Kultura Osobista

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

Ronin
Posty: 131
Rejestracja: sob cze 26, 2004 13:43
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda

Kultura Osobista

Nieprzeczytany post autor: Ronin »

Witam Serdecznie
Jednym z pierwszych wrażeń, jakie się rzucają w oczy w kontaktach z Buddystami (na poziomie monastycznym że tak powiem), jest wysoka kultura osobista i nienaganne maniery. Niezwykle interesują mnie zwyczaje i schematy postępowania, jakimi się trzeba kierować. Strzępy tychże można zauważyć w niektórych filmach, np.: "Harfa Birmańska", czy "Mały Budda".
Marzy mi się wyprawa do Azji Południowo-Wschodniej za jakoweś dwa lata i chciałbym wiedzieć co nie co. Jak na ten przykład wygląda pozdrowienie się ? ...I czy w ogóle jest ? No idę sobie ścieżką, a tu zasuwa kilku mnichów. Pozdrawiam ich, czy udaję, że ich nie widzę :P
Fajnie byłoby, gdybym się nie zachowywał jak słoń w składzie porcelany. No... pomimo że uważam się za świeckiego Buddystę i nie noszę mnisich szat, to przeca jesteśmy na Tej Samej Ścieżce zmierzającej w jednym kierunku... No chyba dobrze myślę ?
Nie wrócę do kraju, puki nie odwiedzę kilku MIEJSC rzecz jasna. A że nie wiadomo, gdzie trafię i w jakiej sytuacji...
Czy są jakieś zwyczajowe zachowania ? Chętnie poczytam cóś na ten temat. Wszelkie linki mile widziane, a jeszcze milej własne doświadczenia podróżnicze.

p.s. google głupoty mi wyrzuca :neutral:

Pozdrawiam
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: Kultura Osobista

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

Ronin: radze sprecyzowac gdzie np. sie wybierasz. Bo inaczej jak tych mnichów spotkasz w Chinach, Tajlandi czy np. w Tybecie.
If our mind is good & virtous it is happy. There's a smile in our heart (Ajahn Chah).
www.antonbaron.com
Ronin
Posty: 131
Rejestracja: sob cze 26, 2004 13:43
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda

Re: Kultura Osobista

Nieprzeczytany post autor: Ronin »

Witam
Isidatta pisze:radze sprecyzowac gdzie np. sie wybierasz.
Przede wszystkim Birma - myślę, że się tam już uspokoi, Tu głównie ma nadzieja, że uda mi się popałętać po monastyrach trochu. No i mam nadzieję, że starczy mi budżetu na jeden z siedmiu cudów świata, Angkor Wat w Kambodży, choć o tym kompleksie świątynnym nie wiem zbyt wiele, jeśli chodzi o jego obecną działalność. Ale z tego, co się orientuję, to jest to już tylko zabytek do zwiedzania. Ale i tak warto być przez chwilę w Takim Miejscu.

p.s. Ten temat nadaje się bardziej chyba do Off-Topic ? Admin podejmie jedynie słuszną decyzję ;)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Kultura Osobista

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witam,

temat przeniesiony z panelu Dharma.

Pozdrawiam,
Пиотр
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”