Jak dobrze utrzymać wskazania bodhisattwy?

dyskusje i rozmowy
Awatar użytkownika
chaon
Posty: 799
Rejestracja: czw wrz 06, 2007 00:36
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soto Zen
Lokalizacja: Szczecin

Jak dobrze utrzymać wskazania bodhisattwy?

Nieprzeczytany post autor: chaon »

Co robicie, żeby doskonalić się w przestrzeganiu wskazań? Przyjąłem Jukai w zeszłym tygodniu i postanowiłem że wieczorem, przed przyjęciem Schronień i pójściem spać, będę robił "rachunek sumienia" i czytał wskazania wspominając jak udało mi się każde z nich zachować każdego dnia. Gdy dziś zacząłem te rozmyślania i skupiłem się na tym, co zrobiłem źle, poczułem się jakbym nagle wytrzeźwiał albo jakby ktoś mi wylał kubeł orzeźwiającej, zimnej wody na głowę. Myślę, że to dobry znak i że taka praktyka będzie korzystna - oczywiście połączona z modlitwą skruchy po rozpoznaniu wszystkich złych czynów.
A jakie Wy macie sposoby na to, by lepiej utrzymywać wskazania?
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jak dobrze utrzymać wskazania bodhisattwy?

Nieprzeczytany post autor: booker »

Chaonie, po pierwsze gratuluję przyjęcia Jukai :ok:

Możesz napisać jakie wskazania wchodzą w jego ramy?
chaon pisze:Co robicie, żeby doskonalić się w przestrzeganiu wskazań?
Do czasu 5 wskazań zasadniczo problemu nie miałem, jako iż te w sumie są tak podstawowe, że nasze wychowanie już je jakby obejmuje, więc są dość naturalne.

Od czasu wskazań 10 (retrit w zeszły weekend) nim niedziela dobiegła końca już zdążyłem złamać szóste :]

W zasadzie oprócz uważności nie miałem nigdy innej metody na utrzymywanie wskazań. Starając się przenosić praktykę formalną w zwykły dzień dawało to efekty - poprzez prostą obecność, taką samą jaką wypracowuje się podczas formalnej praktyki daje się zauważyć myślenie nim jeszcze podąży za tym rączka, wiec jest czas by się wstrzymać z działaniem.


Myśle jednak, że przypominanie sobie wskazań z rana i na wieczór to dobry pomysł. Dzięki za tą sugestię.

:namaste:
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
chaon
Posty: 799
Rejestracja: czw wrz 06, 2007 00:36
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soto Zen
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak dobrze utrzymać wskazania bodhisattwy?

Nieprzeczytany post autor: chaon »

booker pisze:Możesz napisać jakie wskazania wchodzą w jego ramy?
Dziesieć wskazań w Brahmadżali Sutrze

Edit: Oprócz 10 wskazań ciężkich zakazów w trakcie Jukai w Soto przyjmuje się jeszcze 3 czyste wskazania które są bardziej ogólne, czyli:
- przestrzegać całej winaji dla świeckich
- praktykować dobre dharmy
- wyzwalać czujące istoty
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jak dobrze utrzymać wskazania bodhisattwy?

Nieprzeczytany post autor: booker »

chaon pisze:
booker pisze:Możesz napisać jakie wskazania wchodzą w jego ramy?
Dziesieć wskazań w Brahmadżali Sutrze
Dzięki.

W Kwan Um jest w zasadzie podobnie - 5 i 10 wskazań
Chaon pisze: Edit: Oprócz 10 wskazań ciężkich zakazów w trakcie Jukai w Soto przyjmuje się jeszcze 3 czyste wskazania które są bardziej ogólne, czyli:
- przestrzegać całej winaji dla świeckich
- praktykować dobre dharmy
- wyzwalać czujące istoty
Rozumiem. Nie wiem czy to jest w Kwan Um zwyczajem - od Mistrzyni Bon Yo każdy dostaje jeszcze 6-te wskazanie (przy braniu 5-ciu)
- będe szczery z samym sobą.
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
chaon
Posty: 799
Rejestracja: czw wrz 06, 2007 00:36
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soto Zen
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak dobrze utrzymać wskazania bodhisattwy?

Nieprzeczytany post autor: chaon »

Mam jeszcze jeden pomysł co do utrzymywania wskazań - po wieczornym wspomnieniu dnia zapisać sposoby w jakie złamało się wskazania, najlepiej od razu z przykładem przeciwnego, pozytywnego postępowania i następnego dnia rano, po przyjęciu Schronień, i przed innymi modlitwami przypomnieć sobie to co się zapisało z intencją oraz postanowieniem nie popełnienia tych samych błędów dziś oraz zachowania szczególnej uważności wobec możliwości ich zaistnienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Mahajana”