Guru joga Padmasambhavy

dyskusje i rozmowy
Mio

Guru joga Padmasambhavy

Nieprzeczytany post autor: Mio »

temat przeniesiony przez kunzanga z działu ''dharma''

Mam takie pytanie: w jakich liniach wykorzystywana jest ta medytacja i mozna ja robic? Z tego co sie sama orientuje, na pewno jest to Wspolnota Dzogczen oraz szkola Ningma, ale czy wszystkie jej linie? Co z Kagyu (sa tam guru jogi na Karmapow, czy to wyklucza jakakolwiek inna guru joge?)? Czy Bon uznaje Padmasambhave?
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Guru joga Padmasambhavy

Nieprzeczytany post autor: paolo »

Mio pisze:Mam takie pytanie: w jakich liniach wykorzystywana jest ta medytacja i mozna ja robic? Z tego co sie sama orientuje, na pewno jest to Wspolnota Dzogczen oraz szkola Ningma, ale czy wszystkie jej linie? Co z Kagyu (sa tam guru jogi na Karmapow, czy to wyklucza jakakolwiek inna guru joge?)? Czy Bon uznaje Padmasambhave?
W Karma Kagyu również dużo praktykuje się "na" Guru Padmasambhawę. Istnieją w Karma Kagyu guru jogi Padmasambhawy, każdą dłuższą praktykę medytacji rozpoczyna się od modlitw do Guru Padmasambhawy. Jedni Kagyupowie wolą praktykować jakąś formę guru jogi Karmapy, inni wolą np. guru jogę Padmasambhawy. Są też rozbudowane wielodniowe praktyki Padmasambhawy. W Karma Kagyu mamy pięć głównych guru jog: Guru joga II Karmapy, guru joga VIII Karmapy, guru joga Milarepy, guru joga Marpy i guru joga Gampopy. Najważniejsze są: guru joga II i VIII Karmapy, na które kładzie się duży nacisk. W guru jodze II Karmapy również medytuje się na Guru Padmasambhawę, powtarza jego mantrę. W tej guru jodze występuje on trzykrotnie: 1. jako tzw. Pan Rodziny, ponad głową II Karmapy. 2 W ośrodku serca II Karmapy wyobraża się Padmasambhawę. 3. II Karmapa jest nieoddzielny od Dordże Drollo, gniewnej formy Padmasambhawy. Na koniec dodam, że II Karmapa uważany jest za emanację Padmasambhawy. Ale poza tym, w Karma Kagyu, istnieje wiele innych praktyk guru jogi. W esencji wszystkie guru jogi są tym samym i prowadzą do tego samego rezultatu. Praktykując na jednego guru w istocie medytujesz na wszystkich guru wszystkich linii przekazu. Wracając do Padmasambhawy. We wszystkich szkołach buddyzmu tybetańskiego wykorzystuje się praktyki Padmasambhawy czy to w formie modlitwy, guru jogi, czy sadhany gdzie Padmasambhawa jest jidamem(np. w Karma Kagyu i ningmapie sadhana Kynciok Cidy). Co do Bon, to Kynzang wspominał o związkach Padmasambhawy z Bon.
odczuwaj dobro
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Guru joga Padmasambhavy

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Mio pisze:Czy Bon uznaje Padmasambhave?
W yungdrung bon, Padmasambhawa jest uważany za jednego z dwóch synów księcia Drenpa Namkhi /jest trzech Drenpa Namhkha w bon/. Kiedy żona Drenpa Namkhi /indyjska księżniczka/, rozstała się z Nim ponieważ nie chciała mieszkać pośród barbarzyńców /księstwo siang siung - zachodni tybet/, i udała się z powrotem do indii, to zabrała ze sobą jednego z dwóch synów, których miała z Drenpa Namkhą. W drodze powrotnej, w odijanie, natknęła się na pudżę dakiń /na jakiejś górze/. Obok było jezioro, więc wieczorem posadziła malca w kwiecie lotosu a sama się udała na pudżę /księżniczka była yogiką/. Kwiat w nocy się zamknął, a rankiem, gdy nad brzegiem jeziora minister króla odijany się przechadzał, kwiat lotosu się otworzył do słońca, a ten zobaczył w nim siedzące dziecko, no i... tak ''narodził'' się ''zrodzony z lotosu'' - Padmasambhawa. Taka jest wersja bonpów, jak to było z Padmasambhawą.

W yungdrung bon nie praktykuje się guru yogi Padmasambhawy /nie polega się na Nim/. Jest jednak jeszcze sarma bon /nowy bon/, który bazuje na termach pozostawionych przez Padmasambhawę ku pożytkowi bonpów i w nim ma miejsce guru yoga Padmasambhawy.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Mio

Re: Guru joga Padmasambhavy

Nieprzeczytany post autor: Mio »

A czy Sarma Bon istnieje w Polsce? Przeszukałam to forum i zajrzałam do Google, ale albo gapa ze mnie i nie zauważyłam, albo nie ma :|
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Guru joga Padmasambhavy

Nieprzeczytany post autor: ethan »

kunzang pisze:W yungdrung bon, Padmasambhawa jest uważany za jednego z dwóch synów księcia Drenpa Namkhi /.../
:) A tybetańskim mówi się, cytuję: "Padamsambhawa zamanifestował się jako Tapihritsa (mistrz bon) i nauczał Dzogczen Njundziu które obecnie są jednymi z głównych nauk dzogpa czienpo w religi bon, i dzięki temu doprowadził wiele istot do osiągnięcia oświeconego umysłu i świetlistego ciała."

Bonus:

Obrazek

Posąg Padmasambhawy zwany „Wygląda jak ja”. Podanie głosi, że kiedy Guru Rinpocze zobaczył ten posąg w Samje w Tybecie, powiedział: „Wygląda jak ja”, a potem pobłogosławił go, mówiąc: „A teraz jest taki sam jak ja”.
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Guru joga Padmasambhavy

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Mio pisze:A czy Sarma Bon istnieje w Polsce? (...)
Z tego co wiem, to na ten moment, nie. Sarma bon nie jest dużą szkołą i bywa mylony z ningapą.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Guru joga Padmasambhavy

Nieprzeczytany post autor: booker »

ethan pisze: czw maja 01, 2014 19:47
kunzang pisze:W yungdrung bon, Padmasambhawa jest uważany za jednego z dwóch synów księcia Drenpa Namkhi /.../
:) A tybetańskim mówi się, cytuję: "Padamsambhawa zamanifestował się jako Tapihritsa (mistrz bon) i nauczał Dzogczen Njundziu które obecnie są jednymi z głównych nauk dzogpa czienpo w religi bon, i dzięki temu doprowadził wiele istot do osiągnięcia oświeconego umysłu i świetlistego ciała."
To jest taki żart? :)
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Guru joga Padmasambhavy

Nieprzeczytany post autor: booker »

https://treasuryoflives.org/biographies ... amkha/6681

Pod tym postem mozna poczytac o tym jak Buddyzm oraz Bon traktuja historie o tych samych ludziach.

Np. ze jeden z synow Drenpa Namkha byl Padmasambhava, albo ze Drenpa przeszedl na Buddyzm.

Zalatuje mi tu polityka ;-) imho cios w praktyke :-P
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”