Symbol koła w Dhammacakkappavattana Sutta

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Symbol koła w Dhammacakkappavattana Sutta

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witam,

mówi się, że Błogosławiony jest tym który wprawił w ruch Koło Dhammy. Zastanawiałem się kiedyś dlaczego symbolem nauk buddyjskich jest koło i dlaczego takiej metafory używa się w suttach. Otóż okazuje się, że w filozofii indyjskiej koło oznaczało przemnożenie jednego zbioru czynników przez drugi.

W pierwszym czteroelementowym zbiorze znajdują się same - jako takie - Cztery Rzeczywistości Widziane Przez Szlachetnych.
Oto, mnisi, jest Rzeczywistość Dotycząca Cierpienia Widziana Przez Szlachetnych: narodziny są cierpieniem, starzenie jest cierpieniem, śmierć jest cierpieniem; smutek, lament, ból, stres i rozpacz są cierpieniem; połączenie z nielubianym jest cierpieniem, oddzielenie od lubianego jest cierpieniem, nie otrzymanie upragnionego jest cierpieniem. Krótko mówiąc, Pięć Zespołów Zapału jest cierpieniem.

Oto, mnisi, jest Rzeczywistość Dotycząca Powstawania Cierpienia Widziana Przez Szlachetnych: to pragnienie, które tworzy dalsze zradzanie, któremu towarzyszy namiętność i zachwyt, znajdujące rozkosz to tu, to tam, pragnienie zmysłowej przyjemności, pragnienie stawania się i pragnienie niebytu.

Oto, mnisi, jest Rzeczywistość Dotycząca Wygaśnięcia Cierpienia Widziana Przez Szlachetnych: całkowite zaniknięcie i wygaśnięcie, wyrzeczenie się, zaniechanie, wyzwolenie, wyzbycie się tego właśnie pragnienia.

Oto, mnisi, jest Rzeczywistość Dotycząca Sposobu Praktyki Wiodącej do Wygaśnięcia Cierpienia Widziana Przez Szlachetnych: jest nią ta Szlachetna Ośmioaspektowa Ścieżka: właściwe rozumienie, właściwa intencja, właściwa mowa, właściwe postępowanie, właściwe życie, właściwy wysiłek, właściwa uważność, właściwe skupienie. - DHAMMACAKKAPPAVATTANA SUTTA
Zbiór ten jest przemnożony przez 3 elementy:

[1] Odkrycie poszczególnych Rzeczywistości. 4 × 1 = 4 szprychy na Kole Dhammy - pierwszy nawrót:

[center]Obrazek[/center]
Powstała wizja, powstał wgląd, stało się jasne i zrozumiałe, powstało we mnie oświecenie odnośnie rzeczy nigdy dotąd nie słyszanych: Oto Rzeczywistość Dotycząca Cierpienia Widziana Przez Szlachetnych.

[...]

Powstała wizja, powstał wgląd, stało się jasne i zrozumiałe, powstało we mnie oświecenie odnośnie rzeczy nigdy dotąd nie słyszanych: Oto Rzeczywistość Dotycząca Powstawania Cierpienia Widziana przez Szlachetnych.

[...]

Powstała wizja, powstał wgląd, stało się jasne i zrozumiałe, powstało we mnie oświecenie odnośnie rzeczy nigdy dotąd nie słyszanych: Oto Rzeczywistość Dotycząca Wygaśnięcia Cierpienia Widziana Przez Szlachetnych.

[...]

Powstała wizja, powstał wgląd, stało się jasne i zrozumiałe, powstało we mnie oświecenie odnośnie rzeczy nigdy dotąd nie słyszanych: Oto Rzeczywistość Dotycząca Sposobu Praktyki Wiodącej do Wygaśnięcia Cierpienia Widziana Przez Szlachetnych. - DHAMMACAKKAPPAVATTANA SUTTA
[2] Powinności odnoszące się do poszczególnych Rzeczywistości. 4 × 2 = 8 szprych na Kole Dhammy - drugi nawrót:

[center]Obrazek[/center]
Ta Rzeczywistość Dotycząca Cierpienia Widziana Przez Szlachetnych jest do zrozumienia.

[...]

Ta Rzeczywistość Dotycząca Powstawania Cierpienia Widziana przez Szlachetnych wymaga zaniechania.

[...]

Ta Rzeczywistość Dotycząca Wygaśnięcia Cierpienia Widziana Przez Szlachetnych jest do bezpośredniego doświadczenia.

[...]

Ta Rzeczywistość Dotycząca Sposobu Praktyki Wiodącej do Wygaśnięcia Cierpienia Widziana Przez Szlachetnych jest do praktykowania. - DHAMMACAKKAPPAVATTANA SUTTA
[3] Zrealizowanie kolejnych powinności w odniesieniu do czterech Rzeczywistości. 4 × 3 = 12 szprych na Kole Dhammy - trzeci nawrót:

[center]Obrazek[/center]
Ta Rzeczywistość Dotycząca Cierpienia Widziana Przez Szlachetnych została zrozumiana.

[...]

Ta Rzeczywistość Dotycząca Powstawania Cierpienia Widziana przez Szlachetnych została zaniechana.

[...]

Ta Rzeczywistość Dotycząca Wygaśnięcia Cierpienia Widziana Przez Szlachetnych została bezpośrednio doświadczona.

[...]

Ta Rzeczywistość Dotycząca Sposobu Praktyki Wiodącej do Wygaśnięcia Cierpienia Widziana Przez Szlachetnych została wypraktykowana. - DHAMMACAKKAPPAVATTANA SUTTA
Zatem Koło Dhammy mówi o tym jak powinna wyglądać praktyka zalecana przez Błogosławionego, którą można streścić w trzech punktach [1] odkryć daną rzeczywistość [2] wiedzieć jak się do niej odnieść [3] zrealizować tą powinność.

Co więcej, koło jako takie nie ma początku ani końca. Podobnie ma się sprawa z nauczaniem o cattāri ariya saccāni, w którym pierwsza Rzeczywistość mówi o postrzeganiu w terminach dukkha i braku dukkha, a pierwszy aspekt czwartej Rzeczywistości (Drogi Prowadzącej do Wygaśnięcia Cierpienia) id est Właściwe Rozumienie jest właśnie rozpatrywaniem tego co się pojawia dokładnie w tych samych terminach (obecności i braku dukkha):
Wiedza odnośnie cierpienia, wiedza odnośnie powstawania cierpienia, wiedza odnośnie ustania cierpienia, wiedza odnośnie sposobu praktyki wiodącej do ustania cierpienia. To, mnisi, jest nazywane Właściwym Rozumieniem. - MAGGA-VIBHANGA SUTTA
Zatem wszystko jak w kole nam się zapętla.
W Varanasi w Schronieniu Zwierzyny w Isipatana, Błogosławiony wprawił w ruch doskonałe Koło Dhammy, które nie może zostać zatrzymane przez kapłanów czy mędrców, dewy, mary, bogów lub kogokolwiek we wszechświecie. - DHAMMACAKKAPPAVATTANA SUTTA
[center]Obrazek[/center]

Añjali,
Piotr
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Symbol koła w Dhammacakkappavattana Sutta

Nieprzeczytany post autor: booker »

Cześć Piotr

Bardzo fajne wyjaśnienia.

Najbardziej podoba mi się
piotr pisze:pragnienie stawania się i pragnienie niebytu.
i jego
piotr pisze:całkowite zaniknięcie i wygaśnięcie
Pozdrawiam
/mk
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Symbol koła w Dhammacakkappavattana Sutta

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj Booker,

mi najbardziej się podoba to, że już od pierwszego kazania widać dokładnie czego i jak Błogosławiony nauczał:
Teraz i w przeszłości wszystko co opisałem to cierpienie i wstrzymanie cierpienia. - ANURADHA SUTTA
Mianowicie nauczał tylko tego co sam odkrył - czyli pewien sposób postrzegania prowadzący do końca cierpienia - prawdziwego szczęścia.

Często cattāri ariya saccāni traktuje się jako doktrynę, która mówi o tym jaka jest rzeczywistość według buddyzmu. Moim zdaniem jest to lekkie skrzywienie tego co chciał Błogosławiony przekazać: Sposobu postrzegania doświadczenia który ma za cel wstrzymanie cierpienia lub, jak ktoś woli, kwestii tego jakie działania przyniosą długotrwały dobrobyt i szczęście.

Jeszcze patrząc tak na obracające sie Koło Dhammy przyszło mi do głowy, że odkrycie, poznanie powinności i ich zrealizowanie w odniesieniu do pierwszej rzeczywistości prowadzi bezpośrednio do drugiej, a zaniechanie drugiej do zrealizowania trzeciej poprzez wypraktykowanie czwartej. Więc znowu Koło Dhammy robi pełen doskonały obrót.

Pomyślności,
Piotr

P.S.: Przy okazji, w kanonie nigdzie nie jest wyjaśnione co oznacza "pragnienie stawania się i pragnienie niebytu".
P.P.S.: To co cytujesz to nie moje słowa.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Symbol koła w Dhammacakkappavattana Sutta

Nieprzeczytany post autor: booker »

piotr pisze: P.S.: Przy okazji, w kanonie nigdzie nie jest wyjaśnione co oznacza "pragnienie stawania się i pragnienie niebytu".
P.P.S.: To co cytujesz to nie moje słowa.
Nie rozumiem ?

Pozdrawiam
/mk
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Symbol koła w Dhammacakkappavattana Sutta

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj,
booker pisze:Nie rozumiem ?
w swoim poprzednim poście cytowałeś Błogosławionego, a nie jak napisałeś: Piotra.

Pozdrawiam,
Pio.
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Symbol koła w Dhammacakkappavattana Sutta

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Piotrze - czy będę mógł użyć twojego postu na stronie www.theravada.int.pl ? Jest tam artykuł o Dhammacakka - opisuje symbolikę 4,8 i 24 ale nie 12 czy zgadzasz się jako autor postu na zamieszzcenie?
братство и јединство!
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Symbol koła w Dhammacakkappavattana Sutta

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj Siristru,

kopiuj dla pożytku innych. :)

Pozdrawiam,
Pio.
Agrios
Posty: 318
Rejestracja: sob paź 18, 2003 19:30

Re: Symbol koła w Dhammacakkappavattana Sutta

Nieprzeczytany post autor: Agrios »

Piekna robota Piotr!
no i wlasciwa intencja....

A. :D
***
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Symbol koła w Dhammacakkappavattana Sutta

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Czołem,

dzięki. :) Jak sobie to tak ułożyłem to więcej widzę w tym praktyki a mniej tego "w co buddyści wierzą".

Pozdrawiam,
Piotr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”