Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

dyskusje i rozmowy
women
Posty: 32
Rejestracja: śr lis 05, 2008 11:23

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: women »

Tak Maksicho coś takiego jak mówisz odczuwam :] , można to określić jako lepsze zrozumienie tego co się wydarza.. Zauważyłam, że po prostu jak zauważam, że przeszkadzające uczucia znikają wtedy, wszystko wydaje się jasniejsze, zrozumialsze. Kiedy jestem spięta, skrepowana, rozgniewana, wtedy wydaje mi się że wszyscy wokól tak się czują ale to nieprawda, kiedy to mija wtedy wyłania się inny obraz sytuacji w której się znajduję. Tylko co powiecie na zbiorową świadomość o której mówią i filozofowie i socjologowie? Wiemy, że doświadczamy każdy w swój własny sposób świata ale czy istnieje coś takiego jak zbiorowa swiadomość? Kiedy ludzie mogą rozumieć sytuację i odczuwać w podobny sposób, czy wszystko jest iluzją i każdy doświadcza świata inaczej? Tzn rozumiem, że w pewnych sytuacjach kiedy je rozpoznamy zachwoujemy się podobnie, ponieważ jest to potrzebne do poprawnego komunikowania się...
Awatar użytkownika
MAXicho
Posty: 142
Rejestracja: pt lis 16, 2007 11:36
Tradycja: Karma Kagyu (Diamentowa Droga)
Lokalizacja: Thorenn

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: MAXicho »

Nie poddajesz się, Womenka... :) Nie ma co, twarda baba! :) Pytania, pytania, pytania, pytania... ;)
M.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

MAXicho pisze:(...) Pytania, pytania, pytania, pytania... ;)
M.
Przydałoby się jeszcze: praktyka, praktyka, praktyka... ;)
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

women pisze:Kiedy jestem spięta, skrepowana, rozgniewana, wtedy wydaje mi się że wszyscy wokól tak się czują ale to nieprawda
A no nieprawda. Kiedy ja np czuje sie spieta, skrepowana, rozgniewana, to jest to tylko moj film ;)
women pisze:Tylko co powiecie na zbiorową świadomość o której mówią i filozofowie i socjologowie?
Znam tylko zbiorowa nieswiadomosc.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

atomuse pisze:
women pisze:Tylko co powiecie na zbiorową świadomość o której mówią i filozofowie i socjologowie?
Znam tylko zbiorowa nieswiadomosc.
:) To jakiś pogląd buddyjski? Czy może właśnie wkraczamy w sferę poglądów z innej bajki? Czy może też znasz to, bo przeżyłaś to?
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

kunzang pisze:
atomuse pisze:
women pisze:Tylko co powiecie na zbiorową świadomość o której mówią i filozofowie i socjologowie?
Znam tylko zbiorowa nieswiadomosc.
:) To jakiś pogląd buddyjski?
To odpowiedz na pytanie, ktore postawila women.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

atomuse pisze:kunzang napisał/a:
atomuse napisał/a:
women napisał/a:
Tylko co powiecie na zbiorową świadomość o której mówią i filozofowie i socjologowie?

Znam tylko zbiorowa nieswiadomosc.

:) To jakiś pogląd buddyjski?

To odpowiedz na pytanie, ktore postawila women.
Poduszka i cztery litery na niej są z mej strony odpowiedzią na to, a nie wpuszczanie się w bicie piany z którego nic poza lasowaniem się mózgu nie wynika, bo umysł najzwyczajniej w świcie to przerasta.
women
Posty: 32
Rejestracja: śr lis 05, 2008 11:23

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: women »

Kunzang, ja praktykuję.. zaczynam ale praktykuję, to nie jest tak że tylko gadam i gadam teoretycznie tylko mówię o własnych doświadczeniach. jeśli nachodzą mnie jakieś watpliwości to chciałabym je wyjaśnić :)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

women pisze:Kunzang, ja praktykuję.. (...)
Jasne :) Przepraszam :padam:
EDIT
/usunięte/
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Women napisała:
Tylko co powiecie na zbiorową świadomość o której mówią i filozofowie i socjologowie?
My to pewnie nic nie powiemy, ale np mistrzowie buddysjcy z dawnych lat: Asanga czy Maitreja ( od 5 dzieł, tzw Pięciu Skarbów) o tym mówili nie raz. Zgodnie z ich poglądami, istnieje coś takiego jak bazowa świadomość, zwana alajawidżnianą, w której są elementy wspólne i indywidualne. Te wspólne elementy mogły by być tą zbiorową świadomoscią (albo raczej podświadomością), zaś elementy indywidualne to zbiorniki na nasze znawykowe skłonności, nasiona karmiczne itp.
Awatar użytkownika
MAXicho
Posty: 142
Rejestracja: pt lis 16, 2007 11:36
Tradycja: Karma Kagyu (Diamentowa Droga)
Lokalizacja: Thorenn

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: MAXicho »

Cześć Womenka,
women pisze: jeśli nachodzą mnie jakieś watpliwości to chciałabym je wyjaśnić :)
I jak dla mnie taka postawa jest jak najbardziej OK. Sam mam taki czas, w którym po ponad dwóch latach telepania się po obrzeżach mojej szkoły zaczynam wylewać coraz więcej potu (o dziwo coraz mniej łez), ale jednocześnie stawiam coraz więcej pytań i coraz więcej sprawdzam. Także nauczyciela. Tak więc wolno Ci, co więcej, być może masz nawet taki "obowiązek".
women pisze:to nie jest tak że tylko gadam i gadam teoretycznie tylko mówię o własnych doświadczeniach. :)
A może raczej gadasz i gadasz teoretycznie o własnych doświadczeniach? ;) Może o to właśnie chodziło Kunzangowi? Sprawdź po prostu, ile z tych doświadczeń przerabiasz na teoretyczne gadanie, a ile przeżywasz samo w sobie. Nie pomyśl naturalnie, że to jakiś buddyjski grzech śmiertelny, tylko po prostu zauważ to. Czasami nie musimy wszystkiego komentować i wbijać w ramy dobrej teorii - po prostu nie warto marnować czasu, bo odpowiedź nie ma aż tak wielkiego znaczenia.

Uwaga na koniec: naturalnie sama decydujesz co robisz w swoim życiu. :) Dotyczy to także ilości stawianych pytań. :)

Maks
women
Posty: 32
Rejestracja: śr lis 05, 2008 11:23

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: women »

Znowu naszła mnie pewna myśl.. Zastanawiam się czy istnieje coś takiego jak obiektywne fakty, cz tylko subiektywne doswiadczenia ? ;) Aha no i co z materią jesli wszystko jest pustką? :dontgetit:
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Polecam:

Stopnie....
Znajdziesz tam wiele odpowiedzi na te i inne pytania.
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: jw »

women pisze:Znowu naszła mnie pewna myśl.. Zastanawiam się czy istnieje coś takiego jak obiektywne fakty, cz tylko subiektywne doswiadczenia ? ;) Aha no i co z materią jesli wszystko jest pustką? :dontgetit:
Odsyłam jeszcze raz do książki "Nieskończoność w jednej dłoni", którą już wcześniej w tym wątku polecałem:
http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/page.php?id=3

:)
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: booker »

women pisze:Znowu naszła mnie pewna myśl.. Zastanawiam się czy istnieje coś takiego jak obiektywne fakty, cz tylko subiektywne doswiadczenia ? ;) Aha no i co z materią jesli wszystko jest pustką? :dontgetit:
Z ciekawości - jeżeli mogę zapytać: z jakiego powodu Cię to zastanawia?

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

booker pisze:
women pisze:Znowu naszła mnie pewna myśl.. Zastanawiam się czy istnieje coś takiego jak obiektywne fakty, cz tylko subiektywne doswiadczenia ? ;) Aha no i co z materią jesli wszystko jest pustką? :dontgetit:
Z ciekawości - jeżeli mogę zapytać: z jakiego powodu Cię to zastanawia?

Pozdrawiam
/M
nie bądź niegrzeczny. nie odpowiada sie pytaniem na pytanie panie czepialski ;P
Radical Polish Buddhism
women
Posty: 32
Rejestracja: śr lis 05, 2008 11:23

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: women »

Zastanawia mnie to bo ...no bo od kiedy zaczełam praktykować wiele rzeczy zaczęło mnie zastanawiać :] i juz taka jestem lubie wiedzieć. Dziękuje za polecenie książki :)
women
Posty: 32
Rejestracja: śr lis 05, 2008 11:23

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: women »

Proszę o polecenie jeszcze jakiś książek, które powinnam przeczytać. Zaznaczam, że jestem na początku drogi.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

- XIV Dalajlama Tenzin Giaco, ''Swiat buddyzmu tybetańskiego'', Zarys filozofii i praktyki, wyd. Mudra 2002.
Dzięki tej książce można sobie poukładać nauki związane z buddyzmem tybetańskim - przestają one być tak ''skomplikowane'', acz trzeba wziąć pod uwagę to, że pogląd i klasyfikacja nauk jest przedstawiona przez pryzmat szkoły gelugpa.

- Pema Cziedryn, ''Zacznij tu gdzie jesteś'', wyd. Khandro 2004.
Polecam wszystkie Jej książki. Są napisane w bardzo przystępny sposób i że tak powiem, bardzo życiowo.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: booker »

women pisze:Zastanawia mnie to bo ...no bo od kiedy zaczełam praktykować wiele rzeczy zaczęło mnie zastanawiać :] i juz taka jestem lubie wiedzieć. Dziękuje za polecenie książki :)
Okay, dzięki za odpowiedź :D

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: jw »

women pisze:Zastanawia mnie to bo ...no bo od kiedy zaczełam praktykować wiele rzeczy zaczęło mnie zastanawiać :] i juz taka jestem lubie wiedzieć.
Myślę, że to bardzo naturalne i ludzkie chcieć poznać odpowiedzi na pytania: kim jestem? czym jest świat, w którym żyję? jakie relacje wiążą mnie z tym światem? czy jest jakiś sens w tym wszystkim? itp...

Być może pomocne dla Ciebie będą książki Matthieu Ricarda. Poza wspomnianą "Nieskończonością w jednej dłoni" również "W obronie szczęścia" oraz "Mnich i filozof":

http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/page.php?id=795
http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/page.php?id=5
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
women
Posty: 32
Rejestracja: śr lis 05, 2008 11:23

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: women »

A co z tymi, których nie lubimy??
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

women pisze:A co z tymi, których nie lubimy??
Proponuję byś zapoznała się z tym tekstem: Nauczanie Dały Dzieltsena w Pięciu Częściach Ta praktyka została przedstawiona w powiązaniu z tzw ''słynną osobą'', czyli osobą sprawiającą nam problemy, osobą której nie lubimy itp
EDIT
To nie ten panel jeżeli chodzi o tą praktykę, ale pokazuje ona, jak można podejść do owej ''słynnej osoby''.
Eliana

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: Eliana »

Witajcie!
Nie bardzo wiem, w którym temacie miałabym to napisać.
Czy mógłby mi ktoś pomóc i powiedzieć coś o tym symbolu:
http://sjnkey.googlepages.com/dorjeSmal ... l-full.jpg

Wybaczcie brak mojej informacji. :)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj :)
Eliana pisze:Czy mógłby mi ktoś pomóc i powiedzieć coś o tym symbolu:
To są dwie skrzyżowane Wadżre /tyb. dordże/, czyli wiśwa wadżra, która reprezentuje Amoghasiddhi /tyb. Donjo Drupa/
mebrother

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: mebrother »

dzień dobry wszystkim,

również za wiki :

Dordże (skt. wadżra): diament; w buddyzmie symbol niezniszczalności i niewzruszoności stanu buddy.

Również przedmiot rytualny w buddyzmie tybetańskim symbolizujący metody, współczucie i radość. Jako przedmiot rytualny trzymany jest w prawej dłoni lamy podczas odprawiania ceremonii.

Dordże symbolizuje także jedność pomiędzy dwoma przeciwnościami. W buddyjskiej ceremonii dzwonek symbolizujący kobiece właściwości (mądrość i przestrzeń) jest dzierżony w lewej dłoni, zaś dordże symbolizujące męskie właściwości (współczucie wyrażane poprzez zręczne metody) w dłoni prawej. Razem wyrażają oświecony umysł.
mebrother

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: mebrother »

kunzang pisze:Witaj :)

To są dwie skrzyżowane Wadżre /tyb. dordże/, czyli wiśwa wadżra, która reprezentuje Amoghasiddhi /tyb. Donjo Drupa/
um, a to już kunzang napisał ;)
no to po prostu dzień dobry.
women
Posty: 32
Rejestracja: śr lis 05, 2008 11:23

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: women »

Ej to jest mój wątek :P .. nie no żartuję, żartuję
Awatar użytkownika
pawel
Posty: 1271
Rejestracja: czw sie 30, 2007 21:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen Longsal/ZhangZhungNG
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: pawel »

kunzang pisze:
Eliana pisze:Czy mógłby mi ktoś pomóc i powiedzieć coś o tym symbolu:
To są dwie skrzyżowane Wadżre /tyb. dordże/, czyli wiśwa wadżra, która reprezentuje Amoghasiddhi /tyb. Donjo Drupa/
Jest również atrybutem jednej z 21 emanacji Tary
Niebo nie jest niebieskie, kolor z powodu atmosfery ziemskiej, z Księżyca nie ma koloru niebieskiego.
'a a ha sha sa ma
Heaven holds a place for those who pray
When all are one and one is all To be a rock and not to roll
women
Posty: 32
Rejestracja: śr lis 05, 2008 11:23

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: women »

Znowu mam pytanie... Otóż :] , w buddyźmie jest przekonanie, że wszystko przemija więc nie warto się tego chwytać. To rozumiem, natomiast co z życiem "tu i teraz"..? Nie powinno się chwytać zjawisk, ą życie tu i teraz wydaje się przecież czymś stałym.. Czyli mamy się chwytać "teraźności"? Jak to zrozumieć .. ? :cool:
Awatar użytkownika
Jess
Posty: 290
Rejestracja: ndz gru 02, 2007 19:07

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: Jess »

women pisze:Znowu mam pytanie... Otóż :] , w buddyźmie jest przekonanie, że wszystko przemija więc nie warto się tego chwytać. To rozumiem, natomiast co z życiem "tu i teraz"..? Nie powinno się chwytać zjawisk, ą życie tu i teraz wydaje się przecież czymś stałym.. Czyli mamy się chwytać "teraźności"? Jak to zrozumieć .. ? :cool:
:) Może nie da rady zrozumieć...? Ale pytania dość mocne pozadawałaś, w sumie żeby nie mieć z nimi problemów to i ich bym się nie chwytał... tylko puścił je może...

pozdr
Wszyscy dookoła.. a gdzie środek...? - zapytał żywy.

Czekając na odpowiedź umarł.
Awatar użytkownika
pawel
Posty: 1271
Rejestracja: czw sie 30, 2007 21:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen Longsal/ZhangZhungNG
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: pawel »

women pisze:Znowu mam pytanie... Otóż :] , w buddyźmie jest przekonanie, że wszystko przemija więc nie warto się tego chwytać. To rozumiem, natomiast co z życiem "tu i teraz"..? Nie powinno się chwytać zjawisk, ą życie tu i teraz wydaje się przecież czymś stałym.. Czyli mamy się chwytać "teraźności"? Jak to zrozumieć .. ? :cool:
wydaje się...
Niebo nie jest niebieskie, kolor z powodu atmosfery ziemskiej, z Księżyca nie ma koloru niebieskiego.
'a a ha sha sa ma
Heaven holds a place for those who pray
When all are one and one is all To be a rock and not to roll
Awatar użytkownika
fenikt
Posty: 210
Rejestracja: czw lis 13, 2008 15:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: fenikt »

jw pisze:
women pisze:Znowu naszła mnie pewna myśl.. Zastanawiam się czy istnieje coś takiego jak obiektywne fakty, cz tylko subiektywne doswiadczenia ? ;) Aha no i co z materią jesli wszystko jest pustką? :dontgetit:
Odsyłam jeszcze raz do książki "Nieskończoność w jednej dłoni", którą już wcześniej w tym wątku polecałem:
http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/page.php?id=3

:)
e

Nie wiem czy ja cos zle robie, ale nie moge znalezc tej ksiazki do kupienia na stronie wydawnictwa, naklad sie soknczyl?
women
Posty: 32
Rejestracja: śr lis 05, 2008 11:23

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: women »

Dziekuję, a książkę można znależć na allegro :)
Awatar użytkownika
fenikt
Posty: 210
Rejestracja: czw lis 13, 2008 15:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: fenikt »

Racja, dziekuje ;)
All laid back and stuff...
Awatar użytkownika
MAXicho
Posty: 142
Rejestracja: pt lis 16, 2007 11:36
Tradycja: Karma Kagyu (Diamentowa Droga)
Lokalizacja: Thorenn

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: MAXicho »

women pisze: ą życie tu i teraz wydaje się przecież czymś stałym.. Czyli mamy się chwytać "teraźności"? Jak to zrozumieć .. ? :cool:
Naprawdę takie Ci się wydaje? Masz wrażenie, że jest czymś stałym? Myślisz tak po tym, jak z dziewczyny zamieniłaś się w kobietę, jak porzuciłaś tradycję katolicką i "wlazłaś" w buddyzm, po tym jak miałaś super ciacho i zjadłaś super ciacho, po tym jak umarła babcia i prababcia oraz prapraprababcia? Po tym, jak rano pomstowałaś na chłopaka, a wieczorem kochałaś go całą sobą? Ciągle jeszcze masz wrażenie, że jest w tym wszystkim cokolwiek stałego? ;)

Maks
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: booker »

women pisze:co z życiem "tu i teraz"..? Nie powinno się chwytać zjawisk, ą życie tu i teraz wydaje się przecież czymś stałym.. Czyli mamy się chwytać "teraźności"? Jak to zrozumieć .. ? :cool:
Jako po prostu być obecnym. ;)

W zasadzie to od teraz.........do teraz - cały wszechświat już się troszkę zmienił.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
women
Posty: 32
Rejestracja: śr lis 05, 2008 11:23

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: women »

A co myslicie o ocenianiu innych.. Przecież my ciągle oceniamy ludzi, nawet mimowlonie... ? co z tym "fantem" zrobić :zalamany: Swoja drogą chyba macie już mnie dosyć i moich pytań.. :wstyd:
Awatar użytkownika
pawel
Posty: 1271
Rejestracja: czw sie 30, 2007 21:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen Longsal/ZhangZhungNG
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: pawel »

women pisze:A co myslicie o ocenianiu innych.. Przecież my ciągle oceniamy ludzi, nawet mimowlonie... ? co z tym "fantem" zrobić :zalamany:
Zrelaskuj się :)
women pisze:Swoja drogą chyba macie już mnie dosyć i moich pytań.. :wstyd:
Tak, zrelaksuj się :)
Niebo nie jest niebieskie, kolor z powodu atmosfery ziemskiej, z Księżyca nie ma koloru niebieskiego.
'a a ha sha sa ma
Heaven holds a place for those who pray
When all are one and one is all To be a rock and not to roll
Awatar użytkownika
fenikt
Posty: 210
Rejestracja: czw lis 13, 2008 15:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: fenikt »

Dokladnie :D Pawel ma racje. Nie trzeba o wszystkim myslec, po prostu praktykowac a pewne rzeczy same przyjda, lub tez odejda ;)
All laid back and stuff...
Awatar użytkownika
stworzenie
Posty: 1034
Rejestracja: śr maja 28, 2008 21:24
Płeć: kobieta
Tradycja: bon
Lokalizacja: Reda

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: stworzenie »

Tenzin Wangyal Rinpocze powiedział (nie przytoczę dokładnie, bo to było na którymś z wykładów): nie koncentrujcie się na tym, czego nie zrozumieliście, ale na tym, co rozumiecie. Dla mnie jest to doskonała rada, która pozwala uniknąć tonięcia w wątpliwościach i robić postępy. Usłyszałam to w bardzo dobrym momencie i podziałało na mnie tak, jakby osobiście przybyła jakaś dakini z mieczem odcinającym balast rozterek. Bo też miałam taki moment, że wydawało mi się, że tak dużo jest do zrozumienia, tyle wątpliwości się pojawia i że trzeba to wszystko ogarnąć. A tymczasem rozwiązanie jest tak proste - jeżeli coś się zrozumiało, to właśnie z tym warto pracować, rozwijać to. Nie skupiać się na całej reszcie, która nas przytłacza ogromem niezrozumiałych niuansów. Z czasem pojawi się zrozumienie kolejnego elementu "układanki" i będzie można pracować dalej - i tak krok po kroczku. :)
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: booker »

stworzenie pisze:Tenzin Wangyal Rinpocze powiedział (nie przytoczę dokładnie, bo to było na którymś z wykładów): nie koncentrujcie się na tym, czego nie zrozumieliście, ale na tym, co rozumiecie. Dla mnie jest to doskonała rada, która pozwala uniknąć tonięcia w wątpliwościach i robić postępy. Usłyszałam to w bardzo dobrym momencie i podziałało na mnie tak, jakby osobiście przybyła jakaś dakini z mieczem odcinającym balast rozterek. Bo też miałam taki moment, że wydawało mi się, że tak dużo jest do zrozumienia, tyle wątpliwości się pojawia i że trzeba to wszystko ogarnąć. A tymczasem rozwiązanie jest tak proste - jeżeli coś się zrozumiało, to właśnie z tym warto pracować, rozwijać to. Nie skupiać się na całej reszcie, która nas przytłacza ogromem niezrozumiałych niuansów. Z czasem pojawi się zrozumienie kolejnego elementu "układanki" i będzie można pracować dalej - i tak krok po kroczku. :)
:ok:
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

pawel pisze:
kunzang pisze:
Eliana pisze:Czy mógłby mi ktoś pomóc i powiedzieć coś o tym symbolu:
To są dwie skrzyżowane Wadżre /tyb. dordże/, czyli wiśwa wadżra, która reprezentuje Amoghasiddhi /tyb. Donjo Drupa/
Jest również atrybutem jednej z 21 emanacji Tary
Samaja Tara - partnerka Amoghasiddhi - antidotum na zazdrość i wojny. Yab-yum TUTAJ
Awatar użytkownika
pawel
Posty: 1271
Rejestracja: czw sie 30, 2007 21:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen Longsal/ZhangZhungNG
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Ważne pytania dotyczące buddyzmu:)

Nieprzeczytany post autor: pawel »

kunzang pisze:
pawel pisze:
kunzang pisze:
Eliana pisze:Czy mógłby mi ktoś pomóc i powiedzieć coś o tym symbolu:
To są dwie skrzyżowane Wadżre /tyb. dordże/, czyli wiśwa wadżra, która reprezentuje Amoghasiddhi /tyb. Donjo Drupa/
Jest również atrybutem jednej z 21 emanacji Tary
Samaja Tara - partnerka Amoghasiddhi - antidotum na zazdrość i wojny. Yab-yum TUTAJ
Kuznang z linkiem coś jest nie tak - prowadzi do dyskusji a nie zdjęcia
Ja miałem akurat na myśli jedną z 21 emanacji Tary z Modlitwy do 21 Emanacji Tary - Tarę ochraniającą od klątw tutaj
Niebo nie jest niebieskie, kolor z powodu atmosfery ziemskiej, z Księżyca nie ma koloru niebieskiego.
'a a ha sha sa ma
Heaven holds a place for those who pray
When all are one and one is all To be a rock and not to roll
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”