Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

dyskusje i rozmowy
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Witam,

Mam takie pytanko do speców. Gdzieś tam było, że lama nie jest klejnotem. Ale zdaje się, że w Kagyu przyjmuje sie schronienie w lamie równorzędnie z Trzema Klejnotami. Co to właściwie znaczy?

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: moi »

Mnie w sandze KK wytłumaczono, że to znaczy, że trzeba wspierać duchowo "swojego" lamę, tworząc tym samym "dobry" z nim związek (oparty nie na przywiązaniu, tylko szacunku). Nie jestem specem, ale tak rozumowo, to wydaje mi się, że chodzi o ten rodzaj wsparcia, jakiego podświadomie udzielasz swojej rodzinie, bliskim, przyjaciołom. Po prostu bezwiednie w duchu życzysz im, żeby mieli się dobrze, ich sprawy układały się pomyślnie, itd. I oni zapewne tobie też. Dlatego tworzy to rodzaj "schronienia" dla nszych własnych planów i działań. Oczywiście, rodzina i bliscy nam w tym sprzyjają, a "nasz" lama pomoże nam "konkretnie" rozwinąć nasze umiejętności...

Jeśli gdzieś błądzę satelitą myśli na ten temat, to proszę o korektę :)

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: moi »

O, tu mam nawet na karteczce z KK takie słowa:

"Lama la chab syn chio
Sang gye la chab syn chio
Che la chab syn chio
Gendyn la chab syn chio"

co znaczyć ma:

"I take refuge in the Lama
I take refuge in the Buddha
I take refuge in the Teachings
I take refuge in my friends on the way"

co potwierdzałoby -pośrednio- moje przemyślenia na ten temat...:)

Pozdrawiam.m.
rafciu
Posty: 40
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 20:10
Tradycja: Rime

co lama ucieleśnia

Nieprzeczytany post autor: rafciu »

Lama w buddyzmie wadzrajany ucielesnia zarówno 3 Klejnoty a wiec Budde (jego umysl), dharme (jego mowa) i sanghe (jego cialo), a takze 3 Korzenie czyli guru, jidama i dakinie (wg szkoly Ningmapa) i strazników Dharmy.

Odnoszac sie do ucielesnienia 3 Klejnotów to ceni sie lamów szczególnie tych zrealizowanych jako tych, którzy przekazuja nam Dharme Buddy a jest to mozliwe dzieki temu, ze pojawili sie w ludzkich cialach, które mozemy na szczescie postrzegac (bodhisattwowie maja mozliwosc otrzymywania takze nauk od wielu zrealizowanych istot z poziomu sambhogakaji, które nie sa widocze dla zwyklego smiertelnika).

Odnosnie ucielesniania 3 Korzeni to lama jest guru, który udziela przekazu do medytacji na forme jidama (ucielesnia wszystkie jidamy, poniewaz sa one emanacjami pierwotnej madrosci) oraz dakinie i strazników dharmy, poniewaz tak jak i oni jego nauki i blogoslawienstwo usuwaja z naszej sciezki róznego rodzaju przeszkody.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: booker »

iwanxxx pisze:Ale zdaje się, że w Kagyu przyjmuje sie schronienie w lamie równorzędnie z Trzema Klejnotami. Co to właściwie znaczy?
Lama jest jednym z Trzech Korzeni.
Oprócz lamy jest jeszcze Jidam oraz Strażnik.

W zależności od tradycji mogą być inne korzenie (np. Dakinie, Dakowie)

Schronienie w lamie jest typowe dla Diamentowego Pojazdu (dosł. Wóz Gromu) - nie pojawia się w innych pojazdach.

Praktyka na lamę określana jest jako Guru Yoga

Istotą jest zjednoczenie umysłu lamy (mistrza) z umysłem ucznia.
Podobną rolę w Zen przypisuje się koang-anom (koanom).

Istotą jest wiec nie czczenie osoby ale otwarcie umyslu ucznia na umysł nauczyciela, co pozwala rozwijać się w b.szybkim tempie. Podreślane jest znaczenie samodzielności ucznia.

Sercem jest tutaj ufność w Naturę Buddy od zawsze będącej w sercu każdej czującej istoty a dyskryminujący, dyskursywny umysł jako tymczasowej zasłony skrywającej naszą prawdziwą twarz. Może się więc pojawić moment, w którym uczeń zauważy iż Lama-Budda, którego uczeń wizualizuje, przyjmuje błogosławieństwo od i spoczywa w jego esencji jest niczym innym niż jego umysłem - kończy to rozróżnianie na "mój umysł", "twój umysł" i "umysł lamy" prowadzac do rozpoznania iż nie ma prywatnych stanów umysłu. (cz. I , cz. II )
To wszystko jest sercem metod Diamentowego Wozu, którego podstawą jest Mahajana - czyli ofiarowaniem praktyki dla dobra wszystkich istot.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Istotą jest zjednoczenie umysłu lamy (mistrza) z umysłem ucznia.
Podobną rolę w Zen przypisuje się koang-anom (koanom).
Chyba se jaja robisz :mrgreen:

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: jw »

booker pisze: Istotą jest zjednoczenie umysłu lamy (mistrza) z umysłem ucznia.
Chodzi o rozpoznanie w sobie tej samej natury Umysłu, na jaką wskazuje urzeczywistniony nauczyciel. Na pewno nie chodzi tutaj o to, żeby stać się klonem nauczyciela :-)
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: moi »

jw pisze:Na pewno nie chodzi tutaj o to, żeby stać się klonem nauczyciela
No to czemu wszystkie "olki" chodzą w wojskowych spodniach i koszulkach w biało-granatowe paski, hę? :wink:
Ale akurat w przypadku Lamy Olego nie miałabym nic przeciwko jego sobowtórowym wcieleniom :D

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: jw »

moi pisze:No to czemu wszystkie "olki" chodzą w wojskowych spodniach i koszulkach w biało-granatowe paski, hę? :wink:
Ja nie chodzę. Chyba, że podczas partyjki air-soft'a :-) A koszulki w paski nigdy w życiu nie założę :-)
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: moi »

jw pisze:A koszulki w paski nigdy w życiu nie założę Smile
Widzisz - jesteś pod dyktatem modnego konwenansu a rebours :wink:
Tymczasem koszulki w paski wcale nie pogrubiają.
To taki marketing negatywny, coby kupować kratkę :D

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: booker »

jw pisze:
booker pisze: Istotą jest zjednoczenie umysłu lamy (mistrza) z umysłem ucznia.
Chodzi o rozpoznanie w sobie tej samej natury Umysłu, na jaką wskazuje urzeczywistniony nauczyciel. Na pewno nie chodzi tutaj o to, żeby stać się klonem nauczyciela :-)
Jw ;)

Tak oczywiście. Moje zdanie ma sens, gdy rozumiemy, że Lama jest Buddą - w pełni obudzonym - umysłem, ciałem i mową (zjednoczoną).
Jego natura umysłu i Twoja natura umysłu jest taka sama, nie inna.
Możesz pozostawać w zaciemnieniach, ale podstawowa natura się nie zmieni.
Nic więc tak naprawdę nowego się nie tworzy - widzi się tylko to, czego wcześniej się nie rozpoznawało. Tak jak kopie się dół. Lama wskazuje gdzie - i kopiesz. Na poczatku nie widać przecież ukrytego głęboko tam diamentu. Kopiesz i nie zastanawiasz się, czy Lama robi Cie w konia z wskazówkami, czy nie. Kopiesz - w końcu sie dokopujesz i możesz go ujżeć.
Iwanxx pisze: Chyba se jaja robisz Mr. Green
W takim razie Seung Sahn robił sobie jaja w Kompasie Zen.
Postaram się przytoczyć cytat wieczorem.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Maeve
Posty: 52
Rejestracja: wt lip 04, 2006 11:48
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: Maeve »

Mnie tylko dziwi to wyróżnienie... wydawało mi się - tak na swój ignorancki rozumek ;) - że lama jest też częścią Sangi no i jakby automatycznie wiadomo, że pełni w niej wyjątkową rolę. Tak więc przyjmując schronienia w Sandze równocześnie przyjmujemy także w lamie :?:
Mimo wszystko widać, że w KK podkreślony jest ten indywidualny stosunek - uczeń-nauczyciel i to pewnie stąd ta tradycja...
Niestety nie mogłabym się powstrzymać i pewnie do schronienia w lamie dodałabym jakieś "i w pączku z nadzieniem, i w spróchniałych wierzbach i w menelach na dworcu" ;) Kto wie gdzie się znajdzie nauczyciela... :wink:
this is where words fail
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Roznica jest taka, ze przynajmniej teoretycznie lama powinien byc bardziej urzeczywistiony niz Ty. Sanga niekoniecznie.
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
jerez
ex Moderator
Posty: 993
Rejestracja: wt lut 24, 2004 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: jerez »

Maeve pisze:"i w pączku z nadzieniem, i w spróchniałych wierzbach i w menelach na dworcu" Wink Kto wie gdzie się znajdzie nauczyciela... Wink
z tym ze przyjmujac we wszytkich schronienie przyjmujemy schronienie rowniez w tych nie oswieconych, a ci zapewne sprzedadza nam nauki ciagnace nas w dolne swiaty, pograzajace w samsarze.
Po prostu dla mnie 'przyjac schronienie' to 'podązac za', a wiec za menelem na dworcu przekazujacym mi nauki gdzie mozna wiecej zlomu zanlezc i jakie wino jest lepszejsze, nie bede podazal :lol:
nagual
użytkownik zbanowany
Posty: 58
Rejestracja: śr paź 04, 2006 10:08

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: nagual »

jerez pisze: z tym ze przyjmujac we wszytkich schronienie przyjmujemy schronienie rowniez w tych nie oswieconych, a ci zapewne sprzedadza nam nauki ciagnace nas w dolne swiaty, pograzajace w samsarze.
No tak, lepiej ich nie dotykać. Tak właśnie zrodził się system kastowy i pariasi. Najbardziej irracjonalny i szkodliwy zabobon w dziejach świata.
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

nagual pisze:
jerez pisze: z tym ze przyjmujac we wszytkich schronienie przyjmujemy schronienie rowniez w tych nie oswieconych, a ci zapewne sprzedadza nam nauki ciagnace nas w dolne swiaty, pograzajace w samsarze.
No tak, lepiej ich nie dotykać. Tak właśnie zrodził się system kastowy i pariasi. Najbardziej irracjonalny i szkodliwy zabobon w dziejach świata.
Znam bardziej szkodliwe i jeszcze glupsze.
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

jerez pisze:
Maeve pisze:"i w pączku z nadzieniem, i w spróchniałych wierzbach i w menelach na dworcu" Wink Kto wie gdzie się znajdzie nauczyciela... Wink
z tym ze przyjmujac we wszytkich schronienie przyjmujemy schronienie rowniez w tych nie oswieconych, a ci zapewne sprzedadza nam nauki ciagnace nas w dolne swiaty, pograzajace w samsarze.
Po prostu dla mnie 'przyjac schronienie' to 'podązac za', a wiec za menelem na dworcu przekazujacym mi nauki gdzie mozna wiecej zlomu zanlezc i jakie wino jest lepszejsze, nie bede podazal :lol:
Od kazdego mozna nauczyc sie czegos wartoscowego. Nawet od menela. A wiedza, gdzie mozna wiecej zlomu znalezc, moze byc ci kiedys niesamowicie przydatna. Nigdy nie wiesz, gdzie cie zycie doprowadzi...

Wielu urzeczywistnionych mistrzow dzogczen nie potrafilo nawet pisac. Byli zwyklymi wiesniakami.

Budda Siakjamuni byl zebrakiem i jego mnisi tez maja przykaz zebrania.
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
jerez
ex Moderator
Posty: 993
Rejestracja: wt lut 24, 2004 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: jerez »

deklarujac ze przyjmujesz schronienie w sandze (poziom wzgledny) delkarujesz ze przyjmujesz schronienie w tych ktorzy podazaja za naukami. Menel nie podaza za naukami. A co do wiedzy przydatnej, to warunki w jakich przychodzi nam zyc determinuja kryterium przydatnosci dlatego nie kwsestionuje wiedzy menela o zlomie.
Co do niewyksztalconych intelektualnie lamow to wskaz mi miejsce gdzie zakwestionowalem ich wiedze na temat nauk i dharmy i stanu pochodzenia? nigdzie. Zakwestionowalem tylko wiedze meneli na temat nauk buddyjskich. Owszem, kazdy ma wiedze zyciowa i jakas tam madrosc, ale osobiscie wole podazac za kims kto ma uznany certyfikat oryginalnosci bycia lama (;)) niz za kims kto tylko zbiera zlom i pije wino.
(przez certyfikat rozumie ze jest uznany przez innych wysokich lamow a to nei znaczy ze musi byc wyksztalcony)

Stad moja identyfikiacja slowa 'schronienie' z 'podazac za' (naukami) lu 'podazac z'(tymi ktorzy zwrocili sie w strone nauk prowadzacych do wyzwolenia).
Z poziomu absolutnego przyjmujemy schroninie w naturze umyslu, a wiec w czyms co wychodzi poza koncept żula. Z tym ze ja nie mowie i nie pisze z poziomu absolutnego.
Awatar użytkownika
jerez
ex Moderator
Posty: 993
Rejestracja: wt lut 24, 2004 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: jerez »

nagual pisze:No tak, lepiej ich nie dotykać. Tak właśnie zrodził się system kastowy i pariasi. Najbardziej irracjonalny i szkodliwy zabobon w dziejach świata.
nie przypisuj mi czegos co nie powiedzialem.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: jw »

jerez pisze:wole podazac za kims kto ma uznany certyfikat oryginalnosci bycia lama (;)) niz za kims kto tylko zbiera zlom i pije wino. (przez certyfikat rozumie ze jest uznany przez innych wysokich lamow a to nei znaczy ze musi byc wyksztalcony)
Ale wtedy to nie jest twój lama, tylko lama innych lamów :-) Dla mnie najważniejsza przy wyborze nauczyciela jest jednak własna opinia, a nie fakt czy popiera go ten albo ów inny nauczyciel. Opieranie się na opinii innych lamów prowadzi do zapętlenia, bo przecież na jakiej podstawie uznajemy, że "oryginalni" lamowie popierający wybranego przez nas lamę są faktycznie "oryginalni"? Na podstawie certyfikatów wystawionych przez kolejnych "oryginalnych" lamów, których "oryginalność" jest potwierdzona przez innych, a tamtych przez jeszcze innych itp... ;-)

Taki Tilopa był wielkim mistrzem, ale chyba tylko dla swojego ucznia Naropy. Może jeszcze dla innego mistrza zwanego Kukuripą... Ale dla wszystkich pozostałych Tilopa był zwykłym robolem, a Kukuripa wariatem. Nie mieli certyfikatów potwierdzających ich "oryginalnosć", nie byli też wykształceni. Widać nie te czynniki odgrywają decydującą rolę w tym, czy ktoś jest guru, czy nie. Dla mnie jest to sprawa indywidualnego zaufania.
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
jerez
ex Moderator
Posty: 993
Rejestracja: wt lut 24, 2004 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: jerez »

Nie znam zyciorysu Tilopy i pewnie masz racje. Oczywiscie dopuszczam ze jest wielu nauczycieli ktorzy nie maja tytulow, ani sie nie nazywaja lamami, a sa urzeczywistnieni. Dlatego napisalem ze to moje osobiste zdanie. Potwierdzenie jakiejs wiedzy przez innych lamow nie oznacza ze jest to lama innych, bo jak sam napisales jesli mam zaufanie do mego lamy, a lama do mnie (bo w druga strone tez to musi dzialac) to znaczy ze jest konekt. Ale na codzien mamy konekt z wieloma ludzmi. Musza jeszcze zaistniec odpowiednie warunki karmiczne by rozpoznac urzyczywistnionego nauczyciela.

Dla mnie raczej to sprawa bezpieczenstwa. Bo przeciez jest mase ludzi podajacych sie za nauczycieli duchowych, ktorzy sa zwyklymi szarlatanami. To wszystko. Zaufanie tez nie bierze sie z nieba. Dla mnie oprocz wiezi karmicznej czyli tego co mowi serce, liczy sie tez to co mowi glowa. To musi wspolgrac.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: jw »

jerez pisze:Zaufanie tez nie bierze sie z nieba. Dla mnie oprocz wiezi karmicznej czyli tego co mowi serce, liczy sie tez to co mowi glowa. To musi wspolgrac.
Ano właśnie: serca i głowa. Jeśli zachodzi koincydencja na obu tych poziomach, to po co kierować się opiniami/certyfikatami innych? ;-)
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
jerez
ex Moderator
Posty: 993
Rejestracja: wt lut 24, 2004 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: jerez »

jw pisze:Ano właśnie: serca i głowa. Jeśli zachodzi koincydencja na obu tych poziomach, to po co kierować się opiniami/certyfikatami innych? Wink
bo nie jestesmy doskonali. swoje zdanie trzeba miec ale nie wolno zapominac ze przychodzimy jako slepcy do potencjalnego nauczyciela.
jpack
Posty: 835
Rejestracja: pt cze 03, 2005 18:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Kurs Cudów
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: jpack »

No chodzi o to że jak lama jest odpowiednio duży to jak wystawi ręke to jakby parasol taki sie tworzy, no i wtedy jak pada np deszcz to możesz sie schronić przy jego pomocy.
There is no use removing doubts one by one. If we clear one doubt, another doubt will arise and there will be no end of doubts. But if, by seeking the source of the doubter, the doubter is found to be really non-existent, then all doubts will cease
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: moi »

No chodzi o to że jak lama jest odpowiednio duży to jak wystawi ręke to jakby parasol taki sie tworzy, no i wtedy jak pada np deszcz to możesz sie schronić przy jego pomocy.
Też :)

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: jw »

jerez pisze:
jw pisze:Ano właśnie: serca i głowa. Jeśli zachodzi koincydencja na obu tych poziomach, to po co kierować się opiniami/certyfikatami innych? Wink
bo nie jestesmy doskonali. swoje zdanie trzeba miec ale nie wolno zapominac ze przychodzimy jako slepcy do potencjalnego nauczyciela.
Mało to w historii buddyzmu nauczycieli z certyfikatami skompromitowało się? Papiery nie zapewniły im doskonałości. Ja obstaję przy stanowisku, że w kwestii wyboru nauczyciela można ufać tylko sobie i tylko do siebie mieć później ewentualne pretensje ;-)
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: booker »

jw pisze:Papiery nie zapewniły im doskonałości. Ja obstaję przy stanowisku, że w kwestii wyboru nauczyciela można ufać tylko sobie i tylko do siebie mieć później ewentualne pretensje Wink
O - i tu się zgodzę :mrgreen:

Pozdr
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: moi »

Taa, Lamy to dobre parasole jednak Very Happy Wink Smile.... (oczywiście to tak żartem;))
A ja tak na poważnie sobie o tym myślalam - w końcu ktoś musi Cię ochronić w tym świecie pełnym niebezpieczeństw, złych ludzi i demonów...No kto?

Pozdrawiam.m.
jpack
Posty: 835
Rejestracja: pt cze 03, 2005 18:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Kurs Cudów
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: jpack »

moi pisze:A ja tak na poważnie sobie o tym myślalam - w końcu ktoś musi Cię ochronić w tym świecie pełnym niebezpieczeństw, złych ludzi i demonów...No kto?
Zależy w co wierzysz.... w chrzescijaństwie są aniołowie, opiekunowie
w buddyzmie pewnie jacyś strażnicy. Ale i tak to odbywa się w psychice, jak wierzysz że jesteś pod ochroną i że jesteś całkowicie bezpieczna to będziesz. Jak sie ktos ciągle boi że coś mu się stanie to pewnie w końcu tak będzie...

tak mi sie zdaje

Pozdr
saymon
There is no use removing doubts one by one. If we clear one doubt, another doubt will arise and there will be no end of doubts. But if, by seeking the source of the doubter, the doubter is found to be really non-existent, then all doubts will cease
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: moi »

jpack pisze:chociaż nie wiem jak kwoki robią? chyba kwa kwa....
Typowe dziecko z miasta :lol: A krowa to pewnie woreczki z mlekiem spod ogona wysmykuje sobie, co? :wink:

A teraz na powaznie:
jpack pisze:Zależy w co wierzysz.... w chrzescijaństwie są aniołowie, opiekunowie
w buddyzmie pewnie jacyś strażnicy. Ale i tak to odbywa się w psychice, jak wierzysz że jesteś pod ochroną i że jesteś całkowicie bezpieczna to będziesz. Jak sie ktos ciągle boi że coś mu się stanie to pewnie w końcu tak będzie...
Jesli w jakiś sposób mówimy o pracy z umysłem, to potrzebne są narzędzia do tej pracy: metody( określone praktyki medytacyjne, itp), obrazy, itd. Wydaje mi się, że obraz "Twojego" lamy utrzymywany w umyśle (wyobrażni, jako ktoś woli), jako opiekuna i ochrony "pracuje " w Twoim umyśle w pewien określony spoób, na Twoją korzyść zresztą...Podobnie "pracują" wizerunki aniołów w katolicyzmie ( nie wszystkie religie wywodzące się z chrześcijaństwa uznają nauki o istnieniu aniołów, podobnie z kultem marjnym , itd)lub wizerunki poszczególnych bóstw w religiach wschodu ( np. w hinduizmie), które uosabiają jakieś aspekty ludzkiej psychiki...Tako rzecze psychologia, a jak się głębiej rzeczy mają...kto to wie? Wierzysz, albo nie wierzysz.I tyle.

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: booker »

Jesli w jakiś sposób mówimy o pracy z umysłem, to potrzebne są narzędzia do tej pracy: metody( określone praktyki medytacyjne, itp), obrazy, itd. Wydaje mi się, że obraz "Twojego" lamy utrzymywany w umyśle (wyobrażni, jako ktoś woli), jako opiekuna i ochrony "pracuje " w Twoim umyśle w pewien określony spoób, na Twoją korzyść zresztą...
Wiesz, jest powiedziane iż to co wizualizujesz w umyśle nie jest niczym innym jak Twoim umysłem. Tak więc owoce, stany błogości, rozluźnienia, przejżystości, również wypływają z umysłu - są jego potencjałem. Gdy umysł się pokapuje iż wszystkie wspaniałe właściwości, jak spontaniczność, bodhi, nieograniczone nieuwarunkowane aktywne współczucie,mądrość rozróżniająca, mądrość podobna zwierciadłu itd. nie są od niego oddzielne, już w nim zawarte pojawi się nieustraszoność i cały jego potencjał będzie pracował dla dobra reszty istot, od których również nie jest oddzielony.

...tak to ma wyglądać w praktyce ;)

Pozdr
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: moi »

booker pisze:Wiesz, jest powiedziane iż to co wizualizujesz w umyśle nie jest niczym innym jak Twoim umysłem. Tak więc owoce, stany błogości, rozluźnienia, przejżystości, również wypływają z umysłu - są jego potencjałem. Gdy umysł się pokapuje iż wszystkie wspaniałe właściwości, jak spontaniczność, bodhi, nieograniczone nieuwarunkowane aktywne współczucie,mądrość rozróżniająca, mądrość podobna zwierciadłu itd. nie są od niego oddzielne, już w nim zawarte pojawi się nieustraszoność i cały jego potencjał będzie pracował dla dobra reszty istot, od których również nie jest oddzielony.
A nigdy się nie zastaniawiałeś nad tym,ze jest tak wiele punktów wspólnych między tym, co nazywamy współczesna zdobyczą mysli humanistycznej ( tu: psychologia i pokrewne), a starymi jak świat praktykami, o których co i rusz człowiek sobie przypomina za pomocą religii, sztuki, itd. Bo mnei to nie daje spokoju, ze jakiś potencjał został zagubiony. "Zapomniany język" - tak chyba brzmiało jedno z haseł wywoławczych Junga...
booker pisze:...tak to ma wyglądać w praktyce Wink
Ba - w terapii też zaczyna się od najprostszych pojęć, uczuć, emocji i wartości. Zapomniany język - tak chyba jednak chodzi o to samo.

Pozdrawiam.m.

PS: Czy pamietasz z kursów Silvy postaci "pomocników"/"doradców"?
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: booker »

moi pisze:Bo mnei to nie daje spokoju, ze jakiś potencjał został zagubiony
Wygląda na to, że po prostu się rozwijamy i to wszystko.
Jeżeli psychologia,psychoterapia itd. czerpie z nauk Buddy o umyśle - tym lepiej ;)
moi pisze:Czy pamietasz z kursów Silvy postaci "pomocników"/"doradców"?
No pamiętam. Ale w Silvie są czymś 'innym'.

Tutaj mamy Naukę iż nic nie jest 'osobno'/'osobne' od umysłu.
Fenomeny powstają, rozgrywa się i zanikają nigdzie indziej.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
nagual
użytkownik zbanowany
Posty: 58
Rejestracja: śr paź 04, 2006 10:08

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: nagual »

moi pisze: A ja tak na poważnie sobie o tym myślalam - w końcu ktoś musi Cię ochronić w tym świecie pełnym niebezpieczeństw, złych ludzi i demonów...No kto?
Och, moi. Czy ty nie przesadzasz? Ludzie nie są wcale tacy źli, trzeba się tylko do nich czasem zbliżyć i zrozumieć zamiast siedzieć na macie i snuć fantazje. A jeśli chodzi o demony (nie chcę być złośliwy bo mam już na koncie jedną burę) jest też coś takiego jak projekcja.
Pozdrawiam.n.
nagual
użytkownik zbanowany
Posty: 58
Rejestracja: śr paź 04, 2006 10:08

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: nagual »

booker pisze: Wiesz, jest powiedziane iż to co wizualizujesz w umyśle nie jest niczym innym jak Twoim umysłem. Tak więc owoce, stany błogości, rozluźnienia, przejżystości, również wypływają z umysłu - są jego potencjałem.
Booker się na mnie obraził i pewnie nie chce mnie już dotykać z obawy przed spadkiem do piekielnych czeluści :cry: ale chcę tylko skomentować niektóre rzeczy. Uważam że wszelkie wizualizacje są zbędne. Chodzi po prostu o 'niemyślenie' i 'opróżnienie głowy'. Wtedy wszystko staje się o wiele prostsze bo człowiek jest bardziej osadzony w świecie. Zamiast o nim myśleć po prostu w nim jest.
Jestem tylko 'laikiem' więc nie musicie brać mnie serio ale mnie to pomaga utrzymać się we względnej trzeźwości. Choć czasem różnie bywa. :(

Pozdr
/n
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

nagual pisze:
booker pisze: Wiesz, jest powiedziane iż to co wizualizujesz w umyśle nie jest niczym innym jak Twoim umysłem. Tak więc owoce, stany błogości, rozluźnienia, przejżystości, również wypływają z umysłu - są jego potencjałem.
Booker się na mnie obraził i pewnie nie chce mnie już dotykać z obawy przed spadkiem do piekielnych czeluści :cry: ale chcę tylko skomentować niektóre rzeczy. Uważam że wszelkie wizualizacje są zbędne. Chodzi po prostu o 'niemyślenie' i 'opróżnienie głowy'. Wtedy wszystko staje się o wiele prostsze bo człowiek jest bardziej osadzony w świecie. Zamiast o nim myśleć po prostu w nim jest.
Jestem tylko 'laikiem' więc nie musicie brać mnie serio ale mnie to pomaga utrzymać się we względnej trzeźwości. Choć czasem różnie bywa. :(

Pozdr
/n
Nie, nie chodzi o niemyslenie. Gdyby chodzilo o niemyslenie to najlepszymi medytujacymi bylyby kamienie i ludzie po lobotomii. Chodzi o niewiklanie sie w mysli, a to pewna roznica.
Radical Polish Buddhism
nagual
użytkownik zbanowany
Posty: 58
Rejestracja: śr paź 04, 2006 10:08

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: nagual »

Intraneus pisze:Nie, nie chodzi o niemyslenie. Gdyby chodzilo o niemyslenie to najlepszymi medytujacymi bylyby kamienie i ludzie po lobotomii. Chodzi o niewiklanie sie w mysli, a to pewna roznica.
No cóż, różnica jest tu chyba tylko pozorna.'Niemyślenie' jest chyba bardziej uczciwe semantycznie od 'niewikłania się w myśli'. Wiadomo że nie chodzi tu o całkowite 'niemyślenie' ale o myślenie 'adekwatne' do miejsca i czasu czyli 'niewybieganie' myślami ani do przodu ani do tyłu. Chyba wiesz o co mi chodziło.
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

nagual pisze:
Intraneus pisze:Nie, nie chodzi o niemyslenie. Gdyby chodzilo o niemyslenie to najlepszymi medytujacymi bylyby kamienie i ludzie po lobotomii. Chodzi o niewiklanie sie w mysli, a to pewna roznica.
No cóż, różnica jest tu chyba tylko pozorna.'Niemyślenie' jest chyba bardziej uczciwe semantycznie od 'niewikłania się w myśli'. Wiadomo że nie chodzi tu o całkowite 'niemyślenie' ale o myślenie 'adekwatne' do miejsca i czasu czyli 'niewybieganie' myślami ani do przodu ani do tyłu. Chyba wiesz o co mi chodziło.
Teraz juz wiem, ale czulem sie w obowiazku napisac komentarz, bo sporo osob mysli, ze rzeczywiscie chodzi o usuniecie wszelkiech mysli z umyslu.
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
Sykstoos
Posty: 42
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 18:45

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: Sykstoos »

Intraneus pisze:Teraz juz wiem, ale czulem sie w obowiazku napisac komentarz, bo sporo osob mysli, ze rzeczywiscie chodzi o usuniecie wszelkiech mysli z umyslu.
Możecie się śmiać ale kiedyś rzeczywiście myślałem że jest właśnie tak jak Ty piszesz i starałem się medytować tak by w moim umyśle nie było ani jednej myśli :roll:

Tutaj przede wszystkim podziękowania należą się telewizji i wszelkim filmom z pseudo-buddyzmem w fabule.
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Sykstoos pisze:
Intraneus pisze:Teraz juz wiem, ale czulem sie w obowiazku napisac komentarz, bo sporo osob mysli, ze rzeczywiscie chodzi o usuniecie wszelkiech mysli z umyslu.
Możecie się śmiać ale kiedyś rzeczywiście myślałem że jest właśnie tak jak Ty piszesz i starałem się medytować tak by w moim umyśle nie było ani jednej myśli :roll:

Tutaj przede wszystkim podziękowania należą się telewizji i wszelkim filmom z pseudo-buddyzmem w fabule.
Nie ma sie z czego smiac.
Ja tez tak kiedys myslalem
Radical Polish Buddhism
karmadorje
Posty: 39
Rejestracja: wt maja 17, 2011 12:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: karmadorje »

Odświeżam temat: w medytacji krótkiego schronienia "wyobrażacie" sobie XVI, czy XVII Karmapę? Czy też może nie przykładacie wagi do tego, który jest to Karmapa, ponieważ nie ma to znaczenia (chodzi po prostu o umysł Karmapy, stopienie się z nim)? Ja np. w medytacji 3 świateł widzę wyraźnie twarz XVI Karmapy - ale tu akurat jest jasne o którą inkarnację chodzi.
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: paolo »

karmadorje pisze:Odświeżam temat: w medytacji krótkiego schronienia "wyobrażacie" sobie XVI, czy XVII Karmapę? Czy też może nie przykładacie wagi do tego, który jest to Karmapa, ponieważ nie ma to znaczenia (chodzi po prostu o umysł Karmapy, stopienie się z nim)? Ja np. w medytacji 3 świateł widzę wyraźnie twarz XVI Karmapy - ale tu akurat jest jasne o którą inkarnację chodzi.
Zwyczajnie wyobrażasz sobie Karmapę i nie ma tuta znaczenia którego "masz na myśli". W tej praktyce wyobrażasz sobie formę z energii i światła, która symbolicznie ukazuje stan Karmapy. W esencji wszystkie emanacje Karmapy są tym samym. Jeśli zaś chodzi o XVII Karmapę to wyraźnie zaznaczył, że póki co, nie chce by "na niego" medytowano. Ostatecznie możesz sobie wyobrażać niebieską formę Buddy Dordże Czang. W tekście jest to wyraźnie zaznaczone.
W przypadku "medytacji 3 świateł" masz dwie możliwości. Jeśli używasz tekst praktyki "medytacji 3 świateł" opracowany przez lamę Ole to tutaj wyraźnie jest mowa o XVI Karmapie. Natomiast w oryginalnym tekście ułożonym przez XVI Karmapę, jest jedynie mowa o Karmapie i zgodnie z komentarzami do tej praktyki można myśleć o dowolnym karmapie, który cie najbardziej inspiruje. Niekoniecznie musi to być XVI Karmapa. To taka mała ciekawostka.
odczuwaj dobro
Awatar użytkownika
AHuli
Posty: 489
Rejestracja: sob mar 12, 2011 19:58
Płeć: kobieta
Tradycja: kamtzang, krypto ningmapa
Lokalizacja: Festung Breslau

Re: Czy lama jest obiektem schronienia i co to znaczy?

Nieprzeczytany post autor: AHuli »

iwanxxx pisze:Witam,
Ale zdaje się, że w Kagyu przyjmuje sie schronienie w lamie równorzędnie z Trzema Klejnotami. Co to właściwie znaczy?
To, że w Wadźrajanie przyjmuje się schronienie w Lamie to większość buddystów wie, ale ważne jest to czym jest Lama.
W buddyzmie tybetańskim są całe tomy poświęcone temu tematowi, Gampopa, jeden z "Ojców" tradycji Kagju pisał tak:
Duchowym nauczycielem może być:
- zwyczajny człowiek
- Bodhisattwa na wysokim poziomie,
- Budda w formie nirmanakaji (Tulku)
- Budda w formie sambhogakai
Większość z nas, nie ma aż tak dobrej karmy, żeby móc spotykać buddów sambhogakai, ale niektórzy mogą spotkać Tulku lub Bodhisattwów oni posiadają 10 mocy min. Sami decydują o czasie i miejscu narodzin, o długości życia i chwili śmierci. Mogą przebywać cały czas w stanie głębokiej medytacji itd.
Oczywiście spotkanie Tulku lub Bodhisattwy, też nie jest proste, w związku z tym często naszym nauczycielem zostaje zwyczajny człowiek.
Istnieją 3 rodzaje zwykłych duchowych nauczycieli
1. Posiadający 8 właściwości
-ich postępowanie jest etyczne
-rozumiejący głębokie nauki
-posiadający choć przebłysk zrozumienia
-mający rozwinięte współczucie i dobroć
-posiadający nieustraszoność
-cierpliwi
-nigdy nie nużący się
-potrafiący pięknie mówić
2. Posiadający 4 właściwości
- mający rozległą wiedzę o Dharmie
- posiadający umiejętność rozwiewania wątpliwości
- potrafiący mówić tak że zadowala innych
- znający różnicę pomiędzy dwiema rzeczywistościami
3.Posiadający 2 właściwości
- ma szeroką wiedzę i zrozumienie nauk mahajany
- nawet za cenę życia nie porzuci ślubowania bodhisattwy
Jak widać nie ma lekko :D
Nie zostawisz samsary, odrzucając ją - wyzwolisz ją wewnętrznie, pozwalając jej być. Twe próby wyleczenia się z nieszczęść nie przyniosły ci ulgi, ulgę przynosi rozluźnienie i pozostawienie rzeczy takimi, jakie są.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”