Cale, rigpy i pustki

dyskusje i rozmowy

Moderator: kunzang

Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Cale, rigpy i pustki

Nieprzeczytany post autor: booker »

Siema, z wątku o energii złapał mnie wątek o:
kunzang pisze:[...]
Podstawa ma dwa aspekty: śunjatę, która jest podstawą dla zamanifestowania się wizji świateł i promieni. Oraz mamy rigpę, która jest podstawą dla zamanifestowania się pięciu splamień, lub pięciu mądrości. I jedno i drugie jest rozumiane jako cal /rtsal, tsal/, czyli energia rozumiana tu jako wizja, czyli jaklo to, co przejawia się jako świat zewnętrzny /świat dźwięków, świateł i promieni - form/, oraz jako wizja wewnętrzna rozumiana jako stosunek do owej manifestacji dźwięków świateł i promieni. To wszystko jest cal. W ramach tego mamy trzy główne cal, dalej sześć doświadczeń pustki, sześć rodzajów rigpy, które są obecne w owych doświadczeniach pustki itd... [...]
Czy można prosić o trochę słowa o tych trzech głównych cal, sześciu doświadczeniach pustki i sześciu rodzajach rigpy?

Wdzięczny :namaste:
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Cale, rigpy i pustki

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołem

To ja znalazłem tylko cztery:
The Four Types of Rigpa

* Basis rigpa (gzhi’i rig-pa). Of basis, path, and result, this is the basis. We can experience it only at the clear light of death, although normally we never recognize it. The next two rigpas correspond to the path.
* Effulgent rigpa (rtsal-gyi rig-pa), sometimes also called appearance-making basis rigpa (gzhi-snang-gi rig-pa), is the spontaneous establishing aspect of rigpa, which we recognize on the path first.
* Essence rigpa (ngo-bo’i rig-pa), sometimes also called nature rigpa (rang-bzhin-gyi rig-pa), is the primal purity (essential nature) aspect of rigpa, as recognized on the path after we recognize effulgent rigpa. Sometimes, we speak of a fourth type of rigpa:
* Rigpa of all-embracing spontaneous presence (lhun-grub sbubs-kyi rig-pa) is the resultant rigpa equivalent to Dharmakaya.
stąd - http://www.berzinarchives.com/web/en/ar ... gchen.html

metta&peace
p.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Bon”