Kilka trudnych wyborów

dyskusje i rozmowy
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Kilka trudnych wyborów

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Bry :)
amogh pisze: Merytoryczne czy życzeniowe?
Jak chcesz :) Z mej strony eot.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
emilas
Posty: 89
Rejestracja: śr maja 26, 2010 18:21
Tradycja: niesprecyzowana

Re: Kilka trudnych wyborów

Nieprzeczytany post autor: emilas »

Odnośnie tego co w temacie, znalazłem takie nagranie:

http://engakuin.mahajana.net/audio/Lama ... a_cz.V.mp3

W minucie 55:00 lama Rinczen opisuje cztery cechy niewłaściwego dawania:
- niewłaściwa motywacja (np. gdy liczymy na to że on się nam odwdzięczy, albo robimy to na pokaz etc...)
- niewłaściwy przedmiot (przedmiot będący darem szkodzi obdarowanemu - i tu właśnie jest sęk - alkohol szkodzi...)
- niewłaściwa osoba (czyli np. gdy jakaś osoba prosi o tabletki bo chce popełnić samobójstwo, albo jakiś zdrowy na ciele ale szalony człowiek chce abyśmy oddali mu nerkę...)
- niewłaściwy sposób (np. złe jest dawanie jedzenia bezdomnemu rzucając mu je w twarz, albo pod nogi - z pogardą)

Oczywiście podstawą powyższych jest zastanowienie się, czy mój dar rzeczywiście przyniesie dobro obdarowanej osobie w przyszłości.

W temacie: Alkohol nie przynosi dobra z perspektywy czasu więc tu leży sedno decyzji o nie dawaniu ludziom na alkohol, ani nie pomaganiu im w jego zdobywaniu.

A przy okazji tu jeszcze link do wszystkich nagrań:
http://engakuin.mahajana.net/nauczyciele.html
Awatar użytkownika
Adullam1
użytkownik zbanowany
Posty: 98
Rejestracja: pt cze 25, 2010 02:05
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Mag Św.Zakonu Ra-Hoor-Khuit'a
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Kilka trudnych wyborów

Nieprzeczytany post autor: Adullam1 »

emilas pisze:Witam, nie wiem czy to odpowiednie miejsce na tego typu posty - jeśli nie to proszę o jakieś info.

1.Miałem taką sytuację - mój sąsiad który lubi sobie wypić (facet na emeryturze) przychodzi do mnie i mówi że chce pożyczyć na wino - ja mu odmówiłem mówiąc "że gdyby był głody to bym mu pożyczył, ale na alkohol mu nie dam".

2. Podchodzi pijany "żul" z kasą i mówi abym kupił mu piwo bo mu nie chcą sprzedać w sklepie bo jest pod wpływem -również odmówiłem mu pomocy.

I mam dylemat, czy dobrze zrobiłem odmawiając im pomocy? Myślałem nad tym długo ale niestety brak mi mądrości aby stwierdzić czy było to dobre zachowanie. Proszę o jakieś wsparcie w tej sprawie - z możliwe dokładnym uzasadnieniem.

Jeżeli utożsamiasz się z buddyzmem to wiesz że brak uważności to wieki błąd- (kanoniczny z perspektywy Theravady). Pomijając wszystko inne dając środki na spożywanie alkoholu komukolwiek , kiedykolwiek i gdziekolwiek wprowadzasz go w stan nieuważności.
Uważność jest tak ważna w buddyzmie że stanowi synonim .
(A z Dhammy pamiętam; uważność zawsze będzie gloryfikowana a nieuważność potępiana.)

Łaska i pokój.
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: Kilka trudnych wyborów

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

A ja właśnie kupiłam butelkę Ballantinesa dla jednego pana, który mi pomógł w pewnej sprawie. Dać mu?
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Kilka trudnych wyborów

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

miluszka pisze:A ja właśnie kupiłam butelkę Ballantinesa dla jednego pana, który mi pomógł w pewnej sprawie. Dać mu?
Nie dawaj, ja się nią chętnie zajmę (jestem buddystą, więc truciznę bez problemu przetransformuję w pradżnię, a ten pan na pewno nie). Podać adres? :zdrowko:
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Kilka trudnych wyborów

Nieprzeczytany post autor: booker »

:hyhy: :171:
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Kilka trudnych wyborów

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Jakbyś potrzebował kogoś do pomocy, to wiesz.... ;)
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
mundek
konto zablokowane
Posty: 397
Rejestracja: wt cze 17, 2008 17:32
Tradycja: Mahayana

Re: Kilka trudnych wyborów

Nieprzeczytany post autor: mundek »

Together action? :hyhy:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Mahajana”