Do kogo modlić się o zdrowie?

dyskusje i rozmowy
japoniec
Posty: 234
Rejestracja: wt lis 29, 2011 22:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: shingon

Do kogo modlić się o zdrowie?

Nieprzeczytany post autor: japoniec »

Interesuje mnie do kogo modlą się buddyści gdy chcą osiągnąć jakiś pozytywny stan dla siebie ,swoich bliskich,ludfzkości.
-Przykładowo chrześcijanie przecież oprócz praktyk które mają prowadzić ich do zbawienia,wzywają na pomoc Boga lub świętych aby dali im zdrowie,powodzenie,pieniądze itd.
Jeśli buddysta chce zdrowia i pomyślności dla siebie i rodziny to co powinien zrobić?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Do kogo modlić się o zdrowie?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj
japoniec pisze: sob lis 05, 2022 18:13 Interesuje mnie do kogo modlą się buddyści gdy chcą osiągnąć jakiś pozytywny stan dla siebie ,swoich bliskich,ludfzkości.
odwołują się do Bodhiczitty.
japoniec pisze: sob lis 05, 2022 18:13-Przykładowo chrześcijanie przecież oprócz praktyk które mają prowadzić ich do zbawienia,wzywają na pomoc Boga lub świętych aby dali im zdrowie,powodzenie,pieniądze itd.
jest Dzambala, od ogólnie rozumianego dobrobytu, jest Budda Medycyny, by wesprzeć zdrowie, jest... tego trochę :oczami:
japoniec pisze: sob lis 05, 2022 18:13Jeśli buddysta chce zdrowia i pomyślności dla siebie i rodziny to co powinien zrobić?
jeżeli jest tak, że dni wstecz deklarujesz:
japoniec pisze: czw lis 03, 2022 19:41 Ostatecznie wybrałem szkołę gelugpa.
...to, jak dla mnie, warto by się udać z tym pytaniem do kompetentnych nauczycieli gelugpy, ponieważ praktyki czy rytuały z tym związane, są z jednej strony uwarunkowane względami kulturowymi, a z drugiej poglądem danej szkoły odnośnie tej kwestii. co szkoła, to obyczaje tego się tyczące - warto szukać u źródła :)

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
japoniec
Posty: 234
Rejestracja: wt lis 29, 2011 22:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: shingon

Re: Do kogo modlić się o zdrowie?

Nieprzeczytany post autor: japoniec »

Dziękuję bardzo za informacje.

W mojej okolicy nie ma ośrodka gelugpy to na razie praktykuję według tego co jest w internecie.

:super: :super:
japoniec
Posty: 234
Rejestracja: wt lis 29, 2011 22:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: shingon

Re: Do kogo modlić się o zdrowie?

Nieprzeczytany post autor: japoniec »

A czy można modlić się wlasnymi slowami?
Przykładowo:"Buddowie i Bodhisattwowie proszę Was o opiekę nad ....(dzieckiem,kimś bliskim itd.)".
Czy zawsze muszą być to słowa wyjęte z konkretnej praktyki?
(Ja ostatnio modlę się "po swojemu" o to by wojna na Ukrainie ustała.Tyle przynosi cierpień.Chcę by zapanował pokój).
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Do kogo modlić się o zdrowie?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj
japoniec pisze: pn lis 07, 2022 15:20 A czy można modlić się wlasnymi slowami?
zawsze to są Twoje słowa... jeżeli po prostu klepie się jak formułkę, bez wzbudzenia określonych uczuć i koncentracji na słowach i ich znaczeniu, to nawet jeżeli to będzie własna formułka, mało prawdopodobne, by to w sobie coś niosło.
japoniec pisze: pn lis 07, 2022 15:20Przykładowo:"Buddowie i Bodhisattwowie proszę Was o opiekę nad ....(dzieckiem,kimś bliskim itd.)".
...swobodnie. formułka nie jest kwestią. kwestią jest nastawienie i to jak to się robi.
japoniec pisze: pn lis 07, 2022 15:20Czy zawsze muszą być to słowa wyjęte z konkretnej praktyki?
(Ja ostatnio modlę się "po swojemu" o to by wojna na Ukrainie ustała.Tyle przynosi cierpień.Chcę by zapanował pokój).
...po co zawracać głowę buddom i bodhisattwom - potencjalnie lub faktycznie już nim jesteś, tak więc jeżeli wzbudzasz w sobie bodhiczittę i kierujesz ją ku ludziom strzelającym do siebie i tym, którzy tym zarządzają, by ustało cierpienie, by wojna ustała, to to w sobie coś niesie.

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
japoniec
Posty: 234
Rejestracja: wt lis 29, 2011 22:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: shingon

Re: Do kogo modlić się o zdrowie?

Nieprzeczytany post autor: japoniec »

PIęknie dziękuję Czcigodny kunzangu za wyjaśnienie :namaste:
Teraz już wiem jak się modlić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”