Jak to robić

dyskusje i rozmowy

Moderator: iwanxxx

Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Jak to robić

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

Jak utrzymywać uważnośc podczas pracy umysłowej np. nauki? Przeciez predej czy pozniej traci sie "swiadomość" (oczywiscie nie dosłownie). Zostaje się wciagnietym i zapomina sie o innych rzeczach...
Juz nie wspomne o "umysle nie-wiem". Podczas pracy fizycznej nie ma tego problemu, ale podczas "działania" umysłem :) jest.
ziutek

Re: Jak to robić

Nieprzeczytany post autor: ziutek »

Witam. Oczywiście na początku praktyki jest bardzo trudno utrzymywać uważność przez dłuższy czas. Nie jest to łatwe nawet podczas zazen, przy minimalnej aktywności ciała i umysłu, a tym bardziej podczas nauki. Na tym jednak m.in. polega praktyka - na próbie bycia uważnym. Z czasem okresy uważności stają się coraz dłuższe, aż do chwili kiedy uważność staje się dla praktykującego stanem permanentnym i naturalnym. Zaznaczam, że ten poziom jest mi znany tylko z opisów, bo sam jestem na etapie pracy nad uważnością i mam świadomość ogromu wysiłku, jaki mnie czeka. Myślę jednak, że moja odpowiedź wskazuje z grubsza kierunek pracy nad uważnością.
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Jak to robić

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Być może pomoże Ci tego rodzaju rada: Kiedy coś robimy, praktykując uważność, nie ma tam już miejsca na sprawdzanie i bycie świadomym bycia uważnym, bo to jest sztuczne. Nie wiem, czy jasno sie wyraziłem :) Chodzi mi o taki stan, kiedy na przykład staramy się być uważni, i cały czas sprawdzamy, czy jesteśmy uważni. Jest zasada, że kiedy coś robisz, rób tylko to. Więc kiedy się uczysz, tylko się ucz. To jest tak zwane samadhi jednego działania. Jeden umysł. Co jakiś czas można spytać się "Kto się uczy?" wtedy to będzie uczenie się zen.

pzdr
Piotr
Nina2
Posty: 122
Rejestracja: czw wrz 16, 2004 08:41

Re: Jak to robić

Nieprzeczytany post autor: Nina2 »

Uhum. Pelna koncentracja to jest wlasnie to.
Doskonalej koncentracji w zabawie ucza nas gry komputerowe.
A potem - te sama uwage przeniesc w medytacji na wlasny umysl (czy na 'pustke' po zatrzymaniu mysli).
Awatar użytkownika
Ronin83
Posty: 94
Rejestracja: pt paź 01, 2004 19:48
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Re: Jak to robić

Nieprzeczytany post autor: Ronin83 »

Iwanxxx ma całkowitą rację...
Nie poszukujcie niczego szczególnego...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Zen”