Praktyka - pare pytan? i doswiadczen

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

Fekaliusz
Posty: 23
Rejestracja: śr paź 04, 2006 18:35

Praktyka - pare pytan? i doswiadczen

Nieprzeczytany post autor: Fekaliusz »

Witam!
Jestem tu nowy i chce zadac pare pytan co do praktyki i opowiedziec o moim doswiadczeniu!
Czesto Medytuje ale narazie przygorowuje sie do obrania drogi Buddyzmu chcialbym Theravade ale jeszcze mysle.
Mam pytania:
1. Skad moge znalezc dokladny spis modlitw naprzyklad porannej wie\czronej itp.?
2. Mam w domu oltarzyk ktury jest taki [w opisie]: figurka buddy osadzona na przygotowanej oddzielnej pulce , swieca, woda. W co moge udoskonalic ten oltarzyk?[zrobilem go narazie tak zeby byl bo jeszce nei dokonca obralem sciezkie buddyzmu]

Odpowiedzcie pliska
Wszystkie serca znają ten sam język. Nie ważne jakim osoba posługuje się językiem lub jakiej jest narodowości, serce nie posiada nic oprócz prostej świadomości, dlatego wszystkie serca mają ten sam język.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Praktyka - pare pytan? i doswiadczen

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj,

to o czym piszesz to są raczej drugorzędne lub jeszcze mniej istotne szczegóły w praktyce buddyjskiej.

Błogosławiony raczej mówił, że obdarzany jest szacunkiem poprzez poznawanie i praktykowanie przez ludzi Dhammy, a nie poprzez jakiekolwiek ofiary, które mogą łatwo przekształcić się w rytualizm.

Pozdrawiam i powodzenia na ścieżce,
Piotr
Fekaliusz
Posty: 23
Rejestracja: śr paź 04, 2006 18:35

Re: Praktyka - pare pytan? i doswiadczen

Nieprzeczytany post autor: Fekaliusz »

Stosuje sie do wszystkich rzeczy objaśnionych przez Buddhe i nauczycieli ale chcialem zapytac ruwniez o takei rzeczy odpowiedzcie :mrgreen: :mrgreen:
Wszystkie serca znają ten sam język. Nie ważne jakim osoba posługuje się językiem lub jakiej jest narodowości, serce nie posiada nic oprócz prostej świadomości, dlatego wszystkie serca mają ten sam język.
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Praktyka - pare pytan? i doswiadczen

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Ad1. Zobacz tutaj: http://www.theravada.int.pl/ceremonie/modlitwy.htm lub http://www.ratanagiri.org.uk/chanting.htm . tak ajk mówi Piotr - to raczej drugorzędne. Rytualizm nie jest rdzeniem theravady - to raczej mądrość i moralność.

ad2. jeśli chciałbyś zorganizować ołtarzyk w swym domu to: http://www.theravada.int.pl/symbole/wiz ... dhy1.htm#5 woda, kadzidełka (pachnidła), kwiaty, światełko - wystarczą : http://www.theravada.int.pl/symbole/ofiary.htm

To akurat części rytualizmu - mają one swą symbolikę lecz (wiem powtarzam sie) są one drugorzędne i raczej wyrażają szacunek (cześć?) dla Tethagaty... wydaje mi się iż większą czcią i szacunkiem ejst realizowanie jego nauk... popieranie ich własnym przykładem. Nie ma nakazu podejmowania rytuałów (oza niektórymi mnisimi) czy modlitw czy też odwiedzania swiątyni. Obowiązkiem upasaka jest wspieranie Sanghi - najlepiej świadome.
братство и јединство!
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Praktyka - pare pytan? i doswiadczen

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
siristru pisze:(...) woda, kadzidełka (pachnidła), kwiaty, światełko - wystarczą
Tylko wtrącę ;)
W rytach dzogczen: światełko - wystarczy.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Praktyka - pare pytan? i doswiadczen

Nieprzeczytany post autor: siristru »

W rytach dzogczen: światełko - wystarczy.
Zapomniałem wszędzie dodać "albo" ;)
братство и јединство!
Fekaliusz
Posty: 23
Rejestracja: śr paź 04, 2006 18:35

Re: Praktyka - pare pytan? i doswiadczen

Nieprzeczytany post autor: Fekaliusz »

Wiem ze juz to muwilem ale tak wiem ze to drugozedne sprawy jednak na takie tez nadchodiz czas mimo medytacji w poludnei 25minut i wieczorme[w nocy] godzine [poradzono mi podobny schemat] to mam tez inne rzeczy do wykonania dzieki sirtusu za pomoc POZDROWIENIA :mrgreen:
Wszystkie serca znają ten sam język. Nie ważne jakim osoba posługuje się językiem lub jakiej jest narodowości, serce nie posiada nic oprócz prostej świadomości, dlatego wszystkie serca mają ten sam język.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Praktyka - pare pytan? i doswiadczen

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj,
Fekaliusz pisze:Stosuje sie do wszystkich rzeczy objaśnionych przez Buddhe i nauczycieli
może zatem podzielisz się swoją wiedzą w WĄTKU w którym tworzymy hasło do Wikipedii dotyczące buddyzmu?

Pozdrawiam,
Piotr
Fekaliusz
Posty: 23
Rejestracja: śr paź 04, 2006 18:35

Re: Praktyka - pare pytan? i doswiadczen

Nieprzeczytany post autor: Fekaliusz »

Narazie nei mam czasu bo jade do ciotrki na tydzien ale jak wruce to sie wezme do roboty
POzdrowienia
Kamil :mrgreen:
Wszystkie serca znają ten sam język. Nie ważne jakim osoba posługuje się językiem lub jakiej jest narodowości, serce nie posiada nic oprócz prostej świadomości, dlatego wszystkie serca mają ten sam język.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”