Złamanie podstawowego piątego wskazania etycznego.

dyskusje i rozmowy
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Złamanie podstawowego piątego wskazania etycznego.

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Cześć. =]

Jakiś czas temu przyjąłem podstawowe wskazania etyczne. Chciałbym się spytać, jeśli można, co teraz jeśli złamałem piąte... Czy straciłem już to wszystko, czy też może mam to obrać w formę treningu i iść dalej, starać się już nie łamać wskazań? Co teraz może mnie czekać? Nie mówił mi Lama, że to jakieś tajemna ceremonia była, więc tutaj chciałbym się spytać, jeśli można...

Mam zamiar odwiedzić niedługo ten Ośrodek, aczkolwiek sęk w tym, że chciałbym może się dowiedzieć na co mogę się przygotować, na co mogę liczyć?

Piszę w tym dziale, bo jest to tybetańska tradycja, choć jak słyszałem wyraźnie, są to wskazania Therawady.

pozdrawiam serdecznie tym wieczorem
karuna
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awatar użytkownika
dharmozjad
Posty: 622
Rejestracja: sob sie 11, 2012 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada, Vipassana

Re: Złamanie podstawowego piątego wskazania etycznego.

Nieprzeczytany post autor: dharmozjad »

karuna pisze: Co teraz jeśli złamałem piąte...
Co teraz może mnie czekać?
Piekło.
Będziesz się smażył w piekle! :hyhy:

:coolwink:
Obrazek
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Złamanie podstawowego piątego wskazania etycznego.

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Możliwe... W piekle miejsce jakieś może się znajdzie.

Ale mam matę jeszcze w domu i poduszkę czarną. Na razie wystarczy,

pozdrawiam
k.
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Złamanie podstawowego piątego wskazania etycznego.

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
karuna pisze:Mam zamiar odwiedzić niedługo ten Ośrodek, aczkolwiek sęk w tym, że chciałbym może się dowiedzieć na co mogę się przygotować, na co mogę liczyć?
Nie napisałeś jaka to konkretnie szkoła - oczekujesz ustosunkowania się, lecz jak tu do tego tak konkretnie się ustosunkować... znaczy, jeżeli jest na forum ktoś, kto reprezentuje ową tradycję, to nawet nie wie, że do niej się odnosisz, tak więc niby kto, ma Tobie powiedzieć na co możesz liczyć?

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Złamanie podstawowego piątego wskazania etycznego.

Nieprzeczytany post autor: karuna »

kunzang pisze:Nie napisałeś jaka to konkretnie szkoła (...)
Masz rację. Myślałem, że może się da tak ogólnie na początku, lecz... lecz to nie jest tajemnica jakaś wielka.

Chodzi o Karma Kamtsang.

pozdrawiam
k.
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Złamanie podstawowego piątego wskazania etycznego.

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj
karuna pisze:Chodzi o Karma Kamtsang.
Dziękuję za wyjaśnienie.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Karma Jesze
Posty: 271
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 15:10
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtzang
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Złamanie podstawowego piątego wskazania etycznego.

Nieprzeczytany post autor: Karma Jesze »

Witaj Karuna, nie wiem jakie znasz praktyki ale skoro nie wiesz co począć najlepiej zastosować Cztery Moce :)

Mistrz Dziamgon Kongtrul Rinpocze napisał:Skutki złych czynów łatwo wykorzenić poprzez pilne zastosowanie metod oczyszczania zła- głęboką skruchę i szczere wyznanie. Stwierdzenie:”Popełniłem ten zły uczynek” jest przyznaniem się do tego, że zrobiło się coś niewłaściwego. Wypowiedzenie tego ze szczerym poczuciem żalu i udręki to właśnie wyznanie.

1. Moc wyrzeczenia się i żałowania z głębi serca swoich przeszłych złych czynów.
2. Moc zaniechania zła i silne postanowienie że nigdy już tego nie zrobię.
3. Moc wsparcia – to oznacza przyjęcie Schronienia i wzbudzenie Bodhiczitty (Oświeconej Postawy)
4. Moc polegająca na spełnianiu wszelkich rodzajów dobrych uczynków, po to aby oczyścić szkodliwe postępki.
Cztery moce stosujemy razem.

We wszystkich tradycjach buddyzmu tybetańskiego powszechnie praktykowaną metodą oczyszczenia jest praktyka Dordże Sempa/ Wadżrasattva i recytacja 100 sylabowej mantry. Jeśli nie znasz tej praktyki ze swojej strony polecam dodatkowo recytację Sutry Skruchy na stronie benchen.org a w razie wątpliwości czy właściwie postępujesz zalecam konsultację z Lamą.
http://www.benchen.org.pl/pl/materialy- ... ch-zbiorow

Pozdrawiam.
:namaste:
Praktykuj prawość poprzez trzy bramy!
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Złamanie podstawowego piątego wskazania etycznego.

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Hej. :)

Nie znam wielu praktyk, bo dosyć świeżo jestem po inicjacji. Myślę, że to bardzo dużo co mi mogłeś przekazać. Z lamą na pewno o tym też porozmawiam, żeby nie brać udziału w praktykach z tym niepokojem.

dziękuję
k.
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: Złamanie podstawowego piątego wskazania etycznego.

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

chodzi o picie alkoholu ?


no coz jesli zlamane bo sie upilas, to jest zlamane koniec kropka. jesli chcesz je miec ponownie trzeba ponownie poprocis nauczyciela. nie ma sie co frustrowac ze sie nie utrzymalo, kazdy dzien utrzymywania 1 slubowania przynosi dobra zasluge


jesli tylko odrobinke alkoholu to mozna to uznac za naruszenie i oczyscic poprzez wspomniane wyzej 4 moce
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Złamanie podstawowego piątego wskazania etycznego.

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Dziękuję za odpowiedzi.

Upić, się upiłem. Nie upiłam...

Po informacji od Lamy, wygląda to na inną instrukcję. Jednak na pewno mniej skomplikowaną. Jak będzie trzeba to będę próbował to jeszcze odnowić... W każdym razie widzę, że czyste krystalicznie utrzymanie wskazań to długa droga.

Jak mówił Dalajlama, najważniejsza jest motywacja. Tak odnośnie pracy.

Bywa, że wraca motywacja, jednak egoizm też się odzywa. Może za wcześnie obrałem ścieżkę Wadżrajany, jednakże z tym mi najlepiej, z tą drogą. Rozmawiałem z osobą z forum i też uważam, że dobrze życie wykorzystać trzeba. Jakoś tak to zrozumiałem. W każdym razie wszystko tutaj to motywacja, na pewno tego kroku nie żałuję...

Jakoś tak odnośnie tematu.

k.
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awatar użytkownika
Rafus
Posty: 846
Rejestracja: śr maja 02, 2007 15:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wrodzony umysł (Tibet)

Re: Złamanie podstawowego piątego wskazania etycznego.

Nieprzeczytany post autor: Rafus »

Byłeś już w tym Ośrodku? Rozmawiałeś z Lamą? :zakrecony:
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Złamanie podstawowego piątego wskazania etycznego.

Nieprzeczytany post autor: karuna »

E-maila mu wysłałem.

Niestety tylko.
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awatar użytkownika
Rafus
Posty: 846
Rejestracja: śr maja 02, 2007 15:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wrodzony umysł (Tibet)

Re: Złamanie podstawowego piątego wskazania etycznego.

Nieprzeczytany post autor: Rafus »

praktyki wstępne - Dziesięć paramit (fragment):
Drugą paramitą jest dyscyplina moralna. Ogólnie istnieją cztery kategorie (klasy) dyscypliny moralnej, których nauczał pan budda. Pierwsze dwie przeznaczone są dla ludzi świeckich i powinno się je przestrzegać. Kolejne dwie są głównie dla osób, które porzucają życie świeckie i przyjmują celibat. Budda powiedział, że ten kto nie przestrzega dwóch pierwszych praw, nie jest jego uczniem. Te dwa pierwsze prawa to cztery korzenie i cztery gałęzie (wszystkich razem jest osiem).
Cztery korzenie to:
(1) nie zabijanie,
(2) nie kradnięcie,
(3) nie mówienie kłamstw,
(4) wstrzymanie się od niewłaściwego zachowania seksualnego.
PYTANIE: A picie alkoholu?
ODPOWIEDŹ: Tylko te cztery, abstynencja nie. Możecie pić, byle nie za dużo. Nie przywiązujemy do tego wagi. Mnisi nie mogą pić, lecz wy możecie. Nie ma przeciwwskazań.
Następnie mamy cztery gałęzie:
(1) nie picie alkoholu,
(2) nie jedzenie mięsa,
(3) nie jedzenie czosnku,
(4) nie jedzenie po południu.
Osiem praw stworzono z myślą o ludziach świeckich. Musimy spróbować utrzymać chociażby jedno z nich. Natomiast wszystkich ośmiu przestrzegamy przynajmniej cztery razy w miesiącu. W naszej tradycji te cztery dni miesiąca według kalendarza tybetańskiego i czasu lunarnego to: 8, 15, 22 i 30. Jeśli potrafimy utrzymujemy osiem ślubowań przez całe życie, codziennie. Jeżeli jest to niemożliwe, próbujemy je utrzymać przynajmniej przez cztery lub dwa dni w miesiącu. Minimum to jeden dzień. Do dni w których powinniśmy utrzymywać te ślubowania zaliczamy również szczególne okazje, takie jak narodziny buddy, dzień śmierci buddy albo jakieś dni na modlitwy. Najważniejsze to utrzymywać jakiekolwiek z tych ośmiu ślubowań podczas całego życia. Natomiast mentalnie powinniśmy utrzymywać tak dużo jak jest to możliwe. To czy nam się to uda, zależy od indywidualnych predyspozycji. Tak, czy inaczej cztery korzenie i cztery gałęzie to podstawa, którą powinniśmy utrzymywać. Jeśli przestrzegamy którejś z tych moralnych dyscyplin, stajemy się prawowitymi uczniami buddy. Musimy pamiętać o podstawie. W przeciwnym razie uznajemy siebie za zaawansowanych praktykujących, ale nie patrzymy pod nogi. Jeśli spoglądamy wysoko w górę i fruwamy w obłokach nie patrząc gdzie stawiamy kroki, to nie jesteśmy prawdziwymi uczniami buddy, a jedynie ciągle udajemy dzogczenpę. W przypadku tego rodzaju dzogczenpy nie jest pewne co praktykuje i w jaki sposób.
Jongzin Tenzin Namdag Rinpocze - Tantra Matki
Ścieżka Wyzwolenia Tantry Matki
Fragmenty nauk wygłoszonych w Świder koło Otwock w dniach 15-21 lipca 2001
Tłumaczenie: Jungdrung Dondrub
(scribd.com/doc/98528435/Nauki-Padmasambhavy)
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Złamanie podstawowego piątego wskazania etycznego.

Nieprzeczytany post autor: moi »

Ale żeby nie jeść czosnku? ;)

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
Diamentum
Posty: 1026
Rejestracja: ndz mar 30, 2014 07:10
Płeć: kobieta
Tradycja: Szkoła Zen Kwan Um
Lokalizacja: Warszawa

Re: Złamanie podstawowego piątego wskazania etycznego.

Nieprzeczytany post autor: Diamentum »

Hej :)
To afrodyzjak jest ehm :D Tylko zagadką pozostaje dla mnie, jak to niby ma działać - chuchnąć i co dalej? ;)
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Złamanie podstawowego piątego wskazania etycznego.

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witam
moi pisze:Ale żeby nie jeść czosnku? ;)
obniża ciśnienie /itp/ - wzbudza za dużo nie tego ''ognia'', znaczy, przyczynia się podczas praktyki formalnej do popadania w stan otępienia, bądź senności. nie polecany w związku z tym w stałej diecie, a tylko podczas stanów chorobowych.

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Złamanie podstawowego piątego wskazania etycznego.

Nieprzeczytany post autor: moi »

Dziękuję za wyjaśnienia.
Sądzę jednak, że wiele jest takich przypraw?

Pozdrawiam.m.
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Złamanie podstawowego piątego wskazania etycznego.

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Dziękuję za wyjaśnienie.

Na seshin nie je się właśnie m.in. czosnku, bo podnieca. Przeszkadza czyli w medytacji.

Nie pamiętam reszty warzyw, aha i bez ostrych przypraw.

Kiedyś jakimiś cudem natrafiłem na wskazania Zen Kwan Um, i Mistrz Zen nie je takich rzeczy na codzień.
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Złamanie podstawowego piątego wskazania etycznego.

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witam
moi pisze:Sądzę jednak, że wiele jest takich przypraw?
tu czosnek, to nie przyprawa a pożywienie, podobnie jak cebula i z nią podobnie jest. przyprawy, to pieprz, kurkuma, majeranek /itp/.

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
NorDzinSelDrun
Posty: 25
Rejestracja: czw wrz 03, 2015 16:37
Płeć: kobieta
Tradycja: Yungdrung Bön

Re: Złamanie podstawowego piątego wskazania etycznego.

Nieprzeczytany post autor: NorDzinSelDrun »

Inny sposób to wyznanie grzechu i prośba o wybaczenie. Są jednak cztery podstawowe warunki, które muszą zostać spełnione, aby to zadziałało:
1. Musisz przywołać jidamów/oświeconych gniewnych lub łagodnych, wraz z całą mandalą - wyznać w ich obecności, przed nimi.
2. Musisz mieć szczerą skruchę, żałować.
3. Nie wolno niczego zataić (Buddowie widzą wszystko, przestrzeń jest siecią informacji)
4. Musisz szczerze mieć zamiar i postanowienie nie powtórzyć przewinienia.
Podczas takiego wyznania najlepiej złożyć pięć podstawowych ofiar na domowym ołtarzu (czysta woda, kwiaty, kadzidło, nietoksyczna świeca z czystych olejów roślinnych, nietknięte jedzenie - np. ekologiczny ryż lub kasza). Ponadto należy wykonać trzy pełne pokłony (leżeć na płasko).
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Złamanie podstawowego piątego wskazania etycznego.

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj
NorDzinSelDrun pisze:Inny sposób to wyznanie grzechu i prośba o wybaczenie. (...)
znam to w innej wersji - wyznanie błędów i wyrażenie szczerej chęci dalszego ich niepopełniania. buddów nie trzeba prosić o wybaczenie - buddowie, to nie bogowie.
NorDzinSelDrun pisze:Są jednak cztery podstawowe warunki, które muszą zostać spełnione, aby to zadziałało: (...)
z jakich konkretnie nauk pochodzi to czteropunktowe zalecenie w tej formie?

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Złamanie podstawowego piątego wskazania etycznego.

Nieprzeczytany post autor: ethan »

NorDzinSelDrun pisze:Inny sposób to wyznanie grzechu i prośba o wybaczenie. Są jednak cztery podstawowe warunki, które muszą zostać spełnione, aby to zadziałało:
W buddyzmie tybetanskim bardziej klasyczną formą są tzw.

Cztery leczące moce, które są niezbędne by oczyszczenie było skuteczne:
1. Moc żalu; żal za dawne negatywne czynności dokonane nie tylko w tym życiu, ale także w poprzednich. Oczyszczenie nie zachodzi, jeśli nie dostrzegamy swojej winy i nie jest nam z tego powodu bardzo przykro.
2. Moc postanowienia; silne postanowienie by już nigdy nie ponawiać negatywnych działań, nawet kosztem własnego życia.
3. Moc oparcia; przyjecie schronienia w duchowym nauczycielu, Wadżrasattwie lub Buddach, buddyjskim przyjacielu czy tez w symbolicznych reprezentacjach ciała, mowy i umysłu Buddy, czyli zwrócenie się do odpowiedniej osoby na której polegamy w duchowej praktyce, przed którą dokonujemy wyznania negatywnych czynów. Moc oparcia to także wzbudzenie bodhiczitty aspiracji i zastosowania, bez której nie da się całkowicie oczyścić.
4. Moc zastosowania antidotum; odpowiedniego zachowania, czynienie dobra, wykonywanie pokłonów i praktykowanie medytacji, cieszenie się z dobra czynionego przez innych, dedykowanie całej zasługi z medytacji dla oświecenie wszystkich istot.
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Złamanie podstawowego piątego wskazania etycznego.

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj
ethan pisze:Cztery leczące moce, które są niezbędne by oczyszczenie było skuteczne: (...)
podobnie jest u bonpów.

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Złamanie podstawowego piątego wskazania etycznego.

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Bardzo Wam dziękuję. :namaste:

Nawet zapomniałem podziękować, a widzę, że są to cenne wskazówki. Już lepiej też ze mną.

Widzę, że też jest tekst "możecie pić ale nie za dużo".. Nawet raz oglądałem jakiś nagrany wykład JE Sangje Njenpa Rinpocze, i mówił, że można wypić ale samemu, żeby nikt nie widział. Pewnie przeinaczam, bo już dawno to widziałem.

W każdym razie serdecznie dziękuję i do roboty (się biorę). !

:padam:

EDIT: Wydrukowałem sobie wskazówki.
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Złamanie podstawowego piątego wskazania etycznego.

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj
karuna pisze:(...) Nawet raz oglądałem jakiś nagrany wykład JE Sangje Njenpa Rinpocze, i mówił, że można wypić ale samemu, żeby nikt nie widział. Pewnie przeinaczam, bo już dawno to widziałem
...a znowu Mistrz mego serca, rzekł mi, że jeżeli już chcę się napić, to nigdy sam, zawsze co najmniej w towarzystwie Matki ziemi :oczami:

trzymaj się radośnie - powodzenia
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Złamanie podstawowego piątego wskazania etycznego.

Nieprzeczytany post autor: karuna »

:namaste:
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Złamanie podstawowego piątego wskazania etycznego.

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

W wersji 'powstrzymywania się od substancji oszałamiających' przynosi to kilka ciekawych kwestii. Czy zażycie środka przeciwbólowego, zmieniającego odczuwanie bólu, jest oszołomieniem?
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Złamanie podstawowego piątego wskazania etycznego.

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Napiszę może, że znam już wymienioną wcześniej Sutrę Skruchy, znam także te 4 antidota. :) I nie piłem już ani trochę alko, choć to od 3 lat dopiero... :wstyd:
Dzisiaj to myślę, że był to zapewne błąd z mej strony, że od razu ze schronieniem przyjąłem 5 wskazań.
nataliablanka pisze: śr cze 28, 2023 13:32 W wersji 'powstrzymywania się od substancji oszałamiających' przynosi to kilka ciekawych kwestii. Czy zażycie środka przeciwbólowego, zmieniającego odczuwanie bólu, jest oszołomieniem?
Myślę, że nie. W tej kwestii mój nauczyciel wspominał o tym, mówiąc, niedosłownie co prawda, ale jeśli jeszcze nie urzeczywistniliśmy pustki a chorujemy np. na migrenę , to nie branie lekarstw (w tym środków przeciwbólowych) jest lekkomyślne. Może masz na myśli odurzenie, to już inna kwestia.

pozdrawiam
k
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”