Thien

pytania o sangi - oraz nawiązanie kontaktu z ludźmi - w różnych miastach

Moderator: iwanxxx

Awatar użytkownika
Hotei
Posty: 5
Rejestracja: wt lis 01, 2016 13:29
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Chan, Taoizm

Thien

Nieprzeczytany post autor: Hotei »

Cześć,

czy ktoś z Was wie, czy w Polsce jest jakiś ośrodek buddyzmu Thiền (wietnamski zen)?

(oprócz Uśmiechu Buddy ;) )

:namaste:
Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?
Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.
:meditate:
愛 - 道 - 法
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Thien

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Cześć, Hotei :)

z tego wykazu (pozycja 181) wynika, że w czerwcu 2015 r. został zarejestrowany Ośrodek Wietnamskiego Buddyzmu w Polsce (przew. Hien Ha Minh). Inicjatorem jest chyba ten sam człowiek, który tworzył kiedyś świątynię wietnamską w Warszawie i chyba chodzi o tę właśnie inicjatywę, o której swego czasu wspomnieli na fb Theravadini, bo adres się zgadza (05-552 Łazy, ul. Przyszłości 21):
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 313&type=1

Wyczytałam gdzieś (chyba na stronie poświęconej Wietnamczykom), że świątynia nazywa się Chùa Nhân Hoá i że jest jeszcze druga w Laszczkach koło Raszyna, nosząca nazwę Chùa Thiên Phúc. Myślę, że nawet jeżeli nie ma w tych świątyniach rezydujących na stałe mnichów, to z pewnością są co jakiś czas zapraszani, ale to tylko takie moje domysły, trzeba by sprawdzić, jak rzeczywiście jest.


Pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Thien

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

A czy to nie jest nastawione wyłącznie na wietnamskich emigrantów?
Awatar użytkownika
Hotei
Posty: 5
Rejestracja: wt lis 01, 2016 13:29
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Chan, Taoizm

Re: Thien

Nieprzeczytany post autor: Hotei »

Dzięki za odpowiedź :D
Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?
Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.
:meditate:
愛 - 道 - 法
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Thien

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

iwanxxx pisze:A czy to nie jest nastawione wyłącznie na wietnamskich emigrantów?
Prawdopodobnie jest, ale w Warszawie ci ludzie tworzyli także coś w rodzaju ośrodka kultury wietnamskiej i ośrodek ten organizował spotkania dla chętnych, m.in. (gdzieś wyczytałam) w ramach takich spotkań zaproszony został jakiś bardzo znany mnich z Wietnamu. Ja myślę, że mogą być dobrym źródłem informacji na temat możliwości praktykowania w Polsce buddyzmu wietnamskiego, a niewykluczone, że i podjęliby się takiej inicjatywy, jeżeli już tego nie zrobili lub spróbowali zrobić. Bardzo możliwe, że Har-Dao coś wiedział w tej sprawie, skoro pojawiły się fotki na stronce Theravady. Tyle tylko, że dobrze byłoby mieć pojęcie, w co oni wierzą i co praktykują, czy to w ogóle jest zen i czy mieści się ta praktyka w jakiejś ściśle określonej tradycji? ;)


Pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Thien

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

GreenTea pisze:Tyle tylko, że dobrze byłoby mieć pojęcie, w co oni wierzą i co praktykują, czy to w ogóle jest zen i czy mieści się ta praktyka w jakiejś ściśle określonej tradycji? ;)
Jeśli jest to coś w rodzaju zagranicznej parafii dla Wietnamczyków, to obstawiam, że świeccy mogą się tam co najwyżej pomodlić, zapalić kadzidełko i dać danaparamitę.

Pzdr,
Piotr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontakt”