Wymiary zendo

dyskusje i rozmowy

Moderator: iwanxxx

Awatar użytkownika
Careme
Posty: 12
Rejestracja: ndz gru 06, 2009 19:42

Wymiary zendo

Nieprzeczytany post autor: Careme »

Witam wszystkich,
Tak się ostatnio zastanawiam jakie Waszym zdaniem powinny być wymiary zendo (miejsca do medytacji). Czy w ogóle są jakieś wytyczne odnośnie tego jakie powinny być odległości np. między poszczególnymi osobami albo miejsce do kinhin?

Z ciekawości szukałem w necie czy jest coś na ten temat, ale nie znalazłem. Znalazłem między innymi takie ilustracje jak ta poniższa:

Obrazek

Macie jakieś informacje jakie powinny być wymiary zendo?
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Wymiary zendo

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Nie ma chyba żadnych. Z tego co wiem to równie dobrze możesz sobie usiąść pod drzewem (tak jak na przykład Budda), a równie dobrze możesz siadać w małej komórce twarzą do ściany. Niektórzy mistrzowie japońscy ostatnie miesiące życia spędzali w beczkach zakopanych pod ziemią.

Jeżeli chcesz stworzyć sobie jakąś formalną przestrzeń do praktyki (maty, poduszki, ołtarz itp.) to wszystko zależy przede wszystkim od tego ilu osobom ta przestrzeń ma służyć. Inne pomieszczenie wykorzystasz jeżeli zamierzasz praktykować sam, a inną jeżeli chcesz praktykować z grupa kilku/kilkunastu/kilkudziesięciu osób.
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
mundek
konto zablokowane
Posty: 397
Rejestracja: wt cze 17, 2008 17:32
Tradycja: Mahayana

Re: Wymiary zendo

Nieprzeczytany post autor: mundek »

Jasne, że są "wytyczne". Istnieje bogata geomancja budowania miejsc przeznaczonych do praktyki. Wzorce zostały stworzone w większości w Chinach i twórczo rozwijane w krajach takich jak np. Korea, Japonia. W obrębie poszczególnych tradycji są pewne różnice ale to spójny system. Jeśli jesteś tego ciekaw, to istnieją co najmniej dwie zachodnie publikacje(język angielski) na ten temat. Niestety nie pamiętam tytułów. Ale zapytaj "Brata Googla". Oczywiście tyczy się to zasad budowania świątyń i klasztorów a nie samego zenda, choć w obrębie wymienionych zasad są wskazówki i do samej sali medytacji. Niemniej z tych tradycyjnych wzorców korzystają właśnie architekci panując budowę takiego miejsca, tak było np. w przypadku rozbudowy ośrodka zen w Falenicy Bodhidharmy czy Sali Dharmy Kwan Um.
Miłego Dnia
PS. -Przepraszam, która godzina?
-Nie wiem, jestem z Kwan Um...
Stary ale "jary" dowcip na temat chłopaków z Kwan Um, którzy jednak nie łapią jeszcze tego nauczania. Zapytaj gdzie toaleta, a dostaniesz "bezpośrednie wskazanie na umysł" - "CZYM JESTEŚ?"...i to koniecznie "czym" bo nie "kim".
Wyzdrawiam
Lamvadis
Posty: 432
Rejestracja: wt sie 04, 2009 09:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wspólnota Dzogczen
Lokalizacja: Toruń

Re: Wymiary zendo

Nieprzeczytany post autor: Lamvadis »

Tutaj coś o koreańskiej geomancji, ciekawy artykuł, może się przyda :)
http://forum.medytacja.net/viewtopic.ph ... cji#p83147
Awatar użytkownika
Careme
Posty: 12
Rejestracja: ndz gru 06, 2009 19:42

Re: Wymiary zendo

Nieprzeczytany post autor: Careme »

Geomancja czy też feng shui to bardziej by dotyczyło położenia klasztoru. Wymiary wnętrza raczej się tam nie pojawiają.
Byłem ciekaw czy jest jakaś norma np. taka jak ta: na jednego więźnia powinno przypadać 4 mkw. ;)

Tak z ciekawości zapytam w takim razie: pomieszczenia, w których medytujecie wspólnie są zaadaptowane na potrzeby medytacji (np. jakiś większy pokój mieszkania) czy były specjalnie budowane na potrzeby medytacji. Jeśli specjalnie, to nie wiecie czasem czym się kierowano przy ustaleniu wymiarów?
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Wymiary zendo

Nieprzeczytany post autor: booker »

Careme pisze:Tak z ciekawości zapytam w takim razie: pomieszczenia, w których medytujecie wspólnie są zaadaptowane na potrzeby medytacji (np. jakiś większy pokój mieszkania) czy były specjalnie budowane na potrzeby medytacji.
No normalne mieszkanie z pokojem gościnnym jako salą dharmy. Spotkałem się też z ciekawym pomysłem - przerobienia garażu na gompę.
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
mundek
konto zablokowane
Posty: 397
Rejestracja: wt cze 17, 2008 17:32
Tradycja: Mahayana

Re: Wymiary zendo

Nieprzeczytany post autor: mundek »

Careme pisze:Geomancja czy też feng shui to bardziej by dotyczyło położenia klasztoru. Wymiary wnętrza raczej się tam nie pojawiają.
Byłem ciekaw czy jest jakaś norma np. taka jak ta: na jednego więźnia powinno przypadać 4 mkw. ;)

Tak z ciekawości zapytam w takim razie: pomieszczenia, w których medytujecie wspólnie są zaadaptowane na potrzeby medytacji (np. jakiś większy pokój mieszkania) czy były specjalnie budowane na potrzeby medytacji. Jeśli specjalnie, to nie wiecie czasem czym się kierowano przy ustaleniu wymiarów?
W tym wypadku geomancja również bardzo ściśle określała sposób urządzenia wnętrz ich kształt oraz wzajemne położenie, a nie tylko ustułowanie klasztoru w jakieś konkretnym terenie. Tego dotycza te ksiązki o których wszcześniej wspomniałem. W róznych klasztorach inaczej podchodzono do sprawy, np. tam gdzie mnisi spali w sali dharmy były tany takie drewniane platformy jak na zdjeciu, które umieściłeś, o wymiarach 190 cm na 100 cm. Taka przestrzeń zajmował mnich. Na całym zachodzie w wiekszości przystosowywano rózne pomieszczenia lub budynki do praktyki, zgodnie z zasadami obowiązującymi w danej tradycji i w miarę możliwości. W Polsce pierwszym od podstaw budowanym miejscem praktyki był właśnie ośrodek Bodhidharmy, oczywiście w sensie kompleksu: Zendo, Sala Buddy itp itd. Bo oczywiście istniały juz wcześniej inne budowle jak choćby rozbudowa w Kwan Um. Architekci projektując ośrodek Bodhidharmy właśnie kierowali się takimi zasadami, ale też ujmując całość projektu w kompozycję zachodniego stylu. Rózne grupy siedzą w bardzo ciekawych lokalizacjach przeobrażonych w miejsca praktyki, strychy, piwnice i inne ciekawe przypadki :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Zen”