Poła

dyskusje i rozmowy
spaceshit
Posty: 12
Rejestracja: śr lis 08, 2006 12:01

Poła

Nieprzeczytany post autor: spaceshit »

Mam pytanie, nie wiecie kiedy odbywa się na terenie Europy ;) najbliższy kurs Phowa (z lamą Ole lub innym nauczycielem? pozdrawiam!:)
Awatar użytkownika
drikung
Posty: 80
Rejestracja: sob paź 07, 2006 20:04
Lokalizacja: Małopolska

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: drikung »

Co Cię tak Kolo przypiliło?
W lipcu była w Kucharach z Ole.Najbliższa jest w Izraelu 29.11-3.12.Info znajdziesz na stronie Karma Kagyu.
W Europie to pewnie gdzieś w okolicach lata.
Ty potrzebujesz phoły czy może dla kogoś kto odszedł albo zamierza ?
drikung
spaceshit
Posty: 12
Rejestracja: śr lis 08, 2006 12:01

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: spaceshit »

Ojciec przyjaciela jest chory i już nie wyzdrowieje... w ogóle ostatnio średnio co 2 miesiące dowiaduje sie o smierci kogos z otoczenia, juz chyba 6 kumpli pozegnalem w ciagu ostatniego roku :| i wszyscy po ok 20 lat :? dlatego pytam o phowa... w lecie bylem w tym czasie w calkiem innym miejscu, w sumie skrewilem sprawe, teraz mysle :x :x
spaceshit
Posty: 12
Rejestracja: śr lis 08, 2006 12:01

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: spaceshit »

...
Awatar użytkownika
karmapema
Posty: 440
Rejestracja: ndz paź 22, 2006 09:35
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: karmapema »

Na chwilę obecną - jeśli by coś się złego stało mantruj (jeśli to możliwe, przy tej osobie): om ami deva hri.
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Możesz też robić praktykę Czenrezi , dedykując zasługę choremu lub umierającemu znajomemu. Dla chorych zawsze dobra jest też praktyka tonglen, o której było wiele powiedziane w innym miejscu tego forum.
Praktyka pho - wa dla innych umierających wymaga pewnej wprawy w praktyce, gdyż praktykę dla osób zmarłych, znajdujących się w stanie bardo, trzeba wykonywać z dużą uważnością.
Awatar użytkownika
karmapema
Posty: 440
Rejestracja: ndz paź 22, 2006 09:35
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: karmapema »

Z tonglen też byłabym ostrożna :roll:
Mówienie o problemach osobistych nie jest dla mnie słabością. Słabością jest dla mnie ukrywanie ich ze strachu przed oceną.
Awatar użytkownika
drikung
Posty: 80
Rejestracja: sob paź 07, 2006 20:04
Lokalizacja: Małopolska

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: drikung »

Nie popadaj w rozpacz :( z tego powodu.
Aczkolwiek sprawa jest z tych najpoważniejszych: narodziny, starosć, choroba i śmierć :? ...
I co dalej?
No najlepiej oświecenie w momencie śmierci gdy pilnie sie praktykowało z oznakami realizacji.No a jeśli nie, za póżno spotkaliśmy Dharmę, to wtedy phoła jest wielkim błogosławieństwem.I jeśli my sami mieliśmy przekaz, oznaki powodzenia, i praktykujemy w miarę regularnie, to możemy być pewni iż dostaniemy możliwość szlifowania swego rozwoju w Czystej Krainie Amitaby lub innego Buddy.Jeśli nie a mieszkamy w Europie, w kraju gdzie Dharma jest dostępna oraz praktykujący i ich ośrodki, a jeszcze do tego mamy kumpla który praktykuje a przynajmniej wie co ewentualnie można zrobić aby pomóc w trudnej, ostatniej potrzebie, no i który to kumpel zaloguje się na tym forum to... ma bardzo dobrą karmę :D .
I bliscy kumpla też oczywiście 8) .
Co możesz zrobic???
Oczywiście we własnym i innych istot interesie jak najszybciej przyjąć przekaz i praktykować phołę.Wtedy wiele spraw sie rozjaśni .
Do tego czasu możesz zorientować się gdzie jest najbliższy ośrodek Karma Kagyu Ole Nydahla, lub innego nauczyciela buddyzmu o którym wiemy że wykonuje phołę na życzenia bliskich lub samych "poszkodowanych".
Przedstawić sprawę i napewno uzyskasz fachową pomoc .
Jest specjalny link do Ole Nydahla na który wysyła się dane delikwenta , zdjęcie też może być acz niekoniecznie i Ole robi phołę.Można poprosić joginów z ośrodka buddyjskiego Wadżrajany zrobienie dodatkowej praktyki w intencji już zmarłego oczywiście :).
Ważne jest, gdy osoba której chcemy pomóc jeszcze żyje , czy jest ona na tyle otwarta by można było porozmawiać z nią na ostateczne tematy, w aspekcie buddyzmu, praktyki phoły, dać do przeczytania jakieś pozycje tyczące się tematu , nauczyciela który będzie ew. mu pomagać przejść na tamtą stronę.Koncepcji bardo.
No i czy taż osoba życzy sobie jakiejkolwiek pomocy i jest tego w pełni świadoma.
Odpowiedzi na większość tych pytań musi podjąć się Twój przyjaciel przy Twej pomocy.
Tenzin Wangyal Rinpocze również uczy phoły w Polsce, info.- Związek Garuda, Nauczyciele z Karma Kamtzang też.
Ole Nydahl robi to najczęściej .
Na tym forum jest poniżej jeszcze jeden temat zatytułowany phoła, sprawdż.

Powodzenia
Jeszcze jakieś pytania, jestem do dyspozycji.

.
drikung
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

tonglen też byłabym ostrożna
Czemu akurat szczególnie z tonglen?
Awatar użytkownika
Karma Jesze
Posty: 271
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 15:10
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtzang
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: Karma Jesze »

Tong-len niebezpieczny :shock: ! ABSURD moja panno :D
Dobrze radzi Miluszka, praktyka Czenrezig i dobre życzenia.
Praktykuj prawość poprzez trzy bramy!
Awatar użytkownika
karmapema
Posty: 440
Rejestracja: ndz paź 22, 2006 09:35
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: karmapema »

Tonglen nie jest niebezpieczny, ale szczerze mówiac znam przypadki osób, tkóre się mocno po nim pochorowały. Stąd też zalecam ostrożność. Ale jak tam chcecie :P
Mówienie o problemach osobistych nie jest dla mnie słabością. Słabością jest dla mnie ukrywanie ich ze strachu przed oceną.
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

tong len
Tu mozna przeczytać sporo na temat tonglen. Niestety nie mam czasu teraz tego tłumaczyć ( jestem w pracy). Przez cały czas odkąd zajełam się buddyzmem, nie słyszałam ani razu od jakiegokolwiek lamy żadnego ostrzeżnia,że praktyka ta może przynosić negatywne skutki. Tymaczesem stale słychać pogłoski o szkodliwości tej praktyki, a także czasem ludzie pytają o to lamów ( i dobrze robią - to właściwi adresaci wszelkich wątpliwości). Sama słyszałam wypowiedź Khandro Rinpocze, która zaprzeczyła jakoby tong len przyniosiło negatywne skutki.
Polecam powrót do dyskusji na temat tonglen na naszym forum
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: jw »

miluszka pisze:Tymaczesem stale słychać pogłoski o szkodliwości tej praktyki
Jeśli ktoś praktykuje tonglen z niewłaściwą motywacją i niewłaściwym zrozumieniem tej praktyki, to nie ma się czemu dziwić. Najprawdopodbniej dotyczy to każdej niewłaściwie wykonywanej medytacji. Było na ten temat tutaj:
http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html? ... a=35832491


A tutaj tonglen w wersji soft, który raczej zaszkodzić nie powinien:
http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/page.php?id=35
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
adi
Posty: 88
Rejestracja: pt kwie 25, 2003 19:55
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: adi »

Najblizszy kurs poła przewidziany jest w Wildze - ośrodku Jungdrung Bon w dniach od 1 do 7 maja. Będzie to tzw. Teczowe Poła - nauki te poprowadzi lama Njima Dakpa Rinpocze. Raz już odbył się kurs poła prowadzony przez tego nauczyciela wtedy trwało to całe 10 dni, a jakoz Polakom jakoś szybciej udaje się osiagać rezultaty praktyki to teraz kurs będzie trwał krócej ;)

o kursie: http://a.bongaruda.pl/nauczanie/retreat/ndr2007.html

Pozdrawiam
Adibudda
Czasem i diabeł się rozanieli...
Awatar użytkownika
Milarepa
Posty: 435
Rejestracja: wt lip 25, 2006 13:33
Lokalizacja: kraków

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: Milarepa »

Będzie też kurs poła prowadzony przez Tenge Rinpcze w Grabniku . Lama Ole ma przekaz do praktyki poły właśnie od Tengi Rinpocze.:
http://www.benchen.org.pl/kursyTR2007.htm
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Ole chyba dostał tę praktykę od Ajanga Rinpocze, przynajmniej tak pisze w swojej ksiązce " Moja droga do lamów". Byłam ongiś na pierwszej praktyce pho-ba w Kucharach i potem też u Tengi Rinpocze w Grabniku . Były pewne różnicew wykonywaniu praktyki, więc w Kucharach to chyba jednak inny przekaz.
Awatar użytkownika
Karma Jesze
Posty: 271
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 15:10
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtzang
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: Karma Jesze »

Miał od Ajanga ale póżniej dostał od Tengi i tej wersji naucza.
Wówczas, na dzień przed swym powrotem na Wschód, Tenga Rinpocze udzielił Lamie Ole tego przekazu w nieco zmienionej formie: bez mantr oczyszczających, za to z tekstem poprzedzonym modlitwami do linii Kagyu.
http://www.diamentowadroga.buddyzm.pl/dd16/art8.html


POZDRAWIAm
Praktykuj prawość poprzez trzy bramy!
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Wypowiedż Gafcia została skasowana - szczegóły w panelu administracyjne.
Miluszka
marcinmw

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: marcinmw »

http://www.diamondway-buddhism.org/pdf/travelplan.pdf - szukaj phowa.

Najszybciej chyba w Wenecji(3-7 styczeń), pozniej w europie hiszpania jeszcze(25-29), najblizej naszych granic bedziesz chyba na slowacji na pocztaku Sierpnia (1-6), gdzie tez sie wybieram wiec do zobaczenia. :)

Ale przeszukaj raz jeszcze, moze czegos nie zauwazylem.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: booker »

Witaj na forum MarcinMW

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
marcinmw

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: marcinmw »

Witam, :)

A co do planu podrózy Olego to zmienił się on więc jeśli jesteś dalej zainteresowny pobierz najnowszą wersję.

W miarę w pobliżu:
Czechy(koniec Sierpnia), Hiszpania(koniec Maja), Rosja(nie wiem która część - Karella - Czerwiec/Lipiec)
Awatar użytkownika
karmapema
Posty: 440
Rejestracja: ndz paź 22, 2006 09:35
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: karmapema »

No dobrze, a ja mam pytanie troszkę z innej beczki. Jeśli mamy poła... to po co robimy Medytacje Buddy Amitaby? Jakie są jej główne cele? :roll:
Mówienie o problemach osobistych nie jest dla mnie słabością. Słabością jest dla mnie ukrywanie ich ze strachu przed oceną.
Awatar użytkownika
Sykstoos
Posty: 42
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 18:45

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: Sykstoos »

To ja też podepnę się ze swoim pytaniem ...

W jakim sensie należy odczytywać nauki dotyczące Czystej Krainy Buddy Amitabhy? Czy w tradycji buddyzmu tybetańskiego rzeczywiście wierzy się że taka kraina istnieje czy jest to po prostu jakaś ... przenośnią?
Awatar użytkownika
Karma Jesze
Posty: 271
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 15:10
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtzang
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: Karma Jesze »

Kiedy Amitaba był bliski osiągnięcia oświecenia, wyraził życzenie, aby z jego
umysłu powstał świat, do którego mogłyby się dostać wszystkie bez wyjątku
istoty. Amitaba chciał, by każdy, kto będzie miał zaufanie do tego, że może
odrodzić się w owej czystej krainie i będzie tego pragnął, mógł to uczynić bez
żadnych trudności. Kiedy Budda ów osiągnął oświecenie, jego wcześniejsze
życzenie stało się faktem - z czystego umysłu Amitaby wyłonił się świat dostępny
dla wszystkich pod warunkiem, że prosząc o odrodzenie się w nim, zachowają
niezachwianą ufność pozbawioną jakichkolwiek wątpliwości.
Jeśli uda nam się odrodzić w Dełaczien, wszystko czego zapragniemy, będzie się
pojawiać całkowicie spontanicznie, bez żadnej pracy czy wysiłku z naszej strony.
Jeżeli zapragniemy znaleźć się w jakiejś innej Czystej Krainie, nasze życzenie
spełni się w tej samej chwili. Będziemy mogli nawet opuścić Dełaczien, by
pomagać istotom w bardo, cierpiącym z powodu głębokiego pomieszania, albo
pojawiać się w świecie ludzi, by przyjść im z pomocą. Ciesząc się tymi
możliwościami, będziemy jednocześnie wolni od cierpień związanych z narodzinami
i śmiercią. W tej czystej krainie można przypominać sobie nauki, słuchać ich
bezpośrednio od Buddy Amitaby i pogłębiać swoje zrozumienie. W ten sposób
automatycznie i całkowicie spontanicznie staniemy się buddami i bodhisattwami,
bez konieczności pokonywania kolejnych etapów długiej i skomplikowanej ścieżki.

GendynRinpocze
Praktykuj prawość poprzez trzy bramy!
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: jw »

karmapema pisze:No dobrze, a ja mam pytanie troszkę z innej beczki. Jeśli mamy poła... to po co robimy Medytacje Buddy Amitaby? Jakie są jej główne cele? :roll:
Może po to, żeby poła poszła łatwiej? Medytacja Amitaby, że się tak wyrażę, jako taki duchowy lubrykant nawilżający kanał centralny :wink:

Im silniejszy związek ze stanem Buddy Nieograniczonego Światła, tym łatwiej doświadczyć Czystej Krainy związanej z tą manifestacją oświecenia. Warto zwrócić uwagę, że w japońskich szołach Nembutsu, czyli Czystej Krainy Amidy (odpowiednik Amitaby), w ogóle nie istnieje taka praktyka jak poła.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: jw »

Sykstoos pisze:To ja też podepnę się ze swoim pytaniem ...

W jakim sensie należy odczytywać nauki dotyczące Czystej Krainy Buddy Amitabhy? Czy w tradycji buddyzmu tybetańskiego rzeczywiście wierzy się że taka kraina istnieje czy jest to po prostu jakaś ... przenośnią?
Wg buddyzmu tybetańskiego taka sfera egzystencji istnieje. Natomiast róznie można podchodzić do szczegółowych opisów jej topografii itp... Nie wiem w jakim celu mielibyśmy rozumieć te opisy dosłownie?

Zobacz również tutaj:
http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html? ... a=28222889

Więcej o doświadczeniu Czystej Krainy w szerszym kontekście:
http://www.buddyzm.pl/108/66.html
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
karmapema
Posty: 440
Rejestracja: ndz paź 22, 2006 09:35
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: karmapema »

jw pisze:
karmapema pisze:No dobrze, a ja mam pytanie troszkę z innej beczki. Jeśli mamy poła... to po co robimy Medytacje Buddy Amitaby? Jakie są jej główne cele? :roll:
Może po to, żeby poła poszła łatwiej? Medytacja Amitaby, że się tak wyrażę, jako taki duchowy lubrykant nawilżający kanał centralny :wink:

Im silniejszy związek ze stanem Buddy Nieograniczonego Światła, tym łatwiej doświadczyć Czystej Krainy związanej z tą manifestacją oświecenia. Warto zwrócić uwagę, że w japońskich szołach Nembutsu, czyli Czystej Krainy Amidy (odpowiednik Amitaby), w ogóle nie istnieje taka praktyka jak poła.
Hm... tak więc czy poła jest konieczna, skoro się praktykuje tą medytację? Ja rozumiem, że zależy od tego na ile umysł potrafi w chwili śmierci... i takie tam... Czy jest jeszcze jakieś inne znaczenie tej medytacji, czy można jej zasługę składać w intencji kogoś zmarłego (tak robiłam dotąd)?

namaste
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: jw »

karmapema pisze:
jw pisze: Im silniejszy związek ze stanem Buddy Nieograniczonego Światła, tym łatwiej doświadczyć Czystej Krainy związanej z tą manifestacją oświecenia. Warto zwrócić uwagę, że w japońskich szołach Nembutsu, czyli Czystej Krainy Amidy (odpowiednik Amitaby), w ogóle nie istnieje taka praktyka jak poła.
Hm... tak więc czy poła jest konieczna, skoro się praktykuje tą medytację?
Konieczna do czego? Do doświadczenia Czystej Krainy BNŚ? Wychodzi na to, że nie jest konieczna, przynajmniej dla niektórych ludzi :)

Ja bym podszedł do tematu raczej od innej strony, od użyteczności, a nie konieczności. Różne praktyki są po to, żeby coś ułatwić człowiekowi, a nie żeby mu utrudnić. Więc jeśli dysponujemy przekazem, który uwzględnia dodatkowe narzędzia działające na poziomie ścieżki jogicznej, to dlaczego nie mielibyśmy z nich korzystać? Majster budowlany dysponujący pojemną i dobrze wyposażoną skrzynką z narzędziami zrobi pewne rzeczy szybciej i łatwiej niż majster, który ma tylko młotek.

Tak ja to widzę, ale lepiej, żebyś zadała to pytanie Olemu, od niego masz przecież przekaz na praktykowanie poła.

karmapema pisze: Ja rozumiem, że zależy od tego na ile umysł potrafi w chwili śmierci... i takie tam...
Intuicyjna mądrość dakiń, nie? :idea:

karmapema pisze: Czy jest jeszcze jakieś inne znaczenie tej medytacji,
Pyt. do Olego :D

karmapema pisze: czy można jej zasługę składać w intencji kogoś zmarłego (tak robiłam dotąd)?
Myślę, że Amitaba się z tego powodu na pewno nie obrazi. Co najwyżej może się to nie spodobać niektórym zmarłym, którzy woleliby raczej pogadać ze św. Piotrem niż siedzieć w lotosie :wink:
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: booker »

Sorry, będzie kurs Poła w tym roku w Kucharach ?

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
karmapema
Posty: 440
Rejestracja: ndz paź 22, 2006 09:35
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: karmapema »

jw pisze:
karmapema pisze:
jw pisze: Im silniejszy związek ze stanem Buddy Nieograniczonego Światła, tym łatwiej doświadczyć Czystej Krainy związanej z tą manifestacją oświecenia. Warto zwrócić uwagę, że w japońskich szołach Nembutsu, czyli Czystej Krainy Amidy (odpowiednik Amitaby), w ogóle nie istnieje taka praktyka jak poła.
Hm... tak więc czy poła jest konieczna, skoro się praktykuje tą medytację?
Konieczna do czego? Do doświadczenia Czystej Krainy BNŚ? Wychodzi na to, że nie jest konieczna, przynajmniej dla niektórych ludzi :)

Ja bym podszedł do tematu raczej od innej strony, od użyteczności, a nie konieczności. Różne praktyki są po to, żeby coś ułatwić człowiekowi, a nie żeby mu utrudnić. Więc jeśli dysponujemy przekazem, który uwzględnia dodatkowe narzędzia działające na poziomie ścieżki jogicznej, to dlaczego nie mielibyśmy z nich korzystać? Majster budowlany dysponujący pojemną i dobrze wyposażoną skrzynką z narzędziami zrobi pewne rzeczy szybciej i łatwiej niż majster, który ma tylko młotek.

Tak ja to widzę, ale lepiej, żebyś zadała to pytanie Olemu, od niego masz przecież przekaz na praktykowanie poła.

karmapema pisze: Ja rozumiem, że zależy od tego na ile umysł potrafi w chwili śmierci... i takie tam...
Intuicyjna mądrość dakiń, nie? :idea:

karmapema pisze: Czy jest jeszcze jakieś inne znaczenie tej medytacji,
Pyt. do Olego :D

karmapema pisze: czy można jej zasługę składać w intencji kogoś zmarłego (tak robiłam dotąd)?
Myślę, że Amitaba się z tego powodu na pewno nie obrazi. Co najwyżej może się to nie spodobać niektórym zmarłym, którzy woleliby raczej pogadać ze św. Piotrem niż siedzieć w lotosie :wink:
Nie zrozumiałam z tą intuicyjną mądrością ;)

Chodzi mi mniej wiecej o to, ze poła daje nam pewność iż po śmierci znajdziemy się w czystej krainie... i czy ta medytacja nie uczy nas czasem właśnie tego - aby w momencie śmierci "potrafić się tam udać"?

Aż tak ważne pytania to nie są, aby zawracać głowę kochanemu Ole :D

dzięx!

namaste
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: jw »

karmapema pisze: Nie zrozumiałam z tą intuicyjną mądrością ;)
Chodzi o to, że moim zdaniem trafiłaś w dziesiątkę ze swoimi przypuszczeniami. Może to była manifestacja intuicyjnej mądrości? :wink:

karmapema pisze: Chodzi mi mniej wiecej o to, ze poła daje nam pewność iż po śmierci znajdziemy się w czystej krainie...
Nie wiem czy poła daje taką pewność we wszystkich przypadkach. Raczej nie wtedy, kiedy połamie się związki z nauczycielem?

karmapema pisze: i czy ta medytacja nie uczy nas czasem właśnie tego - aby w momencie śmierci "potrafić się tam udać"?
Pytanie pomocnicze: a w jakim celu zaleca się praktykę na BNŚ przed kursem poła? :wink:
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Poła ne jest do niczego potrzebna. :)
Potrzebne sa tylko te techniki, ktore prowadza cie do oswiecenia. Jesli to jest pola, to stosuj pola, jesli cos innego, to stosuj cos innego
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: booker »

Intraneus pisze:Potrzebne sa tylko te techniki, ktore prowadza cie do oswiecenia
Nie bluźnij ;)

Twój
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Milarepa
Posty: 435
Rejestracja: wt lip 25, 2006 13:33
Lokalizacja: kraków

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: Milarepa »

[quote="karmapema"]Chodzi mi mniej wiecej o to, ze poła daje nam pewność iż po śmierci znajdziemy się w czystej krainie... i czy ta medytacja nie uczy nas czasem właśnie tego - aby w momencie śmierci "potrafić się tam udać"?

Konkretnie co na temat poły pisze Sogjal Rinpocze.
Strona 253: "Istota, esencja poła jest zarówno praktyką uzdrawiającą
dla żyjących jak i praktyką dla umierających – można poświęcić się jej
zawsze, nie niesie bowiem ze sobą żadnego zagrożenia. Niemniej przy
tradycyjnej poła chwila jej praktykowania ma kluczowe znaczenie.
Przeniesienie świadomości przed naturalnym nadejściem śmierci równa się
samobójstwu. Poła robi się po ustaniu oddechu zewnętrznego, kiedy trwa
jeszcze oddech wewnętrzny.
Awatar użytkownika
Milarepa
Posty: 435
Rejestracja: wt lip 25, 2006 13:33
Lokalizacja: kraków

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: Milarepa »

jw pisze:
karmapema pisze:No dobrze, a ja mam pytanie troszkę z innej beczki. Jeśli mamy poła... to po co robimy Medytacje Buddy Amitaby? Jakie są jej główne cele? :roll:
Może po to, żeby poła poszła łatwiej? Medytacja Amitaby, że się tak wyrażę, jako taki duchowy lubrykant nawilżający kanał centralny :wink:
Słyszałem, ze Szamar Rinpocze opowiadał w kucharach, ze praktyka na Buddę Amitabe i poła skraca życie? Ale nie jestem pewien i dlatego dobrze robić praktyki długiego życia na Buddę Tsepame.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: jw »

Milarepa pisze:Konkretnie co na temat poły pisze Sogjal Rinpocze.
Istnieją różne wersje praktyki poła, więc najlepiej rozwiązywać wątpliwości u tego nauczyciela, od którego przekaz danej wersji poła się otrzymało.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: jw »

Milarepa pisze:Słyszałem, ze Szamar Rinpocze opowiadał w kucharach, ze praktyka na Buddę Amitabe i poła skraca życie? Ale nie jestem pewien i dlatego dobrze robić praktyki długiego życia na Buddę Tsepame.
Tego rodzaju pytania należy raczej kierować do nauczyciela, od którego otrzymało się przekaz poła, a nie na publiczne forum. Ale skoro już zostało to poruszone, przedstawię mój prywatny pogląd, postaraj się jednak zweryfikować go u kogoś bardziej kompetentnego.

Odnośnie poła, to owszem spotkałem się z takimi wyjaśnieniami uzasadniającymi dlaczego na końcu ćwiczenia się w poła należy wykonać praktykę Buddy Nieograniczonego Życia. Przy okazji: Tsepame jest wypromieniowaniem Amitaby na poziomie sambhogakaji (stanu radości).

Natomiast odnośnie praktyki na Buddę Amitabę, to pierwszy raz słyszę, jakoby miała ona skracać życie. Szczerze mówiąc wątpię, żeby tak było. Dlaczego? Wg wyjaśnień Patrula Rinpocze dotyczących poła longczien njingthig, której naucza Ole, praktyka ta ma skracać życie ze względu na pewne specyficzne rzeczy, które się w tej jodze wykonuje, a których nie ma w medytacji Amitaby.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
karmapema
Posty: 440
Rejestracja: ndz paź 22, 2006 09:35
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: karmapema »

karmapema pisze:Chodzi mi mniej wiecej o to, ze poła daje nam pewność iż po śmierci znajdziemy się w czystej krainie... i czy ta medytacja nie uczy nas czasem właśnie tego - aby w momencie śmierci "potrafić się tam udać"?

Konkretnie co na temat poły pisze Sogjal Rinpocze.
Strona 253: "Istota, esencja poła jest zarówno praktyką uzdrawiającą
dla żyjących jak i praktyką dla umierających – można poświęcić się jej
zawsze, nie niesie bowiem ze sobą żadnego zagrożenia. Niemniej przy
tradycyjnej poła chwila jej praktykowania ma kluczowe znaczenie.
Przeniesienie świadomości przed naturalnym nadejściem śmierci równa się
samobójstwu. Poła robi się po ustaniu oddechu zewnętrznego, kiedy trwa
jeszcze oddech wewnętrzny.
To mnie bardzo zaciekawiło.

jw - dziękuję za poświęcenie czasu moim zapytanim :)

W mojej opinii praktykującego nie jest czymś możliwym, aby medytacja oraz praktyka (tu :poła) skracała życie. Jak dla mnie to herezja (albo czegoś nie wiem?) i zaprzeczenie sensu praktyki buddyjskiej. Zresztą gdyby tak faktycznie było, chyba Ole powiedziałby o tym już na "dzień dobry" przed poła, nie byłoby to ukrywane.

Zresztą życie ma ogromny sens, każda chwila i doświadczenie, dlaczego mielibyśmy skracać sobie świadomie ten czas i ukrócać właśnie tego typu możliwości?
To nie trzyma się kupy.

Z tego co wiem Ole mówił i mówi tylko o tym, że poła pozwala nam przenieść się do Krainy Amitaby tuż po śmierci?

I z tego co mi jeszcze wiadomo: praktykę Czerwonego Buddy wykonuje sie jako jedną z wielu medytacji...

namaste
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: jw »

karmapema pisze: W mojej opinii praktykującego nie jest czymś możliwym, aby medytacja oraz praktyka (tu :poła) skracała życie. Jak dla mnie to herezja (albo czegoś nie wiem?) i zaprzeczenie sensu praktyki buddyjskiej. Zresztą gdyby tak faktycznie było, chyba Ole powiedziałby o tym już na "dzień dobry" przed poła, nie byłoby to ukrywane.
Nie jestem pewien, czy Ole mówi o tym "ubocznym" skutku poła wystarczająco jednoznacznie dla wszystkich, ale na pewno zawsze podkreśla, żeby podczas ćwiczenia się w poła nie pomijać żadnego jej elementu i ZAWSZE robić na zakończenie medytację Buddy Długiego Życia, której (co też Ole podkreśla) nie trzeba wykonywać kiedy robimy poła dla osoby umierającej (bądź zmarłej), lub kiedy będziemy wykonywać tę praktykę sami dla siebie w momencie śmierci.

Pamiętam też, że Ole mówił kiedyś o pewnej osobie, która wykonywała szczególnie dużo praktyki poła dla innych. Robiła to właściwie dla każdego o kim wiedziała, że zmarł. Wyławiała swoje "ofiary" z nekrologów w gazetach, ludzi którzy w ogóle nie mieli bliskich związków z buddyzmem i tą praktyką, a nawet z nią samą itp... Osoba ta, pomimo dość młodego wieku, zmarła po kilku latach takiego hiper-intensywnego praktykowania poła. Ole powiedział wtedy również, że osoba ta praktykując w ten sposób za bardzo pogłębiała swoje relacje ze światem ludzi umarłych niż żywych, co też mogło przyczynić się do jej przedwczesnej śmierci.

Wystarczy praktykować DOKŁADNIE tak, jak przekazuje to lama i z taką maksymalną częstotliwością, jaką zaleca, a wtedy żadnych nieporządanych efektów nie powinno być.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
Milarepa
Posty: 435
Rejestracja: wt lip 25, 2006 13:33
Lokalizacja: kraków

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: Milarepa »

karmapema pisze:W mojej opinii praktykującego nie jest czymś możliwym, aby medytacja oraz praktyka (tu :poła) skracała życie. Jak dla mnie to herezja (albo czegoś nie wiem?) i zaprzeczenie sensu praktyki buddyjskiej. Zresztą gdyby tak faktycznie było, chyba Ole powiedziałby o tym już na "dzień dobry" przed poła, nie byłoby to ukrywane.
namaste
Lama Ole Nydahl w czasie kursu poła w Kucharach 1990 roku, udzielił wyjaśnień do praktyki Buddy Nieograniczonego Życia Tsepame. Cytuje znagrania:
„I również od czasu do czasu w naszym życiu przypominamy sobie, że jesteśmy Tsepame i koncentrujemy się na tym. W ten właśnie sposób wykonujemy tę medytację.
Jeżeli będziecie to praktykować, to bez względu na to, co zostało powiedziane o skracaniu życia przez phołe, wasze życie nie zostanie skrócone. Tsepame ma nieograniczoną moc i będzie was ochraniał”.
Jeżeli chodzi o wykład Szamara Rinpocze z Kuchar na temat praktyki Buddy Amitabhy nie dysponuje nagraniem.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: jw »

jw pisze:ZAWSZE robić na zakończenie medytację Buddy Długiego Życia, której (co też Ole podkreśla) nie trzeba wykonywać kiedy robimy poła dla osoby umierającej (bądź zmarłej
Oczywiście miałem na myśli to, że nie robimy praktyki przedłużającej życie zmarłemu, dobrze jednak wykonać ją dla siebie na koniec, po tym jak wykonaliśmy poła dla zmarłej osoby.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
karmapema
Posty: 440
Rejestracja: ndz paź 22, 2006 09:35
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: karmapema »

Teraz już wszystko rozumiem, chłopcy... choć nie będę ukrywała, że raczej odłożę Medytację Amitaby na bok... choć poleciła mi ją pewna ręka, mimo to ...
Mówienie o problemach osobistych nie jest dla mnie słabością. Słabością jest dla mnie ukrywanie ich ze strachu przed oceną.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: jw »

karmapema pisze:Teraz już wszystko rozumiem, chłopcy... choć nie będę ukrywała, że raczej odłożę Medytację Amitaby na bok... choć poleciła mi ją pewna ręka, mimo to ...
Jestem pewien na 99,9%, że medytacja Amitaby nikomu życia nie skraca, tylko ktoś coś zamieszał z tymi wyjaśnieniami Szamarpy.

A jakby brać pod uwagę to, co Einstein miał do powiedzenia nt. czasu w szczególnej teorii względności, to względnie dłużej byśmy żyli poruszając się, a nie siedząc nieruchomo w medytacji :wink: Najlepiej dla naszej długości życia byłoby poruszać się z prędkością światła :mrgreen:
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
karmapema
Posty: 440
Rejestracja: ndz paź 22, 2006 09:35
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Poła

Nieprzeczytany post autor: karmapema »

Ale mądry chłopiec z Ciebie :)

Też mi się wydaje, że ktoś namieszał... i to strasznie niepotrzebnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”