Ajikan (阿字観)

dyskusje i rozmowy
Igo
Posty: 962
Rejestracja: czw kwie 26, 2007 17:37
Tradycja: Bon i buddyzm tybetański

Ajikan (阿字観)

Nieprzeczytany post autor: Igo »

Medytacje na litere "A" mozna znalezc nie tylko w dzogczen :) Istnieje ona rowniez w japonskiej szkole shingon.

http://www.koyasan.or.jp/english/visito ... jikan.html
Ajikan, also known as ‘Shingon-zen’, is one form of meditation practiced in Shingon Buddhism. Kobo Daishi first introduced this meditation to Japan in the 9th century after he brought the teachings and doctrine of Shingon Buddhism from China to Japan.

Ajikan meditation is performed by concentrating on the Sanskrit letter “A” that is drawn on the image of a moon. Through this meditation and other various trainings, Kobo Daishi teaches that we are able to achieve enlightenment within this lifetime.

Koyasan offers opportunities to experience Ajikan meditation for anyone who is interested. If you would like to experience Ajikan meditation, please contact the front desk of Kongobuji Temple.
W zasadzie na forum powinien byc osobny dzial poza Mahajana i Buddyzmem tybetanskim dla nietybetanskiej wadzrajany.
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: Ajikan (阿字観)

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

Igo pisze:W zasadzie na forum powinien byc osobny dzial poza Mahajana i Buddyzmem tybetanskim dla nietybetanskiej wadzrajany.
która jest bardzo ciekawa. Zaciekawiła mnie bardzo podczas pobytu w Japonii w pazdzierniku. Ponieważ osobiście mam "fiola" na punkcie praktyki Mahakali sporo interesowałem sie kultem Daikokutena w Japoni i jak ewoluował on z "charakteru o wyglądzie demonicznym" do miłego uśmiechniętego staruszka z młotem i workiem zboża :)
Zaciekawiła mnie szczegolnie praktyka łącząca 3 bóstwa w jednym - Mahakala, Sarasvati i Vaiśravaṇa tzw. Sanmen Daikokuten - niestety nie dane mi bylo poznać wielcej szczegółów póki co :)
Podobno zostala ta praktyka przyniesiona do Japonii w 8 wieku wraz z naukami Saichō, ale niestety to tyle co wiem.

a tak wyglada figurka tej formy:
Obrazek

tutaj tez troche informacji jesli kogos to interesuje:
http://www.onmarkproductions.com/html/daikoku.shtml
Igo
Posty: 962
Rejestracja: czw kwie 26, 2007 17:37
Tradycja: Bon i buddyzm tybetański

Re: Ajikan (阿字観)

Nieprzeczytany post autor: Igo »

Karinos pisze:
Igo pisze:W zasadzie na forum powinien byc osobny dzial poza Mahajana i Buddyzmem tybetanskim dla nietybetanskiej wadzrajany.
która jest bardzo ciekawa. Zaciekawiła mnie bardzo podczas pobytu w Japonii w pazdzierniku.
Jak wygladaja mozliwosci praktykowania shingon czy tendai w Japonii przez Europejczyka ? Tradycje te sa malo popularne poza Japonia.
Lo'tsa'wa
Posty: 1979
Rejestracja: sob gru 06, 2008 04:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Manchester

Re: Ajikan (阿字観)

Nieprzeczytany post autor: Lo'tsa'wa »

Karinos pisze:
Igo pisze:W zasadzie na forum powinien byc osobny dzial poza Mahajana i Buddyzmem tybetanskim dla nietybetanskiej wadzrajany.
która jest bardzo ciekawa. Zaciekawiła mnie bardzo podczas pobytu w Japonii w pazdzierniku. Ponieważ osobiście mam "fiola" na punkcie praktyki Mahakali sporo interesowałem sie kultem Daikokutena w Japoni i jak ewoluował on z "charakteru o wyglądzie demonicznym" do miłego uśmiechniętego staruszka z młotem i workiem zboża :)
A znasz Therevadyjską suttę o Mahakali? :) Jego praktyką była Asubhajhāna.


Theragatha
151. Kāḷi itthī brahatī dhaṅkarūpā
Satthiṃ ca bhetvā aparaṃ ca satthiṃ,
Bāhaṃ1 ca bhetvā aparaṃ ca bāhuṃ
Sīsaṃ ca bhetvā dadhithālakaṃ' va
Esā nisinnā abhisaddahitvā.

152. Yo ve avidvā upadhiṃ karoti
Punappunaṃ dukkhamupeti mando,
Tasmā pajānaṃ2 upadhiṃ na kayirā
Māhuṃ puna bhinnasiro sayissanti.

Itthaṃ sudaṃ āyasmā mahākāḷo thero gāthāyo abhāsitthā'ti.

Mahākāḷattheragāthā.
[Tłumaczenie]

Ireneusz Kania piszę w komentarzu do tej sutty:
Mahākāḷa (imię to znaczy "Wielki Czarny i jest przydomkiem jednej z hipostaz boga Śiwy), syn kupca z miasta Setavyā, nawróciwszy się na Dharmę Buddy, wybrał sobie w charakterze ćwiczenia duchowego medytację na placu kremacyjnym (asubhājhana). Posługaczka cmentarna imieniem Kāḷī ("Czarna", imię wielkiej Bogini, małżonki Śiwy), aby przygotować mu odpowiedni sztafaż do medytacji, rozkawałkowała jakieś zwłoki, rozrzucając ich części wokoło. Asubhajhāna przyniosła oczekiwany skutek: Mahākāḷa niebawem został arhatem.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: Ajikan (阿字観)

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

Igo pisze:
Karinos pisze:
Igo pisze:W zasadzie na forum powinien byc osobny dzial poza Mahajana i Buddyzmem tybetanskim dla nietybetanskiej wadzrajany.
która jest bardzo ciekawa. Zaciekawiła mnie bardzo podczas pobytu w Japonii w pazdzierniku.
Jak wygladaja mozliwosci praktykowania shingon czy tendai w Japonii przez Europejczyka ? Tradycje te sa malo popularne poza Japonia.
nie mam pojecia :) niestety
Lo'tsa'wa pisze:A znasz Therevadyjską suttę o Mahakali?
nie znalem :namaste: dziekuje :)

w tradycji tybetanskiej jest dostapna taka Historia (Legenda) o Mahakali:
http://ccbs.ntu.edu.tw/FULLTEXT/JR-BH/bh117515.htm
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Mahajana”