Sensowna Sangha w Krakowie- prosba o pomoc

pytania o sangi - oraz nawiązanie kontaktu z ludźmi - w różnych miastach

Moderator: iwanxxx

Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Sensowna Sangha w Krakowie- prosba o pomoc

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

Hej

Jestem 'buddysta' od lat 4 i tak moja droga sie potoczyla, ze po wysluchaniu pewnych wykladow ZEN (przez internet) zapragnalem wlasnie praktykowac ZEN (tka mi sie na razie wydaje przynajmniej),

do tej pory przez rok 'medytowalem' sam i potem jakies 3 lata praktykowalem buddyzm nichirena- z tym ze sangha okazala sie wyjatkowo sekciarska i odszedlem z niej po roku- potem wlasna praktyka tegoz buddyzmu w domu, ale wlasnie po wysluchaniu wykladow stwierdzilem ze jest potrzebny mi nauczyciel.

Szukam dobrej Saghi w Krakowie- nawet nie chodzi mi o uczeszczanie regularne na zazen- to glownie chcialbym robic w domu- jednak chcialbym znalezc jakis staly kontakt z kims kompetentym.

Rozgladalem sie po necie i widze, ze jest Keisen- soto zen, i koreanski buddyzm.

nie chce jednak 'na pale' atakowac tych sangh bo i tak nie zapytam prowadzacych jakie maja kompetencje, moze mi pomozecie
dzieki
http://buddhaa.blog.onet.pl/
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Sensowna Sangha w Krakowie- prosba o pomoc

Nieprzeczytany post autor: booker »

Szczerze ?

Odwiedź doja i sam zobacz.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Sensowna Sangha w Krakowie- prosba o pomoc

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

prosze, napiszcie mi jeszcze- ktos zorientowany- jak wyglada praktyka koreanskiego, a jak Soto ? jak wygladaja spotkania w sandze itd..wielkie dzieki.

[wiem ze najlepiej gdzies isc i samemu wybrac i sie przekonac, niemniej pytam bo juz teraz moze mnie cos zainspiruje, szukam 'normalnych' ludzi, z duzym doswiadczeniem w zazen, takich ktorzy potrafia zainspirowac ale nie sa tak przejeci swoja rola dziejowa ze robi sie z tego jakas nieprzyjemna sekta, do tego szukam grupy ktora jest stricte buddyjska czyli studiuja sutry, podazaja osmioraka sciezka a nie tylko sam zazen]
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Sensowna Sangha w Krakowie- prosba o pomoc

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

KROOLIK pisze:potem jakies 3 lata praktykowalem buddyzm nichirena- z tym ze sangha okazala sie wyjatkowo sekciarska i odszedlem z niej po roku
Buddyzm nichirena? Co to w ogóle za sanga?
Co takiego "sekciarskiego" jest w tej sandze, że od nich odeszłeś?

Co do poszukiwń innej sangi w Krakowie to proponuję pójść do ośrodka Kwam Um na Łobzowskiej. Sanga sprawdzona, napewno nie sekciarska...

www.zen.pl/krakow
KROOLIK pisze:jak wyglada praktyka koreanskiego, a jak Soto ?
Co do buddyzmu koreańskiego to wszystko masz opisane na stronie www.zen.pl

A tak w ogóle to w Krakowie prawdopodobnie masz jeszcze Szkołę Zen Rinzai. http://www.rinzaizen.com.pl/kontakt.html
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Sensowna Sangha w Krakowie- prosba o pomoc

Nieprzeczytany post autor: booker »

KROOLIK pisze:jak wyglada praktyka koreanskiego, a jak Soto ?
W zasadzie to się dopełniają.
Jedni pytają "Ssoto?" a drudzy odpowiadają "nie wiem".

Pozdrawiam
/M

:mrgreen:
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Sensowna Sangha w Krakowie- prosba o pomoc

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

Nezz pisze:
KROOLIK pisze: Co takiego "sekciarskiego" jest w tej sandze, że od nich odeszłeś?
szkola nichiren- bardzo popularna w Japonii, Nichiren Daischonin- reformator Buddyzmu z XIII w, nauke opieraja na Sutrze Lotosu, praktyka formalna opiera sie na mantrowaniu do Gohonzonu.
Ludzie calkiem fajni ale tak jak mowie sa troche przewrazliwieni na punkcie Sutry Lotosu- uznaja to jako jedyna mozliwa praktyke, nie uznaja innych drog buddyjskich no i wprost nawet odradzaja czytania ksiazek np zen itd...troche zaczelo mnie to przytlaczac, moze kogos to zadowala, mnie srednio
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Sensowna Sangha w Krakowie- prosba o pomoc

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

KROOLIK pisze:prosze, napiszcie mi jeszcze- ktos zorientowany- jak wyglada praktyka koreanskiego, a jak Soto ?
W zasadzie nie ma wielkich różnic. Natomiast jest sporo kontrowersji dotyczących Kaisena - dotrzyj do tego, jeśli planujesz się w to wkręcać, bo potem najpierw przeżyjesz szok, a potem albo odejdziesz albo będziesz stawał na głowie, żeby zredukować dysonans poznawczy. Jeśli chcesz soto, to spróbuj lepiej porządną sanghę Kannon albo Kanzeon.

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Sensowna Sangha w Krakowie- prosba o pomoc

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

wiecie, co:)

moze zaczne od tego koreanskiego, kurcze od 10 lat cwicze koreanskie taekwondo i jest mi z tym dobrze:)
dziekuje wszystkim za rady i ewentualnie czekam na wiecej wskazowek.
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Sensowna Sangha w Krakowie- prosba o pomoc

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

booker pisze:
KROOLIK pisze:jak wyglada praktyka koreanskiego, a jak Soto ?
W zasadzie to się dopełniają.
Jedni pytają "Ssoto?" a drudzy odpowiadają "nie wiem".

Pozdrawiam
/M

:mrgreen:
Hehe :)
KROOLIK pisze:Ludzie calkiem fajni ale tak jak mowie sa troche przewrazliwieni na punkcie Sutry Lotosu- uznaja to jako jedyna mozliwa praktyke, nie uznaja innych drog buddyjskich no i wprost nawet odradzaja czytania ksiazek np zen itd...
Dziwne, że akurat trafiłeś na tą sangę. Już sam opis ich praktyki budzi spore wątpliwości. Nie mówiąc o tym w jaki sposób postrzegają sam buddyzm. (ich strona niestety nie działa, ale część strony można odtworzyć z kopii zapasowej google)
Czy znalazłeś ich przez internet czy może robili jakieś oficlajne "łapanki"? ;)
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Sensowna Sangha w Krakowie- prosba o pomoc

Nieprzeczytany post autor: abgal »

Nezz pisze:
KROOLIK pisze:Ludzie calkiem fajni ale tak jak mowie sa troche przewrazliwieni na punkcie Sutry Lotosu- uznaja to jako jedyna mozliwa praktyke, nie uznaja innych drog buddyjskich no i wprost nawet odradzaja czytania ksiazek np zen itd...
Dziwne, że akurat trafiłeś na tą sangę. Już sam opis ich praktyki budzi spore wątpliwości. Nie mówiąc o tym w jaki sposób postrzegają sam buddyzm. (ich strona niestety nie działa, ale część strony można odtworzyć z kopii zapasowej google)
Czy znalazłeś ich przez internet czy może robili jakieś oficlajne "łapanki"? ;)
Dajcie spokój chłopakom z Sooka Gakkai (bo o nich chodzi, prawda?). Niech każdy praktykuje w szkole, która najlepiej odpowiada jego predyspozycjom. Jeśli komuś dobrze u 'nichirenów' to niech tam będzie, a jeśli komuś to nie pasuje to jest multum innych dróg do wyboru.
Nie jest to żadna sekta, ale jedna z najznaczniejszych szkół w Japonii. Utworzyli nawet partię Komeito, która współrządzi tym krajem.
Użyteczne linki:
http://www.nichirenshoshu.or.jp/
http://www.sgi.org/
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Sensowna Sangha w Krakowie- prosba o pomoc

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

abgal pisze:eśli komuś dobrze u 'nichirenów' to niech tam będzie, a jeśli komuś to nie pasuje to jest multum innych dróg do wyboru.
A zdradziłbyś nam jaką drogę Ty wybrałeś? :)

Pzdr
Piotr
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Sensowna Sangha w Krakowie- prosba o pomoc

Nieprzeczytany post autor: abgal »

iwanxxx pisze:
abgal pisze:eśli komuś dobrze u 'nichirenów' to niech tam będzie, a jeśli komuś to nie pasuje to jest multum innych dróg do wyboru.
A zdradziłbyś nam jaką drogę Ty wybrałeś? :)
Nie jest nią Sokka Gakkai :)
Soto, choc mam ostatnio dziwne ciągoty w nieco innym kierunku :)
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Sensowna Sangha w Krakowie- prosba o pomoc

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

KROOLIK pisze: Czy znalazłeś ich przez internet czy może robili jakieś oficlajne "łapanki"? ;)
trafilem tak- praktykowalem sobie w domu vipassane bedac caly czas na niejakiej Cyber Sandze- jedej z ciekawszych list dyskusyjnych. No i tam byl czlowiek, ktory wlasnie praktykowal to cus. Ta strona ktora sie nie otwiera- to byla jego strona ale skasowal ja bo po 15 latach praktyki rowniez odszedl. trafilem 'dzieki' niemu bo on mial zdrowe podejscie do tych spraw- inaczej bylo w samej grupie (on z wawy, ja z krakowa)

odnosnie tego czy to jest sekta. Nie jest to sekta tego typu ze niszczy ludziom zycie i szkodzi. Dlatego nie moge zlego slowa powiedziec o tych ludziach, ale maja taki system, ze mnie nie odpowiadal. Nie uwierzycie, ale podstawowa praktyka jest shaku buki czyli nawracanie innych na buddyzm czesto 'na sile', czlonkowie tej sangi czesto robili ci takie przymusowe odwiedziny w domu- popraktykowac itd...bylo z pewnoscia pare osob w tej sandze ktore miale inne podejscie- ale generalnie kazdy swoja praktyke opieral na swoich pragnieniach (pragnienia to tez oswiecenie- nauki nichirena)- tyle ze wiekszosc robila swoja praktyke bo chciala zdobyc To, tamto, owanto, pieniadze, lepszy samochod itd....wierze w sile takiej motywacji, ale w koncu to nie moja motywacja. inna z ich motywacji jest praktyka za innych- i glownie tego sie trzymalem, ale samemu praktykowac bez zadnych kontaktow z 'mistrzami' nie jest latwo
Awatar użytkownika
monaszi
Senior User
Posty: 547
Rejestracja: wt cze 27, 2006 16:23
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen/Kwan Um
Lokalizacja: Łódź

Re: Sensowna Sangha w Krakowie- prosba o pomoc

Nieprzeczytany post autor: monaszi »

Kiedyś denerwowało mnie, jak na prośbę "napiszcie coś bliżej o tej szkole" ludzie odpowiadali "spróbuj sam". Teraz uważam to za najlepszą odpowiedź :) A to dlatego, że aktualnie siedzę w Kwan Um, a gdyby mi ktoś "opisał" co tam się robi to nigdy bym tam nie poszła. A jak poszłam to spróbowałam. I jakoś tak zostałam :)
Żeby nie było, że tam się robi coś strasznego - mnie akurat przerażały śpiewy :mrgreen: (no cóż - teraz innych przerażają moje śpiewy :lol: )
Nie powiem, że to do końca jest to, co bym chciała praktykować (podobała mi się praktyka Zwkłego Umysłu) ale wiem, że "podoba się" czy "chciałabym praktykować" jest tworzone przez mój umysł. IMO - chyba nawet równie dobrze można chodzić na rózaniec do kościoła - oczywiście pod warunkem, że będziemy go odmawiać z czystym umysłem :lol:
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Sensowna Sangha w Krakowie- prosba o pomoc

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

nie do konca sie zgadzam z tym rozancem,
mozesz go praktykowac z czystym umyslem ale nie doprowadzi cie do rezultatow buddyjskiej praktyki a do rezultatow chrzescijanskiej. moze sie to dziwne wydawac (sekciarskie), ale sprobuj mantrowac 'ziemniak, ziemniak, ziemniak'- nigdzie nie zajdziesz. nie chodzi li tylko o czysty umysl. buddyzm to 8-raka sciezka, ludzie dzis chca tylko tego ostatniego punkciku..
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Sensowna Sangha w Krakowie- prosba o pomoc

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

KROOLIK pisze: ale sprobuj mantrowac 'ziemniak, ziemniak, ziemniak'- nigdzie nie zajdziesz.
No nie wiem. To zależy z jakim stanem umysłu będę powtarzał "ziemniak,. ziemniak, ziemniak."
Tak naprawdę to chyba nie ma większego znaczenia co mantrujemy (choć niektóre słowa mają podobno jakąś "szczególną wibrację" niż inne, jak np. om). Generalnie wszystko zależy od stanu umysłu i wiary. Nie ma znaczenia ile razy dziennie będę powtarzał różaniec. Jeden może 100 razy dziennie klepać różaniec przez 100 lat i mu to niewiele da jeżeli będzie powtarzał mechancznie, jak papuga czy automat, bez wiary w to co mówi albo ze słabą wiarą. Jeden dzień powtarzania z prawdziwą wiarą i oddaniem da większy efekt niż te 100 lat.
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Sensowna Sangha w Krakowie- prosba o pomoc

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Żeby nie było, że tam się robi coś strasznego - mnie akurat przerażały śpiewy Mr. Green (no cóż - teraz innych przerażają moje śpiewy Laughing )
Ale wiesz, monaszi, że w zasadzie w każdej sandze zen są śpiewy?
KROOLIK pisze:probuj mantrowac 'ziemniak, ziemniak, ziemniak'- nigdzie nie zajdziesz.
Ko Bong's Try Mind
Mowa Dharmy Oh Jin Sunima

Przeczytaj sobie te teksty, pierwszy a propos mantry a drugi a propos sutr - wtedy mniej więcej zobaczysz jakie jest nauczanie Kwan Um i zen w ogólności.

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Sensowna Sangha w Krakowie- prosba o pomoc

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

Nezz pisze:
KROOLIK pisze: ale sprobuj mantrowac 'ziemniak, ziemniak, ziemniak'- nigdzie nie zajdziesz.
mechancznie, jak papuga czy automat, bez wiary w to co mówi albo ze słabą wiarą. Jeden dzień powtarzania z prawdziwą wiarą i oddaniem da większy efekt niż te 100 lat.
tak, z wiara, trudno uwierzyc w znaczenie 'ziemniak, ziemniak..' ile dasz rady to powtarzac?
nawet jesli mantra buddyjska nic nie znaczy konkretnego- wiemy ze jest 'buddyjska' i mamy zaufanie i wiare...
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Sensowna Sangha w Krakowie- prosba o pomoc

Nieprzeczytany post autor: booker »

Ko Bong's Try Mind
Pokłon.

"How do you know how well he did ? These are very special chants!"


Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Sensowna Sangha w Krakowie- prosba o pomoc

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

booker pisze:Pokłon.
Tak wyglądał ów ziom:

Obrazek

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Sensowna Sangha w Krakowie- prosba o pomoc

Nieprzeczytany post autor: booker »

Tak wyglądał ów ziom:
Odrazu widać z twarzy, że nie wie jak się śpiewa ;)

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Sensowna Sangha w Krakowie- prosba o pomoc

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

macie tu prezent

http://data.mahajana.net/audio/

wyklady audio, dobry jest Kanzen
pozdr
http://buddhaa.blog.onet.pl/
Remus
Posty: 15
Rejestracja: pn gru 20, 2010 00:00
Płeć: mężczyzna
Tradycja: zen
Kontakt:

Re: Sensowna Sangha w Krakowie- prosba o pomoc

Nieprzeczytany post autor: Remus »

iwanxxx pisze: W zasadzie nie ma wielkich różnic. Natomiast jest sporo kontrowersji dotyczących Kaisena - dotrzyj do tego, jeśli planujesz się w to wkręcać, bo potem najpierw przeżyjesz szok, a potem albo odejdziesz albo będziesz stawał na głowie, żeby zredukować dysonans poznawczy.
Właśnie próbowałem coś znaleźć i nie bardzo :). Czemu jest tak kontrowersyjny?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Sensowna Sangha w Krakowie- prosba o pomoc

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Remus pisze: Czemu jest tak kontrowersyjny?
Tu jest wątek na ten temat -> mistrz Kaisen

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontakt”