Mala z kości Jaka

dyskusje i rozmowy
Awatar użytkownika
Asti
Posty: 795
Rejestracja: śr sie 25, 2010 09:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Hahayana
Lokalizacja: Łódź

Mala z kości Jaka

Nieprzeczytany post autor: Asti »

Witam serdecznie,

Z ciekawości przeglądałem sobie w sieci informacje o malach i znaczeniu danego materiału z którego są wykonane. Wyczytałem między innymi coś takiego:
I don't want to sound scary or alarmist, but a bone mala can cause certain problems if it was not properly made or is not properly used. So you should ask a teacher for permission and help in selecting a bone mala.
"Nie mam zamiaru straszyć albo brzmieć alarmująco, ale mala z kości może spowodować pewne problemy jeśli nie jest właściwie zrobiona, lub właściwie używana. Dlatego też powinieneś spytać nauczyciela o zgodę i pomoc w wyborze mali z kości"
Bone is used in practice because the more we contemplate death the more fruitful our life becomes. We begin to live life differently and accept that death is inevitable while the path to the end of this life is about service to others, loving all, and being happy (without the pursuit of happiness) in each moment...through the supposed good and bad.

Yak is an important animal in Tibet as they are used as packing animals for the nomadic tribes and to honour their passing they are used in practice. Continuing to be of service as they pass from this consciousness to another.
"Kość jest używana w praktyce ponieważ im bardziej kontemplujemy zjawisko śmierci, tym bardziej owocne staje się nasze życie. Zaczynamy żyć inaczej i akceptujemy śmierć jako nieuniknioną, podczas gdy drogą do końca tego życia staje się służenie innym, miłość i bycie radosnym (ale bez gonienia za szczęsciem) w każdym momencie... czy jest dobry czy zły.

Jak jest ważnym zwierzęciem w Tybecie, jako zwierzę używane do transportu przez plemiona nomadów i by uhonorować jego odejście, [kości] są używane w praktyce. Kontynuują w ten sposób swoją służbę nawet po przejściu z jednej świadomości w drugą."

Gdzie indziej czytam, że mala z kości Jaka jest symbolem siły i ma za zadanie zwiększać energię życiową.

Czy wy spotkaliście się z takimi wyjaśnieniami dotyczącymi różnych rodzajów mali? Ciekaw jestem, na ile te informacje są wiarygodne w ramach tradycji tybetańskich.
Natychmiast porzuć chwytający umysł,
a wszystko stanie się po prostu sobą.
W istocie nic nie ginie ani nie trwa. - Hsin Hsin Ming
Awatar użytkownika
shingnya
użytkownik zbanowany
Posty: 248
Rejestracja: pn sty 28, 2013 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: offline

Re: Mala z kości Jaka

Nieprzeczytany post autor: shingnya »

Właśnie ciekawe jak to jest. Mam na stanie trzy male w tym jedną z kości jaka.
Z jednej strony w symbolicznej wadżrajanie akcesoria do medytacji mają swoje ścisłe znaczenie, ale na ile ważne jest to przy mali i czy również malę powinno się dobierać w uzgodnieniu z Lamą?
Z drugiej strony mala to przecież tylko licznik.
Może więc to tego samego rodzaju przesąd co przekonanie wśród polskich katolików, że noszenie krzyżyka przynosi nieszczęście i lepiej nosić medalik. :suchy:

Pozdrawiam
:pray:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Mala z kości Jaka

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Asti pisze:Czy wy spotkaliście się z takimi wyjaśnieniami dotyczącymi różnych rodzajów mali? Ciekaw jestem, na ile te informacje są wiarygodne w ramach tradycji tybetańskich.
Tak mi przyszło do głowy :89: ze kwestią jest tu to, z jakiej perspektywy podejdzie się do znaczenia /i surowca/ mali czy to, od strony szamanizmu, sutr czy tantr /a w ramach tego szkół i poglądów/, i co niesie też w sobie znaczenie energetyczne, symboliczne czy znaczenie wiedzy... znaczy, taki temacik rzeka, te male ;) ...i dobrze :)

Pozdrawiam
:14:

ps
a tak generalnie, to haczykiem są tu źródła takich informacji - kto się wypowiada lub na co się powołuje... :oczami:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Niedooswiecony
Posty: 143
Rejestracja: ndz gru 05, 2010 14:44
Tradycja: DD

Re: Mala z kości Jaka

Nieprzeczytany post autor: Niedooswiecony »

ciekawe, że istnieje mnóstwo rożnych nauk o mali, np. że użycie mali z określonego materiału pomnaża zasługę o X razy :D

no bo skoro tak to czemu by nie zrobić nyndro z malą srebrną i wykonać powiedzmy tylko 108 pokłonów itd. :P
można by zrobić nyndro z 5 razy w tygodniu :P
Awatar użytkownika
Asti
Posty: 795
Rejestracja: śr sie 25, 2010 09:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Hahayana
Lokalizacja: Łódź

Re: Mala z kości Jaka

Nieprzeczytany post autor: Asti »

@kunzang

Temat interesuje mnie najbardziej od strony szamańsko-energetycznej, więc gdybyś mógł się podzielić swoją wiedzą w tej kwestii, byłbym wdzięczny ;)
Natychmiast porzuć chwytający umysł,
a wszystko stanie się po prostu sobą.
W istocie nic nie ginie ani nie trwa. - Hsin Hsin Ming
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Mala z kości Jaka

Nieprzeczytany post autor: ethan »

Najlepiej jest iść z taka nowo nabytą malą bezpośrednio do Rinpocze z prośba o autentykacje, co jest na porządku dziennym i co zajmuje tylko kilka sekund i jesli Rinpocze nic nie powie znaczy ze ok. Jesli sie nie mylę to podczas takiej autentykacji Rinpocze nadaje moc takiej mali i harmonizuje jej energię dla optymalnego działania.
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
Awatar użytkownika
shingnya
użytkownik zbanowany
Posty: 248
Rejestracja: pn sty 28, 2013 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: offline

Re: Mala z kości Jaka

Nieprzeczytany post autor: shingnya »

Niedooswiecony pisze:można by zrobić nyndro z 5 razy w tygodniu :P
hehe, no właśnie, to by było dobre ! :171:

Pozdrawiam
:pray:
Awatar użytkownika
Rafus
Posty: 846
Rejestracja: śr maja 02, 2007 15:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wrodzony umysł (Tibet)

Re: Mala z kości Jaka

Nieprzeczytany post autor: Rafus »

Ja słyszałem, że można energetyzować siłą koncentracji przedmiot dobrą energią, który po zetknięciu z istotą, wywołuje w jej umyśle np. pozytywny stan, chęć działania. Może też to być zła energia, która spowoduje np. chęć wyskoczenia z okna.
Awatar użytkownika
ethan
Senior User
Posty: 842
Rejestracja: sob maja 23, 2009 16:01
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Czysta Kraina

Re: Mala z kości Jaka

Nieprzeczytany post autor: ethan »

Rafus pisze:Może też to być zła energia, która spowoduje np. chęć wyskoczenia z okna.
Byc moze, tylko ze nie jest to juz wtedy buddyzm ani troche, tylko czarna magia i okultyzm.
http://www.jasnesny.wordpress.com
„Nie oce­niaj suk­ce­su człowieka po tym jak wy­soko się wspiął, lecz jak wy­soko od­bił się od dna.”
kuba77
Posty: 705
Rejestracja: śr gru 01, 2010 17:52
Płeć: mężczyzna
Tradycja: jungdrung bon
Lokalizacja: Siedlątków

Re: Mala z kości Jaka

Nieprzeczytany post autor: kuba77 »

Czarna magia i okultyzm. Znaczy buddyzm całą gębą. Ups, zapomniałem o demonach :D Czarna magia, okultyzm i demony...... :P
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Mala z kości Jaka

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj
Asti pisze:@kunzang Temat interesuje mnie najbardziej od strony szamańsko-energetycznej, więc gdybyś mógł się podzielić swoją wiedzą w tej kwestii, byłbym wdzięczny ;)
No więc właśnie nie bardzo :oczami: ....przy takim Twym podejściu do tej kwestii, to nie bardzo :89: znaczy :luka: proponuję, wróćmy do punktu wyjścia:
Asti pisze:Z ciekawości przeglądałem sobie w sieci informacje o malach i znaczeniu danego materiału z którego są wykonane. Wyczytałem między innymi coś takiego:
I don't want to sound scary or alarmist, but a bone mala can cause certain problems if it was not properly made or is not properly used. So you should ask a teacher for permission and help in selecting a bone mala.
"Nie mam zamiaru straszyć albo brzmieć alarmująco, ale mala z kości może spowodować pewne problemy jeśli nie jest właściwie zrobiona, lub właściwie używana. Dlatego też powinieneś spytać nauczyciela o zgodę i pomoc w wyborze mali z kości"
Bone is used in practice because the more we contemplate death the more fruitful our life becomes. We begin to live life differently and accept that death is inevitable while the path to the end of this life is about service to others, loving all, and being happy (without the pursuit of happiness) in each moment...through the supposed good and bad.

Yak is an important animal in Tibet as they are used as packing animals for the nomadic tribes and to honour their passing they are used in practice. Continuing to be of service as they pass from this consciousness to another.
"Kość jest używana w praktyce ponieważ im bardziej kontemplujemy zjawisko śmierci, tym bardziej owocne staje się nasze życie. Zaczynamy żyć inaczej i akceptujemy śmierć jako nieuniknioną, podczas gdy drogą do końca tego życia staje się służenie innym, miłość i bycie radosnym (ale bez gonienia za szczęsciem) w każdym momencie... czy jest dobry czy zły.
...i teraz - powodowany ciekawością kota pytania mam, kto tak twierdzi i na jakich źródłach opiera swe twierdzenie? :)

Pozdrawiam
:14:
kunzang pisze:ps
a tak generalnie, to haczykiem są tu źródła takich informacji - kto się wypowiada lub na co się powołuje... :oczami:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Asti
Posty: 795
Rejestracja: śr sie 25, 2010 09:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Hahayana
Lokalizacja: Łódź

Re: Mala z kości Jaka

Nieprzeczytany post autor: Asti »

kunzang pisze:Witaj
Asti pisze:@kunzang Temat interesuje mnie najbardziej od strony szamańsko-energetycznej, więc gdybyś mógł się podzielić swoją wiedzą w tej kwestii, byłbym wdzięczny ;)
No więc właśnie nie bardzo :oczami: ....przy takim Twym podejściu do tej kwestii, to nie bardzo :89: znaczy :luka: proponuję, wróćmy do punktu wyjścia:
Asti pisze:Z ciekawości przeglądałem sobie w sieci informacje o malach i znaczeniu danego materiału z którego są wykonane. Wyczytałem między innymi coś takiego:
I don't want to sound scary or alarmist, but a bone mala can cause certain problems if it was not properly made or is not properly used. So you should ask a teacher for permission and help in selecting a bone mala.
"Nie mam zamiaru straszyć albo brzmieć alarmująco, ale mala z kości może spowodować pewne problemy jeśli nie jest właściwie zrobiona, lub właściwie używana. Dlatego też powinieneś spytać nauczyciela o zgodę i pomoc w wyborze mali z kości"
Bone is used in practice because the more we contemplate death the more fruitful our life becomes. We begin to live life differently and accept that death is inevitable while the path to the end of this life is about service to others, loving all, and being happy (without the pursuit of happiness) in each moment...through the supposed good and bad.

Yak is an important animal in Tibet as they are used as packing animals for the nomadic tribes and to honour their passing they are used in practice. Continuing to be of service as they pass from this consciousness to another.
"Kość jest używana w praktyce ponieważ im bardziej kontemplujemy zjawisko śmierci, tym bardziej owocne staje się nasze życie. Zaczynamy żyć inaczej i akceptujemy śmierć jako nieuniknioną, podczas gdy drogą do końca tego życia staje się służenie innym, miłość i bycie radosnym (ale bez gonienia za szczęsciem) w każdym momencie... czy jest dobry czy zły.
...i teraz - powodowany ciekawością kota pytania mam, kto tak twierdzi i na jakich źródłach opiera swe twierdzenie? :)

Pozdrawiam
:14:
kunzang pisze:ps
a tak generalnie, to haczykiem są tu źródła takich informacji - kto się wypowiada lub na co się powołuje... :oczami:
Kunzang, myślę, że jeśli nie chcesz się podzielić wiedzą w tym temacie, to twa uwaga była cenna, ale dla mnie absolutnie nic nie wniosła. Rozumiem, że są to kwestie, które należałoby omawiać z nauczycielem, nie należące do "powszechnej" wiedzy?

Informacje zaczerpnąłem z internetu, z wypowiedzi ludzi na stronach internetowych i stron sklepów z artykułami tybetańskimi. Jako, że wiem, że nie są to zbyt wiarygodne źródła informacji, postanowiłem sprawdzić u nieco bardziej wiarygodnych osób (do was mam jednak daleko większe zaufanie w tej kwestii).

Chciałbym się spytać, czy u osób które nie praktykują wadżrajany, posiadanie takiej mali może mieć jakieś negatywne skutki? Czy wiążę się to ściśle z określonymi praktykami?
Natychmiast porzuć chwytający umysł,
a wszystko stanie się po prostu sobą.
W istocie nic nie ginie ani nie trwa. - Hsin Hsin Ming
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Mala z kości Jaka

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Asti pisze:Kunzang, myślę, że jeśli nie chcesz się podzielić wiedzą w tym temacie, to twa uwaga była cenna, ale dla mnie absolutnie nic nie wniosła. Rozumiem, że są to kwestie, które należałoby omawiać z nauczycielem, nie należące do "powszechnej" wiedzy?
No więc nie - to nie jest tego typu kwestia :)
Chodzi tylko o jedną rzecz - skoro poruszasz ten temat w danym panelu tematycznym, to zakładam, że nie bazujesz tu tylko na ''sieciowych plotkach'', a proponujesz rozmowę, która jako podstawę ma treści związane z tym, o co pytasz, a oparte są one na konkretnych źródłach, czy to związanych z nauczycielami buddyzmu tybetańskiego, czy odnoszącymi się np, do szamanizmu tybetańskiego y.b. /co mieści się w zakresie tego działu forum/.
Asti pisze:Informacje zaczerpnąłem z internetu, z wypowiedzi ludzi na stronach internetowych i stron sklepów z artykułami tybetańskimi. Jako, że wiem, że nie są to zbyt wiarygodne źródła informacji, postanowiłem sprawdzić u nieco bardziej wiarygodnych osób (do was mam jednak daleko większe zaufanie w tej kwestii).
Owo ''Wam'', nie biorę do siebie.
Uważam, że należałoby o to spytać tego, który taką informacje niesie, a na którą to informację się powołujesz /co istotne/. Proponuję :) zapytaj tego, którego cytujesz - na jakiej podstawie on tak twierdzi :luka:
Asti pisze:Chciałbym się spytać, czy u osób które nie praktykują wadżrajany, posiadanie takiej mali może mieć jakieś negatywne skutki? Czy wiążę się to ściśle z określonymi praktykami?
No jeżeli nie praktykują w ramach tego podejścia, to nie ten dział... :oczami:

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Rafus
Posty: 846
Rejestracja: śr maja 02, 2007 15:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wrodzony umysł (Tibet)

Re: Mala z kości Jaka

Nieprzeczytany post autor: Rafus »

ethan pisze:Byc moze, tylko ze nie jest to juz wtedy buddyzm ani troche, tylko czarna magia i okultyzm.
Tak, ja się odniosłem do pierwszego cytatu jaki podał Asti. Tak jak przy robieniu mandali ważna jest koncentracja umysłu, tak samo przy malach - dlatego właśnie może spowodować problemy, gdy jest to wykonywane w niewłaściwy sposób. Może za mocny przykład podałem.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Mala z kości Jaka

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Rafus pisze:
ethan pisze:Byc moze, tylko ze nie jest to juz wtedy buddyzm ani troche, tylko czarna magia i okultyzm.
Tak, ja się odniosłem do pierwszego cytatu jaki podał Asti. Tak jak przy robieniu mandali ważna jest koncentracja umysłu, tak samo przy malach - dlatego właśnie może spowodować problemy, gdy jest to wykonywane w niewłaściwy sposób. Może za mocny przykład podałem.
Koncentracja umysłu nie warunkuje z automatu właściwego podejścia do ścieżki. To, że ma miejsce koncentracja umysłu, nie warunkuje z automatu tego, że mamy do czynienia z podejściem buddyjskim - po prostu, koncentracja umysłu patentem buddyjskim nie jest, a w ramach buddyzmu mówi się, że sama koncentracja na manowce prowadzić może, a nie do tego, do czego odwołuje się buddyzm. Trzeba mieć to na uwadze, podążając ścieżką - a więc mieć na uwadze to, jaki jest obrany kierunek tej koncentracji... jaki jest cel. To istotne, ponieważ cel warunkuje rezultat, który jest realizacją /w tym przypadku/ koncentracji.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Mala z kości Jaka

Nieprzeczytany post autor: ikar »

kunzang pisze:Koncentracja umysłu nie warunkuje z automatu właściwego podejścia do ścieżki. To, że ma miejsce koncentracja umysłu, nie warunkuje z automatu tego, że mamy do czynienia z podejściem buddyjskim - po prostu, koncentracja umysłu patentem buddyjskim nie jest, a w ramach buddyzmu mówi się, że sama koncentracja na manowce prowadzić może, a nie do tego, do czego odwołuje się buddyzm. Trzeba mieć to na uwadze, podążając ścieżką - a więc mieć na uwadze to, jaki jest obrany kierunek tej koncentracji... jaki jest cel. To istotne, ponieważ cel warunkuje rezultat, który jest realizacją /w tym przypadku/ koncentracji.
Dokładnie. samma-samadhi(właściwa koncentracja) powstaje gdy właściwe rozumienie(samma-ditthi) jest obecne. Tylko i jedynie w tej chwili. Jakakolwiek by ta chwila nie była, to jest ta chwila ten moment i zawsze koncentracja powstaje. Taka koncentracja to khanika samadhi. Koncentracja z chwili na chwile.

Nikt nie jest właścicielem koncentracji. koncentracja gdy powstaje koncentruje się. Nie ja, które się koncentruje, ale koncentracja.

pozdrawiam
ikar
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
Awatar użytkownika
Asti
Posty: 795
Rejestracja: śr sie 25, 2010 09:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Hahayana
Lokalizacja: Łódź

Re: Mala z kości Jaka

Nieprzeczytany post autor: Asti »

Chodzi tylko o jedną rzecz - skoro poruszasz ten temat w danym panelu tematycznym, to zakładam, że nie bazujesz tu tylko na ''sieciowych plotkach'', a proponujesz rozmowę, która jako podstawę ma treści związane z tym, o co pytasz, a oparte są one na konkretnych źródłach, czy to związanych z nauczycielami buddyzmu tybetańskiego, czy odnoszącymi się np, do szamanizmu tybetańskiego y.b. /co mieści się w zakresie tego działu forum/
Wyjaśnię więc. Założyłem temat, by "plotkę" zdementować bądź potwierdzić. Ponieważ sam nie posiadam źródeł na ten temat, miałem nadzieję, że ktoś, kto owe źródła zna - je wskaże, bądź podzieli się swoją, zdobytą na ich podstawie, wiedzą w tej kwestii.
Natychmiast porzuć chwytający umysł,
a wszystko stanie się po prostu sobą.
W istocie nic nie ginie ani nie trwa. - Hsin Hsin Ming
Awatar użytkownika
Rafus
Posty: 846
Rejestracja: śr maja 02, 2007 15:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wrodzony umysł (Tibet)

Re: Mala z kości Jaka

Nieprzeczytany post autor: Rafus »

Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Mala z kości Jaka

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj
Asti pisze:Wyjaśnię więc. (...)
Dziękuje za wyjaśnienie :namaste:

Mala w tybecie, to dość świeża sprawa w tym sensie, ze choć była znana, to nie była powszechna, a taką się stała za sprawą buddyzmu indyjskiego, wraz ze swa symboliką przyniesioną z indii.
Szamanizm tybetański adoptował malę, gdy upowszechnił ją buddyzm, warto tu tylko pamiętać o tym, że są to przekazy ustne, które zapewne obecnie zostały utracone. Być może są szamani, którzy używają mali i przypisują jej określone działania, jednak nie będzie to wyznacznikiem, jak to jest z daną malą w ramach szamanizmu tybetańskiego, ponieważ ten jest /był/ bardzo różny.
Jak dla mnie, znaczeń mali, tych energetycznych należałoby szukać raczej w ningmapie i w ich praktykach szamańskich czy tantrach, czy też w pozostałych szkołach. Bonpo wprawdzie znali malę ale upowszechniła się ona u nich wraz z osadzaniem się buddyzmu indyjskiego w tybecie, a co do szamanizmu, to przed pojawieniem się buddyzmu indyjskiego, szamani raczej nie używali mali.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
maximus
Posty: 66
Rejestracja: pn mar 05, 2007 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ningmapa

Re: Mala z kości Jaka

Nieprzeczytany post autor: maximus »

Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Mala z kości Jaka

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj
maximus pisze:Może się przyda :-)
Na pewno. Dzięki :)

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Mala z kości Jaka

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

A steel or turquoise mala is good for wrathful activity.
Czyli wygląda na to, że można użyć mniej kontrowersyjnego materiału (stal, turkus) w kontekście zbliżonym do kości. Jeśli uznajemy, że coś na pewno przyniesie nam pecha, to w końcu tego pecha się doczekamy. Bo tak naprawdę nikt nie zagwarantuje nam, że ktoś nie wyczyniał czegoś po cichu z naszą malą przed jej kupnem.
Jak dla mnie tutaj działa psychologicznie sam fakt, że coś jest z części martwego zwierzęcia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”