jakie praktyki w kagyu mozna wykonywac bez inicjacji?

dyskusje i rozmowy
Awatar użytkownika
shingnya
użytkownik zbanowany
Posty: 248
Rejestracja: pn sty 28, 2013 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: offline

jakie praktyki w kagyu mozna wykonywac bez inicjacji?

Nieprzeczytany post autor: shingnya »

temat wydzielony przez kunzanga z tematu ''do początkujacych zainteresowanych Buddyzmem Tybetańskim''

chciałbym zapytać jakie praktyki w kagyu mozna wykonywac bez inicjacji? z tego co wiem to siamatę i lagtong. Siamata to coś jak liczenie oddechów w zenie, a lagtong to wipasana?
Czy lagtong jest tożsamy z wipasana? => http://sasana.wikidot.com/medytacja-vip ... ch-slowach

Czy mogę robić praktyki wstępne (pokłony, wadżrasatwa) bez inicjacji?
Na razie nauczyłem się na pamięć stusylabowej mantry schronienia i stusylabowej dorje sempa i powtarzam je kiedy tylko mam trochę czasu.

Co mogę jeszcze robić bez inicjacji? Medytacje czterorękiego czenreziga znalazłem w necie (http://pl.scribd.com/doc/58114268/Bokar ... %C5%9AWARY). Tutaj piszą, że można ale nie wiem czy to nie odnosi sie do wersji uproszczonej ala DD => http://www.buddyzm.com.pl/?k=&e=&s=&app ... all&pos=42
Czy medytacje wadżrasatwy tez mogę robić sam?
Mam "Pochodnie Pewności" no i wujka google, więc teoretycznie powinienem dać radę przerobić podstawy samemu.

Pozdrawiam :spi:
Awatar użytkownika
Asti
Posty: 795
Rejestracja: śr sie 25, 2010 09:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Hahayana
Lokalizacja: Łódź

Re: do poczatkujacych zainteresowanych Buddyzmem Tybetańskim

Nieprzeczytany post autor: Asti »

Standardową praktyką którą wykonuje się w ośrodkach DD bez inicjacji, jest medytacja 3 świateł.
Opis praktyki znajdziesz w internecie.

W moim odczuciu ta praktyka + siamatha na początek w zupełności wystarczy. Szczególnie jeśli zamierzasz praktykować samodzielnie, bez inicjacji czy odwiedzania ośrodków. Zawsze jednak dobrze jest skonsultować się z nauczycielem w tej sprawie.
Natychmiast porzuć chwytający umysł,
a wszystko stanie się po prostu sobą.
W istocie nic nie ginie ani nie trwa. - Hsin Hsin Ming
Awatar użytkownika
shingnya
użytkownik zbanowany
Posty: 248
Rejestracja: pn sty 28, 2013 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: offline

Re: do poczatkujacych zainteresowanych Buddyzmem Tybetańskim

Nieprzeczytany post autor: shingnya »

cze,

W ogóle dzięki za odpowiedź, ale liczyłem na więcej info. Ja zresztą tez mam tendencje do odpowiadania po łebkach :zabawa:
Asti pisze:Standardową praktyką którą wykonuje się w ośrodkach DD bez inicjacji, jest medytacja 3 świateł. W moim odczuciu ta praktyka + siamatha na początek w zupełności wystarczy. Szczególnie jeśli zamierzasz praktykować samodzielnie, bez inicjacji czy odwiedzania ośrodków. Zawsze jednak dobrze jest skonsultować się z nauczycielem w tej sprawie.
Do szkoły Olego mnie nie ciągnie bo szkoda mi na nich czasu, a pisząc kagyu nie myślałem o DD, bo kagyu to też kamtzang, jak również drikung kagyu i parę innych mniejszych szkół.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kagju
Kumpli Olego uważam raczej za instruktorów kulturalno-oświatowych, bo z wykładów w necie wydaje mi się, tak że leją wodę i stosują metody wpływu na grupę, a temat wykładu nie zobowiązuje do treści bo mówi się co chce - ale może się nie znam i nie mam racji? :583:
Jak już jesteśmy już przy DD to od razu powiem, że w najnowszej książce Olego "O śmierci i odrodzeniu" sam autor podaje chyba aż pięć uproszczonych medytacji, które można praktykować bez niczego:
medytacja oddechów-świateł, medytacja dawania i brania, medytacja 4 rękiego białego czenreziga, medytacja Rangdziunga Dorje, Medytacja na Amitajusa.


pozdrawiam :sage:
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: do poczatkujacych zainteresowanych Buddyzmem Tybetańskim

Nieprzeczytany post autor: paolo »

shingnya pisze:chciałbym zapytać jakie praktyki w kagyu mozna wykonywac bez inicjacji? z tego co wiem to siamatę i lagtong. Siamata to coś jak liczenie oddechów w zenie, a lagtong to wipasana?
Czy lagtong jest tożsamy z wipasana? => http://sasana.wikidot.com/medytacja-vip ... ch-slowach
Większość praktyk wadżrajany wymaga tzw. „inicjacji”, ale istnieje cały szereg praktyk, do których wystarczy otrzymać lung, czyli ustny przekaz tekstu, mantry itp. np. nyndro, guru joga XVI Karmapy, guru joga VIII Karmapy, "madagma" jest to najkrótsza wersja praktyki(w kagju) ofiarowania tormy trzem korzeniom, szczególnie Mahakali Bernagcien i jego orszakowi, medytacja tonglen itd. itd., są to przykładowe praktyki niezwiązane z jakąkolwiek inicjacją. Również gdybyś chciał wykonywać jakąś prostą praktykę na wybrany aspekt Buddy, kiedy wyobrażasz go sobie przed sobą lub ponad głową, wówczas do tego typu medytacji wystarczy otrzymać lung do mantry i wyjaśnienia jak wykonywać taką medytację.
shingnya pisze:Czy mogę robić praktyki wstępne (pokłony, wadżrasatwa) bez inicjacji?
Na razie nauczyłem się na pamięć stusylabowej mantry schronienia i stusylabowej dorje sempa i powtarzam je kiedy tylko mam trochę czasu.
Nie ma czegoś takiego jak stusylabowa mantra schronienia. Przynajmniej w nyndro nie ma czegoś takiego.
shingnya pisze:Co mogę jeszcze robić bez inicjacji? Medytacje czterorękiego czenreziga znalazłem w necie (http://pl.scribd.com/doc/58114268/Bokar ... %C5%9AWARY). Tutaj piszą, że można ale nie wiem czy to nie odnosi sie do wersji uproszczonej ala DD => http://www.buddyzm.com.pl/?k=&e=&s=&app ... all&pos=42
Zasadniczo do tej praktyki wymagana jest inicjacja. Jest to kompletna praktyka Awalokiteśwary. Gdybyś wykonał ją w wersji, kiedy Awalokiteśwara znajduje się ponad twoja głową, wówczas wykonywanie jej bez inicjacji nie byłoby wielkim "grzechem" ;) :D. Ale gdybyś chciał ją wykonywać w wersji gdzie swoje ciało mowę i umysł utożsamiasz z ciałem, mową i umysłem Awalokiteśwary, wówczas dobrze jest otrzymać inicjację. Chociaż w przypadku Awalokiteśwary lamowie bywają mało restrykcyjni. Niemniej należy pamiętać, że wszelkie komentarze do praktyki przeznaczone są dla osób, które otrzymały stosowny przekaz i wyjaśnienia. I nie służą one do samodzielnej nauki danej praktyki.
shingnya pisze:Czy medytacje wadżrasatwy tez mogę robić sam?
Mam "Pochodnie Pewności" no i wujka google, więc teoretycznie powinienem dać radę przerobić podstawy samemu.
Każdą praktykę możesz robić sam. Oczywiście tą do której otrzymałeś przekaz i wyjaśnienia. Natomiast książki czy google nie są źródłem błogosławieństwa linii przekazu. i nie mogą zastąpić lamy, bądź innej kompetentnej osoby mogącej udzielić ci prawidłowych wyjaśnień. Przynajmniej w Kagyu wyżej ceni się ustny przekaz i uważa się go za ważniejszy. Natomiast teksty mogą stanowić uzupełnienie ustnych nauk otrzymanych od lamy. Ale nawet w tym przypadku pierwszeństwo mają ustne wyjaśnienia lamy. Oczywiście jeśli zależy ci na tym, aby praktyka przynosiła efekty. W innym przypadku "mamy demokrację", czyli "rubta jak chceta" :D ;)
odczuwaj dobro
Awatar użytkownika
Asti
Posty: 795
Rejestracja: śr sie 25, 2010 09:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Hahayana
Lokalizacja: Łódź

Re: do poczatkujacych zainteresowanych Buddyzmem Tybetańskim

Nieprzeczytany post autor: Asti »

Witam,
W ogóle dzięki za odpowiedź, ale liczyłem na więcej info. Ja zresztą tez mam tendencje do odpowiadania po łebkach
Wolę raczej podzielić się odrobiną pewnej wiedzy którą faktycznie mam, niż całą masą niesprawdzonej. ;)
bo kagyu to też kamtzang, jak również drikung kagyu i parę innych mniejszych szkół.
Mam tego świadomość.
Czy mogę robić praktyki wstępne (pokłony, wadżrasatwa) bez inicjacji?
Wiem, że masz zapewne na myśli pokłony w wersji wadżrajany, ale praktyki te wykonuje się też w innych tradycjach (np. w zen) i tam nie jest potrzebna do nich żadna inicjacja.
Natychmiast porzuć chwytający umysł,
a wszystko stanie się po prostu sobą.
W istocie nic nie ginie ani nie trwa. - Hsin Hsin Ming
Awatar użytkownika
shingnya
użytkownik zbanowany
Posty: 248
Rejestracja: pn sty 28, 2013 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: offline

Re: do poczatkujacych zainteresowanych Buddyzmem Tybetańskim

Nieprzeczytany post autor: shingnya »

Cześć,
paolo pisze:Również gdybyś chciał wykonywać jakąś prostą praktykę na wybrany aspekt Buddy, kiedy wyobrażasz go sobie przed sobą lub ponad głową, wówczas do tego typu medytacji wystarczy otrzymać lung do mantry i wyjaśnienia jak wykonywać taką medytację.
Super, dziękuję paolo za rzeczową odpowiedź. Kiedyś czytałem, że formę jidama nad głową można wizualizować bez inicjacji.
paolo pisze:Nie ma czegoś takiego jak stusylabowa mantra schronienia. Przynajmniej w nyndro nie ma czegoś takiego.
Oj chyba jednak jest! => http://silarownowagi.blogspot.com/2011/02/pokony.html
Możliwe, że w DD macie inaczej. Ja wole tą wersje bardziej hardcorową.

Palden Lama Dampa Namla Kyab Su Chio
W promieniujących świętych lamach przyjmuję schronienie.
Yidam Kjil Khor Gyi Lha Tsog Namla Kyab Su Chio
W bóstwach zgromadzonych w mandali jidama przyjmuję schronienie.
Sanggye Chom De Namla Kyab Su Chio
W zwycięskich buddach przyjmuję schronienie.

Dam Pei Cho Namla Kyab Su Chio
W świętej dharmie przyjmuję schronienie.
Phag Pe Gendyn Nam la Kyab Su Chio
W szlachetnej sandze przyjmuję schronienie.
Pawo Khadro Cho Kyong Sung Mei Tsog
Yeshe Kyi Chen Dang Den Pa Namla Kyab Su Chio
W dakach i dakiniach, opiekunach dharmy i strażnikach posiadających oko mądrości, przyjmuję schronienie.

A tu masz w wersji dźwiękowej, do odsłuchania => http://www.garchen.pl/wp-content/upload ... yu-AUD.mp3

A czy Cztery rozmyślania zwracające umysł ku Dharmie bo to chyba sam poczatek drogi w wadżrajanie mogę robić bez lungów?
=> http://www.berzinarchives.com/web/pl/ar ... harma.html
Asti pisze:Wiem, że masz zapewne na myśli pokłony w wersji wadżrajany, ale praktyki te wykonuje się też w innych tradycjach (np. w zen) i tam nie jest potrzebna do nich żadna inicjacja.
Też właśnie o tym pomyślałem. Drewniane male do pokłonów już mam jakby co :ok:

Pokłony – Wielcy Mistrzowie Zen mówią: Nieustanne upadanie i wstawanie przyzwyczai cię do upadku i zapobiegnie złamaniu kończyn na śliskich nawierzchniach zimą
http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Zen

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi
:poklon2:
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: do poczatkujacych zainteresowanych Buddyzmem Tybetańskim

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

shingnya pisze:
paolo pisze:Nie ma czegoś takiego jak stusylabowa mantra schronienia. Przynajmniej w nyndro nie ma czegoś takiego.
Oj chyba jednak jest!
Kto Ci powiedział (gdzie przeczytałeś), że tekst, który przytoczyłeś nazywa się "stusylabową mantrą"?

Pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
shingnya
użytkownik zbanowany
Posty: 248
Rejestracja: pn sty 28, 2013 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: offline

Re: do poczatkujacych zainteresowanych Buddyzmem Tybetańskim

Nieprzeczytany post autor: shingnya »

Witaj ,
GreenTea pisze:Kto Ci powiedział (gdzie przeczytałeś), że tekst, który przytoczyłeś nazywa się "stusylabową mantrą"?
Gdzieś czytałem. Ale wychodzi na to, że źle? To mantra do medytacji na Drzewo Schronienia, recytowana również przy pokłonach?
Wydaje mi się że tybetańskich sylab jest tyle co w mantrze wadżrasatwy. :583:

Pozdrawiam
s
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: do poczatkujacych zainteresowanych Buddyzmem Tybetańskim

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

shingnya pisze:To mantra do medytacji na Drzewo Schronienia, recytowana również przy pokłonach
Owszem, jest to pełna formuła Schronienia towarzysząca medytacji w pierwszej części Nyndro, jednak, jak wspomniał już wcześniej Paolo, w Kagyu do zrobienia Nyndro dobrze jest uzyskać ustny przekaz tekstu (lung) od nauczyciela, nie wspomnę już o samym Schronieniu. Nie spotkałam się z tym, żeby powyższą formułę nazywano "stusylabową mantrą". Zresztą w sprawie tzw. "buddyzmu netowego" wypowiadać się nie będę, bo się na nim po prostu nie znam. Mnie uczono, że nauki pobiera się wprost od nauczyciela, nie w internecie, ale może jestem starej daty ;)

pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
AHuli
Posty: 489
Rejestracja: sob mar 12, 2011 19:58
Płeć: kobieta
Tradycja: kamtzang, krypto ningmapa
Lokalizacja: Festung Breslau

Re: do poczatkujacych zainteresowanych Buddyzmem Tybetańskim

Nieprzeczytany post autor: AHuli »

Cześć Shingnya
Widzę, że masz wpisane jako lokalizację Warszawa/Hanower. Skoro czasem bywasz w stolycy to przy okazji, wstąp do uroczej wiochy pod Grodziskiem o nazwie Grabnik. Możesz tam wcześniej zadzwonić. Mieszka w niej kilku Lamów... bo mają tam ich wylęgarnie (drubkang). :D Nie namawiałabym, gdybyś sam wcześniej nie napomknął, że cię ta tradycja interesuje... Pozdrawiam
Nie zostawisz samsary, odrzucając ją - wyzwolisz ją wewnętrznie, pozwalając jej być. Twe próby wyleczenia się z nieszczęść nie przyniosły ci ulgi, ulgę przynosi rozluźnienie i pozostawienie rzeczy takimi, jakie są.
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: do poczatkujacych zainteresowanych Buddyzmem Tybetańskim

Nieprzeczytany post autor: paolo »

shingnya pisze: Oj chyba jednak jest! => http://silarownowagi.blogspot.com/2011/02/pokony.html
Możliwe, że w DD macie inaczej. Ja wole tą wersje bardziej hardcorową.
JA nie jestem z DD ;) Karma Kagyu to nie tylko lama Ole :89:
Palden Lama Dampa Namla Kyab Su Chio
W promieniujących świętych lamach przyjmuję schronienie.
Yidam Kjil Khor Gyi Lha Tsog Namla Kyab Su Chio
W bóstwach zgromadzonych w mandali jidama przyjmuję schronienie.
Sanggye Chom De Namla Kyab Su Chio
W zwycięskich buddach przyjmuję schronienie.

Dam Pei Cho Namla Kyab Su Chio
W świętej dharmie przyjmuję schronienie.
Phag Pe Gendyn Nam la Kyab Su Chio
W szlachetnej sandze przyjmuję schronienie.
Pawo Khadro Cho Kyong Sung Mei Tsog
Yeshe Kyi Chen Dang Den Pa Namla Kyab Su Chio
W dakach i dakiniach, opiekunach dharmy i strażnikach posiadających oko mądrości, przyjmuję schronienie.

Tak, ale to nie jest mantra. No i sylab jest tylko 70 ;) Jest to tybetańska modlitwa/inwokacja schronienia, którą w tradycji karma kagyu wykorzystuje się głównie w praktyce nyndro.
shingnya pisze: A czy Cztery rozmyślania zwracające umysł ku Dharmie bo to chyba sam poczatek drogi w wadżrajanie mogę robić bez lungów?
Może nie początek, ale są bardzo ważne na każdym etapie praktyki. W nyndro stanowią pierwszą część praktyki. Oczywiście, że możesz je studiować i stosować bez lungu.
odczuwaj dobro
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: jakie praktyki w kagyu mozna wykonywac bez inicjacji?

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

Gdybyś wykonał ją w wersji, kiedy Awalokiteśwara znajduje się ponad twoja głową, wówczas wykonywanie jej bez inicjacji nie byłoby wielkim "grzechem" ;) :D. Ale gdybyś chciał ją wykonywać w wersji gdzie swoje ciało mowę i umysł utożsamiasz z ciałem, mową i umysłem Awalokiteśwary, wówczas dobrze jest otrzymać inicjację.
Reguła przydatna nie tylko przy Awalokiteśwarze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”