miski zen - czyli o jedzeniu

dyskusje i rozmowy

Moderator: iwanxxx

Awatar użytkownika
Dorota
Posty: 427
Rejestracja: czw wrz 11, 2008 10:52
Płeć: kobieta
Tradycja: Seon (Szkoła Zen Kwan Um)
Lokalizacja: Łódź

miski zen - czyli o jedzeniu

Nieprzeczytany post autor: Dorota »

Zainteresowałam się ostatnio jedzeniem w "tradycyjnym stylu Zen" i nawet pomyslalam ze wytocze sobie takie mieseczki ;)
znalazlam stronę na ktorej mozna wyczytac ze misek ma byc 4 ( bo 4 zywioły)
http://noimpactman.typepad.com/blog/200 ... waste.html
ale tez moze byc ich 5, bo do tych zwyklych 4 dochodzi "miska Buddy"
http://www.terebess.hu/zen/szoto/oryoki.html
Ktoś wie jak to jest z tymi miskami? ( mam wrazenie ze to zalezy od szkoły Zen- mam racje? )

a juz pomijajac kwestie ilosci misek, to w przytoczonych wyzej linkach mozna znalesc calkiem ciekawe informacje na temat ceremonii jedzienia z nich, przygotowania do posilku i zakonczenia go. Poniewaz w tym drugim linku opisana jest chyba ceremonia wzieta z Zen Japonskiego to ciekawa jestem czy w Korei jest podobnie, ktos wie? Czy moze wiecie gdzie mozna poczytac wiecej o takim tradycyjnym sposobie jedzenia w Koreanskim Zen?

Czy jadacie czasem w takim stylu? Np po medytacji? Czy chcielibyscie czasem w takim stylu zjesc? ( no i przy okazji takze gotować) Co myslicie o takim sposobie jedzenia?

Pisząc o "stylu jedzenia" mam na mysli przede wszystkim jedzenie uważne, wrecz kontemplacyjne z zastosowaniem pewnych schematow zachowań jak np rozkladanie przed soba misek, nie jedzenie, a raczej nie picie, zupy z "miski Buddy" itp oraz posrednio rowniez przygotowywanie potraw uważnie, w skupieniu z odpowiednim pozytywnym nastawieniem itp.

Umiescilam ten watek w dziale Zen, a nie w off topicku, bo chodzi mi o jedzenie w tej konkretnej tradycji Buddyzmu, jesli jednak bardziej nadaje sie do innego dzialu, to z gówry przepraszam i prosze o przeniesienie :)
Lacho calad! Drego morn!
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: miski zen - czyli o jedzeniu

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

W trakcie każdego odosobnienia wszystkie posiłki są formalne. Po koreańsku nazywa się to barugongyang. W każdej tradycji to wygląda inaczej.

Pzdr
Piotr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Zen”