Pytanie

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

tekla

Pytanie

Nieprzeczytany post autor: tekla »

Czy w związku z przejściem na buddyzm theravadę muszę przejsć jakiś obrządek?
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Pytanie

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj,
tekla pisze:Czy w związku z przejściem na buddyzm theravadę muszę przejsć jakiś obrządek?
nie da się przejść na buddyzm Theravādy. Można co najwyżej poznawać nauki tej tradycji i nabierać do nich zaufania.

Akt przejścia na jakąś religię, nieodzownie łączy się z faktem, że zapewni to zbawienie w przyszłości. Ten element jest nieobecny w nauczaniu tej tradycji.

Pozdrawiam,
Piotr
truelove
Posty: 217
Rejestracja: czw gru 14, 2006 16:50
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Hindu

Re: Pytanie

Nieprzeczytany post autor: truelove »

hej,

możesz przyjąć Schronienie, jego tekst brzmi tak:

Buddham saranam gacchami (to the Buddha for refuge I go)
Dhammam saranam gacchami (to the Dharma for refuge I go)
Sangham saranam gacchami (to the Sangha for refuge I go)

Dutiyampi Buddham saranam gacchami
Dutiyampi Dhammam saranam gacchami
Dutiyampi Sangham saranam gacchami

Tatiyampi Buddham saranam gacchami
Tatiyampi Dhammam saranam gacchami
Tatiyampi Sangham saranam gacchami

Można też powiedzieć na koniec:

Ti-sara.na-gamana’m ni.t.thita’m. (tak oto zakończyła się prośba o Trzy Schronienia)

Nie wiem jak na innych ono działa, ale od czasu przyjęcia Schronienia u mnie dzieją się niesamowite rzeczy (nie doświadczyłem ich [albo nie zauważyłem, ale raczej nie doświadczyłem] po przyjęciu Schronienia w tradycji Karma Kagyu udzielonegio przez Lamę Olego Nydahla rok temu w maju). Po przyjęciu Schronienia w tradycji Theravada o ile dobrze pamiętam w lipcu 2007 po prostu zacząłem się rozwijać, doświadczam błogości, jestem o wiele bardziej zadowolony z życia i... czuję się niemal jak niebianin.

gorąco polecam

yes yes yes :lol:

tl
"Dieta może wynieść cię bardzo wysoko, przez dietę możesz też upaść bardzo nisko"- Swami Jyothirmaya.
truelove
Posty: 217
Rejestracja: czw gru 14, 2006 16:50
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Hindu

Re: Pytanie

Nieprzeczytany post autor: truelove »

acha, i możesz przyjąć Schronienie w samotności, bez obecności mnicha, po prostu recytujesz :grin:

pozdrawiam i składam hołd Trzem Klejnotom

truelove
"Dieta może wynieść cię bardzo wysoko, przez dietę możesz też upaść bardzo nisko"- Swami Jyothirmaya.
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: Pytanie

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

Sympatyczne, Truelove! Nie chce sie wymadrzac, ale inaczej nie moge ;) Nie wiem czy juz o tym tu gdzies pisalem i jesli sie powtarzam, to przepraszam. Przyjecie schronienia to pewien rodzaj swiadomsci (citta), któremu towarzysza czynniki mentalne (cetasikas) m.in. wiary (zaufania) i poznania. Jesli ktos mial tego typu stany swiadomosci, technicznie rzecz biorac przyjal schronienie. Jesli zas ich nie mial, to nawet powtarzanie tych formulek nie trzy razy, ale nawet i 108 razy, nie spowoduje przyjecia schronienia.

Mnie tez sie wydaje Tekla, ze z tym "przechodzeniem" na inna wiare, tradycje, itp. traci sie tylko esencje nauki Buddy.

Pozdrawiam
If our mind is good & virtous it is happy. There's a smile in our heart (Ajahn Chah).
www.antonbaron.com
truelove
Posty: 217
Rejestracja: czw gru 14, 2006 16:50
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Hindu

Re: Pytanie

Nieprzeczytany post autor: truelove »

miał te stany świadomości przy przyjmowaniu Schronienia czy po przyjęciu? I nie, nie po przyjęciu okolicznościowym, po "przyjęciu Schronienia" (które de facto może być uznane przeze mnie jako chyba najlepszą imprezę
ha...
ha...
ha...

:sylwester:

:lol:

acha i Dutiyampi znaczy po raz drugi, a Tatiyampi po raz trzeci. I recytuje się je bez angielskiego wyjaśnienia ;) wybacz ścisłość ale ja sam lubię jak mi się słowo po słowie wytłumaczy, nawet Nauczanie w Suttach traktuję bardzo dosłownie ;)

tl
"Dieta może wynieść cię bardzo wysoko, przez dietę możesz też upaść bardzo nisko"- Swami Jyothirmaya.
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: Pytanie

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

truelove pisze:(nie doświadczyłem ich [albo nie zauważyłem, ale raczej nie doświadczyłem] po przyjęciu Schronienia w tradycji Karma Kagyu udzielonegio przez Lamę Olego Nydahla rok temu w maju
iles Ty juz tych schronien przyjal, odszczepiencu jeden?! :shock:
If our mind is good & virtous it is happy. There's a smile in our heart (Ajahn Chah).
www.antonbaron.com
truelove
Posty: 217
Rejestracja: czw gru 14, 2006 16:50
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Hindu

Re: Pytanie

Nieprzeczytany post autor: truelove »

nie no... zanim zostałem Theravadinem uszczknąłem innych tradycji, które prowadziły mnie tylko do zwiększenia stresu i pomieszania. I nagle... T H E R A V A D A! No i ufff... a w tym uff zawarte jest wszystko, to westchnienie człowieka który znalazł coś czego szukał :)

pozdrawiam

tiel
"Dieta może wynieść cię bardzo wysoko, przez dietę możesz też upaść bardzo nisko"- Swami Jyothirmaya.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Pytanie

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
truelove pisze:I nagle... T H E R A V A D A! No i ufff...
Pięknie :) A od kiedy owo ufff ?

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
truelove
Posty: 217
Rejestracja: czw gru 14, 2006 16:50
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Hindu

Re: Pytanie

Nieprzeczytany post autor: truelove »

od Schronienia w lipcu bardziej odetchnąłem

:)

tl
"Dieta może wynieść cię bardzo wysoko, przez dietę możesz też upaść bardzo nisko"- Swami Jyothirmaya.
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: Pytanie

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

Jesli Cie dobrze rozumiem, trulove, pierwsze schronienie przyjales w Lamie Ole, drugie w buddyzmie therawadzkim: w dniu, w którym zrobisz to w Buddzie, Dhammie i Sandze zrobimy uczte!! ;)
If our mind is good & virtous it is happy. There's a smile in our heart (Ajahn Chah).
www.antonbaron.com
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Pytanie

Nieprzeczytany post autor: booker »

Isidatta pisze:Jesli Cie dobrze rozumiem, trulove, pierwsze schronienie przyjales w Lamie Ole,
Jeżeli by przyjął "schoronienie w Lamie Ole" to znaczyło by mniej więcej iż wział Samaya Wadżrajany uczeń-guru, co jak wnioskuję nie miało miejsca.

Schronienia są udzielane przez Lamę Ole, jednak lama udziela schronienia w Trzech Klejnotach.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: Pytanie

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

tak samo jak w buddyzmie thervady, booker. Ja to rozumiem, chodzilo mi to, ze jakby truelove tez tak to wlasnie rozumial, nie potrzebowalby tego powtarzac. Pzdr.
If our mind is good & virtous it is happy. There's a smile in our heart (Ajahn Chah).
www.antonbaron.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”