkół buddyzmu tybetańskiego ma swoje wyjątki. Wadżrajana nie jest sztywno poszufladkowanym systemem, że coś zostało raz ustalone… Czymś innym jest wykonywać praktykę w stylu danej tantry. Kiedy tylko modlimy się do strażnika, czy gniewnego jidama, kiedy traktujemy go jako wielkiego, pełnego siły… wówczas jest to praktyka bardziej w stylu krija tantry. Natomiast, jeśli chcemy wykonywać pełną sadhanę, identyfikować się z wybranym aspektem itd. wówczas mamy do czynienia z anuttarajoga tantrą.
odczuwaj dobro
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

paolo pisze:Czymś innym jest wykonywać praktykę w stylu danej tantry. Kiedy tylko modlimy się do strażnika, czy gniewnego jidama, kiedy traktujemy go jako wielkiego, pełnego siły… wówczas jest to praktyka bardziej w stylu krija tantry. Natomiast, jeśli chcemy wykonywać pełną sadhanę, identyfikować się z wybranym aspektem itd. wówczas mamy do czynienia z anuttarajoga tantrą.
A co sie dzieje w przypadku Carya-Tantry i Joga-Tantry?
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Słyszałam kiedyś takie porównanie dotyczace stosunku pomiędzy praktykującym a bostwem medytacyjnym:
W krijatantrze bostwo jest władcą, podobnie w czarja tantrze - jest nadrzędne, jest panem. W jogatantrze jest przyjacielem, zaś w annutarajogatantrze jest jak kochanek.
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Styl klasztorny,reguły mnisie a tantra buddyjska

Nieprzeczytany post autor: paolo »

Skonsultowałem temat z asystentem Tengi Rimpocze, lamą Rinczenem.
Na pytanie:
Czy w niższych tantrach czarya i yoga tantra również medytuje się na gniewne aspekty? Otrzymałem taką odpowiedź:
Tak, również i w krija tantrze jest bardzo wiele praktyk poświęconych
gniewnym formom Buddów.
odczuwaj dobro
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”