...czy istnieją grupy medytacyjne w Polsce nie zwiazane z żadnym odłamem buddyzmu.

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Row111
Posty: 1
Rejestracja: wt kwie 06, 2021 14:52
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Brak

...czy istnieją grupy medytacyjne w Polsce nie zwiazane z żadnym odłamem buddyzmu.

Nieprzeczytany post autor: Row111 »

Dzień dobry .
Powiem tak; od ok 8 miesięcy z przerwą na covid (ok.2 miesiące,)co dziennie zazwyczaj rano medytuję.
Nie wiem czy robie to dobrze czy źle.Staram się stosować do meytacji doświadczonych mnichów.Jest mi wszystko jedno czy to Zen czy Tybet.Najistotniejsze ,ze to robie .Przynależność religijna nie ma dla mnie znaczenia.
Bardzo mnie interesuje buddyzm i medytacja a co za tym idzie mam mnóstwo pytań np; czy pora dnia ma znaczenie,czy "musi" trwać 15,20 czy 30 min albo godz.?
Nie oczekuje cudow ani oświecenia lecz jak sobie tworzyć entuzjazm do medytacji i czy istnieją grupy medytacyjne w Polsce nie zwiazane z żadnym odłamem buddyzmu.
Bylem na grupach zen i buddyzm diamentowej drogi.I to i to mnie zniechęca (nie lubię rytuałow) wynika to chyba z mojej aspołeczności. Proszę o kilka wskazówek podpowiedzi ,sugestii.Pozdrawiam.Grzegorz
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: ...czy istnieją grupy medytacyjne w Polsce nie zwiazane z żadnym odłamem buddyzmu.

Nieprzeczytany post autor: booker »

Czołem. Nie jestem pewien, czy dobrze trafiłeś. :)

Może google da Ci prostą odpowiedź? Buddyzm to primo tradycja. :)

Są oczywiście ludzie medytujący suche techniki. Natomiast Ty piszesz, że chcesz się stosować do praktyk doświadczonych mnichów - tylko, że jak to sobie wyobrażasz, skoro te praktyki powstały w ramach tradycji? :)

Dla mnie pytasz, czy są jakieś grupy buddyjskie niezwiązane z buddyzmem. Trudne pytanie, nieco. :)

Najlepszego dla Ciebie.
b.
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: ...czy istnieją grupy medytacyjne w Polsce nie zwiazane z żadnym odłamem buddyzmu.

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witam
Row111 pisze: wt kwie 06, 2021 15:18Powiem tak; od ok 8 miesięcy z przerwą na covid (ok.2 miesiące,)co dziennie zazwyczaj rano medytuję.
Nie wiem czy robie to dobrze czy źle.Staram się stosować do meytacji doświadczonych mnichów.
praktyki mnisie są dla mnichów - jesteś mnichem?
medytacje bywają różne, jakie konkretnie medytacje praktykujesz? :)

Row111 pisze: wt kwie 06, 2021 15:18Jest mi wszystko jedno czy to Zen czy Tybet.Najistotniejsze ,ze to robie .Przynależność religijna nie ma dla mnie znaczenia.
zen czy tybet, to ta sama religia. co konkretnie robisz, tak poza medytacja samą - odnosisz się np w relacjach z innymi do buddyjskich wskazań?

Row111 pisze: wt kwie 06, 2021 15:18Bardzo mnie interesuje buddyzm i medytacja a co za tym idzie mam mnóstwo pytań np; czy pora dnia ma znaczenie,czy "musi" trwać 15,20 czy 30 min albo godz.?
w ramach różnych tradycji buddyjskich bywa z tym różnie i zależy, czy jest to adresowane do świeckich czy do mnichów, i czy odnosi się do dnia powszedniego czy do odosobnienia medytacyjnego /itp/.

Row111 pisze: wt kwie 06, 2021 15:18Nie oczekuje cudow ani oświecenia lecz jak sobie tworzyć entuzjazm do medytacji i czy istnieją grupy medytacyjne w Polsce nie zwiazane z żadnym odłamem buddyzmu.
...są takie :) jednak nasze forum jest poświęcone odłamom buddyzmu - reszta, to już inna bajka, nie na nasze forum :)

Row111 pisze: wt kwie 06, 2021 15:18Bylem na grupach zen i buddyzm diamentowej drogi.I to i to mnie zniechęca (nie lubię rytuałow) wynika to chyba z mojej aspołeczności. Proszę o kilka wskazówek podpowiedzi ,sugestii.Pozdrawiam.Grzegorz
rytuał można wykonać indywidualnie - jakaś społeczność nie jest tu wymagana /są wyjątki rzecz jasna/. aspołeczność nie jest tu przeszkodą - jestem tego dobrym przykładem :oczami:
rytuał nie jest li tylko pustym rytuałem /wyzutym ze znaczeń i wglądów/, ale niesie w sobie określone praktyki. rytuał, to zestaw praktyk, które na dzień dobry, prowadzą do wyciszenia, odczucia wewnętrznego spokoju, zrozumienia natury zjawisk. rytuał w buddyzmie tybetańskim, to kilka powiązanych ze sobą praktyk, które mają na celu doprowadzenie do przebudzenia /ustania cierpienia/, poprzez wymiar ciała, mowy i umysłu jednostki, zaangażowanych w dany rytuał /dany zestaw praktyk/.
co Ty rozumiesz pod pojęciem rytuału? :)

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Damian907
Posty: 809
Rejestracja: pn paź 13, 2008 15:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ta sama co na początku.
Lokalizacja: Kielce

Re: ...czy istnieją grupy medytacyjne w Polsce nie zwiazane z żadnym odłamem buddyzmu.

Nieprzeczytany post autor: Damian907 »

Row111 pisze: wt kwie 06, 2021 15:18
Bylem na grupach zen i buddyzm diamentowej drogi.I to i to mnie zniechęca (nie lubię rytuałow) wynika to chyba z mojej aspołeczności. Proszę o kilka wskazówek podpowiedzi ,sugestii.Pozdrawiam.Grzegorz
Może jeśli nie praktyka w grupie, to indywidualne praktyki medytacyjne? O ile znalazłbyś nauczyciela, który chciałby pracować tylko z Tobą.

Pozdrawiam,
Damian
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: ...czy istnieją grupy medytacyjne w Polsce nie zwiazane z żadnym odłamem buddyzmu.

Nieprzeczytany post autor: booker »


(...) some Tibetan yogis may bring to their practice hardly any formal intentions or prayers for support, while others may engage in elaborate rituals, practices, prayers, or chants. But our own practice can always be somewhere between. Even a very simple intention, prayer, or sense of awareness can be very effective (...)


Niektórzy tybetańscy jogini niemal w ogóle nie stosują w swojej praktyce formalnej intencji czy modlitw o wsparcie, podczas gdy inni angażują się w wyszukane rytuały, praktyki, modlitwy czy śpiewy. Nasza praktyka może zawsze oscylować w tym gdzieś pomiędzy. Jednakże nawet bardzo prosta intencja, modlitwa czy uważność /tegoż/ może być bardzo efektywne.

Tenzin Wangyal Rinpoche, wewn. forum kursu jogi śnienia, kwiecień 2021
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Asti
Posty: 795
Rejestracja: śr sie 25, 2010 09:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Hahayana
Lokalizacja: Łódź

Re: ...czy istnieją grupy medytacyjne w Polsce nie zwiazane z żadnym odłamem buddyzmu.

Nieprzeczytany post autor: Asti »

Cześć,

Tak, istnieją grupy medytacyjne w Polsce nie związane z żadnym odłamem buddyzmu. W Poznaniu są dwie takie grupy - jedna medytacji chrześcijańskiej, a druga bez tradycji - taka "mindfulnessowa" po prostu. Ta druga spotyka się w świątyni Engakuin regularnie, mam na nich namiary.
Natychmiast porzuć chwytający umysł,
a wszystko stanie się po prostu sobą.
W istocie nic nie ginie ani nie trwa. - Hsin Hsin Ming
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: ...czy istnieją grupy medytacyjne w Polsce nie zwiazane z żadnym odłamem buddyzmu.

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

Kursów zachodniej medytacji mindfulness jest bardzo dużo, zaczynając od poradników na Udemy, pytanie, w którym kierunku chce się pójść.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”